Sigitas Parulskis „NUOGI DRABUŽIAI“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2002-03-05

cover Apie knygą: Sigitas ParulskisNUOGI DRABUŽIAI
Leidykla: Baltos lankos (2002)
ISBN: 9955429550
Puslapių skaičius: 220

... Viršelyje Sigitas Parulskis kalba apie pasaulio ir savęs sukūrimą. Tarsi, kaip ir dauguma įvykių knygoje, tvirtina: knygos herojus yra pats Parulskis. Vis dėlto dar niekam nepavyko pasakyti visos tiesos apie save, tuo labiau negali visos tiesos sakyti Parulskis. Pagaliau ir jo tikslas - ne aprašyti save tokį, koks yra, o sukurti save. Tai, ką matome knygoje, yra naujas, pagerintas, išgrynintas ir daug įspūdingesnis Parulskis, negu yra jo autorius - žmogus kaip ir visi.

Tad nevadinkime knygos herojaus Parulskiu, nors jam ir suteiktas paties Parulskio filtruotas gyvenimas. Gal net jo vardas toks pats, bet vis tiek herojus ir autorius - ne tas pats žmogus, nepaisant to, kad jiedu labai stengiasi apsimesti vienas kitu.

Be abejo, sakydama "pagerintas", nenoriu nieko apgauti: knygos herojus nėra toks jau gerietis. Tiesiog jis negalvoja jokių banalybių, netgi nejaučia banalių jausmų, jam nuolat kyla labai originalios asociacijos, keisti prisiminimai ir kartais piktos, liūnos ar ironiškos, bet visada netikėtos mintys. Tai toks fantastiškas žmogus (personažas), kuris gyvena labai įdomų gyvenimą, visą laiką galvoja apie save, gilinasi vien į save, ir šioje srityje turi tokią patirtį (ir jokio gėdos jausmo), kad jo portretas, atskleidžiamas knygoje, užburia.

O ko verti jo reti atsiliepimai apie moteris! Staiga pajutau susierzinimą, perskaičiusi, kad mano galvoje vietoje smegenų - skudurėlis dulkėms valyti. Ir vien dėl to, kad savo namuose (ir ne kartą) valiau dulkes. Dulkės, pasirodo, - šventas dalykas.

Vis dėlto, knygos herojus yra toks tobulai gyvas, tikras, ir taip veržiasi būti panašus į autorių, kad nekyla abejonių: šį kartą Parulskis sukūrė šį tą gero visų pirma pačiam sau: save. Herojus tikrai nėra žmogus, jis neatstos ir autoriui savęs paties, tačiau kuo puikiausiai pasitarnauja autoriui kaip angelas sielai paguosti ir tuštumai užpildyti. Taip pat - kaip kaukė, kaip papuošalas, kaip drabužis. Ir jis, be abejo, yra nuogas. Štai jums knygos pavadinimo interpretacija.

Siužeto pasakoti neverta. Knygos herojus, kuriam skirta būti kiek įmanoma panašiam į Sigitą Parulskį, gyvena autoriaus gyvenimą, mąsto jo mintis (tik išvalytas nuo banalybių ir šiaip neįdomių dalykų), jaučia jo jausmus, išsirengia nuogai beveik iki sielos gelmių, jaučiasi savyje kaip namie ir pasakoja viską nesivaržydamas skaitytojui. Kiekvienam, kas nepatingės atsiversti knygą. Siaubas, kai pagalvoji, iš kur pas žmogų tiek drąsos?

Tobula

Komentarai

terapija 2002-03-18 09:24:10
Perskaiciau nuo iki. Atradau daug aprasu apie pazistamus zmones, netgi i daugeli veiksniu paziurejau is kitos puses, kai ka atradau nauja, kai kur nusivyliau. Knyga pilna atradimu, bet skaityti tinka gal labiau teatro , Vilniaus myletojams
ugne 2002-03-27 06:04:06
perskaiciau kol kas tik du gabaliukus, bet jau isspaude sypsena. nuogumo dar nedaug, gausu taikliu kasdienybes "perliuku". tik tos nuogos parulskio miniatiuros kartais man atrodo neisbaigtos... ar tobula taip pat kol kas pasakyti negaleciau. zodzius,tiesa, autorius meistriskai guldo tad skaityti greita ir malonu
Patranka 2002-03-27 13:42:40
Reikia skaityti neskubant, pasimegaujant. Isiskaitant. Po viena, du gabaliukus per diena. Daug rasite savo, artimo. Daug geru minciu.
sun 2002-03-28 17:50:17
beveik viska buvau skaiciusi s.atenuose,bet knyga dar mieliau..skaiciau pasimegaudama - gal todel,kad daug pojuciu yra pazistama,artima ir sava..(net atradau, kad tais paciais metais,kaip ir s.p.,atvaziavau mokytis i vln:))
Aurora 2002-08-06 09:39:58
Perskaiciau. Ne karta. Isimylejau. Kaip paaugle. Parulski isimylejau. Karts po karto apverciu knyga. Kitoj pusej i jo maza nuotrauka paziuriu. Atverciu. Pavartau. Paskaitau. Ir kas kartas isipjaunu. I zodzius. Mintis. Jausmus. Prisigeriu kas kartas irgi. Suvokdama, kad niekada taip nerashysiu. O noreciau...Ir vertinti knygos turbut neverta - cia kiekvieno skaitancio jausmai ir pojuciai, mintys ir juokas...
super-egoas 2002-08-06 17:42:21
pas mane lentynoj jau pora menesiu lentynoj guli. geda. bet jeigu atsiliepimai tokie, reiks pabandyt tik kaip cia parulskio nepamilus...
mantas 2002-09-30 15:28:26
Panasu, kad Sigito herojaus nosies aprasymas nusirasytas nuo S.Rushdie "Vidurnakcio vaiku" kur siam organui taip pat suteikiamas nemazas demesys. Salman'as savo ruoztu sioje vietoje 'pasiskolino' si bei ta is G.Grass'o "Kates ir peles". Stai kokia grazi grandine.
super-ego 2002-09-30 17:12:27
o is kur zinai kad parulskis nepasiskolino tiesiai is grasso?:)
andy 2002-10-07 20:22:28
gera knyga.o apzvalga rase zmogus kuris nezino kas yra "ese".
Lina Krutulyte 2002-10-07 21:36:18
na ir kas, kad knyga padaryta is ese? as i ja ziuriu kaip i vientisa kurini. kam nors tai trukdo?
mantas 2002-10-08 14:45:54
Vientisas kurinys - cha cha cha. Nematau nieko vientiso sioje knygoje. Visiskas chaosas, rasiniu kratinys ir tiek. Cha cha cha (komentaro autorius dar ilgai juokiasi).
baisiai rimtas asmuo 2002-10-08 15:53:53
o yra tokia patarlė - kvailį iš didelio juoko pažinsi:]
super-ego 2002-10-08 17:12:18
nu ka jau i delfi panasejam:)
Skaitytoja 2007-07-29 17:29:40
Apie Sigita
Brandus rasytojas turetu rasyti ne (tik) ese, o (ir) romanus.
Apie ese
Nepatinka man sis zanras. Kazkoks nepilnavertiskas.
O tai, kad Nuogi Drabuziai toks nevientisas kenkia jo itaigumui ir apskritai meninei vertei.
Klia 2002-10-10 10:41:10
ne, na mantai, tamsta kad jau pasakei, tai net nežinau. "Brandus rasytojas turetu rasyti ne (tik) ese, o (ir) romanus."
gal užpulkim dabar ant kokio Širvio, kad tasai romanų nerašė? manai, trumpą, sutelkto veiksmo/nuotaikos kūrinį lengviau parašyt, negu konkretaus siužeto romaną? jei tau tas žanras nepilnavertišku atrodo, sorry, tai čia tavo bėda:]
mia 2002-10-10 12:20:50
Citata Manto:"O tai, kad Nuogi Drabuziai toks nevientisas kenkia jo itaigumui ir apskritai meninei vertei." Nu prie katros čia vietos vientisumas esė rinkinyje?:) Kiekvienas kūrinukas man atrodo išbaigtas, įtaigus. Aišku, jei norisi perskaityt visa knyga per viena vakara,tai gal ir atrodo nevientisa. Na, bet tada reikia ir rinktis atitinkamai.
Skaitytojas 2007-08-10 09:09:11
Sunkiausia parašyti ilgą sutelkto veiksmo/nuotaikos bei turinti konkretų siužetą kūrinį.
Išvilksiu Sigitą už ausų į dienos šviesą. Kodėl jis rašo tik miniatiūras? Tegu parašo kokį "pilnametražį" kūrinį. Dar nė vienas plunksnagraužys nesusikrovė šlovės peckindamas esė. Esė - tai "užklasinė" rimto rašytojo veikla. Tegu ima pavyzdį iš savo reklamuojamo M.Frich "Tarkim aš Gantenbainas" - kiekvienas skyrelis tai sutelkto veiksmo/nuotaikos kūrinėlis ir kartu integruota viso kūrinio dalis. O ne taip kaip "Nuoguose Drabužiuose" kuriuos gali lygiai taip pat sėkmingai skaityti nuo pradžių iki pabaigos kaip nuo pabaigos iki pradžių.
Širvys - poetas (tarp kitko, prastas poetas). Aš kalbu apie prozininkus.
super-ego 2002-10-11 11:00:38
Siaip ar taip Parulskis irgi poetas, koks jis bebutu, o jo ese kaip suprantu tiesiog veiklos paivairinimas. Jo eses ir negalejo buti vientiso kurinio dalys, jau vien todel, kad Parulskis jas rashydamas net negalvojo matyti jas vienoje knygoje.
judith 2002-10-11 12:39:05
o paskui pagailo, kad tiek darbo įdėta, o perskaitys tik negausi "Šatėnų" auditorija. todėl ir išleido atskira knyga. manau, kad vienos ese silpnesnės, kitos - stipresnės, galim atsirinkti, kas kuriam labiau patinka. man asmeniškai - labai nedidelė dalis, bet tiek jau to. O autorius, ko gero, nudžiugtų, kad kažkas jį įsimylėjo. to Aurora: perduosiu Parulskiui, kad kažkur vaikšto jo gerbėja. Retas šiais laikais atvejis - literatūrinė meilė, negalima palikti be dėmesio.
JURA 2002-12-09 13:45:02
PARULSKIS YRA GERAI. MAN - BE ISLYGU. TACIAU KAIP IR BET KOKIU ATVEJU YRA DISKUSIJOS POREIKIS. GALBUT NET SU PACIU ATORIUM. SKAITANT, TIEK DAUG NORISI JAM PASAKYTI, PAKLAUSTI AR TIESIOG BANDYTI UZKLIUDYTI NORS VIENA JO NERVO LASTELE... MANAU, JEI SKAITANT, KNYGA ISSAUKIA NORA APIE JA KALBETI, JI YRA VERTA DEMESIO. NESVARBU GERA JI, AR NE. PARULSKI IR AS MYLIU. PERSKAICIAU KNYGA JAU SENOKAI, BET VIS DAR NORISI JA IMTI I RANKAS IR DAR KARTA BANDYTI PAZINTI PARULSKI, BET DEJA PRISILIETI TIK PRIE JO KURYBOS. IDOMU, KIEK JO TEN YRA? PATIES PARULSKIO?
super-ego 2002-12-09 20:35:23
yra toks mygtukas klaviaturoj. kairej beveik per viduri...
super-ego 2002-12-18 18:36:34
Pagaliau pribaigiau is kelinto karto. ir galiu pasakyt kad dabar krutulytes mintis man visai patiko. gabaliukai turi si ta bendro. gal ne siuzeto ar nuotaikos prasme. tiesiog bandymu sukurti save. po gabaleli.
apskritai knyga labai gera. beskaitydamas jauciau toki intelektualini orgazma, koki retai tenmka proga pajusti. ir manau niekaip neuztenka vieno perskaitymo, kad pamatytum viska (jei tai isvis imanoma)
izzie 2004-11-25 17:47:24
perskaičiau...patiko iš esmės...na, po Trijų sekundžių dangaus buvo atsigavimas...respect, Sigitai ;)
waiwiizs 2006-01-24 13:12:55
Mano nuomone tai pati geriausia Parulskio knyga...man patiko viskas joje,ypac kai pagaudavau save besisypsancia is kuriozisku situaciju;)patarciau skaityti ne palaipsniui,o sokinejant nuo vieno ese prie kito taip idomiau;)autoriaus rasymo stilius nenuobodus,kaip daznai buna,realios situacijos,o tie keiksmazodziai tik pagyvina teksta ir atskleidzia tikraja realybe.siaip megstu skaityti knygas po laiko,kai jau buna praeje keliasdesimt metu po knygos parasymo,bet sia knyga bus verta skaityti visuomet. pritariu IZZIE Parulskiui respect;)))
ssaa 2011-12-19 21:59:40

ant stulpo lietus arbuzai skraido as miske ir virtuve lauke
PIEVA

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.