Roger Zelazny „MIRUSIŲJŲ SALA“

Autorius: Baltoji Angis
Data: 2001-03-28

cover Apie knygą: Roger ZelaznyMIRUSIŲJŲ SALA
Leidykla: Eridanas (2001)
Puslapių skaičius: 240

Gyvenimas - tai toks dalykas, kuris man primena Tokijo įlankos pliažą. Viskas ateina ir nueina. Prie kranto priartėja keisti, unikalūs daiktai. Ir aš - vienas iš jų. Ir jūs taip pat. Gulėdami šonas prie šono mes kartu kurį laiką praleidžiame pliaže, o paskui atplūsta dvokianti, šalta banga ir pagriebia mus savo šlapiais, drebančiais pirštais, - ir štai jau daugelio iš mūsų nebėra. <…> pirma, man atrodo, kad vandens nuplauti daiktai pagal kokios nors srovės užgaidą gali būti vėl išmesti atgal į krantą. Niekuomet anksčiau su panašiu reiškiniu nesusidūriau, bet galbūt nepakankamai ilgai laukiau. Antra, kas nors gali prisiartinti, pakelti radinį ir, atėmęs iš įlankos, pasisavinti.

Roger Zelazny - vienas mano mylimiausių rašytojų, tad net nesitikėkite, kad dabar imsiu jį ir išpeiksiu. Tuo labiau, kad tai tikrai verta dėmesio knyga, nors itin gilios minties joje ir nerasite. Praktiškai visa "filosofija" baigiasi 6-ame puslapyje, maždaug ties žodžiais "mane supykino vemti". Toliau seka iš pradžių lėtai, o vėliau vis greičiau ir greičiau besirutuliojantis veiksmas.

Pagrindinis romano veikėjas - Frensis Sendou, kitos kosminės rasės - peijanų dievybės Perkūnsvaidžio Šimbo fizinis įsikūnijimas. Čia Geležinis Rodžeris (taip autorių praminė rusai) išlieka ištikimas pagrindiniam savo "arkliukui" - dažniausiai jo herojus koks nors SUPERžmogus su SUPERgalimybėmis. Taigi, Frensis Sendou - vienintelis, iš gimusiųjų XX amžiuje pratempęs iki XXXII-jo. Be to, jis - teraformistas (t.y. planetų formuotojas - yra tokia specialybė, beje labai neprastai apmokama). Gyvena jis savo nuosavoje planetėlėje it koks inkstas taukuose, kol vieną dieną…

Sendou vieną po kito gauna keletą laiškų su savo artimųjų, draugų bei mylimųjų nuotraukomis. Visus šiuos fotomodelius sieja tai, kad jie - jau senokai mirę. Galų gale paskutiniajame laiške Frensis aptinka ir raštelį: "Jei nori surasti šiuos žmones, ieškok jų Mirusiųjų saloje." Sala yra Ilirijos planetoje, kurią kažkada sukūrė pats Sendou. Vėliau paaiškėja, jog pavogtos šių žmonių Atminties Juostos - plokštelės, kuriose registruojama elektromagnetinė žmogaus nervų sistemos matrica. Juosta - tai viskas, kas lieka iš žmogaus po jo mirties: jo mintys, aistros, viltys… Išimtinais atvejais, kai nusibaigia koks nors vietinės reikšmės einšteiniukas, išauginamas jo tuščiagalvis klonas ir duomenys iš Juostos perrašomi į jį. Beveik nemirtingumo problemos sprendimas…

Suvokęs, kad jo prikelti iš numirusiųjų draugai pakliuvo kažkokiam paslaptingam priešui į spąstus, Sendou iškeliauja į Iliriją. Ir prasideda…

Siužeto nebepasakosiu, kad būtų įdomiau skaityti. Na, tiek to, vos vos kilstelėsiu paslapties skraistę - "Eridano" leidykla žada išleisti dar vieną Geležinio Rodžerio romaną - "Numirti Italbaroje", kuriame be daugybės kitų personažų, šmėkščioja ir toks Frensis Sendou. Taigi - arba "Mirusiųjų saloje" jis lieka gyvas, arba "Italbaroje" jį prikelia…

Įvertinimas 10 balų sistemoje:

Siužetas - 9

Originalumas - 6

Stilius - 10

Įtrauklumas - 8

Bendras: 8.3

Komentarai

nojus 2001-03-29 11:30:20
Neesu didelis R.Zelazny gerbejas, bet belieka pripazinti, kad tai meistras.
Man "Mirusiuju sala" nera is tu, kurias norisi dar ir dar skaityti. Taciau megstantiems panasias knygas turetu labai patikti.
Kliaksa 2001-04-23 18:38:16
Matyt, pasirinkau ne ta knyga, ish kurios atsiskleistu Zelazny talentas taip, kad net ir ash sugebechiau ji pamatyti:]. Nuobodybe... Ir pseudofilosofija... Velniai rautu - ish tokios letos izhangos galima buvo tiketis ilgooos ilgooos istorijos ne tiek apie pagr. heroju, kiek apskritai apie tenykshti pasauli (ypach santykius su dievais, kas ishvis normaliai neishpletota); o ish atomazgos paaishkeja, kad galima buvo visa tai sutalpinti i glausta apsakyma... Nagi nusivyliau, kad ir ka besakytumet:-)p. Teks ka nors kito dar paskaityt, gal geriau pasiseks:).
Briedzis 2001-05-01 09:56:14
Esu didelis R.Zelazny gerbejas, bet jis yra parases daug geresniu kuriniu. Truputi nuvyle, nes perskaicius autoriaus varda is sios knygos tikiesi kiek daugiau. Si karta jis zemiau savo pacio pakeltos karteles.
Tomas 2001-05-11 08:31:18
Taip, jei norite gero Zelazny, skaitykite "Ambero kronikas"- rekomenduoju. Is pradziu nuobodoka, bet paskui ziauriai itraukia, vos galejau sulaukti tesiniu. O jei tai skaitet, gal galetumet ka nors parekomenduoti dar,a?
Zvilgantis Kailis 2001-05-18 11:40:48
Na vis delto si knyga puikiai atskleidzia Zelazny talenta, tik apsakymo ideja netinkama. T.y. tas pats, kas meniskai bandyti aprasyti sienos murinimo darbus, todel ir gavosi nuobodziai. Bet pats braizas, stilius viskas puikiai isliko. Vien del pamastymu apie miega knyga yra verta demesio. Taip pat nereikia pamirsti, kad Ambero kronikos buvo parasytos po sio apsakymo, jei as neklistu. nieko keisto, kad beveik visi nusivyle, nes skaite brandziausius kurinius, o po to staiga gavo i rankas viena ir pirmuju pavykusiu R.Zelazny kuriniu.
Pagalvokite, ar labai geros nuomones as apie jusu rasymo sugebejimus buciau, jei man duotu paskaityti jusu 5-tos klases rasinelius? :) :) :) Ir nereikia cia kaltinti rasytojo :)
Lao 2001-05-24 21:25:42
Esu skaites ir Ambero Kronikas (deja tik 5 knygas, tikesimes, kad Eridanas isleis ir likusias...), taciau nemanau, kad Mirusiuju Sala jiems kuo nors nusileidzia. Tai savita, intriguojanti knyga, su puikia izanga. Beje, joje radau viena (gal yra ir daugiau) logikos klaida. Sendou nuvykus i Ilirija, rasoma, kad atsisedes po medziu or smth, jis suruke savo priespaskutine cigarete... Reikia suprast, kad jam liko tik viena, bet dar ir po to jis bent 5 suruke...:] Na, cia aisku nieko baisaus, siaip pastabele, be to gal as ka ne taip supratau...
Kliaksa 2001-05-25 11:04:36
Man irgi užkliuvo tos nesibaigiančios cigaretės, ale jis gi toks dauggalis, gal prisigamino pakeliui...;)
Lina Krutulyte 2001-08-19 21:52:18
Nesuprantu, ka jus apskritai randate tame Zelazny. Atrodo, ambero kronikas skaiciau, bet apie ka jos, tiesa sakant? O mirusiu sala - mirtina nuobodybe, net jei autorius siaip neblogas.
Zvilgantis Kailis 2001-08-22 20:07:53
Lina, ne Zelaznyje ieskoti reikia, o jo kuriniuose :) Cia panasiai kaip karta D.Lyncho zurnalistas paklause "Jusu filmu neimanoma suprasti, kazkokia nesamone!", ir D.Lynchas atsake: "Mano filmus ne suprasti, o jausti reikia", ta taikau ir Zelazniui, ne suprasti reikia, o jausti visa ta Ambero kroniku pasauli, visa ta Tokijo ilanka "Mirusiuju saloje".. kaip is karto padvelkia tvaikas nuo uzterstos juros, uzsimerki ir girdi kaip vejelis ridineja siukles po purvina Tokijo pakrante.. O jei jums "zodis" tera tik penkios raides kazkodel surasytos eilute, tai nieko gero nesigaus.. Knygos - nera plikas tekstas (ypac omeny turint fantastika), tai vaizduotes sekla, kuri skirtingose dirvose (t.y. skaitytoju smegenyse) vis kitaip subresta ir suzaliuoja.. Na cia priklauso, pas ka dirva turtingesne, jei suprantate, ka turiu omeny ;)))))))
Lina Krutulyte 2001-08-22 21:57:26
Kaili, ir telefonu knyga skaitydamas gali nuosava vaizduote pasitelkti, kad ne taip nuobodu butu. Vis delto manau, kad ir autorius turi tureti nors kiek fantazijos, ypac kai raso fantastika.
Gintas 2001-08-22 23:59:46
Lina, jei tau Zelazny romanuose truksta fantazijos - kazkaip ne taip skaitei... As suprantu, kad gali nepatikti. Tai skonio reikalas, galu gale. Bet tvirtinti, kad Zelazny nieko vertas ir neturi ne kiek fantazijos - kiek per drasu, manyciau...
Tuo labiau, kad prie geriausiu sio amziaus fantastu ji priskiria zmones, kur kas protingesni nei mes abu su tavimi sykiu sudejus... :)
Linas 2006-02-23 17:42:12
galit smulkiai aprasyti sita knyga ? man labai reikia nes nenoriu suklysti perkant knyga ... turiu nedaug pinigu ... plz
Roger 2006-02-24 09:38:36
Tiksliai, surinkit Linui kas nors visą textą.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.