Salinger J. D. „RUGIUOSE PRIE BEDUGNĖS“

Autorius: Krekas
Data: 2004-12-29

cover Apie knygą: Jerome David SalingerRUGIUOSE PRIE BEDUGNĖS
Leidykla: Vaga (1986)
Puslapių skaičius: 220

"Suaugusieji nesupranta, kad dauguma paauglių yra labai konservatyvūs, netgi jei jie elgiasi iššaukiančiai, stengdamiesi išsiskirti iš suaugusiųjų. Daugeliui tiesiog patinka griežtai sutvarkytas gyvenimas. Jaunimas gąsdinamas nenukrypti nuo konformistinių normų ir nukrypimas nuo normų tampa pajuokos objektu. Todėl dauguma paauglių panašūs į suaugusius, vienintelis skirtumas, kad paaugliai savo gyvenimus atiduoda mokyklai, tuo tarpu suaugusieji - korporacijoms. Paaugliai, galų gale, užauga ir tampa suaugusiųjų dauguma." A. Yauch aka MCA ("The Beastie Boys")

Sakoma, kad Jarome'ui David'ui Salinger'iui niekada nepatiko jo vardas: pirmuosius savo kūrinius jis dar pasirašinėjo Jarome'o Salinger'io vardu, o vėliau tiesiog nurodydavo inicialus - J. D.

Ši informacija, paaiškinanti ir lietuviškų leidyklų variacijas su autoriaus vardo ir pavardės transkripcija, puikiai atspindi ir mano požiūrį į šio rašytojo romaną "Rugiuose prie bedugnės": pirmą kartą jį perskaičiau, kai man buvo šešiolika metų, - tada į rankas pakliuvo Džeromo Selindžerio romanas (1986 m. leidyklos "Vaga" leidimas). Praėjus dešimčiai metų lentynose stovinčio to paties romano autorius nurodomas J. D. Salinger'is (1999 m. leidyklos "Alma littera" leidimas). Kaip minėjau, per tą laiką pasikeitė ir mano požiūris į šią knygą. Ir tai nesusiję su autoriaus vardo ir pavardės transkripcija: ne tik knygos, bet metai daro savo.

Gerai prisimenu, kad šis romanas buvo viena iš didžiausią įspūdį padariusių paauglystės knygų. Šio kūrinio mintys ir kalbos stilius buvo tarsi žiburys (ne, ne laimės, greičiau - tiesos) tuo laiku, kai nežinai, ko nori, ko ieškai, ką žinai. Tai toks amžius, kai norima maištauti prieš visus ir prieš viską: mesti mokslus, bėgti iš namų, keiktis, niekinti tėvų gyvenimo būdą, aiškinti, kad visi suaugę tėra paprasti konformistai (aha, tokių žodžių vartojimas irgi buvo mada) ir kad tu niekada toks nebūsi, ir kad tik tu vienas gali suprasti Houldeną Kolfildą, ir kad ir ach, ir och, ir uch...

Ech, kai tau dvidešimt šešeri, pradedi manyti, kad šį romaną geriausiai apibūdina Elenos Tervidytės sakinys: "Viso amerikiečių (ir ne tik - apžvalgos aut. pastaba) kartos perserga šia knyga kaip vėjaraupiais ar kiaulyte. D. Selindžerio apysaka <...> tapo neišvengiamu brendimo ritualu". Kai stukteli ketvirtis amžiaus, į kūrinį galima žiūrėti ir be didelių emocijų.

Romane "Rugiuose prie bedugnės" pasakojama pirmuoju asmeniu - tai nuoširdžiausia romano/apsakymo/apysakos forma. Aišku, jeigu tas nuoširdumas nesumeluotas. Arba sumeluotas labai įtikinamai. Manantiems, kad apgauti viskuo nusivylusį paauglį lengviau negu atimti saldainį iš vaiko, pasiūlyčiau pabandyti tiek vieną, tiek kitą. Vis dėlto dauguma paauglių atpažįsta save šioje knygoje ir dėl to reikia nukelti kepurę prieš rašytoją.

Šiek tiek kebliau su kritikais, kurie "Rugiuose prie bedugnės" įžvelgia aukštąjį pagrindinio veikėjo egzistencializmo pilotažą. Koks ten prasmės ieškojimas: maištas (būtent maištas, o ne kova ar revoliucija), kylantis iš norų ir realybės neatitikimo. Paauglystės norų, kad viskas būtų idealu: gyvenimas būtų be melo, niekšai sėdėtų, kur jiems priklauso, nemokšos neaiškintų tiesų, o prisiplakėlių liežuviai būtų ištepti degutu. Nieko - iš to išaugama. O kad būtų lengviau pereiti šį laikotarpį, jaunimui (H. Kolfildui taip pat) reikalingas psichologas. Arba knyga, kurioje jie pamatytų ir rastų save. Pavyzdžiui, J. D. Salinger'io "Rugiuose prie bedugnės".

Romano siužeto pasakoti nėra tikslo - vis tiek arba būsit skaitę, arba skaitysit. Trečias variantas? Aišku, įmanomas - kai tau šešiolika, atrodo, kad šiam pasaulyje viskas įmanoma.

Beje, šio kūrinio vertimas laikomas vienu sėkmingiausių to meto amerikiečių literatūros vertimų (šią informaciją radau savaitraščio "Literatūra ir menas" 2004 m. balandžio 9 dienos numeryje). Tai dar viena priežastis prisiminti/atrasti šį romaną.

Primą kartą šis romanas JAV išleistas 1951 m. Tada jis išgąsdino suaugusius, kurie nutarė, kad ši knyga tik gadina paauglius. Vėliau šį kūrinį pripažino: pirmiau neoficialiai (kadangi jaunimo susižavėjimas buvo begalinis, teko "pažinti priešą iš vidaus"), po to įteisinant ir oficialiai, t. y. pradėta nagrinėti mokyklose. Sako, kad toks požiūris pagaliau pasiekė ir Lietuvą: į rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašą J. D. Salinger'is pateko jau prieš 15 metų, tačiau tik nesenai pradėtas analizuoti rimčiau. Ir tai puiku, nes nesvarbu, ką apie šią knygą mano suaugę, ji skirta šešiolikamečiams, kurie pilni maišto - kaip dainavo lietuviški punkrocker'ai "Turbo reanimacija": "maištas reikalingas tavo mintims, maištas - tavo mintims..." O, kad knyga yra reikalinga, parodo jos leidimų skaičius: 2004 m. pasirodė jau septintasis leidimas.

P. S. 1980 m. gruodžio 18 diena. 25-erių "bitlų" gerbėjas Mark'as David'as Chapman'as paprašė J. Lennon'o pasirašyti J. D. Salinger'io knygoje "Rugiuose prie bedugnės". Tos pačios dienos vakare M. Chapman'as paleido tris šūvius į savo dievuką. Atvykus policijai į žmogžudystės vietą, M. Chapman'as sėdėjo netoliese. Jo rankose buvo tas pats J. D. Salinger'io romanas - "Rugiuose prie bedugnės".

Maištinga paauglystė

Komentarai

stikse 2004-12-29 12:08:49
Na, ir aš ją perskaičiau būdama 16, tačiau įspūdžio nepaliko. Gal dėlto, kad visgi aš toje knygoje neatradau savęs.Anyway, tai nebuvo mano kultinis rašytojas.Ir manau prie jo negrįšiu po kiek tai n metų.
juodas 2004-12-29 12:22:13
Perskaičiau aš tą knygą prieš ketverius metus. Ir tada pagalvojau, būtent tą patį, ką rašo apžvalgos autorius: perskaičiau per vėlai, pavėlavau kokius 4 - 5 metelius.
O šiaip lengva, maloni knygelė ir verta perskaityti. Manau suteiks neblogų emocijų.
Justinas 2004-12-29 12:51:24
Aš irgi nepriklausiau "įprastiniams paaugliams", skaičiau kokių 19, todėl labiausiai iš šios knygos įsiminė frazė, kad (maždaug) "moterimi reikia išmokti groti kaip muzikos instrumentu". Ir dar nuo to laiko ėmiau nemėgti autorių, kurie skiria daug dėmesio tokioms šlykščioms veikėjų ypatybėms kaip "dvokas iš burnos" ar bezdėjimas wink
Indraja 2004-12-29 13:40:31
Skaičiau lyg "laiku", bet susitapatinimo su veikėju nebuvo (maištavimas man nebuvo niūrus - graviruoti suolą ir šaipytis iš mokytojų kaip tik labai smagu). Knyga paliko įspūdį dėl savitos nuotaikos, pasakojimo būdo.
shlyxtux 2004-12-29 14:40:46
Ash irgi skaichiau "laiku", bo buvo privaloma. Nezhinau, gal suveike atmetimo reakcija, kaip dazhniausiai boona su 'privalomomis' knygomis, bet ispoodzhio nepadare ir visai niekas neisimine. Ir veikejas zhiauriai nepatiko, pamenu, skaichiau ir galvojau: "Tai durnelis, parinasi del nieku. Uzhdetu jam kas nors TIKRA problema.."
Klia 2004-12-29 15:47:26
siužetas nuskendo miglose:} atsimenu gabalus; pižama su drambliukais; mokykloj ant sienos išbraižytas užrašas 'b... tau į akį'; skiedesys apie auglį galvoje; šaškių damos paskutinėje eilėje ir panašiai. kažkur skaičiau, kad tiek jav, tiek, aišku, pas mus 'rugiuose prie bedugnės' buvo išleista su daugybe kupiūrų, kad netraumuotų padorių skaitytojų. kaip suprantu, naujajame leidime jos neatstatytos. kitu atveju gal net reiktų paskaityt iš naujo.
Raimondas prie bedugnes 2004-12-29 17:55:07
Kai skaiciau, labai patiko. Dabar turinio praktiskai nebeatsimenu, todel balais nevertinsiu. Reiketu grizti, kaip Krekui, bet i tuos pacius rugius turbut nebeilipsi. :(
nettro 2004-12-30 07:36:22
Sutinku su beveik visais komentatoriais. Knyga manęs "nevežė". Ir skaičiau laiku. besistebintis
Bet va į rankas daugmaž tuo pat laiku pateko "Naujos jaunojo V. kančios". Pasakyčiau, kad tai sovietinių laikų selindžeris... Va ta knygutė man tapo kultine. Ir nors jos herojus itin gyrė minėtąjį selindžerį, net siūlė jam atvykti pas jį, "pasitūsinti" į Berlyną (veiksmas vyko VDR), "Rugiuose prie bedugnės" manęs vis tiek "nevežė". Ir vienintelis, kas paliko įspūdį, tai romantiškas ir maksimalistiškas pavadinimas.
bangis 2004-12-30 08:22:13
O man tiek "Rugiuose..." tiek "...kančios" patiko. "Rugiuose..." vis delto labiau. Kaip butu dabar - nezhinau, bet "teisingu" laiku - tai kokius trissyk perskaičiau :)
darata 2005-01-01 22:26:13
nius nežinau pirmą kartą skaičiau šitą knygą gal būdama 14... žiauriai patiko :)
po to skaičiau gal 16 - 17.. dar kartą (šep retai kada skaitau knygą antrą kartą :) - ir vėlgi labai patiko(gal dėl to, jog aplinkybės labai buvo panašios, kai atrodė, jpg iš tiesų gyvenų rugiuose prie bedugnės :) (ne maištavimo prasme )

kada nors skaitysiu ir trečią kartą, bet šį kartą originalo kalba...

nuostabi knygą :))
Pemfloid 2005-01-03 18:27:00
net nzn! Knyga is tikruju labai gerai! Siaip knygu nemegstu, taciau si- tiko! Skaitydamas visiskai izvelgiu save! Tikrai, verta perskaityti sia knyga!
Libra 2005-01-05 14:01:30
Liuks knyga, parašyta lengvu stiliumi, žavi subtilia ironija, humoru. Neseniai skaičiau panašaus stiliaus vieno suomių rašytojo knygą, kuri parašyta taip pat pirmuoju asmeniu, o personažas, nors ir vyresnis, tačiau šiek tiek, bent man, priminė Holdeną. Man patiko ir kiti J.Selindžerio kūriniai: novelės ir apysakos (kai kurios apie Glasų šeimą).
nettro 2005-01-06 08:18:19
Va, Glasų šeimos kronikos man irgi patiko!!!
Tiesa pasakius, visi šie herojai tokie keisti, kad net norėjosi pratęsimo.

Man rodos, kažkada kelias "Nemunas" spausdino. Ir dar buvo knygiūkštė lietuvių kalba prieš gerą 10 metų...
tyliu 2005-01-06 23:18:55
Skaiciau gan senokai... Bet man patiko... Kazhkas chia sake, kad nerado saves... O ash, matyt, radau...
Anonimas 2005-01-11 14:34:02
Oj, o aš ką tik nusipirkau tą knygą paskaityti, nors iš to amžiaus kaip ir išaugau ... Ot susinervinau. Nieko, vaikams bus :)
Libra 2005-01-12 13:13:55
Atskira novelių knyga vadinosi berods „Devyni apsakymai“ , ten buvo keletas novelių apie Glasus, tik gaila, kad jos buvo pateiktos gana padrikai, o knygos gale - dvi apysakos „Franis ir Zujis“ bei „Aukščiau gegnes, dailidės“. Galėtų kokia nors leidykla išleisti pakartotinį šios knygos leidimą.
Ore 2005-02-05 20:25:07
Penkiolikos būdama suvartojau, deja negaliu teigti, kad lb patiko. Problemos jau tokios kvailos, kad net juokas ima.. Netinka kaimynas, mokykloj-vieni snobai ir shape bezpridelai, ždž, gyvenimas- mėšlas :D Skaičiau ir juokiausi iš žmogaus[I should be ashhamed, but I'm not], kuriančio sau vėjo malūnus...
Pavadinimas įdomus, toks, kurį perskaičius kyla noras skaityt ir visą knygą. Deja, visoj knygoj kažką įtraukiančio radau tik jame...
Ore 2005-02-05 20:32:02
+Nepatiko nuolat kišamos frazės a la "dievaži" "vos neapsivėmiau" etc like that. suprantu, "autentiška to laikmečio kalba", kaip rašo kažkoks protingas dėdė kažkuriam paskutinių knygos puslapių, bet tuo nelikau sužavėta...
Anonimas 2005-04-27 13:21:52
nors man buwo dar 11 metu o daba 12 ziauriaj patiko man si knyga!noreciau tokio bahuro kajp houldenas!jis buwo NEREALUS!!!!nu zodziu, dievazi, nereali knyga!!:)
frida 2005-06-23 18:54:32
man patiko houldenas, nes visgi mane,jog nebus toks,koks ir visi suaugeliai.
as irgi taip maniau.........
Vaiva 2005-07-08 06:24:46
nereali knyga skaiciau daugeu nei 5 kartus!!!
maya 2005-07-19 08:25:21
jau isejo naujas 9 apsakymu leidimas. beje, skaitant J.D., vertetu nepamirshti, kad jo knygose labai svarbu dzen budizmo filosofija. tik tiek.
Praraja 2005-08-03 16:22:38
Knyga,kuri tikrai verta demesio. Tikrai smagu paskaityt nusikliedejancio ir "dedancio" ant viso pasaulio vaikinuko "mintis" .Gal kartais kiek ir perdetas egresyvumas pas ji , bet is visos knygos man labiausiai patiko toks veikejo "psakytas"sakinys : "IR APSKRITAI SUAUGUSIEJI NIEKO NEPSTEBI..." Velnias!! pritariu tam sakiniui...
Migle 2005-08-11 10:28:35
nu nzn kajp kitiem, nu bet man tai ispudi paliko..nu man 12 m. bet jau paliko.....nu houldenas...nu jis tox nerealas...tikrai, gal vienas geriausiu mano skaitytu romanu apie jaunima....zodziu, tokia knyga galima skaityt daug kartu...
Hirosima 2005-08-20 11:21:48
perskaiciau laiku.knygos herojui kiek ir man:)bet ispudzio tikrai nepaliko.susidare ispudis kad joje daug pagiezos,pykscio na nzn,man nepatinkia tox paaugliu mastymo waizdawimas.
Patrė 2009-04-08 18:50:23

šedevras.  Bet apsakymai dar geresni

mohaukas 2010-01-28 20:50:33
Mirė JAV rašytojas J. Salingeris http://www.lrt.lt/news.php?strid=0&id=5400944
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.