Ray Bradbury „AKIES MIRKSNIU“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-10-11

cover Apie knygą: Ray BradburyAKIES MIRKSNIU
Leidykla: Alma littera (1999)
Puslapių skaičius: 237

Ak, argi gali nesidžiaugti akys, kai R.B. inicialus pamato serijoje "Dvidešimto amžiaus aukso fondas"? Kritinės žiurkės, bejėgiškai kelkite letenėles aukštyn prieš talentą, talentą, kuriuo apdovanotas Ray Bradbury (Rėjus Bredberis), rašęs ir rašantis tą skaitalą, nevertą rimto žmogaus dėmesio - fantastiką!

Kažkodėl man ši, viena vėliausių Meistro apsakymų rinktinių asocijuojasi su šilta, šviesia vasaros diena, kai saulė tvieskia it pašėlusi, bet tu tūnai pasislėpęs maloniame, gaiviame šešėlyje ir verti puslapį po puslapio. Šviesu lauke, šviesu viduje - visur šviesu, taip ir norisi prisiminti, kad RB kažkada yra pasakęs: "Mane kaltina sunkiu nusikaltimu, už kurį gresia griežta bausmė: aš nusikaltau optimizmu". O juk keista - nes ne visos tos istorijos labai jau šviesios: nei "Zacharovas/Richteris ,V", nei "Raganų durys", nei "Nemokama žemė"…

Nesinori kartoti, kad RB turi nuostabų talentą atrasti magiją kasdienybėje, bet, velniai rautų, jis jį turi! Kompozitorius, kuriantis pagal paukščių melodijas, vienas kitą nusprendę švelniai nužudyti senukai (kaip tai neprimena didžiausio bjauriosios "Pavojingos zonos"!), žmona, nusprendusi, kad jeigu jau jos visos ląstelės per devynerius metus atsinaujino, tai ji jau nebe savo vyro žmona… Romantika ir siurrealizmas, itin klasikinės, tiesiog Velsiškos mokslinės fantastikos parafrazės, truputis siaubo. Et, nėra net vilties perteikti, nebent dar pamėginti pacituoti knygos nugarėlę:

"Jo talentas čia vėl sušvinta įstabia žodžio, vaizdo, švelnaus humoro, taurios filosofinės įžvalgos jėga. Palankumas žmogui, susirūpinimas jo ir viso pasaulio ateitimi čia iškyla iki simbolinę prasmę pasiekiančių apibendrinimų."

Pasirašau po kiekvienu citatos žodžiu. Imkit, skaitykit, nesigailėsit!

Šedevras

Komentarai

Gedas 2001-10-10 21:10:42
Na, čia daug nebepridursi - šedevras yr šedevras, ypač kultinis aps. apie senukus. O "Magiškąjį Rėjaus Bredberio Teatrą" menat?.. Jau vien tas intro su senobiniu liftu ir ėjimu į darbo kabinetą kaip vežė...Man ypač patiko novelė apie ežere nuskendusią mergelę...
marmlo 2001-10-11 14:05:27
matyt perdaug demesio paskyriau ginchams apie literatura kuri to nera verta, kad sis tomelis praslydo pro mano akis knygyne. Is anksto megaujuosi vakaru su sia knyga. alien
al 2005-05-30 19:29:15
Justinai, perskaityk dar karą šią knygą, jei, žinoma, turi laiko. Jau skaitant "green shadows white whale" matosi, kad Bradburry įtaigumas sklaidosi. Tos atkarpos kurios buvo parašytos kažkada "šviežiais" įspūdžiais iš airijos - kyšo knygoje kaip Himalajų viršukalnės. Tas pats ir čia - ko jau ko, fantazijos autoriui netrūksta, tačiau IMHO apsakymų įtaigumas smarkokai nusilpęs. Įžanginiame pasakojime išviso bent jau man sunkiai pavyko įžvelgti kokią nors prasmę. Tolesniuose pasakojimuose šiek tiek pasigendu žmogaus, jo emocijų analizės - "richteris", "raganų durys", "antrininkas?" IMHO tik fantazija, be jokio žmogiško elemento. Kažkiek taiso reikalą "švelni žmogžudystė", "...(apsakymas apie naktį verkiančią merginą)".
Aišku, džiaugiuos kol kas tik vertimu, o be originalo spręsti apie kalbą gana sunku, bet Bredberis visada rašė vaizdingai, tas išliko ir šioje knygoje, kaip ir jokių ribų nepaisantys fantazijos polėkiai. Taigi, nors kiekvienas rinkinyje esantis apsakymas ir nešokiruoja savo gilumu - perskaityti tokio autoriaus knygą yra atgaiva bet kuriam fantastikos mėgėjui hm
Virmantas 2001-11-03 16:43:19
Gaila, kad paklausiau apzvaginiko liaupsiu sitai knygai ir ja isigijau - ir ne pigiai. Bredberis, bet, atleiskit uz kalambura, - vis tas pats. Jau 60 metu, bet vis nuobodyn, nuobodyn. Shedevru net nekvepia. Nepalyginsi su "Eridano" ishleistu tomeliu "AMZHINOS ATOSTOGOS". Niekada neuzhmirshiu tokiuu shedevriukuu kaip "Tremtiniai", "Miestas", "Ugnies bokstas", "Dalgis", "Veliniu medis", "Apie kuna elektrini dainuoju" isspausdintais shioje knygoje.
Give my money back.
Juokauju, aisku.
snegole 2001-11-07 17:25:53
o man nelabai norisi su kuo nors lygint - tiesiog skaitai kiekviena apsakyma po apsakymo ir megaujiesi:)
keliaujantis kapitonas 2002-01-28 14:01:40
labai smagu priesh miega ishsirinkt kuri nors apsakyma ir perskaityt :) labai patinka shmotelis apie sena kelia. kazhkodel man primena tranzavima kur nors aplink varena ar druskininkus shilta vasaros diena. na, gal aplinka ir nelabai panashi, bet nuotaika taj 100% atitinka... tox ramumas ir jaukumas. ir senas yshiles asfaltas tox mielas. taip ir noris acigult ir skruosta priglaust :)
Vetustis 2002-07-09 22:09:01
Bredberis yra Bredberis - netgi šioje knygoje... Jei tai būtų parašęs kas kitas, sakyčiau - visai neblogai. Deja, deja... Gailėjaus, perskaitęs šią knygą - sugadinau įspūdį apie autorių. Nieko nepadarysi - visi senstame, taip pat ir genijai - Bredberiui dar šiek tiek sekasi save mėgdžioti, bet...
Edita 2002-07-09 23:22:17
Kodel ji Tau taip nepatiko. Zinoma tai ne "Pieniu vynas", bet man buvo malonu skaityti.
Vetustis 2002-07-11 21:26:58
Editai. Tai tik mano subjektyvi nuomonė, betgi patikslinu - knyga nebloga, bet prasčiausia iš visų Bredberio knygų (tai reiškia - Bredberis yra genijus, ir bet kuris kitas, jei parašytų tokią knygą, būtų vertas pagyrimo, bet pačiam Bredberiui tai - numarazmėjimo pradžia :()
Gedas 2002-07-11 21:43:31
Man ši knyga nė kiek ne blogesnė už kitas (na, gal "Marso kronikoms" ar "Pradžios pabaigai" ir neprilygsta, bet jei yra viršukalnės, turi būti ir slėniai), Bredberis ne konvejeris, kad vienodo lygio knygas rašytų. O rašyti, kad tai "numarazmėjimas" - negražu, tai ne kokio Brežnevo raštai.
Čiučiundra 2002-07-12 20:56:02
Pavadinčiau "Akies mirksniu" gera, gal net labai gera knyga - bet gal ne visai "bredberiška"...
Haldir 2003-04-18 17:52:10
Sitoje knygoje buvo gal vienas o gal du apsakymai kuriuos skaitydamas neuzmigdavau. Zodziu - SUDAS! Kam patinka marso kronikos, farenheitas bei keletas kitu apaskymu isleistu ERIDANO - NEPRIKITE IR NESKAITYKITE SIOS KNYGOS. Visiskai nusivilsite. Tiesiog rausites plaukus kaip toki shuda galima skaityt. Geras apsakymas yra tik su senute ir senuku kurie vienas kita bando nuzudyt. Visa kita SABACHIEJA DIERMO! Cia aisku skonio reikalas ir man bredberis siaip patinka bet cia nusivazhiavo.. senatve ka padare ech...
Glory_girl 2004-06-09 18:15:51
Tai nebloga knyga. O rašyti nepagarbiai apie kokią nors knygą - reiškia būti nesuaugusiam. Kiekvianas autorius įdeda į knygą savo sielą, ir jeigu jūs nesuprantate jo pergyvenimų, tai nereiškia, kad knyga bloga, tai reiškia, kad jūsų širdies ritmas nesutampa su autoriaus. žinoma, sutinku, kad rėjaus stilius šiek tiek pasikeitė. Tiesiog ji sperėjo į kitą gyvenimo etapą. O jūs to niekada nesuprasite.
Justinas 2004-06-10 05:49:00
Taip, Glory girl, tu absoliučiai teisi: aplinkui - vieni idiotai (c) Dartas Veideris.
wink
Anonimas 2004-06-10 10:48:35
bet visai nebutina savo pergyvenimus isliet prastos knygos pavidalu. Aisku, gal Haldir ir per stipriai savo nuomone isreiske, bet tokie pasakymai kaip, kad "jusu sirdies ritmas nesutampa su autoriaus" ar "jis perejo i kita etapa. o jus to niekada nesuprasite" skamba labai juokingai. man visai neidomu, kiek autorius i knyga idejo savo sielos. knyga yra arba gera, arba bloga, na dar vidutine.
Indraja 2004-06-10 11:49:08
O ši - ir gera, ir bredberiška, ir fantastinė. (Kažkokia kritikė buvo parašiusi maždaug "nebe fantastika, kažkas rimčiau" (nežinojo, kad būna rimtos fantastikos), tai ilgokai neperskaičiau - kol "Skaitytos" susitikime negavau; ačiū :) ) Knyga nebent dar subtilesnė už kitus šio autoriaus kūrinius.
Gedas 2004-06-10 11:50:51
Anonimas - kiekvienam savo.
Tau neįdomu autoriaus sielos indėlis, o šiam gal nusispjaut į tavo pasipiktinimą, nes apsčiai žmonių, kuriems ši knyga labai patiko.
Ir juokingi, imho, ne pernelyg emocingi knygos vertinimai bet "rūstūs" ir kategoriški nuosprendžiai gera ši knyga ar bloga. Na, sunku žmonėms tiesiog pasakyt, kad nepatiko, geriau jau rėš - "šlamštas, todėl ir nepatiko".
Anonimas 2004-06-10 12:04:02
siaip man ir visai nusispjaut ar autorius piktinsis ar ne. ar jis is vis kada isgirs mano nuomone. manau, kad nei jam, nei man tai nera idomu.
o siaip, as snekejau apskritai apie knygu vertinima, o ne apie sia knyga, nes negali zmogus vertint knygos jos neskaites :).
man tik juokingas pasirode Glory girl vertinimas. is kur jau jinai gali zinot, kiek tas autorius sielos idejo, ar i kuri tai trecia ar ketvirta etapa jis perejo? eksperte didzioji mat atsirado.
Justiiii 2004-10-28 16:22:26
Man labai isimine Bradburay'o fraze, kad jis nusikaltes optimizmu. Is tiesu man atrodo, kad net ir paciuose niuriausiuose sios knygos (ir kitu jo knygu) apsakymuose vis itek kazkur tikrai slypi, paslaptingai dvelkia sis jausmas - kad viskas tikrai bus gerai.
Zinoma, as "Akies mirksniu" skaiciau jau senokai ir visko neatsimenu. Bet sutinku su Indraja. Ne visa fantastika turi buti apie kitus kosmoso gyventojus, zemeje viespataujancius dinozaurus ar bezdziones. Fantastika gali buti daug subtilesne(tik tada kazkodel nebevadinama taip).
Skaitytojas 2006-08-11 13:32:13
Padekit prasau. Yra vienas Bredberio apsakymas, kur aprasomas herojus, bendraujantis su paciu savimi. Kaip vadinasi apsakymas?
Anonimas 2012-05-21 18:01:58

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.