Ray Bradbury „451 Farenheito“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2004-08-02

cover Apie knygą: Ray Bradbury451° Farenheito
Leidykla: Jotema (2006)
ISBN: 9955130504
Puslapių skaičius: 184

Antiutopijos - pavojingas ir liūdnas žanras. Liūdnas - dėl to, kad pasakoja, jog bus blogai ir netgi labai blogai. Pavojingas - nes kas nors gali pamėginti iš jų pasimokyti. Tikriausiai tai - legenda, bet pasakojama, kad G. Orwello "1984-ieji" buvo parankinė SSRS komunistų partijos CK knyga.

R. Bradbury (R. Bredberio) "451 Farenheito" tikriausiai niekieno parankinė knyga nebuvo, tačiau tenka pripažinti - fantazuotojas tolimais penkiasdešimtaisiais daugeliu atveju nuspėjo dabartinę Vakarų visuomenės būklę: susvetimėjimą, interesų siaurumą, skendimą hedonizme, daiktų vergijoje, patogume. Tiesa, knygų nedeginančią, tačiau nebelabai ir skaitančią. Kita vertus... Ar ne tą patį kalbėjo J. V. Goethe "Fauste" dar XIX a.? - "Ar apskritai ką nors bedomina pakankamai rimta knyga?.. "

Gajus Montegas - gaisrininkas. Tai yra tas, kuris sukelia gaisrą. Juk "Kažkoks ypatingas džiaugsmas regėti, kaip ugnis ryja daiktus. Kaip jie juoduoja ir keičiasi. Varinis brandspoito galas suspaustas kumštyje, milžiniškas pitonas išspjauna nuodingą žibalo srovę... Jis paspaudžia žiebtuvėlį ir ugnis godžiai metasi ant namo, spalvodama dangų oranžiniais - geltonais - juodais tonais... Labiausiai jam norisi dabar padaryti tai, kas taip džiugindavo vaikystėje - įkišti į ugnį ledinuką ant pagaliuko, kol knygos, kaip balandžiai, plasnodamos sparnais - puslapiais, žūsta pievelėje priešais namą, pakyla ugniniame verpete ir juodas nuo suodžių vėjas nuneša jas tolyn". Taigi, Montego darbas įdomus ir gražus. Taip pat jis turi namą ir žmoną, kuri nori trečios televizorinės sienos, o jos mėgstamiausias TV šou - "Giminaičiai", kuriame netgi aktoriai prisiderina prie žiūrinčios auditorijos. Ir visą šį idilišką gyvenimą ima ir sutrikdo nauja Gajaus kaimynė Klarisė. Labai keista kaimynė. Vaikšto per lietų skanaudama lašelius. Brauko pasmakrę pienėmis, juokiasi. Ir, keisčiausia, jos šeima vakarais šnekasi terasoje! O gal ji netgi skaito knygas?! Ir kas gi tose knygose tokio ypatingo, kad jas reiktų deginti? Įdomu, ką apie tai mano brandmeisteris Bitis, niekada neieškantis žodžio kišenėje? Ir kas gi laukia Gajaus, suabejojusio savo darbo prasme ir išdrįsusio parsinešti į namus knygą?

Nuostabus, įspūdingas, stiprus ir, kas svarbiausia, nė trupučio nepasenęs kūrinys. R. Bredberis viename iš interviu minėjo, kad rašė jį bibliotekoje mokamomis rašymo mašinėlėmis ir sakė, jog keistas paradoksas rašyti kūrinį apie deginamas knygas bibliotekoje - knygų šventovėje.

Apysakos visuomenė nėra pirmoji, kuri degino knygas - tai kažkada darė inkvizicija, hitlerininkai, o šiek tiek gudriau - komunistai, užsiima tuo ir islamistai. V. Petkevičiaus "Durnių laivą" ir aš pats mielai žibalu apliečiau (tikriausiai juokauju). Tačiau minėtieji degino tik tam tikras, neteisingas knygas. Gi Bredberio visuomenėje deginamos visos knygos. Nes tai - aktas, kuriuo ateities visuomenė išvaduojama nuo sumaišties, nuomonių įvairovės ir svarstymų. Knygos glumina, trikdo, jos neduoda aiškaus atsakymo, kas yra gera ir kas bloga, kaip reikia gyventi ir ką veikti, skirtingai nuo televizijos, "Cosmopolitan" ir kitų žinovų. Tai - priimtina vergija sau pačiam ir paprastumui, patogiam, nekomplikuotam gyvenimui (kaip tam tikrą šių temų parafrazę galima paminėti žurnalistės Ritos linijos pabaigą J. Ivanauskaitės romane "Placebas"). Todėl knygas - į ugnį! Manau, kiekvienas iš šios apysakos privalėtų bent perskaityti tokios visuomenės ideologo - brandmeisterio Bičio (Bitty) - monologą su daugybe klasikų citatų! Tačiau knygų deginimas - tik vienas, nors ir populiariausias epizodas, atėjęs iš kūrinio. O juk dar yra stingdančiai bedvasės mašinos - vienos iš jų pakeičia žmogaus kraują, kol sanitaras rūko cigaretę, o kitos - gaudo nusikaltėlius realybės šou (juk pastarieji atsirado visai neseniai), manipuliacinė žiniasklaidos, ypač televizijos, galia, pagaliau, įtemptas iki skambesio miesto - šiuolaikinės Sodomos ir Gomoros - žūties epizodas. Taip pat ir viltis ateičiai - kitokių žmonių bendrija - du Ekleziastai, vienas Platonas, vienas Markas Aurelijus...

Genialu

Komentarai

Vita 2004-08-03 07:42:49
Nuostabi knyga, viena mano mylimiausių Bredberio, šalia Marso kronikų.
Bakoozhe 2004-08-03 13:28:45
Pac priesh menesi perskaicheu shia... shy shedevra. Nu i ka galiu parashyt?...
10 balu, be komentaru. Juos kiti lai parasho.
dzioba 2004-08-03 13:37:33
Fantastikos, ir ne tik jos klasika, ka ir bepridursi. Tik tiek, kad pritariu Vitai - Farenheitas ir Bredberis yra vieni is puikiausiu Bredberio kuriniu.
bangis 2004-08-03 14:10:19
Iš tikrųjų - ką bepridursi "...Farenheitas ir Bredberis yra vieni is puikiausiu Bredberio kuriniu." :)
Saltas Raimondas 2004-08-03 14:35:28
Farenheito neskaiciau, Bredberis kazkada nepatiko, kaip dabar butu - nezinau. kaas

Bredberis dar vienas pavyzdys, kaip reikia skirti knygas nuo rasytoju. Jis, pasirodo, gana stipriai pro-Bushistas ir uz Irako kara. Ir stipriai nepatenkintas, kad Michael Moore ji pacitavo, pavadindamas savo filma "Farenheit 911". kaas

Pagaliau, verta pamineti, kad "Farenheitas" pristatytas siais metais Retro-Hugo apdovanojimui http://www.noreascon.org/hugos/nominees.html Jo fanai gali laikyti kumscius.
bangis 2004-08-03 14:44:09
ash jau laikau :)
Azimutinis Raimondas 2004-08-03 14:59:50
Nepaisant, kad konkurentai Klarko "Childhood's End" ir Azimovo "Caves of Steel"? hash
Justinas 2004-08-04 05:05:25
Ajajai, Bredberis už Irako karą, todėl reikia skirti knygas nuo rašytojų. Geniali mintis taip, galima pagalvoti, kad Farenheitas - apie pacifizmą...
dzioba 2004-08-04 13:44:27
Pardon, Farenheitas ir Marso kronikos. Ko tai kvailai apsizioplinau.
Raimondas 2004-08-04 14:38:49
Justinai, kadangi tamsta nesugeba rasyti be izeidinejimu, toliau jusu zinutes ignoruosiu. Sekmes kuryboje.
Justinas 2004-08-05 04:58:54
Leiskite paklausti, ir kur gi tamsta sugebėjote įžiūrėti įžeidimą? Žinutė buvo aiškiai nukreipta į išsakytą mintį. Nelogišką mintį, nelabai ką bendro ir turinčią su knyga.
Indraja 2004-08-05 06:03:47
Kuklia nuomone, "Farenheito" stilius kitoks, nei "Marso kronikų", "Pienių vyno" ar "Akies mirksniu", todėl gali sudominti, net jei kiti kūriniai nepatiko. Kad Bredberis nepatenkintas pavadinimo skolinimusi - jo teisė. Liūdniau, kai autoriai jau mirę, ir negali taip reaguoti. Pati knyga padarė labai didelį įspūdį (tiesa, skaičiau gal 13-14 metų), patiktų ir dabar. Yra gana savotiška "minimalistinė" 1966 m. ekranizacija, rodos, statoma nauja (įdomu, ar ji sugebės parodyti kažką, ko dar nematėme krūvoje viena kitą cituojančių antiutopijų?...).
bangis 2004-08-05 07:32:27
To Raimondas:
Na, "Caves of steel" atmesčiau iškart. O va išrinkt nugalėtoja tarp "Farenheito" ir "Vaikystės pabaigos"... būtų sunku :)
O šiaip - prie progos pabandyk "451 F" - jis gerokai skiriasi nuo viso kito Bredberio. Žiūrėk, dar ir patiks akiniai
Vita 2004-08-05 08:10:12
"Caves of steel" neskaičiau, o renkantis tarp "Farenheito" ir "Vaikystės pabaigos" vis tik balsuočiau už Bredberį.
Raimondas 2004-08-05 13:23:27
Justinui - vis delto pasiskaityk ka rasai pries issiusdamas zinutes, gal pamatysi kaip jos skamba.

O del minties: jei neskirciau knygu nuo rasytoju, tai Bredberio daugiau tikrai neskaityciau, nes su jo politinemis paziuromis as nesutinku. Keista kaip Farenheito laisves ir antipoliciniu metodu ideologas remia administracija visu frontu ribojancia zmoniu laisves. Tad gal logikos toje mintyje ir buvo.
Fahrenheit Raimondas 2004-08-05 14:27:12
Indrajai, del "Fahrenheit 9/11" pavadinimo - mano nuomone, reveransas cia neblogas ir tikslus, bet, aisku, Bredberis turi teise tureti savo nuomone (http://www.foxnews.com/story/0,2933,123151,00.html).
Todelcius 2004-08-05 17:36:23
O kuo Bredberio "probušiškumas" susijęs su būtinybe skirti knygas nuo rašytojų?.. Bredberis gal dar ir vegetaras bei sodininkas, apie tai "Farenheite" ir, berods, nieko nerašoma.
Politinis Raimondas 2004-08-05 18:05:17
Na, ne, "Farenheitas" yra politine knyga, del sito, man atrodo, nera ko gincytis. Tad tai tikrai surista su rasytojo politinemis paziuromis. Jei vegetaras parasytu knyga apie mesos nauda mityboje, irgi kiltu klausimu ar verta skaityti knyga, jei rasytojo paziuros visiskai atvirkscios.
Tadas 2004-08-05 21:37:12
na bent jau tame linke, kurį davė Raimondas, aš nepamačiau nė trupučio Bredberio bušizmo, jau nekalbant apie pritarimą Irako karui, paprasčiausiai žmogui nepatiko, kad pavadinimas buvo panaudotas be jo sutikimo.Viskas, kas susiję su Bredberio politinėm pažiūrom - "he is a registered political independent"...
Rusiskas Raimondas 2004-08-05 22:36:03
Tadai, kalba eina apie sita interviu (rusiskai) (i ji buvo linkas fantastika.lt tinklalapyje):
http://www.raybradbury.ru/cgi-bin/article.cgi?012-7
Internetinis Raimondas 2004-08-06 00:02:08
Beje, pasiknisus daugiau po Interneta, panasu, kad penktame desimtmetyje Bredberis stipriai pasisake pries MakKartizma ir raganu medziokle, tad tada jo paziuros sutapo su paziuromis knygoje. Galbut ir dabar jis paziuru nepakeite, bet tiesiog mano, kad JAV administracijos politika tarnauja laisvei ir zmoniu teisems. kaas
Justinas 2004-08-06 05:05:22
Raimondai, atsiprašau, kad savo abejones išreiškiau ne visai tinkama forma, tačiau, kaip ir maniau, tu būtent turėjai omenyje tą patį interviu. Man rodos, kad pirmiausia tas interviu yra rusų žurnalisto, ėmusio interviu kūrinys - labai rusiškumas ir antiamerikonizmas pralenda, net siūlės traška. Antras dalykas, tame interviu yra ne kiek Bušizmo, o kiek aktyvios JAV rolės pasaulio reikaluose apgynimo - konkrečiai gi kalbama apie Irako krizę. "Ar jūsų negąsdina, kad JAV virsta imperija, taikosi globaliai viešpatauti". Ir atsako žmogus - o kokie variantai? JTO, kuri iš esmės bejėgė? Bet tai, pasilieku prie savo nuomonės, ne Bušizmas.
Apolitinis Raimondas 2004-08-06 11:49:29
Justinai, galbut tavo tiesa del zurnalisto, nors Bredberio atsakymas man vis tiek skamba labai keistai. Bet nezinau ar apie tai verta diskutuoti.

Galbut ir as netiksliai isreiskiau savo minti. Norejau pasakyti, "gerai, nepaisant to, kad Bredberis siek tiek keistai (mano nuomone) nusnekejo apie dabartine politika, jo knyga vis tiek nepraranda savo idejos ir svarbos".

Nors perskaicius daugiau interviu su Bredberiu, matosi, kad jo kuriniai atspindi jo paziuras, su nemazai kuriu nesutinku. Turbut todel jo kuriniai man ir nepatiko. Is kitos puses yra dalyku, kur pilnai sutinku su Bredberiu, tad ir galvoju prie progos perskaityti "Fahrenheita". :)
Todelcius 2004-08-06 13:16:43
"tad ir galvoju prie progos perskaityti "Fahrenheita"."

...pala, pala, Raimondai, tai tamsta diskutavot apie šios knygos ir rašytojo asmeninių požiūrių neatitikimą net neperskaitęs "Farenheito" ("...panasu, kad penktame desimtmetyje Bredberis stipriai pasisake pries MakKartizma ir raganu medziokle, tad tada jo paziuros sutapo su paziuromis knygoje.")?..

Ir, pvz., neperskaitęs knygos nusprendėt, jog "...Farenheitas" yra politine knyga, del sito, man atrodo, nera ko gincytis"?
Kodelcius Raimondas 2004-08-08 23:53:46
Todelciau, Farenheito siuzeta as zinau. Esu mates filma.

O jeigu norite paneigti, kad tai politine knyga, tai prasau tai ir daryti, o ne kabinetis prie zodziu. Nes tai ir teatrodo kaip kabinejimasis...
Indraja 2004-08-09 04:59:45
Šia proga paminėsiu, kad filmo stilius nėra visai toks, kaip knygos. Kaip bebūtų keista, daugiau veiksmo ir įtampos yra knygoje. Siužetas perteiktas pakankamai tiksliai.
Todelcius 2004-08-09 06:10:23
"Todelciau, Farenheito siuzeta as zinau. Esu mates filma."

Aga - "Iliados siužetą žinau, nes neseniai mačiau "Troją"...
Daugiavardi Raimondai, gal čia būtų puiki vieta priminti apie skirtumus ne tik tarp rašytojų/kūrinių, bet ir knygų/jų ekranizacijų.
O knyga ne tik politinė, tad nėra ir ko sureikšminti tariamus ar esamus kūrėjo bei kūrinio tarpusavio prieštaravimus. Įsivaizduokit tokį banalų variantą, kad galbūt ir Jūs kažko kūrinyje nesupratote (ypač jei jo net neskaitėte) ar itin savaip interpretavote, o ne rašytojas veidmainiavo ar kaitaliojo pažiūras (pagaliau jei ir taip - laiko nuo knygos parašymo iki interviu praėjo išties daug).
Neskaites Raimondas 2004-08-09 15:02:09
Todelciau, taip, sutinku, kad visu detaliu nezinau. Tik noreciau patikslinti, kad apie Farenheito siuzeta zinau daugiau, nei "maciau Troja", yra toks dalykas kaip bendras issilavinimas, draugu pasakojimai, atsiliepimai, kurinio analizes ir t.t. Nekomentuoju gi as knygos detaliu ar stiliaus, kalbu apie pagrindine kurinio tema ir ideja. Bet is tikro jau viskas issakyta, nebeverta toliau diskutuoti.
Todelcius 2004-08-09 16:28:41
Sutinku, nebeverta.
Retro Raimondas 2004-09-05 04:56:59
Retro Hugo laimetojas.

Apie kitus Retro Hugo bei Hugo laimetojus ir nominantus, cia:
http://forumas.fantastika.lt/viewtopic.php?t=1092&start=10
euforija 2008-01-03 20:15:39

man shi knyga dar iki shiol liko didzhiuliu klaustuku...Labai smagu kad tokiu metu jau supratote knygos esme...

libra 2008-02-08 09:22:32

Man "451 Farenheito" labai patiko. Skaitant apie deginamas knygas, net širdį suspaudė. Liūdna ta mūsų ateitis. Na, stengiuosi labiausiai patikusias knygas nusipirkti. Kada nors nusipirksiu ir Farenheita".

Amadis 2008-10-29 22:57:02

Teko matyti ir šios knygos ekranizaciją. Įdomu tai, kad knygoje vaizduojama ateitis, o pats pastatymas labai senas, tad ir specialieji efektai tokie..:) Perskaičius knygą ir pažiūrėjus filmą, galima daryti vertinimus. Skaitydamas knygą, viską turi įsivaizduoti pats, tačiau čia atskleidžiamos veikėjų mintys ir išgyvenimai. Žiūrint filmą, priešingai. Manau, knygos niekas nepakeis. Dovanokite už lyrinį nukrypimą ;)

james_s 2012-06-06 16:07:37

Ilsekis ramybeje Rasytojau. Siandien Bredberio anukas pranese, apie Rasytojo mirti.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.