Sergej Lukjanenko „SPEKTRAS“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2004-08-14

cover Apie knygą: Sergej LukjanenkoSPEKTRAS
Leidykla: Eridanas (2004)

Kaip jums patiktų galimybė už papasakotą istoriją nukeliauti... ne, ne už grotų arba į kitą šalies ar pasaulio, bet į galaktikos kraštą?.. Šitai žmonijai pasiūlė nežinia iš kur išdygę raktininkai - paslaptingos civilizacijos atstovai (nespjaunantys, beje, į rūkalus ar taurelę - kitą alkoholio), kurie visoje Žemėje (Rusijoje, žinoma, daugiausia:) pristatė teleportacinių Stočių.

"Raktininkai pasiėmė tai, ko jiems reikėjo - keturiolika sklypų pačiuose svarbiausiuose Žemės miestuose. Raktininkai pradėjo mokėti už tai, ką pasiėmė. Raktininkai pareikalavo leisti visiems norintiems patekti į Stotis. Raktininkai pradėjo imti mokestį iš turistų įdomiomis istorijomis."

Taigi, užeini į vieną jų, papasakoji "baiką" ir keliauji į vieną iš 400-ų planetų, kurias jungia minėtos stotys. Nereikia beveik jokių pastangų - raktininkams, pavyzdžiui, visai tinka ir tavo gyvenimo istorija.

Užkietėjusiems autostopininkams bei tiems, kam "liežuvis gerai pakabintas" gali atrodyti, jog atėjo aukso laikai, BET.. Kaip žinia, nemokamas sūris būna tik pelėkautuose: raktininkams turi patikti tavo istorija. Kitaip gali atsitikti, jog sumanęs grįžti į Žemę, suplukęs pasakosi raktininkui gal jau dešimtą ar dvidešimtą istoriją, o šis tik flegmatiškai kartos: "Čia vieniša ir liūdna, papasakok man ką nors, keliauninke..." Daugybė savim pasitikinčių istorijų pasakotojų šitaip visam laikui liko toli nuo savo gimtosios planetos. Štai kada valstybei prisireikė poetų, rašytojų ir pan. kūrėjų pagalbos - jie tapo kurjeriais, padedančiais susisiekti su kitose planetose įkurtomis kolonijomis. Beje, daugelis jų dirba ne tik valstybės specagentais, bet ir privačiais detektyvais, tyrinėtojais ir t.t. Tokiu yra ir Martinas, kuris netikėtai gauna vieno turčiaus užduotį: surasti iš namų pabėgusią mergiūkštę Iriną, kuri pasipustė padus tiesiai į artimiausią Stotį ir dingo...

Istorija ne tokia ir paprasta, kaip atrodo, greitai Martinas, keikdamas Microsoft programinę įrangą naudojusius raktininkus ieško jau nebe Irinos, bet Irinų... O čia dar paslaugus ir nuolatinis spectarnybų dėmesys, nuotykiai bei susišaudymai ir, žinoma, begalinės istorijos raktininkams - kiekviena kelionė į vieną pusę kainuoja po istoriją...

Negana to, talentingas literatūrinis improvizatorius Martinas turi įprotį tai ką patyrė ir išgyveno aplankytoje planetoje atpasakoti raktininkams keliolikos sakinių alegorijomis ar filosofiniu dialogu.

"- Tu taip įsitikinęs, kad žaidimais degtukais baigiasi gaisru? - paklausė raktininkas.

- Aš įsitikinęs tik tuo, kad žaidimai su ugnimi baigiasi tvanu, - atsakė Martinas. - Man tavęs tuo neįtikinti... aš tik prašau nebausti vaikų, paskambinusių į priešgaisrinę apsaugą.

- Jie neskambino, Martinai, - atsakė raktininkas. - Jie nusprendė sudeginti visus degtukus iškart... nesuprasdami, kad gaisras, suspaustas į vieną akimirką, - tai sprogimas."

Ilgainiui tai (bent mane) ima gerokai erzinti ir (kaip jau pastebėjo vienas toks Aleksas Lurje) raktininkai, matyt, būtų visiškai sužavėti kokio P. Coelho pasakojimais...

Na, bet užteks apie romano siužetą, juolab, kad Sergejaus Lukjanenko, vardas jau pakankamai žinomas ir Lietuvoje, kurią dar visai neseniai, poatgimiminiais laikais, krėtė alergija rusakalbei fantastikai.

Skaitytojai gi, panašu, susiskaldė į dvi grupes. Vieniems - tai tiesiog dar vienas puikus rusų fantastikos žvaigždės kūrinys, galbūt ne be smulkių trūkumų. O kiti tvirtina, kad Lukjanenko grimzta į kūrybinę krizę ir "Spektras" - tos krizės dugnas.

Štai dideliam Lukjanenko nedraugui, pasivadinusiam Persi Šelli pseudonimu, romane "užkliūva" ne tik perdėtas (anot jo) alkoholio bei rūkalų propagavimas, bet ir:

"Martinas atseikėjo du šimtus mililitrų ryžių. Subėręs į puodelį, Martinas juos užpylė trimis šimtais mililitrų verdančio vandens..."

Anot Šelli, autorius paprasčiausiai patingėjo ištaisyti kulinarinio recepto kalbą į literatūrinę: "Stovi sau paprastas naujarusis vyras virtuvėje, verda paprastą ryžių košę (net be pieno, tik su vandeniu) ir tuo pat metu skaičiuoja menzūrėlėje kiekvieną mililitrą. Tartum namuose neturėtų paprastų puodelių - tik atominius spektrometrus ir atomines svarstykles." Be šių smulkių priekabių romanas kaltinamas ir originalių idėjų trūkumu, paviršutinišku "popsiniu" filosofavimu bei moralizavimu ir pan. Smarkiausiai, beje, ietys laužomos dėl romano finalo.

Ką gi, taisyklė sena kaip pasaulis - užsiropšti į sostą gana lengva, kur kas sunkiau jame išsilaikyti ilgesnį laiką. Vis dėlto Lukjanenko, mano nuomone, jame laikosi kuo puikiausiai. Kad ir dėl tos banalios priežasties, jog, rimtesnių konkurentų, prilygstančių stiliaus lengvumu bei sugebėjimu įtraukti, sudominti knygos siužetu įvairaus amžiaus skaitytojus jis paprasčiausiai neturi. Pastarojo meto tendencijos, romano "Nakties sargybos" ekranizacija, svaiginanti romano "Sutemų sargyba" sėkmė tai lyg ir patvirtina.

Taigi, gal užteks paprasčiausiai konstatuoti, jog "Eridanas" išleido vieną tituluočiausių ir žinomiausių pastarųjų poros metų rusų fantastikos romanų. Juk "Spektras" premijų ir apdovanojimų gausa gali pasigirti ne mažiau nei koks Brežnevo laikų generolas - 2003-iaisiais romanas pelnė net šešias prestižines literatūrines premijas.

Išleido, beje, dviem tomais, kurių antrame rasite ir to paties autoriaus apysaką "Skaidrūs vitražai" (priklausančią Dyptauno ciklui, pradėtam romanais ".Atspindžių labirintas" bei "Netikri veidrodžiai"). Panašu, minėta apysaka pridėta todėl, kad į vieną tomelį sutalpinti visą "Spektrą" buvo per sunku, o padalinti į du - tomeliai būtų "gavęsi" per ploni

Dar keletas įdomių momentų. Romane yra ir įdomi "šifruotė": iš pirmų kiekvienos dalies žodžių "susidėlioja" savotiškas sakinukas... O va žydus autorius nusprendė visai iškeldinti iš Žemės:

"- Ką, visi iškart?- aiktelėjo Martinas.

- Aga. Negi negirdėjai? Išsirinko sau negyvenama planetą, pagal visus rodiklius - ne pačią geriausią... tai jau vėliau išaiškėjo, kiek Chanaane slaptų privalumų, kiek gelmėse urano ir platinos, koks derlingas dirvožemis... Pusę Jeruzalės rengiasi persivežti. Ir net viso Izraelio dirvožemio sluoksnį - dešimties centimetrų storio.

- Neįmanoma! - pareiškė Martinas, įsivaizdavęs sau virtinę izraeliečių, įeinančių į jeruzalietišką Stotį su senovinėmis plytomis, akmenimis ir žemės maišeliais ant nugaros.

- Jie turi daug rašytojų, apmokės, - spėjo Jurijus Sergejevičius."

Dera taip pat su liūdesiu pastebėti, kad kol kas Sergejus pralaimi savo paskelbtą karą rusų piratams - didelių pastangų rasti internete piratinį "Spektrą" nereikia.

Ir dar - vis galvoju, kas iš lietuvių kūrėjų galėtų tapti tokiu kurjeriu, jei raktininkai savo stotį atidarytų Vilniuje?.. Gal Erlickas?

Lukjanenko.

Komentarai

Virginija 2004-08-15 12:09:14
Ką tik perskaičiau. Jeigu kai kurių recenzentų nuomone, "SPEKTRAS" yra Lukjanenko kūrybinės krizės apraiška, tai, manau, dažnas rašytojas su malonumu savo kūrybos "viršunes" išmainytų į tokią "krizę".
Puikus romanas. Palinkėsiu sau ir kitiems sulaukti dar ko nors iš Lukjanenko kūrybos.
Gedas 2004-08-15 12:46:36
"Kai kurių recenzentų" nuomonė. Vieno iš jų - net su šimtabale vertinimo sistema ar pan.:)

http://www.svenlib.sandy.ru/pugovichki/bukovy/specter1.htm
http://www.svenlib.sandy.ru/pugovichki/bukovy/specter.htm
http://megalit.ru/organika/lurie/2003-03-27-2.shtml
Lexis 2004-08-15 18:40:14
mm..joo.. pradejau ir as anadien (tiksliau ananakt:) "Spektra" skaityti. gana sunku man vertinti Lukjanenkos krizes ir aukstumas, nes esu ne itin geras sio rasytojo zinovas. labai geda, bet net ir garsiuju Dozoru dar is lentynos nesugebejau pasiimt ir perskaityt.. :/ tiesa tikiuos, kad pasitaisysiu!
o va kas liecia "Spektra"... nezinau kaip ten ta pabaiga bus, ar labai man i akis kris tie Gedo ivardinti trukumai, vienok kolkas ispudis tikrai neblogas. labai tikiuos, kad ir toliau bus panasiai!
bangis 2004-08-16 08:37:57
Na, ash tikrai nemanau, kad "Spektra" galima vertinti kaip Lukjenenko "krize". mano supratimu, jis ish leto suka i kokybishkai kita takeli :)
O shiaip - su "spektru" toks idomus ir retas atvejis - antrasyk skaitant jis man patiko kur kas labiau, nei pirmaji, nors jau ir pirmasyk nenuvyle :)
Gedas 2004-08-16 08:48:46
Reikės ir man išbandyti Bangio metodą...;) Beje, dėl visa ko skubu pridurti, kad pats irgi nevertinu "Spektro" kaip "krizinio" Lukjanenko kūrinio, nors tokia neigiamų romano vertinimų gausa rusiškajame internete kiek nustebino.
e-vil 2004-08-16 11:39:28
imho nusifilosofavo biski lukjanas. Bet siaip puse velnio.
Ragana 2004-08-16 17:43:56
As tai pries metus perskaiciau "Spektra", o "Sargybas" tik neseniai...
Zaviuosi Lukjanenko- kiekviena knyga su skirtingom originaliom ir labai idomiomis idejomis.
Tomas :P 2004-08-18 09:59:27
Gedas vel ieshko prie ko prisikabinti. Neranda nieko blogo, tai kabinejasi prie ryziu gamybos. Nu bet aishku kiekvienam savo. Vieni rasho romanus su milijoniniais tirazhais, kiti tik ju apzhvalgas.
Pachiam liudna darosi.
Čiučiundra 2004-08-18 10:16:08
...o treti - tik komentarus apžvalgoms... poet
Gedas 2004-08-18 10:33:29
Tomai... Man tai panašiau, kad kitas "...ieško prie ko prisikabinti"._bukas Pradedant ryžiais ir baigiant milijoninių bestselerių nerašymu.hash
Čiučiundra, hat
Nusibodo 2004-08-19 05:33:49
Baikite is Lukjanenkos dieva daryt.
nettro 2004-08-19 08:11:41
Jei nėra iš ko, tai kodėl ne iš Lukjanenkos?
angeliux
praypray
bangis 2004-08-19 08:16:31
O kas daro iš jo Dievą?
Jei objektyviai - iš literatūrinės pusės Lukjanenko dar turi kur tobulėt, bet svarbiausia - atrodo, kad iš lėto ir tobulėja :)
O rašyti įtraukliai, įdomiai - jis moka.
ragana 2004-08-19 18:49:38
Koks grazus zodis -ITRAUKLIAI!!!
Todelcius 2004-08-19 21:24:09
Keistas žodis. Įtraukliai atrodo tik juodoji skylė
e-vil 2004-08-20 06:09:41
Jei jau zodzius nagrinejam, tai juodoji skyle ne "atrodo", o "veikia" itraukliai
Vasaris J. 2004-08-20 17:56:16
Pritariu nuomonei, kad Sergejus Lukjanenko yra puikus rašytojas. Visų jo romanų tematika yra labai įvairi, o patys romanai - tikrai įdomūs ir, kaip jau minėta aukščiau, - įtrauklūs.
Necro 2004-08-20 18:03:41
Nemanau, kad Lukjaneko yra dievas. Jis TIK geras rašytojas.
ragana 2004-08-20 19:28:33
Jis tik geras Dievas-rasytojas.
Tod 2004-08-21 10:49:11
Klausimas ar Lukjanenko yra Dievas šiandien kaip niekad aktualus. Kas tuomet, galvokim, yra Šėtonas (Kru, Krut...)? O angeliukai? Gal Lukjanenko kūriniuose minimi nepilnamečiai? Klausimų daug ir atsakymus į juos rasti bus nelengva. Tad pasistenkim. Įsiklausykime į savo širdis.
Sol 2004-09-10 12:33:29
Smagiai skaitosi, daug interteksto ir citatų (smagu jas atpažįstant jaustis apsiskaičiusiu snobu) tik va pabaigoj duoda mazgote per zhanda, atskaito kokia tai apykreivę moralę ir palieka žiopčioti it žuvį iš vandens išmestą.
nemandaugu taip.
lt1 2004-09-11 08:22:59
Kol kas, tik perskaičius, labiausiai į akis krito didelis kiekis korektūros klaidų :( Apsileido Eridanas?
Patį tekstą dar virškinu...
Apžvalgos pabaigoj minimas "karas su piratais" vargu ar taikytinas Lukjanenko tekstams, nes beveik visus juos visiškai už dyką ir su autoriaus žinia galima pasiimti Moškovo bibliotekoj. Išskyrus romanus, ir tai tik todėl, kad to reikalauja smulkiaburžuaziniai leidėjai (dėl ©), kurie jau greitai turėtų pradėti leisti Lukjanenko romanus pas save JAV.
Sharpas 2004-09-15 17:16:06
Is tiesu "Spektrą" lengva skaityti, gerai slysta, Tačiau gal nevertėjo romano ištęsti iki dviejų knygų, nesgi antrojoje nieko naujo ir iš esmės nepasakoma. Įpusėjus antrąją knygą, pradeda nusibosti skaityti. O finalas nuvilia. Jis nera toks stiprus, koks galbūt galejo būti. lenda į akis ir tie kulinariniai intarpai, kurie beveik nereikalingi arba bent jau jie galejo būti trumpesni arba kitaip pateikiami... Jie man kažkaip jau tiesmukai įbrukti į romano teksta. Skaičiau ir galvojau - matyt autorius tyčiojasi iš skaitytojų. Kai tu esi pripažintas autorius, kodėl nepasijuokus iš fanų - tegu skaito, kaip aš kepu kalakutą. Šiaip jau, tegu nesupyksta Lukjaneno fanai, bet romanas - geras, lengvai slystantis skaitalas, kokybiška kramtomoji guma.
Z 2004-10-09 00:38:13
o man kulinariniai intarpai labai patiko. su romanu gal ir nedaug susije (kaip dainu textai sargybose), bet malonu paskaitineti.
Rikas 2004-10-09 09:55:36
Man irgi geri receptai nepakenks. O Lukjanenko, matyt, mėgsta skaniai pavalgyti.
ULJA 2004-10-14 17:53:03
GERAI SLYSTANTIS SKAITALIUKS, TIK PABAIGA NERIMTA.
dr. Waa 2005-02-24 13:30:05
neiveikiau shios knygos.
pasirode ji man idomi.
kadangi yra zymiai idomesniu knygu, tai nutariau
negeishti laiko.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.