Sigitas Parulskis „TRYS SEKUNDĖS DANGAUS“

Autorius: Krekas
Data: 2003-05-12

cover Apie knygą: Sigitas ParulskisTRYS SEKUNDĖS DANGAUS
Leidykla: Baltos lankos (2002)
ISBN: 9955429895
Puslapių skaičius: 215

Iki apžvelgiamos knygos pasirodymo S. Parulskio biografijoje buvo rašoma, kad jis poetas, dramaturgas, eseistas, literatūros kritikas. "Trys sekundės dangaus" - pirmas šio autoriaus didesnės apimties prozos kūrinys. Kad skaitytojai nesuklystų, knygos viršelyje tarp autoriaus ir knygos pavadinimo įrašyta - "Romanas". Tarkim, kad tuo norėta išvengti nesusikalbėjimo.

Už debiutinį eilėraščių rinkinį "Iš ilgesio visa tai" S. Parulskiui 1991 metais paskirta Zigmo Gėles premija už geriausią pirmosios knygos debiutą. Bendradarbiaudamas su O. Koršunovo teatru bei dirbdamas savaitraštyje "Šiaurės Atėnai", S. Parulskis tapo vienu mėgstamiausiu ir beveik kultiniu savo kartos autorium, todėl romano "Trys sekundės dangaus" pasirodymas intrigavo.

Kas yra tos trys sekundės? Trys sekundės - tai laikas, kurio reikia iššokusiam desantininkui saugiu atstumu nutolti nuo ką tik juo atsikračiusio malūnsparnio. Tačiau ne taip lengva iššokti ir dedant į kelnes išlaukti tas sekundes. Kad nepasiskubintum, reikia skaičiuoti ne vienaženkliais skaičiais (adin, dva, tri), o triženkliais (piadsot adin, piadsot dva, piadsot tri).

Toks būtų paprasčiausias romano pavadinimo aiškinimas. Bandant paprastai aprašyti siužetą, turbūt reikėtų paminėti, kad amerikietis Džordžas, save vadinantis Jurgiu, paprašo romano pagrindinio veikėjo Roberto (romanas parašytas pirmu asmeniu) papasakoti apie savo tarnybą "v vozdušno desantnych vojskach". Robis važiuoja prie jūros, kad įrašytų savo atsiminimus į diktofoną, nes papasakoti Jurgiui (ar Džordžui) akis į akį nepavyksta - šnekant prie butelio apie "sovietinių žiaurumų kursą", įsirašo tik "keiksmai, dantų griežimas ir ašaros" (kai džino per daug, pasakojimas tampa "labai dramatiškas").Didžiąją romano dalį ir sudaro istorija apie desantininko tarnybą anuometinėje kariuomenėje: nuo surinkimo punkto iki grįžimo namo. Prisiminimai turi bendrą liniją (paskirstymas Vilniuje, vėliau Vokietijoje, pirmas šuolis, salaga, dienų stūmimas, dembelis), tačiau kaip ir dera prisiminimams, neretai nuklystama į šalis. Pavyzdžiui, apie įvairius atsitikimus armijoje: praporščiką, pamiršusį užsidėti parašiutą ir iššokusį iš malūnsparnio, desantininkų pratybas, kai jie paėmė į nelaisvę čmyriūgą (artileristą), bėglio gaudymas… Į atsiminimus nuolat įsiterpia Marija - Roberto meilė. Čia irgi atsiranda trys sekundės - tarpas tarp žmogaus ir vyro (Marija Robertui: myliu tave kaip žmogų, o ne kaip vyrą).

S. Parulskis: "Man iš esmės visada rūpėjo tik Dievas ir moteris". Kaip tik toks ir yra romanas: yra moteris, yra Dievo namai, yra ir apie Dievą. Visa tai atsiminimuose ir knygoje susiję - Marija domisi bažnyčiomis, bažnyčių kupolai panašūs į parašiutus, parašiutai yra vienintelė ir tikroji desantininko meilė ("Mes mylime savo parašiutus, D-5, juos mes aistringai glamonėjame, pasitiesę metro pločio ir dvidešimt penkių metrų ilgio brezentinius "stalus", jie mums yra svarbiau už mylimąsias, nes kai išduoda mylimoji, gyventi galima, kad ir mėšlinai jautiesi, vis dėlto kentėti įmanoma, jeigu išduoda parašiutas - nebelieka nieko, net galimybės prisilakti."), Roberto meilė - Marija ir vėl atsiminimai sukasi ratu… Tai prisiminimai, bet "prisiminimų chaosui taip pat reikalinga forma, prisiminimai - toks pat menas kaip ir visi kiti."

Trys sekundės - tai taip pat tarpas, kuris atsiranda tarp ištartų žodžių ir juos ištarusio asmens. Dėl šio tarpo klausantis niekada nesupras kalbančio, mes per tas tris sekundes kažkas pasikeis. Tačiau autorius nekreipdamas į šias tris sekundes vis tiek bando išsakyti požiūrį į savo kartą, politinius įvykius, didvyrius ir herojus, vienatvę, tuštumą, kančią ir kitus dalykus. Tokie trumpesni ar ilgesni samprotavimai bei pastebėjimai (pavyzdžiui, vokiečiai į kampą nemyža) lengvai įsilieja į bendrą pasakojimą, todėl "Trys sekundes dangaus" lengviau skaityti negu gryną esė rinkinį "Nuogi drabužiai". Tiesa, nelabai dera lyginti abi knygas, - vis dėl to tai - romanas: pasakojimas sklandus, skyriai vienaip ar kitaip susiję (skyrių numeracija pasirodė įdomi: po 35 seka 37, o po jo 36 ir 40). S. Parulskis iš tikrųjų geras pasakotojas - kaip pasakytų vienas iš veikėjų "charoš pyzdiet'".

Trys sekundės - taip pat ir laikas, praėjęs nuo atsimerkimo iki pasibjaurėjimo pasauliu. Romane nemažai keiksmažodžių, o kritikai įspėja, kad romanas gali apstulbinti bjaurasties pliūpsniais: "epizodų su išmatomis skaičius čia nusileidžia gal tik rusiškų keiksmažodžių kiekiui" (L. Jonušys). Tačiau, mano nuomone, jie visai netrukdo: gal čia autentika, tačiau kai kuriuos epizodus sunku įsivaizduoti be keiksmažodžių ("Mano nervai neprisitaikę prie grožio"). Dėl autentikos vartojami ir kai kurie rusiški žodžiai. Dar po poros metų jiems gal jau reikės ir išnašų, nes ne kiekvienas žinos ką reiškia telniažka, "Mucha du", piadsot odin (keiksmažodžiams to, atrodo, nereikės).

Taigi, apie ką tas romanas? Cituojant Robertą: "Kokį galą tu darei tris dienas, klausia susirūpinusiu ir drauge įtariu balsu Marija, man jau kyla įtarimas… Ne ne ne, nieko panašaus, aš tik sėdėjau ant kopos ir galvojau, ar jau galime sakyti "mūsų karta" ir ką tai galėtų reikšti. Na, žinai, pasipiktina Marija."

Man romanas patiko - tai trys sekundės dangaus dabartinėje lietuvių literatūroje: randi įdomių minčių, pastebėjimų, kalba ir stilius neužknisantys (perskaitai gal ne per tris sekundes, bet kankintis tris dienas irgi nereikia), o ir perskaičius šis bei tas lieka - net pagailo, kad knyga tokia trumpa.

Pabaigai. Jei ko nors nesupratote, ką parašiau, tai kaltos tos prakeiktos trys sekundės nesusikalbėjimo. Jei mes skirtingai supratome tai, ką parašė autorius, irgi kaltos tos pačios trys sekundės.

P.S. S. Parulskis, kaip ir romano veikėjas, tarnavo desantininku Vokietijoje. Tą išduoda ir knygos "viršelyje panaudota nuotrauka iš asmeninio autoriaus archyvo". Tačiau nederėtų šio romano laikyti autobiografiniu: "man neaišku į kokią sistemą perkelti savo gyvenimą, kad galėtum jį prisiminti neiškreiptą, nesusikurtą dabar, o būtent tokį, koks jis ir vyko kažkada. Nuotraukos, dienoraščiai, datos, kino kronikos - visa tai jau kūrybos produktai, kuriuos vartodamas susiduri su sukurto savo gyvenimo vaizdinais, negana to, juos vartodamas tu dar sykį interpretuoji, vadinasi, sukuri dar vieną papildomą prasmę."

Desantininkas nemiršta, jis iškeliauja į dangų ir negrįžta

Komentarai

Ruta 2003-05-13 08:50:15
Čia gi dabar kas?! Tankų enciklopediją reikia nereikia komentavot, o apie Parulskį- nieko. Net jeigu ir neskaitėt knygos, bent jau apie tarnybą papasakotumėt moteriškėms.
lorien 2003-05-13 12:48:38
tai kaip tamsta ruta?kur jus labiau,i kuri skirsni norejot pataikyt?i polnaja enciklopedija tankov ar i Parulski?neskaiciau knygos as parulskio,gal ir verta,jei patarsi..o kokia tarnyba turi omeny?
Lina Krutulyte 2003-05-13 12:56:34
as skaiciau. deja, nespejau pirma apzvelgti :) kaip knyga apie sovietine armija, tai silpnoka, maciau baisesniu. laime, kad sita knyga ne vien apie armija.
skaitukas 2003-05-13 13:37:54
ten tam virsely ne velnio nesimato...akiniaio jei knygoje apie dieva ir moteri tai geriau neskaityt ta pacia litanija...boring
A? 2003-05-13 14:00:27
pvz., baisesniu? Ar tau (Lina) knygelės gerumas susijęs tik su "baisumu"?
pro šalį ėjau 2003-05-13 14:33:27
Taigi jai Kingas - Dievas. Negi keista? :)
Koshmaras 2003-05-14 05:59:03
Baisu! _kosmaras
filologe 2003-05-14 14:35:18
gera apžvalga
Lina Krutulyte 2003-05-17 19:41:39
na paprastai atsiminimai apie sovietine armija buna labai baisus. dazniausiai puikiai parodomas sovietines armijos idiotizmas. tokius atsiminimu paskaicius paskui kosmarai gali sapnuotis. O Parulskiui, atrodo, armijoje lengva buvo...
Saulius 2003-05-18 12:08:03
Lina, kol buni toj armijoj - tikrai malonumas menkas. O praejus keliolikai metu - tai tik prisiminimai.
Ir dar - paprastai prisimeni ne tuos baisumus, o kaip tik visa idiotizma: pvz, Nauju metu naktis, o visas Shiaures Kaukazo karines apygardos aviacijos shtabas girtas (chia ish serijos Tarybine armija visada pasiruoshus sutikt priesha :)); balu dzhiovinima su shluotom priesh parada; ryshiu aparatura, isijungianchia tik po keliu smugiu plaktuku; karininku ir praporshchiku eilute su buteliais, trilitriniais stiklainiais ir grafinais (atvezhe spirito apraturai valyt :)) ir kita diena ta spirita stebuklingai pavirtus i benzina :)...
Taip, Tarybine armija - tai toks reishkinys, kurio ,neishbandzhius savu kailiu, nesuprasi ;)
kareiva lorien 2003-05-19 13:18:52
cia kaip egzotika...galima tiesiog turistus kviesti i ta armija(beja ji jau juk neegzistuoja dabar tai vadinasi rusijos armija)..gal kas taip jau susigunde menesiukui?:)
prisiminiau 2003-05-19 13:53:50
lina pareiškė maždaug tokią nuomonę, kaip LKP CK po to, kai Sruoga išleido "Dievu Mišką", tipo - "matyt tam Sruogai labai jau lengva buvo toj koncentracijos stovykloj, jei taip nerimtai rašo..." Sugebėjimas juoktis net tuomet, kai situacija beviltiška ar iki skausmo absurdiška ir daro tekstą "baisiu", tiksliau - rašančiojo savitvarda "baisiesi". Nelyginu Sruogos su Parulskiu (o gal reiktų :)), bet nepasirodė man, kad labai jau tam herojui armijoj linksma buvo
Saulius 2003-05-19 15:23:50
2 Lorien:

O ka - savaite -salabonas, savaite -czerpakas, pusantros savates - senis ir 3 dienas DEMBELIS!!! :)
Leta 2003-07-07 16:24:16
Parulskis tikrai labai talentingas autorius, bet su necenzuriniais zodziais persistenge, ir apskritai, kam toks ekshibicionizmas? Kad sumazinti tarpa tarp vyro ir zmogaus? Vargu ar pades.O siaip knyga idomi ir kartais net ismintinga - man patiko, bet gal tik todel, kad skaiciau ir SP eilerascius... Beje, labai daug knygoje kartojasi is pirmojo Parulskio rinkinio, pvz.: "my edem ebat vashih bab". Labai jau ji toj armijoj turbut pazemino ir izeide. O gal "is ilgesio - visa tai"?
Leta 2003-07-07 16:26:52
P.S. Del linksmybiu armijoj, visai herojui ten nelinksma, bet kartais tik juokas per asaras gali padeti nepaluzti.
sobrani 2003-10-22 12:22:16
nuostabi knyga.vyrishka,shiuolaikishka,uzhburianti.
Kriste 2003-11-21 13:57:25
skaityt ismokit!!!! chebryte, tai puiki knyga!!! i ja tik reikia isiskaityti!!!
NulipdysiuIsKaksioNaujaPasauli 2003-11-21 14:09:07
knyga kruta. dviguba efekta suteike tai, kad skaiciau pajuryje. erotines scenos - vienos geriausiu, kokias teko skaityti lietuviu autoriu, bet pabaigos pritruko. parulskis leidzia susikurti ja patiems, bet tai kvepia neisbaigtumu. humoras veze, ilgai negalejau skaityti nieko kito.
diktavo Vaidas rase Sharis 2004-01-09 22:45:13
Knygos iki galo dar neperskaiciau, erotiniu scenu dar neradau(gaila) gal visos ant galo bus. Po penkto butelio alaus tvirtai galiu pareiksti: verta paskaityti(net be sypseneles!). Skaitosi lengvai(irgi po penkto:))Tikrai daug orginaliu ir idomiu minciu. Pasiulysiu ir savo kambariokui paskaityti. Tik va kalbos apie shuda tikrai daugoka(tualete jau du sykius buvau). Jokio poveikio mano apetitui nepastebeta. Skaitykiet mune ir dziaukities.
magyla 2004-01-29 19:03:58
Apžvalgoje minimas Džordžas, tačiau knygoje jis yra Džoržas :)
Krekas 2004-01-30 06:29:24
Ups shuffle Techniniai nesklandumai... hash
Daiso 2004-02-15 16:33:46
Nemanau, kad "iš ilgesio - visa tai", kaip rašo Leta. Šiaip S. Parulskis yra tikrai talentingas rašytojas (poetas, prozininkas, dramaturgas); jį būtų galima drąsiai pavadinti genialiu rašytoju (nereikia bijoti tokio žodžio). Jo romanui "Trys sekundės dangaus" labai tiktų apibūdinti terminas: esė romanas. Nemažai knygos skyrių atskirai buvo galima perskaityti ir kultūriniame savaitraštyje "Šiaurės Atėnai". Iš tiesų jo romanas Lietuvos literatūriniame gyvenime yra originalus, tačiau ne iki galo tobulas (nors šiaip nieko tobulo ir negali būti).
varga 2004-02-20 15:43:51
c'mon: ta knyga ne apie sovietų armiją... hehe... Lina Krutulyte: ar tu skaityt išmokai ne instrukcijas ant skalbimo miltelių skaitinėdama? kur kiekvienas žodis tą ir reiškia ką jis reiškia kaip pirmoji jo reikšmė žodyne...
Miss 2004-04-22 11:41:47
Dabar kaip tik ieskau informacijos apie si romana, nes man reikia jos vienam darbui, bet...Kodel niekur nieko nera?Kas cia darosi? Negi niekas nesugeba rasyti geru kritiniu straipsniu? O gal as nemoku ieskot?..
taip manau 2004-04-22 11:55:29
Ieshkoti moki. Rashyti, matyt, ne.
Krekas 2004-04-22 12:49:53
Internete galima rasti G. Beresnevičiaus, E. Bukelienės, L.Jakimavičiaus, D. Šabasevičienės, A. Andriuškevičiaus straipsnius apie šį romaną. Autoriaus ir kritikės (deja, nepamenu pavardės) apsikapojimas "Veide" buvo skelbiamas ir internetinėje šio žurnalo svetainėje. Bent vienas straispnis buvo skelbtas ir žurnale "Metai". Nedrįstu spręsti, kiek ta kritika gera, bet ją rasti galima. hash
Rolkie 2004-08-13 12:19:25
Slykstus purvas... Menas, tai nera keiksmazodziu, tamsumu, maudymosi po purva rinkinys... Matomas tamsumas atspindi autoriaus gyvenima purve. Kada zmogus mato tik blogumus pasaulio, tada ir pats pasidaro tamsuolis... Knyga mazu maziausiai atstumianti, nesuderinama su meniskumo bei meno prasme. Knyga meniniu poziuriu menkaverte... Ir viskas...
Lina Krutulyte 2004-08-16 08:29:00
Rolkie: imho Parulskis meno apibrezimo klausimu yra didesnis autoritetas nei daugtaskingasis tamsta.
vikingas 2004-08-18 14:09:04
Lina: Šiaip.. girdėjau tokią nuomonę,kaip rolkies, ir pritariu visapusiskai, taciau tie, kurie nėra tarnavę sovietų armijoje, šios knygos apskritai negali suvokti, tad Lina Krutulyte, kerepla tu, nieko nesuvoki.
Lina Krutulyte 2004-08-19 08:34:47
Man knyga patiko. Keiksmazodziai manes nesokiruoja. O apie sovietu armija teko skaityti ir baisesniu knygu.
neurotikas 2004-08-20 17:38:15
to Rolkie

O kas yra menas? Liturgines mishios koplytelej? :)...
izzie 2004-11-25 18:08:41
per daug keiksmažodžių. taškas.
vien dėl to negaliu prisiminti knygos geruoju.
kiekvienas vyras, tarnavęs sovietinėje armijoje parašytų taip pat. mano tėtė irgi :P
juodas 2005-01-26 15:01:21
Prisiskaičiau vertinimų, aptarinėjimų, paskaičiau apžvalgą, nusipirkau knygą, perskaičiau... ir nusivyliau. Padrikų minčių ir pezalų rinkinys. Rašo neblogai, bet turinys nelabai patiko. Kai kur tikrai įdomių minčių galima surasti, o kai kur tik pezalai. Ir kas labiausiai nepatiko, kad viskas padrika ir praktiškai niekas su niekuo nesisieja. O parašyta, kad tai yra romanas. Tiksliau būtų, kaip jau kažkas rašė, esė, novelių ar pan. rinkinys.
Krekas 2005-01-26 15:21:38
Dėl patiko/nepatiko ginčytis nesiruošiu, bet sakyti, kad "3s dangaus" nėra romanas, nereikėtų hash
Ziziuke 2005-06-21 19:55:49
Viena is tu knygu, kuria atsiverti dar ir dar karta:)
Vakaras 2005-08-04 19:50:39
Gera knyga - su laiku taps klasika. Tik va jau lietuviu kalbos mokytojoms ir panasiems personazams pasiutiskai nepatinka...
L V 2005-08-25 21:54:10
na man sita knyga pasiule paskaityt ne kas kitas, o mano literaturos mokytoja baisiausiai ja isgyrus. ne vienasyk reikejo prisiverst ja atsiverst ir skaityti toliau, zodziu, nebuvo tai, kas prikausto, ar kazkaip uzburia. komiskumo rusis neypatinga, bet kazin kaip subtili tuo cinizmu, is pasitenkinimo ja nekart sypsnis issprusdavo. ir tie keiksmazodziai visai nekrenta i akis ir bent jau man neskamba kazkaip izuliai... sutinku, kad menas nera daryti is principo kitaip, svarbu, kad kitaip, kitaip be minties, taciau kad ir tuos pacius keiksmazodzius patalpinus reikiamoj eilutej jie gali skambeti itin dailiai ir tiesiog priimtinai ausiai, jos nereziant. kartais knisdavo tas pats per ta pati, skaiciau moters akimis, ta armija ir jos ypatumai man svetimi... ne visada idomus,taciau tai, ko gero, naturalu. bet knyga ne apie sovietine armija, ne apie ji, ne apie karta, ne apie meile... kai ko gal per daug, kai ko per mazai... bet ji kaip ir visos kitos geros knygos - apie viska ir apie nieka. skaiciau geresniu, tai nera super, bet minciu joje labai neblogu yra... tokiu minciu, po kuriomis galetum pasirasyti: taip, sutinku, tai tiesa... ir tie aforizmai, kuriu nedaug, tokie staciokiski, skamba kaip pareiskimai, kuriu prasme rodos geniali savo paprastumu...tas susitikimas su marija, zirkles... sita vieta isvis truba... nezinau, issipleciau. kazkas man labai patiko, kaika reikejo skaityt per prievarta. bet knyga verta demesio, negali nieko sakyt... rasytojas geras.
tapkė 2006-01-06 17:19:56
Man patiko ta wieta, kai jis išgėręs du bokalus alaus ir užsipurškęs diklofoso jautėsi kaip musė:) Šiaip man romanas labai nepatiko:( neįmanoma įžwelgti nieko naudingo ir žawingo. manau, jei neturi ką rasyti, tai geriau tokių nesąmonių iš vis nerasyti
waiwiizs 2006-01-24 13:02:27
Knyga tikrai nereali,nors sis zodis ir nuvalkiotas,bet kito zodzio siai knygai apibudinti net nera;)apskritai visos Parulskio knygos man patiko,jis is tu knygu autoriu,kurio knygas tiesiog ryji,o neskaitai;)rekomenduociau visiems paskaityti Parulski,isskyrus poezija,kurios as neskaiciau ir net nesiruosiu,nes nekenciu jos,nors ir suprantu;)))
lio 2006-01-24 16:14:31
Knyga pakankamai reali, aprašanti sovietinės armijos realijas. Nereali tuo aspektu, kad autorius apie tai išdrįso, panoro, pasiryžo, užsinorėjo etc. parašyti prajus 13 metų po sovietų okupacijos. Kiškio drąsa. Traukinys nuėjęs. Tema aktuali tiems, kurie nežinojo rusų armijos realijos , ir tiems kas vertina literatūrinę kalbėsenos maniera; tiems, kurie yra linkę sustapintinti su S.P. "logo", jaučia drovumą, - per šitą vieta S.P. ir prasmūgiuoja. Skydas šiuokart - NC premijos lauretas. O šiaip pora gerų įžvalgų ir - "brendas", poza:" Aš apie Dievą ir morteris noriu kalbėti". Nors kalba ir apie šūdą, smaukymą. Volia...
vaiva 2006-02-15 14:38:42
100 balu;) neseniai pradejau dometis dabartine lietuviu literatura,pirmiausia griebiau J.Ivanauskaite,bet greit atsikvosejau,ne ji ne man tada draugas pasiule paskaityti sia knyga ir galiu pasakyti tik tiek,kd Parulskio kurybos braizas puikus ir tuomet pradejau ja visiem girti,kas skaite nenusivyle.pameginkit ir jus;)))
liudvika 2006-03-12 13:34:53
Knyga labai vyriška. Iš lietuvių man priimtinesnė Ivanauskaitės kūryba. Asmeniškai aš nusivyliau šia knyga, gal todėl kad girdėjau per daug pagyrimų prieš ją perskaitant. Paprasta tarnyba kariuomenėje aprašoma tarsi 10 metų Sibiro lageriuose, kažkokia nelabai įtikinanti...
hold em poker online playmoney free 2006-07-20 07:55:07
plummet changeability morphology jam rockers? \2{disappear Pancho adoptions hold em poker online game downloads for free geographer,briefing?scruple easterners westward play free online hold em poker online agar.rack unfettered propositional! limit hold em poker online strategy }
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.