Simon Clark „KING BLOOD“

Autorius: Gediminas Kulikauskas
Data: 2001-10-04

cover Apie knygą: Simon ClarkKING BLOOD
Leidykla: AST (2001)

Reikia pripažinti - literatūroje gerokai piktnaudžiaujama žodžiais "karalius" ir juo labiau "kraujas"… Vos pamačius šį Simon Clark (Saimono Klarko) romaną, galvoje iškart šmėstelėjo pavadinimas "Karaliaus kraujas 4" (Pastarasis, gana neblogas, Sh. Tepper romanas savo laiku buvo išleistas "Dorado raganų" fenzino priede). Na, bet pamirškime asociacijas. S. Klarkas ne veltui vadinamas (tiksliau ne tiek jau vadinamas, kiek pats mielai reklamuojasi) žymiojo John Windham (Džono Vindemo), kurio plunksnai priklauso šedevrinės "Trifidų dienos", įpėdiniu:

Ši, 1997 - aisiais parašyta knyga sukrės jus visaapimančiu planetiniu kataklizmu: senutė Žemė vieną dieną užsimano pasipurtyti ir nusimesti senąją odą - plutą (Čia visai tiktų anekdotas apie dvi planetas, kurios susitinka kosmoso platybėse. Viena jų skundžiasi kitai: "Žinai, o pas mane civilizacija įsiveisė.. Ką daryti?" Kita ją nuramina: "Nieko, aš ir šią bjaurastį prieš keletą tūkstantmečių turėjau… Pati praėjo…"), visai nepastebėdama ant jos įsikūrusios civilizacijos… Mažo miestelio gyventojai, priglobę pašonėn daugiatūkstantinį pabėgėlių srautą pamažu ritasi nužmogėjimo bedugnėn: prasideda peštynės dėl maisto atsargų, moterų prievartavimai ir t.t. Grupelė ryžtingai nusiteikusio jaunimo (vedami pagr. herojaus ir jo brolio) protingai nusprendžia, jog išgyventi labiau tikėtina klaidžiojant po šalį (kadaise buvusia D. Britanija) ir renkant maisto atsargas, nei skerdžiantis minėtam miestelyje. Ir jie patraukia į žygį, kuriame… a) susiduria su baisingais žmogaus nusiritimo pavyzdžiais (nuo žmogėdrystės iki viešo moterų sodinimo ant kuolo scenos) b) siaubingais gamtiniais kataklizmais (po kojomis sproginėjantys dujiniai ir plikinančio vandens geizeriai, iš dangaus krintantys pelenai, iš žemės gelmių besiveržiančios dujos, etc. c) su pasibaisėtina a la Mensono pavidalo sekta, įsikūrusia Londono likučiuose d) neaiškios kilmės "pilkaisiais" - humanoidinėmis būtybėmis, o gal gi ateiviais, kurie galbūt ir "užkūrė" šią kruviną "pirtelę" po žmonijos kojomis

S. Klarko priemonių arsenalas išties turtingas: žmogeliai "tručinami" (žargoniškas žodis, ale kaip tiksliai nusako…) iš po žemių besiveržiančiomis dujomis, plikinami iš ten pat trykštančiais geizeriais, miestai lakdinami oran sproginėjančiomis požeminių metano dujų sankaupomis, o kur dar seni geri civilizacijos "draugai": potvyniai, cunamiai, žemės drebėjimai ir etc. Žodžiu, "vaizdialis nekoks", bet reikia pastebėti, kad šią Apokalipsę autorius piešia tikrai vaizdingai ir su ryškiu pasimėgavimu. Lyg ir būtų Vindemas, tačiau viskas vyksta daug triukšmingiau… Be to, gausu ir ryškesnių "nevindemiškų" smulkmenų, leidžiančių Klarką priskirti "Vindemus vulgarus" porūšiui. K. Saimono vaizduojamos žudynių, lavonienos ir sekso scenos kur kas, švelniai tariant, sodresnės, perpildytos negailestingų anatominių smulkmenų… Įsivaizduokit - jei jau pagrindinis herojus pravimdomas dujų išguldytų nuogų pensionato senučių vaizdais, tai savo pusryčius jis turi būtinai neapsižiūrėjęs išlieti ant krūmuose gulinčių vaikų lavonėlių… Jei jau siužetas reikalauja, kad moteris pardavinėtų save, K. Saimonas būtinai jai prikergia ir tas pat paslaugas siūlančią dukrelę, ką ten - jei jau tą pačią moterį prisireikė išprievartauti - prie jos išsirikiuos ne mažiau nei dešimt katastrofos įaistrintų vyrų… Jeigu porelė įsimylėjėlių patraukia į viešbutuką (mišką, prie upelio), patogiai įsitaisykite ir pasiruoškite porai "sunkiosios erotikos" puslapėlių.

Žodžiu, kur Vindemas "mesteli" užuominą, frazę ar sakinį, Klarkas "trinkteli" porą puslapių… Tik nesupraskit neteisingai: toks rašymas irgi turi savų privalumų - daugelį juk baisiausiai siutina skyrių (apsakymų, romanų) pabaigos, tipo: "Ji pažvelgė jam į akis ir kviesdama nusišypsojo, o Džonas prisitraukė ją arčiau…" Gi Klarkas sąžiningai aprašo kas gi buvo po to.

Smurto scenos… Vėlgi Klarkas sąžiningas - jo knygoje nerasite aprašymų, tipo "mostelėjo kalaviju ir galva nusirito nuo pečių…", mirtis čia pateikta anatomiškai smulkmeniškai, kaip, autoriaus manymu, įmanoma natūraliau, be pagražinimų. Tačiau būkime atviri - Klarkas visgi perlenkia lazdą, pateikdamas mirtį su itin tirštu bjaurasties padažu… Tiesa, vėlgi to dėka apokaliptiniai vaizdeliai romane tampa itin fantasmagoriški: pvz., užklydę į kapines bėgliai pasijunta minų lauke - kapai, kurių tuščias, supuvusių lavonų dujomis užpildytas ertmes laižo požemių liepsnos, sproginėja, žerdami ant gyvųjų kaulų skeveldrų ir lavonienos lietų… Arba - per vandeniu užlietą Londoną plaukiantys žmonės mato kaip nuo dugno kyla į vandens paviršių automobiliai - pasirodo šiuos kelia mašinų salone susikaupusios buvusių "keleivių" dujos…

Pažvelgus į siužetą, lyg ir rastume dar vieną "žingsnį į šoną" nuo Vindemo (pasižymėjusio itin "žemiška" fantastika), autorius įmaišo į veiksmą paslaptingus "pilkuosius" - humanoidines būtybes, kurios persekioja pabėgėlius. Bet pavedžiojęs skaitytoją už nosies Klarkas pakiša jam visiškai žemišką "pilkųjų" paaiškinimą. Autorius primygtinai "kiša" skaitytojui vaizdinį, jog trokštančių išsigelbėti grupei ir jos vedliams tenka kone "Nojaus" ir jo arkos (siužeto gale, kai lyderiai galutinai "išsiryškina" tarpusavy, paaiškėja kas tas "Nojus"), kuri stebuklingu būdų seno minininko pavidalu atsiduria siužete, vaidmuo.

Reziumuojant galima teigti, jog nors romane vietomis ir sutirštinamos spalvos (bei sunkoka ir beprasmiškai sentimentali įžanga), Klarkui negalima prikišti vieno - kad rašo neįdomiai. Tad teks rinktis vieną iš dviejų: arba "Karalių kraują" iškart mesite į šoną, arba prarysite per parą. O galbūt galimas ir 3 variantas (kaip nutiko ir man) - knyga nepatiko, tačiau pakankamai "užkabino", jog doročiau ją porą dienų…

Įvertinimas: tiems, kas mėgsta daug ir aštriai…

Komentarai

Gintas 2001-10-03 20:34:10
Reikia pripazinti, kad si knyga kiek geresne uz toje pacioje serijoje anksciau pasirodziusia "Zateriavshejisia vo vremeni", kuria kazkada cia apzvelgiau.
O apie pati S.Clark po dviejų knygų galiu pasakyti tiek - tikras siurrealistinių detaliu bei nemaziau absurdisku mizanscenu meistras...
Beje, tai jo plunksnai priklauso "Trifidu naktis", pasirodziusi sia vasara Anglijoje - tiesioginis Wyndham shedevro tesinukas...
Justinas 2001-10-04 06:13:27
Sprendžiant pagal apžvalgą - turėtų būti _tobulai_ atstumianti knyga... tyliu
Tabita K. 2001-10-04 07:28:21
Norėčiau, kad ji pasirodytų ir lietuvių kalba PFAF serijoje - ten jau senokai nebuvo nieko kraują stingdančio...
Gintas 2001-10-04 09:18:22
Apie tai galvojama... :)
Tabita K. 2001-10-04 13:29:39
Valio!!!!! gelyte
marmlo 2001-10-08 12:36:04
Pirmas įspūdis iš apžvalgos kaip tik toks - pigus niekinys, jau turbūt S. Kingas geriau :-D
shlykshtux 2001-10-08 15:42:56
Marmlo, ar esi skaites Vilniaus m. gyventoju telefonu knyga? Sprendzhiant ish tavo ivairiausiu aciliepimu, anoji bootu kaip tik tavo skonio.
zaliux
Rokas R.A. 2001-10-08 16:03:00
Keista, nieko atstumancio knygoje nematau. Mane apzvalga tik sugunde perskaityti knyga. Palauksiu, kol PFAF ja isleis. :)
Klausimas 2004-03-10 19:56:48
Tai kaip? Ar "Eridanas" ją išleis?
Atsakymas 2004-03-12 06:52:11
Šiuo metu knyga verčiama į lietuvių kalbą. Vadinasi, dar kokie 3-4 mėnesiai - ir bus :)
Gedas 2004-03-12 07:13:32
Valio. Tokių siaubukų seniai reikėjo, juk vien Kingu gyvas nebūsi.
Gedas 2004-10-19 11:32:28
Na va, knygelė jau tuoj tuoj (lapkritį, žr. "Eridano" leidyklos anonsus) ir pasirodys..;) Skanaus skaitymo..
shlyxtux 2004-10-19 11:43:56
Citata ish apzhvalgos:

"Rikas Kenedis su draugų būreliu išvengia mirties, bet visur aplink tematyti tik paskendę miestai, verdantis asfaltas po kojomis, nuodingos dujos, besiveržiančios iš plyšių žemėje, žmonių kaukolėmis nusėti kitados derlingi laukai. "

O ant virshelio ir vel Luis Royo boba botoksinemis loopomis. Kas ten toks nuklaikes Royo fanas 'Eridano' apipavidalinimo skyriuje? Anyway, jam linkejimai: fyou
Gedas 2004-10-19 13:13:41
Na... buvo ten (romane) ir moterų, kitaip kaip gi (kita citata iš apžvalgos):
"Jeigu porelė įsimylėjėlių patraukia į viešbutuką (mišką, prie upelio), patogiai įsitaisykite ir pasiruoškite porai "sunkiosios erotikos" puslapėlių."

Ar "ant viršelio" būtinai turi būti pagr. veikėjas? Be to, pirmosios dalies "Luis Royo boba" visai nieko... Ir - kažin ar ten Luis, tiesą sakant. Bet rusiško leidimo viršelis, aišku, nepralenkiamas.
bangis 2004-10-20 05:43:16
Luisas, Luisas ten :)
Shlyxtux - achiu uzh linkejimus :))
shlyxtux 2004-10-20 16:12:30
Aishku, kad Luisas. Jis tik ta vienintele boba ir temoka pieshti...nu gal tris kokias maksimum. Ir keliauja jos per visur...pvz, ta ant Karalius Kraujas-2 atslinko tiesiai ish "Dienos Sargybos" zaliux
Tomas S. 2004-11-08 08:37:31
Vakar, tfu, užvakar baigiau skaityti. Perskaičiau per parą laiko ir beveik iš karto ėmiau lyginti su Kingo The Stand. Ne pats ėmiau lyginti, o tie romanai mano galvoje ėmė lygintis patys. Bendras rezultatas- maždaug 10:1 Kingo naudai. Ir tas vienas balas skiriamas už tai, kad labai realiai parodo maisto trūkumo problemą, ko Kingo knygoje visai nebuvo (gal jie ten šventąja Abigeil dvasia mito, kas žino?). Klarkas ir pernelyg detaliai fiziologiškas (jei jau mauna moteriškę ant mieto, tai su visomis smulkmenomis, o tai IMHO per žiauru), ir vietomis pernelyg sentimentalus. Ypač pabaigoje tos zaunos apie Nojų ir žemuogių, tfu, gėlių pievelę- u ž k n i s o. Ir pilkieji taip sau, nelabai patiko paaiškinimas. Na, dar už knygos įtrauklumą galimą balą kokį primesti. Bendra išvada- ne visiškas šlamštas, bet tikrai ir ne šedevras.
Valdas 2004-11-09 08:13:09
Baiginėju aš tą "Kraują". Ir šiaip įdomu, ar nebijo Eridanas kaltinimų pornografinių ir smurtinių leidinių spausdinimu? Nors atmosfera švytuoklės principu (katastrofa-meilės scenos) tai įdomiai sukurta :)
shlyxtux 2004-11-09 08:58:14
O mane tos meiles scenos uzhkniso. Ash pareigingai skaitau, skaitau ir tikiuosi - pagal visus zhanro kanonus - kad meiles scenos pabaigoj nutiks kazhkas labai negero. O to kaip ner, taip ner! karstas Tiesa, keliuose epizoduose Clarkas atsipeikejo ir padare taip, kaip reikia. Zhiuresim, kaip toliau bus.

Kol kas sedzhiu kazhkur apie viduri, ir tik neseniai pradejo darytis idomu. Tik l. patiko, tai kaip Lydso populiacija, uzhuodusi kazhka negero, tiesiog ishsikrauste ir isikure stovykla shalia kito kaimo. Jokios panikos, jokios isterijos. Netgi jokio smalsumo, kad galbut reiktu pasiaishkinti, kas vis delto vyksta, o ne laukti, kol praeis? Jau tie anglai, heh... proud
Valdas 2004-11-09 09:01:15
Shlyxtux:
BIŠKĮ SPOILERI :)

Įdomu kokiose vietose padarė taip kaip reikia? Ten kur viena veikėja išverda?
O ir šiaip, kai visa žemė verda kaži kokią naudą duotų geologinių procesų aiškinimasis?
shlyxtux 2004-11-09 09:05:27
Valdai, ten ir dar vienoj i prieki, nespolinsiu. ;) Kas do aishkinimosi, tai turejau omeny domejimasi ne moksliniais, o visuomeniniais procesais: t.y. kas ish tiesu ivyko, ka apie tai mano Londonas ir ka ruoshiasi daryti, etc. O ten niekas net TV ar radijo del zhiniu neisijunge, apart vieno vienintelio zhmogo. zaliux
tamplierius 2004-11-09 09:16:52
S.Clark ne visur ir visada išlaiko logiką, bet moka rašyti vaizdingai - to nenuginčysi.
Tomas S. 2004-11-09 09:55:21
Bet tas vaizdingumas velniškai kartojasi, kad ir tose pačiose sekso scenose. Viskas pagal vieną schemą, išskyrus, aišku, kai SPOILERIS pirmoji mylimoji po sekso iš karto išverdama, sorry, išsprogdinama geizeriu, kad antroje dalyje pagrindinis veikėjas galėtų užsimmti seksu tokiomis pačiomis pozomis su antrąja mylimąja. Vaizdinga? TAIP! Nuobodu? BE ABEJO!
Valdas 2004-11-09 11:56:19
O tai jūs norit, kad kiekvieną kartą vieną iš dalyvių kas nors ekstravagantiškai pribaigtų? 22_yikes Taigi partneriai greitai baigtųsi ir šiaip pagailėkit herojų: palikit jiems nors vieną džiaugsmą katastrofos verpete :)
Gedas 2004-11-09 12:20:15
Tai, kad protagonistas ir su antra mylima "užsiima" seksu tokiom pat pozom tik parodo jo nuoseklumą ir pastovumą. Negi jis, žlungant civilizacijai, "Kamasutrą" turėtų laužt?!
shlyxtux 2004-11-09 12:49:48
A kodel ne? Kaip tarpusavyje susije Kamasutra ir zhlunganti civilizacija, a? IMO, viena kitam netrukdo. bee
Tomas S. 2004-11-09 12:53:03
Gedai- nuoseklumą, pastovumą ir ...nuobodumą. Beje, tęsiant SPOILINIMĄ, intriga su Jėzumi irgi buvo nuspėjama iš pat pradžių, vansi, ške, nei kiek ne intriga.
Gedas 2004-11-09 13:05:02
Na ką aš galiu pasakyt - nuobodumas, imho, tikrai nėra šios knygos nuodėmė, bet kiekvienam savo.

"Kaip tarpusavyje susije Kamasutra ir zhlunganti civilizacija, a?IMO, viena kitam netrukdo."

Hm, užsiiminėt Kamasutra ugnikalnio atšlaitėje ar žemės drebėjimo metu, tai, imho, jau būtų "aukštoji Kamasutra"...
O šiaip - yra ne vienas fantastinis kūrinys, o ir šiaip, pastebėta, kad katastrofų ir pan. nelaimių akivaizdoje žmogai dažnai puola kits kitam į glėbį..
Vitalijus 2004-11-10 08:55:10
Liux knyga. Manyciau, netgi labai tiketina, kad atsitikus panashiai katastrofai , taip zhmones ir elgtusi. O mylejimosi scenos - neprilygstamos (ir, beje, labai labai nenuobodzios).
Valdas 2004-11-12 06:54:45
Vakar pabaigiau skaityt. Ir žinot į galą jau kažkodėl pabodo.
SPOILERIS!
O pats galas atsiduoda tokiu pigiu holivudišku šlamštu, kad baisu: po kelių prieblandos mėnesių patekėjusi saulė nušviečia du rankutėmis susikabinusius herojus žydinčioje pievoje... Paskutinis sakinys atitinkamas: "tai buvo pradžia" (ar kažkas panašaus)
Kamilė 2004-12-04 09:12:49
Man visai nekliūna sąlygiškai (vis dėlto žūva daugybė žmonių) laiminga pabaiga. O romanas labai įtaigus ir paveikus.
Valdas 2004-12-06 08:12:49
Nu kaip čia pasakius... Jei jau Klarkas norėjo išlaikyt tą pačią atmosferą, tai kodėl neaiškino iš kur toks įsitikinimas, kad pietuose ras žydinčią žemę jei prieš tai visą laiką tvirtino, kad ta katastrofa pasaulinė? Ir kaip jie ruošėsi gyventi toliau, suvartoję visas laive esančias maisto atsargas, kai visas dirvožemis sudegęs, o gyvūnijos praktiškai nelikę? Tas vienas aras žydinčios pievos žemdirbystės požiūriu yra nulis (ypač turint omeny, kad jie javų sėjimui tai greičiausiai neturėjo). Nerealus tas galas.
Anonimas 2005-02-10 12:59:57
Pirma jau perskaiciau, dabar lauksiu antros. tikiuosi neteks laukti penketo metu kol kur nors rasiu. ;) O pirma man visai patiko nors veiksmo ir ne per daugiausiai, viskas aprasoma taip lyg ten buta, savo akim pamacius butu siurpoka
Pops_trumpiau 2005-10-27 19:53:06
Neblogos sekso scenos-šiaip knyga ne kažin kas
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.