Saulius Macaitis „ŠVIESOS SUKURTI. PROFESIJA: KINO AKTORIUS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-11-08

cover Apie knygą: Saulius MacaitisŠVIESOS SUKURTI. PROFESIJA: KINO AKTORIUS
Leidykla: Tyto alba (2002)
ISBN: 9986162416
Puslapių skaičius: 256

Gerbiu Sauliu Macaitį. Už jo nuolatinį rūpestį kinu ir reportažus iš kino festivalių, už jo recenzijas, kuriose jis kartais išplaka net ir man patikusius filmus, pagaliau - už jo knygas, kurias labai malonu skaityti. Taip, jis dažnai be galo subjektyvus, taip, jis mėgsta niurzgėti, taip, jis nemyli Holivudo (tik, skirtingai nuo daugelio, ne dėl to, kad populiaru jo nemylėti kaip fantastui populiaru nemylėti "Eridano", o dėl aiškiai išdėstomų priežasčių), bet jis moka rašyti ir, svarbiausia, perskaičius jo recenzijas burnoje nelieka to nemalonaus prieskonio, kaip kai kurių kitų jo kolegų - pvz., Živilės Pipinytės. Bet šįsyk - ne apie recenzijas, kurių nemažai galite rasti kitoje jo knygoje - "100 žymiųjų pasaulio filmų". Šįsyk - apie knygą, kuri mane, turiu prisipažinti, sužavėjo. Ir sužavėjo todėl, kad juste pajutau, jog ją rašė žmogus, kuriam kinas - ne tik gyvenimas (na taip, jis gi kino kritikas!), bet ir didžioji meilė. Tai suteikia knygai tam tikrą neapčiuopiamą aurą, kurią vargu ar gali pajusti ekstrasensai, bet dėl jos egzistavimo esu pasiruošęs ginčytis iki nukritimo!

Įsijausminau, tad gal bandysiu sugrįžti prie trupučio faktinės informacijos, kokia tai per knyga. Kaip matyti iš pavadinimo, tai - knyga apie aktorius. Pačius įvairiausius - pradedant nuo pirmųjų "didžiojo nebylio" laikų (pvz., daug kam net negirdėtos Lillian Gish) iki šiuolaikinių, ir net Holivudo dievukų (pvz., Di Caprio). Tai nėra istorinė studija, nors istoriškumo taip pat netrūksta; knygoje aktorystė nagrinėjama kaip tam tikras reiškinys, meno rūšis, analizuojant jos atitinkamus aspektus ir šiuos aspektus iliustruojant nedideliais etiudais apie aktorius, kurių veikloje tai geriausiai atsiskleidė. Pvz., dalį "Ginčai dėl grožio" iliustruoja etiudai apie Merilyn Monroe ir Humphrey Bogartą; "Iššokti iš kartotekos" - Johny Deppas, "Žvaigždės ir stabukai" - Marlene Dietrich ir t.t. Kadangi aktorius, be abejonės, neatsietinas nuo kino kaip reiškinio, per aktorių veiklą skaitytojas supažindinamas ir su įvairiomis kino srovėmis - pvz., prancūzų impresionizmu, itališkuoju neorealizmu, naująja banga ir kt, o kiekvieną srovę personalizuoja jos kartos aktorius (-iai). Du atskiri skyriai (taip ir norisi pasakyti - pagal lygias lyčių galimybes) yra paskirti lietuvių aktoriams: vyrams - "Virto ąžuolai", moterims - "Vienišos lietuvės", nors, anot autoriaus, tos galimybės buvo labai nelygios. Juk kažkurio rusų režisieriaus posakis, kad "Sovietinis kinas laikosi ant trijų rusų karžygių: Budraičio, Adomaičio ir Banionio", deja, nebuvo galimas adaptuoti lietuvių aktorėms… Knygoje daug paprastam kino žiūrovui visai nežinomų vardų: pvz., Mae West, Silvana Mangano, Simone Signoret, Toshiro Mifune ir kt. Tačiau… Vardų nežinojimas nuo knygos neatbaido, tad grįžtu prie emocijų!

Iš tiesų, skaityti dokumentiką, publicistiką, kur pasakojama apie tau nežinomus žmones, būna sunku. Bet ši knyga, bent jau mano atžvilgiu, buvo aiški išimtis - net ir apie nepažįstamus aktorius, niekada negirdėtus filmus ir režisierius skaičiau su malonumu ir buvo iš tiesų įdomu. Dar blogiau - vietomis kilo norai pažiūrėti tuos senus senus filmus, nors žinau, kad vos juos įsijungus gali imti pulti nuobodulys (pvz., garsiojo "Maltos sakalo" taip ir nesugebėjau kažkada nuosekliai peržiūrėti), nes juk nesu kino žinovas, kuriam kartais labai svarbus toks aktoriaus gestas, kurio paprastas žiūrovas, deja, net nepastebi. Nors negaliu nesutikti, jog "Prožektorių šviesoje sumodeliuoti, o paskui projektoriaus spindulių pluošto atkurti ekrane, kino aktorių veidai kartais pasako daug netikėtos tiesos apie įvairias epochas, apie pačią žmogaus prigimtį." (žr. nugarėlę) Vat todėl ir pasakojau apie knygos aurą, apie tą meilę, su kuria autorius rašo apie jam brangius dalykus bei, svarbiausia, sugeba tai perteikti skaitytojui.

Aišku, ne su viskuo man, paprastam vaikščiotojui į kino teatrus, norėjosi sutikti, kai kur - gal net pasiginčyti, tačiau tai dar vienas geros knygos požymis: kvietimas neslysti paviršiumi, kvietimas mąstyti, kvietimas stebėti - taip pat ir patogiai įsitaisius kino teatre ar prieš TV ekraną…

Beje, o knygą pirkau Interneto knygyne "Patogu pirkti". Pristatė tiesiai į darbovietę - iš tiesų patogu, ar ne?

Kino magijos mylėtojams

Komentarai

Gedas 2002-11-08 16:18:47
Na, "Maltos sakalo" ir aš nepajėgiau įveikti...akivartis
Nuo tiesioginės "patogaus pirkimo" reklamos pereinam prie netiesioginės?..:)
bangis 2002-11-08 16:30:38
O ash "Maltos sakala" bent 5 sykius zhiurejau. Ir kozhna syki - su malonumu :)
Gedas 2002-11-08 16:44:15
Mazochistas...:)
Senas Raimondas 2002-11-08 16:48:34
"Maltos sakalas" - taip hm, nors kiek pamenu, knyga labiau patiko. "Casablanca" ir "The Big Sleep" vis delto irgi buvo geriau.

Recenzijoje rasoma "Knygoje daug paprastam kino žiūrovui visai nežinomų vardų: pvz., Mae West, Silvana Mangano, Simone Signoret, Toshiro Mifune ir kt."

Atrodo, Lietuva irgi pasiduoda Holivudo spaudimui, jei Johnny Depp'as yra labiau zinomas, nei Simone Signoret ar Toshiro Mifune. bliaunu

O gal tai tiesiog senatve...? 19_indifferent
Justinas 2002-11-08 16:59:27
Džiaukimės, kad Johny Deppas, o ne Bennas Affleckas 18_crazy
bangi 2002-11-08 18:16:36
Va, ash irgi prie to sakinio kabintis norejau, bo man negirdeta (nematyta) - ish tu suvardintu tik Mangano. Kas tokia? Gal kas zhinot?

To Gedas: Kozhnam savi dzhiaugsmai :)
I must not fear... Raimondas 2002-11-08 18:28:21
Oops, manau, kad Mangano bangiui matyta:

http://us.imdb.com/Name?Mangano,+Silvana

6_tongue

Prisipazinsiu, as pavardes irgi neatsiminiau...
Justinas 2002-11-09 09:33:06
Snobai, blin platus
bangis 2002-11-09 09:49:43
Hmm.. na, jie Lyncho "Dune" vaidino - vadinasi, matyta :)
judith 2002-11-12 07:14:10
O ko apžvalgininkui nepatinka Živilė Pipinytė alias Jonas Ūbis? Macaitis rašo gerai, sutinku, bet nuo jo kolegų raštų irgi jokių nemalonių potyrių nepastebėjau (pvz. Rasos Paukštytės)
nesiginchijama 2002-11-12 09:57:37
na, tai vadinas, apžvalgininkas pastebėjo. dėl skonio...
poviliukas 2002-11-13 17:37:42
O Pipinytė tai tikrai Jonas Ūbis? Daug kas tas savaitines apžvalgas priskiria pačiam Macaičiui. Macaičio straipsniuose, o ir knygoje yra vienas minusas - visur prasimuša subjektyvumas: "va prisimenu, kai dalyvavau Maskvos festivalyje 1960 m...." arba "Va tas aktorius, pamenu, po vieno baliaus mane laiptais nešė į ketvirtą aukštą..." Simpatiškas žmogus, tik retkarčiais užsimiršta, kad rašo ne vien sau ir savo draugams. Šiaip knyga tikrai reikalinga - užaugo juk karta, kuri pažįsta tik Rokį ir Terminatorių...
Raimondukas 2002-11-13 18:18:30
Rokis? Terminatorius? 11_confused Tai juk is praeito simtmecio! nuobooodu Dragon Ball Z rulez! nunciak

Ve teip. lol
Justinas 2002-11-13 18:51:06
Keliems iš karto: Pipinytės nemėgstu už stilių ir toną bei etikos stoką. Ir dar už tai, kad kažkada išgyrė "Misija Marsas".

Macaičio subjektyvumas netrukdo - jis tik pagyvina medžiagą. Nes faina, kad nėra kaip tame atvejyje, kaip jis rašė apie Babkauską, kai kažkoks rusų kritikas, norintis parašyti knygą apie šį aktorių, aktoriaus paklausė: "o kokiuose filmuose jūs vaidinote?" :)
Anonimas 2003-09-24 13:20:35
Johnny Depp geriausias visu laiku aktorius:]
susmascius 2004-06-29 22:26:52
nesupratau, kodel jam nicole kidman pasirode prasta aktore?!
Justinas 2004-06-30 05:00:40
Kiek pamenu, ne prasta, o "aseksuali" :)
lionne 2004-12-07 16:09:22
man tai Macaitis super respect. Paskaitas jo kaip didziausia sirdies atgaiva prisimenu. Ir didziaja dalim butent del to jau mineto subjektyvizmo. Man jis netrukdo o tik padeda perteikti zmogiskaja patirti. Pipinytes paskaitos irgi ok. Ji specas savo srity, bet truksta to zmogisko bendravimo silumos ir pan. man lygiai taip ir straipsniuose atrodo. Macaitis siltai is dusios, o Pipinyte tvarkingai kaip is rasto. Del to labiau ir megstu Macaiti
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.