Rita Šerpytytė „RELIGIJA IR FILOSOFIJA“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2006-03-01

cover Apie knygą: Rita ŠerpytytėRELIGIJA IR FILOSOFIJA
Leidykla: Tyto alba (2003)
ISBN: 9986163021
Puslapių skaičius: 363

Apie Dievo egzistavimą ir kitus religinius klausimus mąstė daug filosofų, o savo pamąstymus sudėjo į knygas. Kadangi kiekvienas vėlesnis filosofas stengiasi paneigti savo pirmtako idėjas, filosofinėje literatūroje sugulė begalė medžiagos šia tema.

"Religija ir filosofija" - pirmasis originalus lietuviškas vadovėlis, skirtas religijos, tikėjimo, Dievo egzistavimo filosofinės refleksijos problematikai. Taip šią knygą pristato leidėjai, kurie patikina, kad ir aukštųjų mokyklų studentai čia ras daug naudingos informacijos. Iš tiesų, nelabai įsivaizduoju, kaip iš šio vadovėlio mokosi vienuoliktokai, nes jame pateikti tekstai gerokai sudėtingesni nei kai kurie tekstai, pateikiami studentams. Matyt, knygos autorė nusprendė, jog jautį už ragų reikia griebti iš karto. Taigi, griebė ir sudėjo į knygą pačių garsiausių filosofų ir rašytojų tekstus, susijusius su Dievo egzistavimu.

Tikriausiai neverta kalbėti apie pačius tekstus, kurių išties nemažai. Tai - pamatiniai religijos ir filosofijos sankirtos taškai. Pradedant Sapfo ir baigiant Miklosu Veto. Prieš kiekvieno skyraus tekstus pateikiami klausimai lyg ir turėtų padėti suvokti patį tekstą, nors man asmeniškai tie klausimai tik trukdo. Kodėl? Nes iš karto nukreipia viena linkme, o interpretacijų gali būti labai daug, juolab, kad kalbant apie egzistenciją, kiekvienas žmogus ją suvokia skirtingai.

Rita Šerpelytė, užuot pakomentavusi pateiktą medžiagą, mesteli klausimus, tuo lyg ir duodama meškerę, o žuvį ragindama sugauti patiems. Vis dėlto, keletas komentarų nepakenktų, nes abejoju, ar išsamiai nesusipažinus su kontekstu galima išgliaudyti šį tikrai kietą riešutėlį. Kad ir kaip bebūtų, autorė pasidarbavo išties puikiai, vienoje vietoje sudėjusi reikšmingiausių religijos ir filosofijos veikalų ištraukas, nepamirštant ir grožinės literatūros.

Jei apie knygą kalbėsime kaip apie vadovėlį, tai vienareikšmiškai galiu sakyti, kad jis per sunkus, net jei siekiama tik supažindinti mokinius su religija ir filosofija. Vargu, ar vienuoliktokai varginsis nagrinėdami tokius sunkiai suvokiamus dalykus, bet jei pamiršim, kad tai vadovėlis, tada pripažįstu - knyga parengta puikiai.

Belieka tikėtis, kad "žalias" Lietuvos jaunimėlis nenumos ranka ir ryšis mesti iššūkį sau ir autorei, atsakinėdami į jos pateiktus klausimus. O visus kitus raginu pagliaudyti šį riešutėlį, užuot gliaudžius saulėgrąžas. Gal bus ne taip skanu, bet juk mokslo šaknys karčios, o vaisiai - saldūs.

Gero apetito.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.