Ray Bradbury „THE ILLUSTRATED MAN“

Autorius: Raimundas Tuminauskas
Data: 2002-02-14

cover Apie knygą: Ray BradburyTHE ILLUSTRATED MAN
Leidykla: leidimas (1951)

Egzistuoja neaprėpiamos išorinės erdvės platybės - juoda tuštumos begalybė, kurioje žiba galaktikos, o žmonės raketose keliauja nuo žaliųjų Žemės kalvų į lietaus merkiamus Veneros miškus, prie Marso kanalų, ir dar toliau... žymiai toliau

Tačiau yra ir vidinės erdvės - bedugniai baimių, vienatvės, vilties ir sudėtingų emocijų šuliniai trapiuose žmogiškuose sutvėrimuose metančiuose iššūkį visatai. Sutvėrimuose, kurie už tai turi susidurti ne tik su erdvės begalybėmis, bet ir su savo kartais siaubingais išradimais...

Šiai dienai vienintelis rašytojas lengvai pasiekia abi erdves, jo vardas - Rėjus Bredberis, o šios istorijos gyvai liudija, kad ne veltui jis vadinamas iškiliausiu mūsų laikų mokslinės fantastikos autoriumi.

Štai jis - iliustruotasis žmogus, ant kurio kūno šimtai tatuiruočių-piešinių, kurių kiekvienas turi savo istoriją. Štai jis - guli, ilsisi šalia Jūsų, o piešiniai ant jo kūno gyvena savo gyvenimą, pasakoja savo sakmes, nukelia stebėtoją į užmirštas vietas, buvusius ir būsimus laikus.

Piešiniai Jums papasakos apie stepę, su liūtais, kurią vaikai sukūrė savo tėvams, papasakos ir kaleidoskopo stikliukais virtusių drąsių vyrų istoriją, iš kurių tik vienas grįžo į Žemę tam, kad atsitiktinai pamatęs jį vaikas spėtų sugalvoti savo norą... Taip pat rasite istoriją apie vienišą kelią, ir degalų kolonėlę prie jo, tokį vienišą - kad net pasaulio pabaiga, rodos, praeitų pro šalį; apie Žmogų keliaujantį iš planetos į planetą ir ten sėjantį gėrio sėklas (o juk ir pas mus buvo - atsimenate?); apie ilgą Veneros lietų, apie tėvą ir savo žmonos vyrą, tačiau svarbiausią - raketos vadą, kuriuo ir liko nukritęs į Saulę. O kur dar marsiečiai, nepažįstantys nuodėmės, kur pasaulio pabaiga ateisianti naktį mums ramiai bemiegant? Kaip Jūs pasijustumėte žinodami, kad šis vakaras - paskutinis?

Dar daug istorijų pasakos piešiniai - tatuiruotės ant bendražygio kūno, kol vienoje iš jų pastebėsite šalia gulintį žmogų, kažin ką smaugiantį rytinės saulės spinduliuose, ir su siaubu ateis suvokimas, kad tas kažkas - tai Jūs. Ko gero po tokios vizijos iliustruotojo žmogaus draugija pasidarytų nemiela ne vienam, nepaisant visų dar nepapasakotų istorijų, kurias šis nusineš ant savo kūno.

R. Bredberio paslaptis - sugebėjimas į keletą puslapių sudėti tiek fantazijos, emocijų, psichologijos, neišsakytų minčių ir baimių ir dar velniai žino kokių subtilesnių prieskonių, kad perskaičius kiekvieną apsakymą reikia atsitraukti nuo knygos ir dar kartą pergalvoti ką skaitei. Imkim kad ir "Stepę" - patį pirmąjį pasakojimą (beje, yra išleistas ir lietuvių kalba). Kiek aiškiai ir tragiškai atspindėta jame konfliktinė tėvų - vaikų situacija, materialistinė meilė ir jos išugdytas žiaurumas. Tiesiog norisi pakartoti įžangos žodžius, kad rašytojas leidžia fantazijai nukeliauti didelius atstumus, bet visada gilinasi į žmogų, jo prigimtį, gėrio ir blogio pradus jame.

Neskaičiusiems - jei tikitės nuotykių, blasterių, didvyrių, kuriems paklūsta galaktikos, kosminių kautynių - neimkite šios knygos. Didvyrių čia nerasite, o kautynės čia vyksta personažų viduje, tačiau priartintas kiekvienas toks epizodas kur kas veiksmingesnis už nuotykių butaforiją. Perskaičius knygą vis dar lieka viltis, kad nepaisant šuoliuojančio progreso ir užkariautų erdvių - kažkur liks Žmonių; dabar, o gal net ir ateityje.

Modernioji klasika

Komentarai

roka_Z 2002-02-26 10:45:47
Ish kazhkur zhinomi siuzhetai - Veneros lietus (ar ne tas, kur Zhemes ateiviams, ieshkojusiems ishlikusio kupolo, sustoti buvo nevalia, nes jie tuoj apaugdavo augalais?), kosminio laivo kritimas i Saule (detaliu nepamenu) ir kosmonautu gryzhimas i Zheme, suduzhus ervelaiviui, kai vienas ju sudege atmosferoje ir ta ugnis, panashi i krentanchio meteorito, leido vaikui speti nora? (chia galiu ir klysti - lyg ir "Zenito" kadais leistas visas romanas ta pachia tema)??? Pasufleruokit - ar nebuvo kas lietuvishkai ishleista?
Valdas 2002-02-26 10:57:19
Apie krentanti kosmonauta tu teisus. Berods Kraitono romanas "Zenito" serijoje. Turiu atrodo ji :)
Siuezetas apie lietu ir greit augancius augalus ir man kazkur girdetas... Gali but net toj pacioj zenito serijoj.
Klia 2002-02-26 16:12:55
Bredberis ten, Bredberis, tik kituose rinkiniuose; lietuvishkai ishleistas ne vienas. duodu 99 proc.:)
Tomas 2002-02-27 06:36:44
Klia teisus- tai pats tikriausias Bredberis.
Valdas 2002-02-27 06:55:41
"Zenito" serijoje apie kosmonauta yra visas romanas "Kosmoso spastuose". Istorija tai baigiasi tuo paciu: kosmonautas sudega atmosferoje.
Valdas 2002-02-28 06:10:43
Atsiprasau, buvau ne visai tikslus. "Kosmoso spastuose" kosmonautas sudega be tu zodziu "sugalvok nora" ir autorius toks Keidinas. O dalis Bredberio apsakymu buvo 1989 rinkinuke "Pradzios pabaiga"
VALDAS 2006-05-06 19:18:29
Ar is sito rinkinio kas nors lietuviskai yra isleista?
Tamplierius 2002-05-09 18:51:42
K.K.K. - taigi pasiskaityk komentarus :)
Ka tik Valdas rase, kad yra - rinkinuke "Pradzios pabaiga"
Asasinas 2002-05-10 15:55:55
2 K.K.K. Jeigu gerai prisimenu, tai "Tremtiniai", "Zudikas", "Miestas", "Stepe" yra iszpauzdinti lietuviskai knygoje "AMZINOS ATOSTOGOS" {PFAF 78}. Atrodo, butent sie apsakymai anglu kalba yra "THE ILLUSTRATED MAN".
Skaitytojas 2006-08-11 13:28:08
Prasau pagalgos. Kokiame R.Brėdberio apsakyme aprašytas herojus, bendraujantis su pačiu savimi?
rolandas 2009-01-26 18:18:40

turiu klausima: Miesto, i kuri kartais nusileisdavo Dago (is apsakymo Kosmonautas) tevas, pavadinimas

edgaras 2013-03-04 12:32:42

o i koki miesta dagio tevas kartais leisdavosi

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.