Richard Bachman „THE BACHMAN BOOKS“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2001-05-21

cover Apie knygą: Richard BachmanTHE BACHMAN BOOKS
Leidykla: New English Library (1986)
Puslapių skaičius: 865

Vienas toks nelabai žymus rašytojas, kuris vadinosi Richard Bachman, 1977 - 1985 metais išleido 5 romanus ir ramiai numirė.

Maždaug po dešimties metų velionio žmona rado palėpėje dar vieną jo knygą, taigi dabar Bachmano literatūrinį palikimą sudaro 6 romanai ir berods vienas apsakymas ("My Pretty Pony" iš rinkinio "Nightmares & Dreamscapes"). Daugiau apie šį autorių galima sužinoti "The Regulators" apžvalgoje. Knygoje "The Bachman Books" surinkti keturi iš šešių Bachmano romanų.

Įžangoje paaiškėja, kodėl knygos autorius yra Stephenas Kingas, kaip jis susijęs su Bachmanu, ir nuo ko pastarasis numirė. Nors daugeliui Kingo fanų tai jau senos naujienos, juos vis dėlto gali sudominti Kingo mėginimas pasiaiškinti, kodėl viskas taip atsitiko.

"Rage" ("Įsiūtis") yra pirmasis romanas iš šios knygos, parašytas kažkada prieš 1974 metus, tačiau išleistas tik 1977 metais kaip pirmasis Bachmano darbas. Veiksmas toks: vaikinukas, turintis šiokių tokių savikontrolės problemų, atsineša į mokyklą šautuvą. Keistas, neįprastas paauglio mąstymas, dar keistesnė klasiokų reakcija, visiškai neįtikėtina pabaiga. Labai geras romanas. Vertinimas 9.

P.S. Teko viena ausimi girdėti istoriją, kad vienas realus vaikinukas, perskaitęs "Rage", atsinešė į mokyklą šautuvą, nušovė du mokytojus ir paėmė įkaitais visą savo klasę. Išvada tokia, kad "Rage" yra vienintelis kūrinys, dėl kurio parašymo Bachmanui/Kingui teko gailėtis. Ar tik ne nuo šio atvejo prasidėjo mada šaudytis Amerikos mokyklose?

"The Long Walk" ("Maratonas") - parašytas 1967 metais, išleistas 1979. Šimtas šešiolikmečių vaikinų išsirikiuoja prie starto linijos ir po signalo pradeda eiti asfaltuotu keliu. Žingsniavimo greitis - ne mažesnis kaip 4 mylios per valandą, kiekvienas turi signalinę plokštelę, pagal kurią greitį matuoja kartu važiuojantis kariškas automobilis su aparatūra. Sumažinus greitį žemiau leistinos ribos - įspėjimas. Po trijų įspėjimų iškrenti iš žaidimo. Žaidimą stebi visa Amerika, lažybų sumos siekia dangų, nugalėtojo prizas - viskas, ko jis panorės. Dalyvauti - didelė garbė, norinčių visada keliskart daugiau negu priimamų. Kur siaubas? Nesakysiu. Kūrinio atmosfera nenusakoma, stilius - Kingo tobulasis. Įvertinimas 10 .

"Roadwork" ("Kelio darbai"). Parašytas kažkada tarp 1973 ir 1977 metų, išleistas 1981 metais. Prastas, nemalonus, stengiasi būti "rimtas" (t.y. ne siaubingas), nagrinėjamos gedulo ir prisirišimo temos, bet labai nevykusiai ir nuobodžiai. Kūrinio prastumą pripažįsta pats autorius, tik kodėl tada jį išleido? Vienintelis autoriaus pasiteisinimas - kad tuo metu, kai romanas buvo rašomas, nuo vėžio ilgai ir skausmingai galavosi jo motina. 5.

"The Running Man" ("Bėgantis žmogus"). Veiksmas, veiksmas, veiksmas. Niūrus ir sunkus ateities pasaulis. Benas Ričardsas neturi darbo, neturi pinigų, turi šeimą, mirštančią badu. Pasaulis pilnas tokių kaip jis, ir turtingoji visuomenės dalis turi išradusi puikų būdą, kaip jų atsikratyti. Badaujantieji kviečiami dalyvauti televizijos žaidimuose, pavojinguose gyvybei. Už dalyvavimą mokami pinigai, dažniausiai labai menki, tačiau yra išimčių. Žaidimų žaidimas - "Bėgantis žmogus" - žmogaus medžioklė, kurioje dalyvauja visi, nes jis pavojingas, turi teisę žudyti, daryti viską, kad išgelbėtų savo kailį. Už kiekvieną valandą, išgyventą medžioklės metu, ir už kiekvieną nužudytą policininką - po 100 dolerių. Medžioklė baigsis po trisdešimties parų (už tai - milijonas žalių), tačiau dar niekam iki šiol nepavyko laimėti. "Uždirbti" pinigai atiteks badaujančiai šeimai. Tobulai kingiškas stilius, fantastiškai kraupus ateities vaizdas, siaubingas finalas - puiku, nuostabu, nepakartojama. Įvertinimas: 10; tikrai duočiau daugiau, bet redaktorius neleidžia.

Pabaigai šiokia tokia informacija dėl įdomumo: S.Kingas parašė šiuos keturis romanus prieš 1974 metus. Jų nepriėmė leidyklos. 1974 metais jau šeštas parašytas Kingo romanas "Carrie" buvo priimtas, išleistas ir tapo bestseleriu. Ledai pajudėjo, knygos sekė viena po kitos: "Salem's Lot", "The Shining", "The Stand" ir t.t., kiekviena iš jų sumušinėjo pardavimo rekordus. Tada Kingas sumanė pažiūrėti, ko vertos jo anksčiau leidyklų atmestos knygos ir, naudodamasis savo įtaka, išleido jas po Bachmano pseudonimu. Aišku, jos iš pradžių bestseleriais netapo, tik vėliau, kai paaiškėjo, kas autorius... Na, bent dvi iš keturių tikrai vertingos. Kitos dvi Bachmano knygos - "Thinner" ir "The Regulators" - buvo parašytos jau po "Carrie" išleidimo, todėl jos ir neįtrauktos į "The Bachman Books".

Tiems, kurie susidomėjo: dar dvi Kingo knygas - "Misery" ir "The Dark Half" taip pat parašė Bachmanas, tačiau kol jos buvo galutinai užbaigtos, vargšas fiktyvusis rašytojas jau buvo nusibaigęs.

Komentarai

Tomas 2001-07-11 09:18:21
Taigi, taigi- visai nenorejau buti pirmas, bet jei niekas atkakliai nenori komentuoti- ka gi...
Nenoreciau sutikti su Lina bei su paciu Kingu- Kelio darbai man pasirode visai pusetina knyga. Tai galbut del to, kad pavyko gan giliai ilysti i to zmogaus kaili (sorry, eilini syki nepamenu jo vardo). Kita vertus, Begantis zmogus nepadare jau tokio LAAAABAI ispudzio- gal viska gadino filmas su Svarcu (tegu velnias nesa tuos filmus, kurie nustelbia knygas). Skaiciau knyga, o pries akis vis tas raumenu kalnas begiojo ir niekaip negalejau isijausti...
Maratonas- tikrai sedevras. Beveik nieko antgamtisko (tiksliau-visai nieko). Tik kelios detales ir siurpuliukai begioja visu kunu per visa knyga. Pats tikrasis pirmykstis Kingas. Knyga taip isiurbe, kad baiges skaityti is karto pradejau skaityti antra karta, ko paprastai nedarau (antra ir visus kitus kartus ta pacia knyga skaitau praejus siek tiek laiko). Ideja nuostabi- zmogaus, esancio ant mirties slenkscio pastangos su tuo susitaikyti ir ta mirti visais galimais budais nutolinti. Psichologiniai portretai daugiau nei itikinami, o veikejai- gyvut gyvuteliai, kaip ir The Stand ar IT, Carry ir t.t. Zmogaus, kuris tuoj mirs, psichologinis portretas- ziauriai idomu ir todel taip itraukia.
Inirsis- dar vienas pirmykstis Kingas. Meeeegstu. Labai lengvai skaitoma knyga, tarsi spjaute isspjauta is Kingo pasamones. Kazkuria prasme- Maratono atspindys- visi irgi bijo mirti bei sprendzia savo psichologines bedas. Tuo man ir patinka Kingas, kad istraukia i sviesa visokias baimes, kompleksus, nuoskaudas ir jas taip apraso, kad tavo paties bedos atrodo mazytes mazytes.
na, tam kartui turbut uzteks, ir taip labai daug prispausdinau. Negrizti neprizadu
Lina Krutulyte 2001-07-16 23:02:39
"Roadwork" mast dai! :)
As buvau maciusi filma "Begantis zmogus", bet labai labai seniai, todel buvau pamirsusi pavadinima ir nesusiejau jo su knyga. Gal todel man ji labai patiko. Filmu, pastatytu pagal Kinga, ziureti apskritai neapsimoka - nei pries knyga, nei po, nei tuo labiau vietoj jos.
Gintas 2001-07-17 09:33:05
"Roadwork" must die!
Tai, ko gero, vienintelis sykis, kai sutinku su Lina visu 100 procentu...
Skaitytojas 2006-12-11 15:18:48
Iseis nauja Bachman knyga "Blaze" 2008
Tomas S. 2006-12-12 13:07:18
Tai ką, Bachmaną prikėlė iš numarintųjų? Jėzusmarija daug kartų...
Skaitytojas 2006-12-31 20:15:04
Hmmm o Kingas visia neseniai seke, kad "Kelio Darbai" yra jo megstamiausia Bachmano knyga :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.