Robert Silverberg „ŽMOGUS LABIRINTE“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2002-02-21

cover Apie knygą: Robert SilverbergŽMOGUS LABIRINTE
Leidykla: Eridanas (2001)
Puslapių skaičius: 213

Girdėjau, kad Silverbergas - senosios kartos JAV rašytojas, ne viena jo knyga jau tapusi fantastikos klasika. Pamatęs knygyne šią knygą nutariau perskaityti ir štai - jau apžvelginėju.

Knygą sudaro romanas "Žmogus labirinte" bei du apsakymai: "Į Juodąją žvaigždę" ir "Medžių iltys". Apie apsakymus pakalbėsiu truputį vėliau, pirmiausia pristatysiu romaną.

Romanas, kuris davė pavadinimą ir visai knygai, apie žmogų - galaktikos didvyrį, žmonių rasės pasididžiavimą, gyvą legendą. Žmogų, kuris įgyvendino savo ambicijas, pasiekė nepaprastai daug, numalšino beatodairišką norą keliauti ir rizikuoti. Apie žmogų, kuris save ėmė laikyti beveik pusdieviu. Ir apie tokio žmogaus kritimą į bedugnę - staigų ir netikėtą nuopolį į savo paties labirintą. Autorius paprastoms žmogiškoms emocijoms išreikšti ir personažo charakteriui atskleisti parenka, kaip ir prideda garsiam pasaulyje fantastui, fantastišką aplinką. Taigi, trumpai apie siužetą.

Miuleris - vienas geriausių po galaktiką išplitusios žmonių rasės tyrinėtojų - pasiunčiamas pirmam kontaktui užmegzti su atrasta nežemiškos kilmės protingų padarų rase. Ateiviai tarpusavyje bendrauja emocijomis ir Miulerį, patekusį tarp šių keistų vabzdžių, jie pakeičia. Žmogus ima skleisti emocinį lauką - spinduliuoti į aplinką visą savo esybę: ir tai kas jame gero, ir tai kas yra atstumiančio, šlykštaus. Bet koks kitas žmogus nebegali ištverti prie Miulerio, jo skleidžiamas laukas nepaprastai stiprus ir kiekvieną tiesiog pykina. Negalėdamas pakęsti tokios žmonių reakcijos, Miuleris pabėga, pabėga į neįveikiamą labirintą tolimoje planetoje. Labirintui tūkstančiai, o gal ir šimtai tūkstančių metų, jis pilnas visokiausių mirtinų spąstų. Miuleris pirmasis tarp tyrinėtojų įveikią šią spąstų raizgalynę ir jame įsikuria. Neatskleisiu daugiau, nes bijau sugadinsiąs didžiąją skaitymo malonumo dalį.

"Žmogus labirinte" balansuoja tarp nuotykinės ir psichologinės fantastikos, nors ir ta, ir kita sritis vargu ar priglaustų romaną po savo sparnu. Labirintas - lyg paties Miulerio vidus - niūrus, žiaurus, atstumiantis, išdidus ir kartu paslaptingas, įdomus ir pačiam Miuleriui jaukus. Jis vienintelis sugebėjo išvengti visų spąstų, tapusių daugelio labirinto tyrinėtojų mirties priežastimi. Kelis metus tyrinėdamas labirintą Miuleris susipažįsta pats su savimi, suvokia savo poelgių priežastis ir pasekmes. Kai vėl žmonėms prireikia jo pagalbos - užmegzti kontaktą su visiškai svetima ir priešiška bei galinga rase - Miuleris vėl rizikuoja, nes negali atsispirti norui rizikuoti, kad vėl kažką įrodytų. Tik pažintis su labirintu Miulerį stipriai pakeitė - pasikeitė poelgių priežastys ir knygos finalas gan netikėtas - žinoma, jo neatskleisiu.

Na, o dabar apie apsakymus.

Pirmasis, "Į Juodąją žvaigždę" skirtas iliustruoti vienai idėjai - du žmonės visada geriau sutars, nei žmogus su svetimu padaru. Ir nesvarbu, kad tie du žmonės vienas kito negali pakęsti. Visi aštuoniolika apsakymo puslapių pamažu išgvildena vienintelę mintį. Jokios kitos potekstės ar idėjos šiame apsakyme aš nesugebėjau įžvelgti. Tiesą pasakius, taip daro daugelis rašytojų. Sukirbėjo galvoje kokia idėja, brūkštelėjo keliolika puslapių ir baigta. Gal tai ir nėra blogai, bet mane šis apsakymas nuvylė - pirmieji puslapiai žadėjo įdomesnį finalą.

Antrasis apsakymas, "Medžių iltys", ilgesnis. Nesakau, kad tai apsakymo privalumas, bet jis gerokai gilesnis ir mintis iškelta autoriaus panagrinėta detaliau. Kažkada tolimoje ateityje, kažkokioje planetoje žmonės augina medžius, kurių vaisiuose yra haliucinogeninių sulčių - puiki prekė. Bet apsakymas ne apie haliucinacijas. Medžiai ne šiaip sau medžiai, jie beveik protingi, moka reaguoti į aplinką aktyviau nei bet koks paprastas mūsų žemiškasis medelis. Ir pagrindinis veikėjas, auginantis ištisas plantacijas šių unikalių augalų, stipriai prie jų prisiriša… Tačiau rūdims (savotiška kosmosu plintanti virusinė medžių liga) užpuolus plantaciją tenka sunaikinti ištisus hektarus numylėtinių augalėlių, o tam reikia įtikinti save, kad neprisirišai prie medžių, kad jie tik augalai, tiesiog augalai.

Verta perskaityti

Komentarai

marmlo 2002-02-21 13:15:16
Jo Silverbergas - eksperimentatorius, šovė idėja galvon ir prirašė vieną kitą šimtuką puslapių, o ne tik apsakymą. Tik tos idėjos kartais šiek tiek nuobodokai skaitosi, bet Eridanas sugebėjo parinkti neblogą jo kūrybos "egzempliorių". Labai šauniai susieta aplinkos išorė su žmogišku vidum, santykių tarp pagrindinių veikėjų (na miulerio ir to vaikinuko) vyksmas irgi neša nemažą emocinį krūvį. Žodžiu tikrai vykusi knyga tuo labiau, kad pons Robertas, rodos, pirmą kart lietuviškai prabyla ?... O va jis tikrai standartinių baisekų pagal vieną kurpalį nekepa ir skaitytojų jais nefarširuoja hm
Tadas 2002-02-21 13:53:06
Ech... Gali Silverbergas turbūt ir geriau(sakau turbūt, nes esu jo skaitęs labai mažai,t.y. tiek kiek lietuviškai išleista),pvz:. psichologiškai labai motyvuotas ir įtraukiantis buvo apsakymas "Pakeleiviai", spausdintas viename iš pirmųjų videokaukų apie nematerialius ateivius užplūdusius iš niekur ir turinčius kraują stingdančią savybę naudotis žmonių kūnais savo malonumui.O čia - šioks toks skystymėlis,nepatogiai išsižergęs tarp dviejų žanrų...
Bet šiaip vis tiek malonu, kad Eridanas nesilaiko pažado neleisti Silverbergo,nes kad ir neypatingai stiprus gero rašytojo darbas pranoksta kai kurių kitų perkamiausius(kad geriausius, nelabai kyla ranka rašyti).
Tevas 2002-03-04 10:13:38
Gal "Zmogus labirinte" ir nera geriausia rasytojo knyga. Taciau su jo kuriniais Lietuvoje sunkoka, teko tik rusu kalba skaityti "Mandzipuro kronikas" - ko gero garsiausias sio autoriaus kurinys.
K.i.b.e.r.i.s. 2003-03-12 13:11:14
Je!!! Tegyvuoja mizantropai!!! Mi-san-trops!!!!Mi-san-trops!!!!Mi-san-trops!!!!hm
GintasGintas 2004-02-22 22:44:49
Nenorėčiau sutikti, kad Silverbergas-senosios kartos rašytojas. Greičiau vidutiniosios. Gimęs jis 1935m. , o rašyti pradėjo nuo 1954m. Jis tikrai eksperimentatorius, bet vis tiek buvo keista perskaityti kad Eridanas atsižegnoja nuo jo. O"Žmogus labirinte"-vidutinio lygio romanukas, turi autorius ir geresnių.
demesio zmones 2009-05-22 15:28:27

eridanas ka tik isleido sio saunaus rasytojo romana "sienos karalijos" ,gal kas gali parasyti apzvalga?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.