Rikiuot!

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2009-07-25

cover Apie knygą: Robert A. HeinleinErdvėlaivių kariai
Leidykla: Bonus animus (2009)
ISBN: 9789955754114

Niekad rimtai negalvojau apie tarnybą. <...> A, tiesa, sykį paskutinėje klasėje užsiminiau tėvui, kad vis pasvarstau, ar nevertėtų stoti į Federalinę tarnybą. Manau, tokius pokštus krečia visi vaikai, kai horizonte ima šmėkščioti aštuonioliktas gimtadienis (p. 25)

Verda, oi verda Lietuvoje ginčai dėl plietybės. O jeigu paėmus Roberto A. Heinleino pasiūlymą - pilietybė tik tiems, kurie atitarnavo armijoje. Ir balsavimo teisė taip pat. Ir apskritai - valdymo teisė. Ir pareiga. Jau šiurpstam? Ne jūs vieni - kiek žinau, vos pasirodę "Erdvėlaivio kariai" sukėlė pasipiktinų bangą: romanas išvadintas ne tik militaristiniu, bet ir fašistiniu. "Šviesaus fašizmo" stiliumi buvo sukurtas ir to paties pavadinimo Paulo Verhoveno filmas, kuriame net kariškių uniformos priminė nacių, ką jau bekalbėti apie Federacijos erelį. Vieni vėlgi piktinosi, kiti įžvelgė, kad P. Verhovenas romano motyvais padarė ironišką propagandinio filmo pavyzdį.

"Erdvėlaivio kariai" pasakoja vieną iš gana dažnų fantastikoje siužetų: kaip jaunuolis - Džonis Riko - tapdamas kariu, tampa ir vyru. Siužetas tiesus it tiltas, be didelių posūkių ar detektyvinių paslapčių. Paklausite - o ką gi čia skaityti tada?

O skaityti yra ką - net jeigu skaitėte "Enderio žaidimą", "Kopą", "Kario mokinį". Mat romanas, nežiūrint kovinių detalių (kurios, beje, irgi gana įdomios - ypač atsižvelgiant į laikotarpį, kada jis rašytas, t.y. tada, kai dirbtiniai palydovai tebūdavo "achu... dydžio fotoaparatai (c) ltsr.lt), anaiptol ne tik apie ateities desantą. Todėl net jeigu matėte filmą, jūs nedaug rasite bendro. Filme pasaulio sąranga buvo vaizduojama gana epizodiškai, ten daugiau dėmesio skirta vabalams, su kuriais kariaujama. Ir dar tik propagandinio filmo aliuzijai tinkančiai šlykštokai meilės istorijai.

Knygoje gi Heinleinas (beje, pats buvęs kariškis) išdėsto konceptualią savaip promilitaristinės visuomenės viziją. Tačiau - kaip bebūtų įdomu - Heinleino pasaulis nėra kokios Lotynų Amerikos pavyzdžio karinė diktatūra. Pasaulį valdo ne armija ir net ne kariškiai. Tačiau privaloma sąlyga tapti piliečiu, t.y. - tuo, kuris gali dalyvauti valdžios struktūrose, yra atitarnauti armijoje. Būti piliečiu - neprivaloma. Tu gali sėkmingai rinktis verslininko, teisininko, santechniko karjerą, karas tau liks tik spaudos puslapiuose. Knygoje yra puikus epizodas, kuriame savanorių registravimo punkte dirbantis buvęs kariškis - be rankų, be kojų - ne tik nesistengia jaunuolių užverbuoti, bet ir visais įmanomais būdais bando juos atgrasinti nuo karinės tarnybos.

Buvę kariškiai (veteranai) savanoriškai prisiima atsakomybę už pasaulį, bet jie ir tik jie nusprendžia, kaip pasaulis turi būti tvarkomas. Kadangi būtent buvimas kareiviu subrandina žmogų atsakomybei ir aukojimuisi. Girdėta, ar ne? "Nepabuvęs kareivėliu..."

Jei du žmonės miršta iš bado ir kanibalizmas - vienintelė mirties alternatyva, kuris iš jų turi daugiau "teisių" gyventi? Ir ar tai - "teisė"? O jei kalbėtume apie laisvę, tai didvyriai, kurie pasirašė tą didingą dokumentą, pasižadėjo nupirkti laisvę savo gyvybės kaina. Laisvė niekad nebuvo neatimama teisė, ją reguliariai tenka pirkti patriotų krauju arba ji visada išnyksta. Iš visų vadinamųjų žmogaus teisių laisvė pati brangiausia ir jos kaina niekad nesumažės. (p. 113)

Tiesa, būtent šis karinio - civilio pasaulio dvipusiškumas, kuriame primas ir antras  beveik nesisieja, man ir pasirodė mažiausiai įtikinama Heinleino koncepcijos vieta. Tiksliau - pasaulis tai jau žinojo maždaug XIX a. (ir galvojo, kad problemos jau išspręstos). Deja, kur būtų tas mechanizmas, kuris galėtų sustabdyti kariškius nuo noro pilnai ištiesti letenas ir į "civilį" pasaulį, Heinleinas taip ir nepasako. 

Na, o kurių nesudomins promilitaristinė pasaulio tvarkymo koncepcija, tie galės pasirinkti prognozes, kaip ateityje bus ruošiami kareiviai (nors tos prognozės mažai skiriasi ir nuo dabartinių ruošimo metodų, tik tiek, kad grįžusios kūno bausmės), kaip atrodys ateities desanto operacijos ir kokia galėtų būti protingų vabzdžių civilizacija. Taigi - temų apimtis ribota ir knyga tikrai ne kiekvieno skoniui. Bet man ji patiko - pirmiausia, kaip socialinės fantastikos pavyzdys.  

Beje, po "Erdvėlaivio karių" Heinleinas visiems pasipiktinusiems trinktelėjo siurprizą - parašė hipišką, pacifistinį romaną "Svetimas svetimoje šalyje". Lauksime ir šios knygos lietuviškai.

Komentarai

BUUUUMMMM! 2009-07-29 09:40:51

Verciau bonus animus butu isleidusi sia knyga naujojo zenito serijoje,tikiuosi naujasis zenitas dar nenumireVerksmas

tarionas 2009-07-29 09:44:56

"Beje, po "Erdvėlaivio karių" Heinleinas visiems pasipiktinusiems trinktelėjo siurprizą - parašė hipišką, pacifistinį romaną " Svetimas svetimoje šalyje". Lauksime ir šios knygos lietuviškai."

Lauksim,lauksim tik ar verta laukti?Heinleino skaiciau tik "sloves kelia" ir tai vidutine knyga,ar jis tikrai sugeba parasyti geriau?????

Justinas 2009-07-29 14:06:06

Robertas A. Heinleinas yra puikus rašytojas. Kiek žinau, "Šlovės kelias" yra jam netipiškas kūrinys, be to, jis rašytas dar tada, kai visa tai neatrodė šimtą kartų girdėta. Jeigu norite pasitikrinti mano žodžius, siūlau perskaityti "Durys į vasarą" (yra senajame "Zenite"), "Lėlininkai" (PFAF), na, ir "Erdvėlaivio karius".

tarionas 2009-07-30 09:20:48

Nusipirkau uz 8Lt gatvej Heinleino "Lelininkus",tuoj pradesiu skaityt kai tik baigsiu "trifidu dienas"...Juokimasis

Beje Justinai gal jau rasote koki nauja Science Fiction romana,gal galite mestelet koki spoileri?Jau nemazai laiko praejo po gugio ir genomo3000...Juk lietuviskos fantastikos ateitis ant jusu peciu kol kas laikosi...Juokimasis

Justinas 2009-08-01 11:04:52

Tarionui: ačiū už tai, kad dar prisimenate. Bet labai jau didelę atsakomybę kraunate ant mano liaunų pečių :) Laiko prabėgo iš tiesų nemažai, gal kada nors kas nors vėl rasis. Su vieno iš sumanymų įžanga (tiesa, jau ilgokai užšaldyto, bet kitaip neišeina) galite susipažinti štai čia. ;)

Algis 2009-08-01 14:40:28

Galvojau, kad  "Žvaigždėlaivių karių"  išleidimas lietuviškai  - prastas anekdotas. Deja, deja, gaila, kad leidžiamas toks soldafoniškas šlamštas. Knygos net neverta imti į rankas, nes ji geriausiu atveju sudomintų kokį snukiadaužiu besižavintį paauglį. O šiaip, Viešpatie aukštielninkas, iki kokių recenzijų nusirito JŽ.

Lena 2009-08-02 16:15:27

Tikrai ši knyga yra elementarus niekalas, kurį perskaičiau rusiškai gal kokiais 1995 metais. O šitą marazmą dar šitaip reklamuoti - tiesiog žmonių mulkinimas.KlyksmasKlyksmas

Inkognito 2009-08-04 11:34:03

Ponai Algi ir Lena gal galite argumentuoti kodel si knyga "slamstas" ir "marazmas"?Nes is jusu komentaru nesupratau kodel si knyga tokia yra...

Valdas 2009-08-04 16:45:42

Aš čia toliau perlenksiu lazdą, bet šiaip, metaforiškai :) tai IMHO teįžvelgti soldafoniškumo propagandą "erdvėlaivių kariuose". Tai tas pats, kas paskelbti Platoną ir Orvelą totalitarizmo šlovintojais. (beje dėl Platono dar visko gali būti, ane? ;)

Kazys. T 2009-08-06 10:43:55

Prasta knygute, moraliskai pasenusi jau pries 50 metu, kai buvo parasyta. Kam ja leisti dabar???

Jurga 2009-08-08 06:30:10

Šitos rašliavos galima skaityti gal 20 pradžios ir 20 pabaigos puslapių. Tačiau  likę daugmaž 200 puslapių tai siaubinga nuobodybė apie jaunuolio apsisprendimą stoti kariuomenėn, jo treniruotės,, nutarimas tapti karininku. Akivaizdus gumos tempimas ir pseudopolitiniai pliurpalai.

Šlamštas, geriausiu atveju, varantis žiovulį.

to jurga 2009-08-08 08:40:48

sita knyga skirta vyrams ne moterims,todel Jurgai ir nepatinka

Arvis 2009-08-08 09:17:44

Super argumentas KNYGA SKIRTA NE MOTERIMS. Esu vyras, bet man ta begaline nuobodybe irgi nepatiko. Tai gal knyga ir NE VYRAMS? O tai kam tada?

to jurga 2009-08-08 10:47:59

Remiantis naujausiais Britanijos mokslininku tyrimais: irodyta , kad trecdalis vyru turi moteriskas smegenis,tad del kai kuriu asmenu(pirstu nerodysiu) viskas aisku... Siaip tai skirta paaugliams,jai nepastebejote ji isleista serijoje A-Z kuri skirta paaugliams.Patys kalti jai suauge skaitote vyresniojo mokyklinio amziaus knygas ir kazin ko tikites.Heinleinas kietas rasytojas,o be to ir HUGO...Kas  vienam yra nuobodybe,kitam labai idomu.

Recenzijos autorius juk ispejo ,kad  knyga skirta tikrai ne kiekvienam skoniui!

to jurga 2009-08-08 10:50:20

"Super argumentas KNYGA SKIRTA NE MOTERIMS. Esu vyras, bet man ta begaline nuobodybe irgi nepatiko. Tai gal knyga ir NE VYRAMS? O tai kam tada?"

Skirta TIKRIEMS VYRAMS .

Virgis 2009-08-13 09:42:32

Žodžiu, nykuma Klyksmas

cha 2009-10-19 10:35:08

Skirta tiems, kurie galvoje, kad perskaitę ją bus vyriškesni. Erdvėlaivis skamba panašiai kaip erekcija?

Slibinas 2010-02-01 14:15:59
Kaip mazi vaikai kai kurie is jusu. Jei jau patys netarnave, tai gal nereikia meslo pilti ant knygos ir tuo labiau ant kariuomenes? Nepatinka neskaityk, nenori netarnauk, bet kam su purvu viska maisyti? Knyga idomi, daug prisiminimu iskyla is treniruociu beskaitant:)
Cinikas 2010-03-14 08:22:17

Keistai čia jūs. Knyga nepatinka. Jei nepatinka tai kam tada skaitėte?
Heinlein'as prastas rašytojas? O ar patys geriau galėtumėte? Kol kas čia nematau nei vieno kritiko kuris būtų parašęs bent vieną tokio lygio knygą.

Titan 2010-03-16 18:51:44

Man knyga patiko ir maloniai susiskaite,idomiai pavaizduota militaristine gyvensena,ir tai ka Heinleinas pavadino istorijos ir morales filosofija.Gaila ,kad vabalai nustumti i antraji plana.Neveltui Orson Scott Card nukopijaves nemazai sios knygos ideju laimejo HUGO.Knyga kaip tik veresniems nei 18,nes abejoju ar paaugliai suvoks kai kuriuos turinio aspektus.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.