Samuel Shem „DIEVO NAMAI“

Autorius: Inna
Data: 2002-03-11

cover Apie knygą: Samuel ShemDIEVO NAMAI
Leidykla: Tyto alba (2001)
ISBN: 9986162149
Puslapių skaičius: 428

Gyvenimas-kaip penis:

Kai minkštas-jo neišdulkinsi;

Kai kietas-jis tave dulkina.

(Dručkis, "Dievo namų" rezidentas)

Iš anotacijos: "Samuelis Shemas (tikroji pavardė Steve'as Bergmanas) studijavo mediciną Harvarde ir Oksforde, o 1978 m. išleido autentiška patirtimi Bostono ligoninėje paremtą romaną "Dievo namai", kuris, iš pradžių sutiktas mirtina tyla, netruko sukelti tikrą nuomonių audrą ir virto milijoniniu bestseleriu Amerikoje ir Europoje. "Dievo namai" - amerikiečių literatūros klasika, ir tūkstančiai medikų sako: "Neperskaitęs šios knygos negali stori į medicinos mokyklą, o įstojusiems (vis dėlto) ji - medikų biblija".

Taip... tad visgi apie ką čia?

Knyga panaši, kaip dabar madinga sakyti, į 'kietai sukaltą' filmą. Greitas tempas, gyva kalba, ryškūs personažai. Nors veiksmas vyksta ribotoje erdvėje - vienoje prestižinėje ligoninėje, vadinamoje "Dievo namais" - tačiau nuobodžiauti ją skaitant nebuvo kada. Ir gydytojų, ir ligonių kontingentas labai spalvingas. Čia ir privatūs gydytojai - 'mėgėjai laikyti rankas iš turtingų rajonų', ir karjeristai ligoninės administratoriai, ir cinikai rezidentai, ir su ligoniais pirmąsyk kaip gydytojai turintys susitikti mirtinai persigandę internai.

Pasirodo, ligoniai skirstomi į dvi kategorijas: LIMPIUS ir visus likusius. Limpiai - tai seni žmonės, daugiausia atkeliaujantys į ligoninę iš kokių nors slaugos namų. Slaugos namai, vos išgrūdę limpį pro duris, tuoj pat parduoda jo lovą kitam, todėl limpiui belieka viena - apsigyventi ligoninėje ir čia išbūti kurį laiką, kol vėl nepateks atgal į slaugos namus. Per metus eilinis limpis atlieka keletą tokių maršrutų slaugos namai - ligoninė, todėl visam ligoninės personalui yra gerai pažįstamas. O čia limpių nemyli niekas, nes jie niekada nemiršta . Nieko apie jų egzistencijos specifiką nežinantys (in)ternai puola į neviltį, matydami bevaises savo bei kito personalo pastangas bent kiek pagerinti šių vargšų būklę. Tuo metu, kai iš tiesų geriausia, ką galima padaryti su tais senais žmonėmis - tai leisti jiems ramiai palikti šį pasaulį, arba bent jau nieko nedaryti. Ternai pradžioje, kol to neperpranta, bando limpius gydyti, ypač, jei jiems vadovauja koks aklai medicinos galia tikintis rezidentas.

Visa tai filosofiškai nuteikia ciniškuosius rezidentus, kurie turi aiškiai suformuluotas gyvenimo tiesas, pavadintas ĮSTATYMAIS, iš kurių pirmas skelbia "LIMPIAI NEMIRŠTA". Jie ne šiaip nemiršta, jiems tiesiog neleidžiama numirti, nors kai kurie iš jų jau pavirtę į daržoves. Tačiau šiuolaikinė medicina, kaip sako koloritiškiausias knygos personažas rezidentas Dručkis, kuri dažnai dar bejėgė išgelbėti jauną mirštantį žmogų, jau pakankamai pasiekusi, kad pratęstų 'daržovinį' kokio po savim darančio ir su dievais kalbančio limpio gyvenimą. Todėl ligoninėje vyksta nuolatinė kova už limpio gyvybę. Šiaip ant limpių praktiškasis Dručkis siūlo 'treniruotis' atliekant įvairias medicinines procedūras, nes jiems jau vis tiek ką su jais daro, o atėjus laikui gelbėti kokį nelimpį, ištobulinti įgūdžiai labai praverčia.

Šiuolaikinės medicinos pagalbos esmė, anot Dručkio, yra ŠTIŠINTI ir TEPLINTI. ŠTIŠINIMU, tai yra ligonio atsikratymu išsiunčiant į kitą skyrių , užsiėmę visi ligoninės rezidentai ir pažengę ternai. Čia svarbiausias dalykas yra tas, kad išštišintas ligonis NEATŠOKTŲ - t.y. nebūtų padarius sėkmingą TEPLINIMO (ligos istorijos pagražinimo) manevrą PARŠTIŠINTAS atgal į tą patį skyrių. Todėl tenka palaužyti galvas, kaip čia gražiau pateplinus ligos istoriją, kad ligonį būtų galima suvisam išštišinti į kitą skyrių, ar įtikti ligoninės administracijai (nuo storos , PRITEPLINTOS ligos istorijos priklauso kiek į ligoninės kasą pribyrės sveikatos draudimo pinigėlių). Tiesa, yra dar drastiškesnis štišinimo būdas, kuris atliekamas Dievo namų priimamajame, vadinamasis PASILABINK ir IŠSPIRK (į gatvę) metodas. Nesugebantis to padaryti ir per daug ligonių hospitalizuojantis ternas kolegų yra pravardžiuojamas RĖČIU . Visiška jo priešingybė yra ternas SIENA, tobulai įvaldęs PASILABINK ir IŠSPIRK metodą.

Žinoma knygoje neapsieinama be 'tradicinių' gydytojų ir žavių medicinos seselių santykių (sužinosite kas tai yra IŠTIESTŲ KOJŲ METODAS, kurio, kaip įtaria ternai, jos išmoksta medicinos seserų mokykloje), seksualių jaunų pacienčių apžiūrų, nuo kurių ternam pašoka ne tik stetoskopas , bei įvairiausių kitokių smagių (ir nelabai) nutikimų.

Nežinau, gal aš turiu negerą humoro jausmą, bet man tai viena iš juokingiausių pastaruoju metu skaitytų knygų. Beje, mano mamos medikės nuomone - hiperbolizuota, tačiau labai įtraukli knyga. Neseniai pasiėmė ją skaityti antrą kartą: "pirmą kartą taip greit "prarijau", tai dabar noriu ramiai paskaityt" :)

Stilinga, gero (juodo?) humoro knyga, 10 iš 10.

Komentarai

Remis 2002-03-11 12:06:49
knyga paliko labai slogu ispudi. skirtingai nei apzvalgos autorei Innai, "Diveo namai" nepasirode juokingas veikalas. kaip tik skaudziai realistinis vaizdelis perbega salciu per kuna. nemanau, jog kada skaityciau sia knyga antra karta. o geras knygas juk norisi skaityti ir antra (o kartais ir trecia) karta. mano nuosprendis - 6 iš 10.
P.S. aciu Dievui, jog nesu medikas :)
Tevas 2002-03-12 07:51:07
Pagal aprasyma - kazkoks sizofrenikas tyciojasi ir is gydytoju, ir is ligoniu. Kazkodel nekyla noro, net pirma puslapi atsiverti.
snegole 2002-03-12 08:41:23
Paemusi knyga, po keleto pirmu puslapiu suabejojau, ar verta skaityt. Per vakardiena iveikiau, likau sukresta, bet teigiamai taip. IMHO, skaityti labai verta, nors iveikiama ne kiekvienam. Realistishka, zhiauroka, su stipriu, nors ir juodoku jumoru, aishki, stipri, savaip shviesi knyga (nors beviltishkumu ir daug). Jau ankschiau apie ja buvau girdejusi l. geru atsiliepimu ish panashioj koshej (tokioj, kuri vaizduojama knygoj) besimurdanchiuju - mediku, psichoterapeutu ir pan.

Daug minchiu ir nelabai daug noro kreiptis i medikus... :)
R.T. 2002-03-14 10:13:05
seniai taip gerai nesijuokiau, maždaug nuo Mowat'o "šuns, kuris nenorėjo būti šunimi". lol labai teigiama knyga, kaip ir Sruogos "dievų miškas". Nereikia bijot juoktis iš kančios, kuo autorius ir užsiima. Nežinau kaip ten su medikais - biblija tai jiems ar ne, tegul patys šneka, man patiko.
lt 2002-03-25 13:50:29
Rekomenduojama visiems, idealizuojantiems mediciną. Tame tarpe ypač - stojantiems į mediciną. Manau, taiklus R.T. palyginimas su "Dievų mišku" - autorius juokiasi ir iš savęs, ir iš kitų gana tragiškoje situacijoje.
To Tevas - jei nori ir toliau be galo pasitikėti vaistais, gydytojais, ligononėmis ir t.t. - geriau neskaityk... Bet šiaip tai, jei neklystu, autorius skaito medicinos etikos paskaitas Amerikos unversitetuose, taigi schizofrenija jį būtų sunkoka apkaltinti.
Klia 2002-03-26 13:00:28
o man va nejuokinga. vienoj kitoj vietoj gal... negi parashyti 'shudas' arba 'atsip...k' ir yra juodasis humoras?? chia jau neva labai drasu ir taip metamas ishshukis visuomenei?:/ man kazhkodel taip neatrodo. manau, kad jei tekste butu mazhiau tos 'anagalines leksikos', problema del gydymo sistemos galejo nebutu buvus menkiau atskleista. jei tikslas visgi buvo TAI.:] achiu dievui, b.sruoga turejo pakankamai talento ishsiversti be to pavirshinio bjaurinimo;), nors kas dristu sakyti, kad tai ne baisi ir kartu ne juokinga knyga...
dar vienas dalykas, - speju, jis erzino tik mane=). knyga JAV ishleista 1978 m., ane. senokai, bet tarkim, pagrindinius votergeito skandalo dalyvius dar prisimenam. bet juk knygoje pastoviai minimos kazhkokiu politiniu veikeju pavardes, ir visishkai neaishku, kas jie visgi tokie. nagi nervina! mane. na, tegu paskaitytum ishnashas ir pamirshtum, bet taip butu sazhiningiau skaitytojo atzhvilgiu:)
Inna 2002-04-29 10:58:43
Klia: "negi parashyti 'shudas' arba 'atsip...k' ir yra juodasis humoras?? chia jau neva labai drasu ir taip metamas ishshukis visuomenei?:/"
Klia, juodasis humoras tai nebutinai lygu drasa pavartoti riebesni/slykstesni keiksmazodi ir ju kiekis. toli grazu ne tame. net ir ismetus visus keiksmazodzius nemanau, kad to 'juodumo' sumazetu.
Jurga 2002-07-17 09:18:25
labai pritariu paskutiniam ir visam pagrindiniam Innos komentarui. "dievo namus " skaiciau pries kelis men., bet tuomet nesilankiau sioje svetaineje. taciau ispudziai iki siol neisblese! isties kiekvienas studentas medikas privalo ja perskaityti. cinizmo daug, kai kuriose vietose kvepia net visai ne kaip, bet visumoj knyga sviesi, netgi labai sviesi. pilnai suprantu tuos, kuriems galejo sukelt pasibjaurejima, pasipiktinima, etc. tai tikrai specifine knyga. vienareiksmiskai - dar negirdejau gydytojo ivertinusio sia knyga neigiamai.
Tomas S 2002-07-17 10:29:18
Lina, ir tas, ir tas. Cinizmas, aišku, permuša, bet ir juodojo jumoro esama. Kad knyga šviesi- tikrai nepasakyčiau, bet kad teisingai nušviečia padėtį- tikrai manau tiesa. Žmogus juk ne iš galvos rašė, o remdamasis savo patirtimi.
vygantas 2002-09-13 21:58:03
Puiki knyga tiek pramoginiu, tiek pazintiniu poziuriu . Ne veltui laikoma klasika. Ir nenoreciau sutikti su tais, kurie mano, kad ja butina perskaityti medicinos studentams ir siaip medikams - butent medikai cia nieko naujo neatras , tai ju dabartine ar busima kasdienybe. Patarciau pirmiausia perskaityti tiems, kurie su daktarais susiduria tik savo ar artimuju rimtos ligos atvejais - daug geriau suprasit daktaru filosofija, nebeliks bereikalingu iliuziju (jie ne dievai, o tik zmones kasdiena dirbantys savo darba, ir, kaip ir kiti zmones, turintys teise kartais klysti (deja)...
Del STISINIMO . Jis tikrai veikia ne tik amerikoje 70-ais, bet ir Lietuvoje 2001, ir ne tik su limpiais...(tiesiog stebetina, kaip knygoje aprasytas mechanizmas atitinka realijas).
AUSRA 2002-09-14 21:11:44
Teko susidurt su medikais neperseniausiai. Knyga daug ka paaiskina.Bet jei tektu paciai gulet,vis galvociau kada maneSTISINS ,LIMPE as ar dar ne,ir pan.Nelinksma.Bet knyga itraukia ir nepaleidzia. 10 gal ir neverta,bet 8 duociau
Birute 2003-04-18 13:03:40
Siulau perskaityti daugeliui ir dėl neabejotino talento, ir dėl mūsų neabejotino naivumo...
Mantas 2003-06-23 20:45:13
ech jus naivuoliai... zinoma,yra daug ir patyrusiu bei mastanciu.. knygoje aprasyti mechanizmai LT veikia beveik simtu procentu, na, galbut neskaitant bajeriu su "ortopediniu" bei "neurologiniu" auksciu - bet tik del tos priezasties, kad pas mus tokiu lovu pakankamai nera ir jos dazniausiai buna tik VIP palatose arba ICU.
Ponai.tie,kurie nesugeba juoktis is tokios bejegiskai slykscios situacijos,kokia yra medicinoje,patys dazniausiai suserga sizofrenija. Komentatoriai, kurie demonstruoja savo "puiku" psichiatrijos ismanyma, galetu vadovautis 2 ,logikos desniais:
1. Neesi susipazines su medziaga - patylek.
2. Jei kyla dar klausimu, zr punkta 1.
sorlac 2003-09-22 06:16:02
kazkaip visi uzsimirstat, kad ten ne daktaro, o interno ispudziai aprasyti. ir pakankamai tiksliai. interno pioziuri galima ivertinti perfrazuojant asprina 'jei rengiuos kaip daktaras, sneku kaip daktaras, elgiuos daugmaz kaip daktaras, tai gal niekas nepastebes skirtumo'. deja pastebi, visu pirma pats internas.

o siaip personalo tarpusavio santykiai zymiai realistskesni uz gydytoju ir pacientu. ir stisinimas lietuvoj visai kiaip atrodo, zymiai kumoristiskesnis.
Lietuvos Medicinos rezidentas 2003-10-21 18:51:53
Siulyciau visiem paskaityti sia knyga. Girdejau daug nuomoniu, bet knygoje rasoma tiesa... Ji atitinka Lietuvos rezidentu ( internu ) gyvenima mazdaug 90 procentu. Kai ja skaiciau - juokiausi beveik kiekviename puslapyje...tiek daug realybes ir praktiskai viskas pasitaikydavo realiam gyvenime. ( na beveik viskas ) kas nesusidure su medikais - atrodo kad ji baisiai siurpi..., bet jau toks tas mediku gyvenimas.

Vien pati knygos pradzia jau viska pasako..

Gyvenimas-kaip penis:
Kai minkštas-jo neišdulkinsi;
Kai kietas-jis tave dulkina.
(Dručkis, "Dievo namų" rezidentas)

LAIKYKITES REZIDENTAI .... ir neleiskit kad kas jums ant sprando uzliptu.........
Anonimas 2003-12-16 10:33:25
manau,kad si knyga gali padaryti ispudi tik tiems,kieno gyvenimas susijes su medicina.antra kart neskaityciau.
Fe... 2004-03-25 17:09:06
Fe... Kazkokia nesamone, nieko nesupratau.
shlyxtux 2004-03-26 10:21:19
Na, jei tu nieko nesupratai, tai dar nereishkia, kad knyga - nesamone. Kap saka, ner ko veidrodzhio kaltinti...bee
Varna 2004-04-25 15:59:42
Skaičiau prieš porą metų, bet velniškai patiko. Taip sutapo, kad gulėjau ligoninėje, visai atstiktinai nusipirkau ir skaičiau. Medikai tai suprato kaip potekstę, labai maloniai su manimi bendravo, tai viena. Švelniai tariant, ne juokiausi, bet žvengiau, knyga puiki, aišku, jei žmogui patinka juodas humoras, toj knygoj jis gana subtilus.
Muerte 2005-01-04 09:36:01
Sios knygos neskaiciau>> tiesa sakant uzsisakiau internetu, taip laukiau,o jie man js neatsiunte... sako "atsiprasome"!!! ar tikrai gera?
Gal kas nors turi kompiuteryje?
Ziziuke 2005-06-21 19:47:36
Pradejau skaityi, bet iki siol nebaigiau, nes nepadare ispudzio, nebuvo to kabliuko, uz kurio uzsikabinciau.
Velniene 2005-08-07 11:03:52
Nuostabi knyga. Neveltui vadinama mediku biblija.
Asta 2005-10-01 13:33:35
Super! Prarijau per pora dienu. Negalejau atsiplesti. Realistiska, ziauru, ironiska ir ciniska. Atitinka si laikmeti - zmogus zaidejas. Tai ne silpnos blevyzgos, kurias kuria dauguma.
offca 2005-10-14 10:48:36
Pirmi 100 psl. persiskaitė per gerą pussavaitį, o paskui taip ir trūkčiojo po 1ą, - 10mt psl. ir truko visą pusmetį, nes prasidėjo kartojimasis per kartojimąsi. Visgi tai gera satyra, kurios veiksmas vyksta ligoninėje pavadintoje "Dievo namai". Dievai čia gydytojai (tame tarpe internai, privatai, seseles ir kito rango subinlaižiai), o ligonine ju namai, kuriuose galioja savotiški įsakymai, tik jų ne 10-mt, o lyg 12-a ir nei vienas nepalankus sergančiajam.
Ypač patarčiau paskaityti nesergantiems nozofobija (kad pagilėtų baimės jausmas), ir hipochondrikams (kad greičiau virstų nozofobikais) ir pensininkams (kad praeitų noras stumdytis po ligonines ir vaikščioti pas jaunų daktarėlių).

Nelabai įsivaizduoju, kad tokia žiauriai dokumentiška knyga būtų galėjusi mūsuose pasirodyti prieš 15 metų. Girdėjau kažkas pasakojo, kad liepė šią knygą perskaityti univere, žiū dar galėtų įtraukti ir į 12okų programą.

Kai kas gal pagalvos, kad šį kūrinuką įveikiau dėl tų visų vėmalų, ***ų ir kloakų valymo procedūrų bei maudymosi juose gražumo ir tas suklys,- tiesiog tikėjaus, kad po begalinio budėjimo prie LIMPIŲ pasirodys kokia originali pabaiga ir galima sakyt, kad pabaiga nenuvylė: visi mes norim pabūti Froido pasekėjais

8/10 už drąsą ir realijas
6/10 už kartojimąsi ir gumos tempimą
nettro 2005-10-14 11:22:16
Turiu draugę, operacinėje dirbančią medicinos seserį. Tai kai sužinojo, kad turiu knygą (kai tik pasirodė knygynuose) - tik duok, duok.
Pasirodo, ligoninėje eina iš rankų į rankas kelios knygos, tai seselės ir daktarai eilėse užsirašę prie tų knygų....
Prisaikdinau, kad niekam neskolintų iš ligoninės (šiaip ar taip, knygos brangios) personalo. Draugė knygą "prarijo" per 2 ar 3 dienas ir tuoj sąžiningai pristatė...
Bet įdomiausia, kad ligoninėje intensyviai apie tai buvo diskutuojama, vos ne per kiekvieną kavos pertraukėlę ir pan.
vilmaka 2006-01-03 17:56:20
Taip, ko gero ne medikui sunku suprasti tikraji sios knygos jumora. Ir tikraji skausma, nuovargi, pasiaukojima... Mes, medikai, esame cinikai, kitaip istverti sunkiame darbe butu labai sunku. Juk dar esame ir zmones, is kuriu labai daug reikalaujama, bet ne visada suprantama. Knyga puiki, atvira ir su saunia doze jumoro, tik nereikia visko pritaikyti Lietuvos ligoninems pazodziui. Skaitykite ir nuosirdziai dziaukites, jog dar netapote LIMPIAIS.
Birute 2006-03-05 19:57:47
Knyga is tiesu superine, tik nereikia wisko suprast pazodziui..Butina perskaityti nemedikams, kad suprastu, jog gydytojai irgi turi savo gyvenimus:) ciniskas poziuris puikiai perteikia kasdienybe, kuri toli grazu nera ideali, kaip visuomene reikalauja kad butu..tetis chirurgas perskaite knyga wienu ypu:) labai patenkintas liko:)
lione 2006-03-06 11:55:57
Dviprasmiski ispudziai labai. Tikiu kad ji patinka medikams ir kai kuriems ju paciantams, bet as asmeniskai nieko naujo nesuzinojau ir pasaulio mano ji napverte. Nuolat buvau STISINAMA o mano ligos istorija - tobulas TEPLINIMO pavyzdys, tad tie principai kurie kai kuriuos gal sokiruoja, man buvo puikiai zinoma.Be to knyga pasirode kiek istesta, nes tas aprasinejimas kaip pagrindini veikeja vis is vieno skyriaus i kita perkelineja o ten visur tas pats per ta pati jau buvo pradejes erzinti. O ir pabaiga tokia na netinkanti prie visos knygos astroko ir cinisko stiliaus. Saldesis visai nelaiku ir nevietoj.Va.
murmt 2006-03-06 12:17:15
Nieko, paskaitykit antrą dalį, pamatysit, kas iš to saldėsio išėjo :)
lione 2006-03-07 10:24:07
Skaitem. Bet isdpudzio apie "Dievo namu" pabaiga nepagerino.
Makemba 2009-07-16 21:01:21

Aš užaugau tarp gydytojų ir su jais (giminaičiai, draugai gydytojai), nors nestudijuoju medicinos ir dažnai laikausi nuo to atokiau, galiu patvirtint, kad knygoj tiesos yra. Nors ne viskas, kas parašyta teisybė, tačiau ŠTIŠINIMO politika labai puikiai išplėtota ne tik Amerikoj, bet ir čia. Būsimiems gydytojams manau būtų naudinga įsiminti: LIGA YRA LIGONIO RŪPESTIS,nes jeigu iššsinieši kiekvieno žmogaus ligą savo galvoje už ligoninės sienų, tikrai šoksi nuo pirmo pasitaikiusio stogo. Kad ir kaip būtų ligonio gaila, reiktų nepamiršt, kad ne jūs sergat, o kitas žmogus.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.