Simon Clark „TRIFIDŲ NAKTIS“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2002-09-11

cover Apie knygą: Simon ClarkTRIFIDŲ NAKTIS
Leidykla: Eridanas (2003)
Puslapių skaičius: 309

Nors praėjo daugiau nei dvidešimt metų nuo tos dienos, kai pirmąsyk perskaičiau John Wyndham'o "Trifidų dienas", ligi šiol negaliu pamiršti to jausmo, kurį išgyvenau užvertęs paskutinį šios knygos lapą. Ech… argi taip galima! - piktinausi aš. Man dingojos, kad įdomiausi įvykiai dar tik laukia saujelės žmonių, išlikusių kovoje su nežinia iš kur atsibasčiusiais plėšriais augalais… o knyga ėmė ir baigėsi. Neapsikentęs netgi sėdau rašyti pratęsimo… To užsidegimo pakako neilgam - tereikėjo palyginti tai, ką kančiose išgimdžiau per du ilgus žiemos vakarus su knygos tekstu. Galbūt kaip tik tada, už lango siaučiant pūgai ir supratau, kad iki Wyndham'o man taip pat toli, kaip… net palyginimą nelengva atrasti.

Ir štai - rankose tai, apie ką retkarčiais pasvajodavau per tuos dvidešimt metų. "Trifidų dienų" pratęsimas - "Trifidų naktis". Pradėjau skaityti kankinamas abejonių: S.Clark, žinoma puikus rašytojas, tačiau jo stilius visiškai nepanašus į Wyndham'o. Clark vis taikstosi pašiurpinti skaitytoją Kingiškomis scenelėmis - makabriškomis, gąsdinančiomis. Vienintelis dalykas, kuriuo neteko abejoti - kad šis pratęsimas bus kur kas geresnis už tą, kurį neapsikentęs mėginau parašyti pats.

Jau po kelių pirmųjų puslapių abejonės ėmė sklaidytis - jei nežinočiau teisybės, mane tikrai būtų galima įtikinti, kad autorius - tas pats John Wyndham. Ir visiškai nieko, primenančio įprastinius S.Clark siaubukus. Atsiplėšti nuo knygos pasirodė beprotiškai sunku, kone neįmanoma.

Na, dabar šiek tiek apie siužetą. Knyga pasakoja apie įvykius, nutikusius prabėgus dvidešimt penkeriems metams po "Trifidų dienose" aprašytų įvykių. Keliose salelėse greta Britanijos pakrantes įsikūrusios nuo trifidų pabėgusių kolonijos gyvena ramiai ir taikiai. Trifidai nuo jų atskirti plačiu vandens ruožu - regis, neįveikiama pertvara. Tačiau žmoniją tarsi persekiotų koks piktasis demonas - viena rytą tiesiog neišaušta… Aklina tamsa gaubia žemę. Ar gali būti palankesnė proga trifidams?

Tuo labiau, kad paaiškėja, jog trifidai atrado būdą, kaip įveikti vandens barjerą. Regis, intriga jau užmegzta… Nė velnio! Šviesa, nors ir nenoriai, tačiau sugrįžta, o pagrindinį herojų likimas nuteškia kitapus Atlanto - į Niujorką. Tiksliau, išlikusių amerikiečių apgyventą Manheteno salą, spindinčia tokia prabanga, kurią Britanijos salų gyventojai nebent sapne regėjo. Be abejo, spindintis fasadas iškart kelia įtarimą…

Toliau pasakoti būtų negarbinga neskaičiusių atžvilgiu. Gal tik pridursiu, jog pagrindinis konfliktas vis dėlto ne žmogus-trifidas, kaip buvo galima tikėtis, o žmogus-žmogus. Tačiau ir trifidai nepaliekami nuošalėje. O kokių idėjų prikaišiota!.. Taip ir niežti liežuvis dar papasakot… Bet viskas - tyliu.

Imkit ir skaitykit patys.

Ir vėl, vėl trifidai!

Komentarai

Tevas 2002-09-11 09:35:12
Tikiuosi, kad tesinys isties sekmingas, kaip raso apzvalgininkas. O gal ir lietuviskai yra vilciu isvysti sia knyga?
Gintas 2002-09-11 13:17:29
Yra. Gana realios viltys :)
Gedas 2002-09-11 16:53:05
Bet tuomet, gal reiktų naujajai kartai išleisti ir Klarko pirmtaką Vindemą? Ūūū, apžvalga suintrigavo, nors knyga visvien būčiau pirkęs.
Gedas 2002-09-11 17:04:39
Beje, autorius, kuris bent kiek prilygo Videmo "Tridių dienoms" (kol kas nesiryžtu teigti, kad ir Klarko "...naktims" - Džonas Kristoferis, berods ir britas, parašęs gana neblogą romaną "Žolės žūtis".
super-ego 2002-09-11 18:54:37
gedai kaskoks buvo TD naujas leidimas nepamenu kuriu tiksliai bet intervale 94 - 98
bangis 2002-09-11 21:09:12
super-ego, ar tikrai? negi busiu prazhiopliones?
Gedas 2002-09-11 21:20:23
Nu gal ir buvo koks minkštais viršeliais, negarantuoju, lyg kažkas menasi. O gal ir ne.
Justinas 2002-09-12 06:21:36
Taip, tikrai tikrai buvo. Pilkai rausvas viršelis.
Krekas 2002-09-12 06:57:28
Tikrai buvo ir prieš 2 metus to leidimo TD pardavinejo 1.20 lt
bangis 2002-09-12 07:25:36
Na, tuomet TD tikrai nebus kartojama... O jaunoji karta tegul pasirausia tevu knygu lentynose, bibliotekose, etc. :)
gie 2002-09-17 13:14:34
laab noriu nuo saves pridet - RECOMMENDED! Netgi nefantastams ;)
Krekas 2002-09-19 11:11:12
Šiandien (2002-09-19) Vilniaus centriniame knygyne mačiau TD (to paties rausvo leidimo), kurios išpardavinėjamos po 3,15 Lt (ieškoti prie pigių knygų). Kas neturi, gali įsigyti...
Anonimas 2002-11-20 10:39:36
nesulaukes lietuviskai, skaitau rusiskai. Ipusejau. Tikrai labai idomu. Atsitraukti neina. Va adresiukas, gal kas nores irgi pskaitineti:

http://lib.km.ru/?id=17342&Subject=18
RAGANA 2002-11-20 15:25:15
ACIU uz adresa, iskeliauju skaityt.
Gedas 2003-02-28 15:49:32
Kūrinys geras, nors gal vietomis mano skoniui per sodriai pagardintas idėjomis, pernelyg dinamišku siužetu. Jis tik truputį nusileidžia Vindemui (galbūt tik todėl, kad aną skaičiau anksčiau, taip sakant "auksinėje vaikystėje").
Šiek tiek dėl įdėjų: jų gausa man kiek ir pagadino kūrinį - užgriūva tuntu ir, gal dėl tos gausos, didelė dalis jų kaip reikiant neišvystyta. Man labiau patiktų keletas idėjų, kurios, tačiau, būtų išnagrintos iki kaulelių su visais įmanomais ir neįmanomais variantais, išnaudotos, bent emociniam plane, visiškai. Ta idėjų vaivorykštė primena iš gerų, tačiau daugybės komponentų suplaktą kokteilį. Vindemo kūrinyje idėjų mažiau, tačiau, imho, jos geriau, beveik tobulai išnaudotos. Ir dar - dabar jau nepamenu, bet kažkuo stipriai nuvylė tas tamsos, apgaubusios žeme fenomeno paaiškinimas, jei jis visai buvo.
bangis 2003-02-28 18:31:12
Paaishkinimas buvo, nors ir neidealus. O pagrindinis mano priekaishtas kuriniui (nors ar tai galima vadinti priekaishtu?) - sutampa su Gedo - Clark mesteli ideja, nuostabia, gera ideja, bet jos nepletoja... :)
Z Justinas 2003-03-22 16:36:42
DĖMESIO: PIKTAS TONAS IR SPOILERIAI!

Pradėsiu nuo to - J. Wyndham'o (Dž. Vindemo) "Trifidų dienas" laikiau ir laikysiu vienu geriausiu MF kūriniu. Kūriniu, kuris sugebėjo savyje sujungti fantastiškumą, realumą ir, mano manymu, pakankamą socialinį - psichologinį gilumą. Todėl mane gana džiugiai nuteikė kai kurių asmenų, taip pat ir apžvalgininko pastebėjimai, kad S. Clarko tęsinys - "Trifidų naktis" (TN) beveik prilygsta pirmtakui. Atsidėjau perskaitymą vos ramesniam laikui, pradėjau skaityti ir jau ties puse knygos panorau sviesti į šalį dėl labai paprastos priežasties: tęsinys yra pigus ir vos ne diletantiškas bandymas maudytis gero kūrinio šlovės spinduliuose, "Trifidų dienų" (TD) jame - ne daugiau kaip 25 proc., o aštraus siužeto muilo operos, patoso ir idiotizmo - likę 75. Gal ir piktokai pasakiau, bet tuoj pamėginsiu paremti savo teiginius. Beje, visgi perskaičiau - kad niekas nekaltintų, jog puolu nepabaigęs. Priežastis gal pavardinsiu punkteliais, nors irgi - gana sąlygiškais:
1. Idėjos. Vindemas iš esmės naudojosi tik dviem-trim idėjom: pirmiausia, pačiais trifidais ir apakimo katastrofa, kuri žmogų išlikimo kare nustūmė į žemesnę padėtį nei trifidą. Šiais dviem instrumentais sukonstravęs naują pasaulį jis įžvalgiai gilinosi į visuomenę, į žmones. Gi Klarkas pateikia tokią idėjų maišalynę, kad net koktu: gerai, sutinku, kad neblogai sugalvota Manheteno vergija, netgi imunitetas trifidams ir t.t. Bet kokio sumauto velnio reikėjo tų visų povandeninių, girdinčių, king-konginių trifidų? Padvelkia pigiu B klasės siaubo filmiūkščiu apie labai, labai didelius ir gudrius vorus.22_yikes Manau, kad autorius, nesugebėdamas pasekti Vindemo pėdomis - t.y. giliau pažvelgti į žmogų - taškymusi idėjomis tiesiog maskavo tą savo negalią.
2. Siužetas. Košmaras su trim šauktukais! tolerancija Pasirodo, pavadinimas "Trifidų naktis" simbolizavo tik tą periodą, kada vargšui Deividui teko pakilti į tamsą su naikintuvu, kad šis nukristų į "plaustą", daugiau "naktis" nebevaidino jokio vaidmens, nebent atsimintume paistalus apie ypač greitą trifidų evoliuciją. Žemesnio lygio "pritempinėjimą" sunku ir sugalvoti, tikriausiai leidykla pirma užsakė pavadinimą, o vargšui autoriui teko kaip nors spręsti tą sunkią problemą. Visi tie šaudo-gaudo, "miškinių" jūrų pėstininkai, vadavimo operacijos - neverti net sudilusio Vindemo vidpadžio, nebent "Visa griaunančio" scenarijaus: bukas bojevikas, kokio TD net ir su žiburiu nebūtum radęs akin. Apie finalinę sceną su neregiais baugu net kalbėti - trigubas absurdas, dar ir su patetikos doze. Penkiskart netikiu. Galima dar prisiminti ir tai, kokia neefektyvi Fildingo saugumo tarnyba - jeigu į nepaprastai svarbią ekspediciją išplaukia net du "miškinių" agentai, o jeigu Fildingas toks jau baisus diktatorius - kas tie trys kiti, kurie irgi "valdo"?
3. Veikėjai. Dieve padėk! Na, Vindemo herojai irgi nežėrėjo originalumu, bet bent jau buvo realistiški, o čia... Nejaugi nebuvo galima apseiti be "to pačio" generolo? Turi Meisono sūnų, užteks, kam tie neįtikinami ryšiai su pirmąja dalimi? Na, kaip o britas generolas sugebėjo pabėgti iš Britanijos, nukakti į JAV ir užgrobti valdžią Niujorke - gal ir gerai, kad nutylėta, nors gal autorius jau planuoja "vidurinę" dalį "Torensas sugrįžta"... O ir pats Torensas - 100 proc. blogietis, tinkamas Tolkienui, bet ne Vindemui. Mįsle lieka, iš kur Deividas moka naudotis šaunamaisiais ginklais - berods, apie tokį mokslą Vaito saloje jis neminėjo. Kerisė, aišku, neturi net vilties prilygti Meisono mamelei - Džozelai. ne
Ech, galėčiau dar daug blogo pasakyti, bet kiek gi galima.
Žodžiu, žiauriai nuvylė. Padugnė ((c) L. Krutulytė) tas Clarkas. O jo "Trifidų naktis" - pigus spekuliavimas šedevru. O dar drįsta tituluotis(-ti) Vindemo mokiniu.
nuobooodu

P.S. Aišku, jeigu knygą vertintume _ne kaip tęsinį_, galbūt būtų galima žvelgti ir kitaip. O dabar...
P.S.S. Beje, "geluonis" pasikeitė į "dilgiklį" todėl, kad trifidai - ne bitės?
Goda 2003-03-22 16:56:42
Visai gera knyga. Nesamone taip rustauti.
Gedas 2003-03-23 11:23:14
Pritariu Godai.
Tabita 2003-03-23 17:14:05
O aš ką tik perskaičiau, ir pritariu Justinui. Kažkoks ne tiek nefantastinis, kiek kažkoks politinis-karinis happyendas.
Valdas 2003-03-24 10:34:01
Pritariu Justinui... Be gana idomiai paaiskintos barbenimo teorijos ne is tolo neprilygsta Vindemui. Prisiminkit "Trifidu dienu" pabaiga (mazdaug apytikslis atpasakojimas): "Is Torenso uzmaciu nieko neiseis. Jo gyvenvietese zmones skursta. Retkarciais gaunam pranesima, kad trifidaiu dar viena sunaikino ir iskeliavo prisijungti prie kitu apsiausties. Ir t.t...."
Is tikruju pritempta, kad anot Clarko, Torensas butu sugebejes tokiom salygom suburti simtu laivu laivyna, atplaukt i Niujorka, isvalyt ji nuo trifidu, sukurt kazkoki super duper dauginimosi hormona ir pan.
Dvelkia pigiu amerikonizmu (parasyta "for dumb americans"), kad jokie svarbus ivykiai negali vykti ne USA. Na gal is dalies galima pateisinti, kad autorius amerikonas ir pats nelabai nusimano kaip atrodo likes pasaulis.
bangis 2003-03-24 12:42:08
Autorius - anglas, kaip ir Wyndham'as.
Pasidomekit kita syki, priesh aishkindami :)
Valdas 2003-03-24 13:48:59
Sorry, tada isvis nesuprantu prie ko ten ta Amerika? Meginu pateisinama priezasti sugalvoti: gal prie Europos nerado tinkamo dydzio salu, kaip Manhetena? Ar butinai reikejo kitos rases zmoniu (indenu)? Nors tada vis tiek Afrika arciau. :)
Arba reikejo praplesti skaitytoju auditorija...
Siaip ar taip, kaip ir "Pasauliu karo" (taip atrodo vadinasi Velso knyga) atveju, taip ir cia tesinys man pasirode gerokai silpnesnis ir, jei taip galima pasakyti, "supopsintas". Nors ant abieju tesiniu virseliu buvo labai reklamuojama :)
Justinas 2003-03-24 14:32:17
Aha, "Erdvės mašina" mane irgi nuvylė... :)
Gedas 2003-03-24 15:17:34
Burbekliai jūs...:) Manęs nenuvylė nė vienas nė kitas, nes reikia gi sveiku protu suvokti, kad knyga, vis dėlto bus "kita", o ne tikslus Vindemo atkartojimas (bet ir tuo atveju, vargšas Clarkas, matyt, neįtiktų - mol, neoriginalus. O kaip "kita" ji tikrai gan aukšto lygio darbas). Clarkas, imho, Ameriką pasirinko dėl kažkokio vidinės savigarbos jausmo - jei jau pratęsiu kažkieno sukurtą pasaulį, tai bent kitame kontinente.. Juo labiau, kad Vindemas, lyg apie JAV neužsiminė knygelėje, tad visiškai neaišku kaip ten pasisuko tragedija. O šiaip, pagalvojus, tas VISUOTINIS žmogelių apakimas žiūrint į meteoritinę naktį ar pan., paties Vindemo gerokai pritemptas: negali tiek žmonių visam pasaulyje vienu metu stebėti ir apakti, kad ir dėl to, jog kitur - tai diena... Net ir kitu atveju tai neįmanoma: kad apaktų kone išimtinai visi, išskyrus ligonius ir miegalius - o kaip begalė tarnybų, kurios net naujametę naktį privalo dirbti, o ne dangun vėpsoti, kaip aibė burbeklių, net naujametinį vakarą slenkančių miegoti 8 val. vakaro?..
Klia 2003-03-24 15:33:07
'trifidų dienas' prisimenu labai miglotai, taip kad lyginimais neužsiimsiu. 't.n.' trūkumais įvardinčiau nuspėjamus sužeto vingius, kai herojui dar ilgai neaišku, kas ir kaip - NEATLEISTINAI ILGAI. pvz., kad kristina ne žuvo, o yra atspari trifidų nuodams, kad kerisė - viena iš miškininkų. arba - apie ką deividas kalbasi plaukdamas laivu, jei nieko taip ir nesužino apie amerikos papročius, santvarką ir kultūrą??
be to, naivu manyti, jog sužinojęs apie galimybę gaminti iš trifidų kurą, piktasis generolas nelieps savo mokslininkams tuo užsiimti, o nieko kito nesugalvos, kaip tik banaliai pavogti šią paslaptį. ir ta akcija su kiaušialąstėm kažkokia dirbtinė. greitas gigantų trifidų išnaikinimas - juokingas, - tarsi pakeičiamos dekoracijos. neregių maršas - na, tegu nelogiškas ir naivokas, skirtas būtent emocijoms sukelti; bet vis tiek veikia, - tam ir sugalvotas...
portretai turbūt labiausiai išbaigti marnės ir rovenos, jei teisingai prisimenu vardus. o štai kerisė - beveidė. kristina - tokia galimybė atskleisti laukinukės sielą, - o mergina paverčiama 'eiline niujorkiete':/ miškininkų vado pykčio priepuoliai ir staigūs atšalimai niekur taip ir neveda.

o šiaip tas visas gaudynes ir šaudynes visai nesispjaudydama perskaičiau. įtariu, ekranizavus būtų blogiau:)) segregacijos problemos susivestų i politkorektiškumą, miškininkai taptų subkultūriniais geriečiais diversantais, fone šmėžuotų rusai (išleido gi trifidus, niekšai) ir arabai (na vsakij požarnyj), po niujorką su lankais lakstytų nusprendę padėti indėnai, kurie atplaukė pirogomis, ir t.t.:)
na, žodžiu, nieko tokio. būna ir blogiau.
Valdas 2003-03-24 16:04:18
Paoponuosiu Gedui: Vindemas kiek atsimenu rase, apie ganetinai ilga reiskini, kuris tesesi tikrai ne maziau kaip para ir slenkant nakties zonai ji galejo pamatyti visi norintys ir nenorintys (nebent butu stipriai uzsimerke). Kiek atsimenu rase "apie spygciojancius nuo ryskiu zybsniu zmones". Plius vienoj vietoj Meisenas kalba, kad jei butu islike bent kiek daugiau zmoniu, tai islikusiems reiketu inirtingai atsimusinet nuo alkanu gauju. Nezinau, ar buvo kur tiksliai parasyta, bet 10% islikusios zmonijos ir butu tas atvejis, kai kiltu inirtingi tarpusavio karai. Paskaiciuokim: 10% nuo sakykim 50 mln Britanijos gyventoju (nezinau kiek tada ten gyveno) - susidaro ~5 lemonai. Nemazai, kaip Britanijai, ka? Man kazkaip is "Dienu" susidare is vis nykus vaizdas, kur reikia zutbutinai kovoti del rusies islikimo, kurt visokias "veisimo" programas ir pan. :) Taip sakant nepanasu, kad likes kas desimtas gyvas.
Justinas 2003-03-24 17:18:40
Ir dar dėl Torenso - šiaip jau reikėtų turėti omenyje, kad visi tie didieji blogiečiai visada turi dvi puses: jie yra žiauriai blogi, bet tuo pačiu ir charizmatiškos asmenybės, tik jų charizma sugeba patraukti mases (paskaitykite, kaip analizuojamos Huseino kalbos ir kaip jomis žavimasi, prisiminkite, kaip liaudis mylėjo Staliną ir Hitlerį), gi Torenso charizmai neskirta nė eilutės. Tik apie geltoną akį, kuri anaiptol charizmos neprideda... ne
bangis 2003-03-24 17:38:27
aha, o Vindemo Torensas trykshte tryshko charizma?
Gedas 2003-03-24 17:53:17
Nai ir kas Valdai - jei naktis slinko ir žmonės ako pamažu, tai apie tragediją turėjo sužinoti dar neapakęę... Suprasčiau, jei žmonės būtų apakę po keleto dienų, o ten, rods, jie apako staigiai.
Dėl 10 procentų, tai nelabai supratau, bet, paskaičiuokim, pvz., kiek žmonių eina žiūrėt vadinamojo "leonidų lietaus" ar pan. Čia, sakykim, reginys buvo įspūdingesnis, tačiau vargu bau daugiau nei 90 proc. žmonių galėtų, net atmetus dienos/nakties teoriją spoksoti į dangų, metę vsus darbus, ypač jei (net tuo atveju, jeigu kitoje planetos pusėje staiga apakusieji neberanda jokių ryšio priemonių pranešti dar neapakusiems) staiga nutrūko susisiekimas su kita planetos puse...
Justinas 2003-03-24 20:10:12
Bangie, bet jis nevaidino tokio ypatingo vaidmens. O čia - jomajo koks diktatorius staiga nukrito iš padebesės, tobish UK :)
bangis 2003-03-24 20:46:04
Ir akurat - toks pat, kaip pas Wyndham'a - trokshtantis valdzhios ir ne lashelio tos reikalaujamos charizmos :P
Valdas 2003-03-25 06:14:52
Na gerai, yra tam tikru neaiskumu su reiskinio tempais. bet pabandykim isivaizduoti tokia seka:
Paziuri i krintancias zvaigzdes (nepainiokim Leonidu, kurie palyginus su aprasomu reiskiniu tera neryskus piestuko bruksniai danguje). Eini miegoti sveikom akim ir isvarges nesivargini kazko pranesineti kitai pusei pasaulio. Tas pat ir kitose platumose. Ryte visi atsibunda akli. O ir siaip, kaip galima speti, reiskinys buvo siek tiek uzdelstas, bet kirto staigiai. Juk Vindemas rase, kad kai kurie vairuotojai tik spejo sustabdyti masinas keliuose pries apakdami (o juk galim pripazinti, kad nakti dauguma vairuotoju nesivazineja). Is to galim daryti siokia tokia prielaida, kad akimas prasidejo po nakties, t.y. praejus mazdaug pusei paros po zvaigzdziu lietaus.
Gedas 2003-03-25 14:32:20
Prielaida daryti tai galima, tik autorius galėjo ją aiškiau išreikšti, jei ir visai apie tai galvojo.
Yra vienas neblogas, rods, L. Niveno apsakymas apie pasaulio pabaigą - kai žmonės naktinėje Žemės pusėje, lyg tai pagal staiga ypač "sublizgusį" mėnulį supranta, jog saulė jau "nuliežė" dieninę planetos pusę.
Menulinis Raimondas 2003-03-25 15:37:20
Gedai, galbut turi galvoje Klarko apsakyma, kur ateiviai tiria Zeme, noredami isgelbet zmones, pries pat susprogstant Saulei ir nesa kudasiu pagal "sublizgusį" mėnulį? Jis buvo spausdintas "Zenito" "2001 odisejos" leidime.
Gedas 2003-03-25 16:38:36
Ne, čia visiškai kitas siužetas - žmonės naktinėje Žemės pusėje grožisis staiga "sublizgusiu" mėnuliu ir tik vienas galvočius susipranta, jog šis atspindi "suliepsnojusią" saulę ir kad dieninė žemės pusė jau pelenuose. Nededu galvos, bet autorius lyg ir L. Nivenas, berods, tai šis jos apsakymas: Inconstant Moon (1971), už kurį jis gavo net Hugo pemiją.
Valdas 2003-03-26 06:29:39
Aha, berods esu skaites si apsakyma. Atrodo, baigiasi tuo, kad dangoraizyje laukia potvyniu ir kitokiu kataklizmu. Patiko...
Klia 2003-03-26 13:46:30
"Pasirodo, pavadinimas "Trifidų naktis" simbolizavo tik tą periodą, kada vargšui Deividui teko pakilti į tamsą su naikintuvu, kad šis nukristų į "plaustą", daugiau "naktis" nebevaidino jokio vaidmens, nebent atsimintume paistalus apie ypač greitą trifidų evoliuciją. "

šitąjį, Justinai, 'trifidų naktis' reiškia, kad TRIFIDAMS atėjo naktis/blogos dienos/ir visokios kitokios bėdos. nes žmonės tipo susivienija, apsiimunitetina ir ruošiasi kovai su jais.
o trifidas šmurkšt po šluota - jo dainelė sudainuota...
Z Justinas 2003-03-26 15:10:42
Jeigu prognozuoji dar vieną tęsinį, kuriame išsipildytų tavo hipotezės - tai tpfu tris kartus per petį, tuk-tuk-tuk į stalą. Dar vieno Clarko nepakelčiau...
Valdas 2003-03-27 05:59:53
Ne ne, dabar kaip tik laikas butu isijungti Harisonui ir paemus kokia nors Plienine ziurke viska pergalingai uzbaigti :)
Pagyrunai 2003-03-27 09:04:17
Vaje kaip šmaikštu. Vienas "nepakelia" Clarko, antram trūksta Harisono... Nepatinka, tai nepatinka, ko čia labai tuo girtis ir kelintą kartą kartotis?
Valdas 2003-03-27 11:38:02
Bet vis tiek smagu :) Siaip nieko pries sia knyga neturiu. Jauciuosi tik truputi apgautas reklamos.
Apgautam 2003-03-27 14:03:07
Man kai nepatinka smagu nebuna. O reklama vargu ar sieke klaidinti - niekas gi nesitiki kad patiks 100 proc. vartotoju.
Urmas 2003-04-02 13:56:03
Jau antra knyga kuria nusipirkau atsiszvelges i bangies nuomone (pirmoji buvo KUNAS IR SIDABRAS). Ir jau antra karta nusivyliau. Ir knyga, ir tam tikru, bangies autoritetu. Nieko toje knygoje gero. Blogiausia tai, kad ji tik tarsi izanga i kazka daugiau (nezinau ar yra Clarko tesiniai). Vienzo, liudna.
bangis 2003-04-02 14:26:37
Na, kuo galiu padet? Yra toks faktorius - kaip skonis... Gal bandyk pirkti tas, kurias ash peikiu? :)
e-vil 2003-04-02 14:53:59
bangis, zhinoma, autoritetas, bet aklai pasikliaut nevertetu: kiekvienas turi savo megiamus/nemegiamus stilius, autorius, kurinius, apie kuriuos kalba shiek tiek subjektyviai. Man asmeniskai Trifidu Dienos irgi paliko neishdildoma ispudi. Trifidu Naktis tik patiko. Ne taip smarkiai, kaip TD, bet perskaiciau su malonumu. Knyga turi trukumu, bet pliusu - daugiau.
Mishraus skonio 2003-04-02 15:10:25
Ha, o ką jūs į tai - bagies rekomenduotas "Kūnas ir sidabras" visiškai nepatiko, o "Trifidų naktis" - pa. Tataigi.
arunas 2003-04-03 13:04:32
Nežinau, kol skaičiau TN visai patiko, bet perskaičiau komentarus ir galvoju, tikrai gana silpna knyga. "Trifidų dienos" be abejonių -šedevras. Skaičiau dar vaikystėje n kartų.
Ragana 2003-04-07 18:02:57
Va, va o man labai patiko "Trifidu naktis", nes as kaip is tesinio daug nesitikejau, o perskaiciau su malonumu, vienu prisedimu...tai laime, kad pries tai neskaiciau jusu komentaru, nes tikrai buc nepirkus ir neskaicius, ir daug praradusi!
Arunai, tau visai neturi but geda, kad patiko tai, kas nepatiko kitiems!
Ideju, aisku, daug ir prasyte prasosi tesiniu visom idejom ispletot...
Kas mane labiausiai erzino - tai nuolatine "apeliacija" i TD.." mano tevas knygoj rase, kad..." Patys zinom,ka jo "tevas" rase, skaitem!

O siaip situacija primena "Vejo nublokstus", po to, kai Aleksandrai Riplej leido parasyt tesini, kad pasipyle tu tesiniu tesiniai ir kuo toliau, tuo klaikiau, tuo daugiau "pievu", o cia Klarkas tiek ideju prizarste, kad talento nebereik, tik netingek rasyt!
Idomu ar GLF2003 bus nors viens apsakymukas "Kaip lietuviai su trifidais kovojo..."
Nebus 2003-04-07 19:01:35
Nebus - tuoj Krutulytė praneštų kur reikia ir visus supakutoų už Vindemo genialių idėjų išnaudojimą.
Gied 2003-04-10 06:51:59
Zodis trifidai yra man sventas. Man net nekilo apmastymu pirkti ta knyga ar nepirkti. Kaip tik dabar ja ir skaitau.
Urmas 2003-04-10 09:26:48
Dar vienas pastebejimas:
Bangis niekur neuzsimine apie VELNISKA SANDERI. Mano subjektyvia nuomone si knyga (aisku ir jai kai ko truksta) yra daug geresne uz trifidus.
arunas 2003-04-10 09:47:07
Turbūt Ragana teisi, kad nėra ko daug tikėtis iš tesinių. Bet vis dėlto, įdomu kas gautusi, jei masiškai pradėtų kepti "Trifidų dienų" tesinius?
Beje aš visai nesusigėdau (to Ragana). Bandysiu dar kartelį perskaityti "Trifidu naktis", kad turėčiau savo nuomonę.
bangis 2003-04-11 07:40:16
Urmas, va todel ir neuzhsiminiau, kad mano subjektyvia nuomone - "Velnishkas sanderis" ne geresne uzh trifidus :)
O tu galetum parashyt apzhvalga "Velnishkam sanderiui" - jei jau taip patiko. Visiems nauda butu :)
Urmas 2003-04-25 13:03:48
Esmė tame, kad prisiklausęs kitų skaitytojų ditirambų is kūrinio imi daug tiketis... Bet daznai buna, kad dideli lūkesčiai neišsipildo. :) Sutinku, kad apibūdinimas "mėšlas" Trifidams gal kiek per stipru :)
Emocijos, emocijos...
Kam? 2003-04-26 09:56:17
O "pusmėšlis", vadinasi, tiktų?.. Kam išvis drabstytis tokiais terminais, net jei knyga ir nepatinka?
Urmas 2003-04-28 18:05:55
Tik nereikia "lia lia". Visi esam žmonės.
Vesta 2003-05-10 15:43:09
Visai gera knyga. Net labai.
bagira 2003-05-10 20:13:02
ne, negera. kur kas silpnesne ir uz "dienas", nors pastarosios sedevru irgi nevadinciau.

beje apie TD (katik perskaiciau, tai ispudziai sviezi..). man baisiai keista pasirode, kad katastrofa isgyvene zmones iskart puola spresti klausima, kaip pratesti zmogiskaja gimine, kaip kuo greiciau ir kuo daugiau vaiku prikombinuot. cia jau imho absurdas... tokiom salygom kaip tik turetu iskilt klausimas, ko vertas gyvenimas, jei dar isvis ko nors vertas...
aj 2003-05-10 21:10:00
Sako, karų laikais ir pan. žmonės labai sparčiai dauginasi... turbūt gamta taip jau sutvarkė, kad žmonija neišnyktų :)
Todelcius 2003-05-10 21:51:09
KLysti, bagira, jau seniai pastebėta, kad po didelių netekčių, katastrofų, karų ir pan. žmonės kuo aktyviau stengiasi atkurti savo giminę - kad baisybes užmirštų vieną vertus ir kad giminę pratęstu, aišku... Taip kad pas Vindemą viskas labai logiška.
bagira 2003-05-11 10:35:10
jei viskas vyktu naturaliai, kad uzsimirsti ir pan.- tai gal dar ir suprantama. bet Vindemo herojai tai suvokia kaip kazkokia pareiga, kuria privaloma visiems vykdyti, kas kad noras ir ne pats didziausias- moterys "ipareigojamos" pagaminti tam tikra skaiciu vaiku ir pan. Imho logikos cia jokios... :)
Todelcius 2003-05-11 10:51:38
Bagira, kalba juk apie zmonija po katastrofos, kai demokratija zaisti nera kada...Kalba apie pati rusies islikima, tad tokia prabanga kaip laisva valia pasirinkti cia mazai paisoma. Taip tai pareiga - duokle rusies islikimui: ar geriau visiems ishmirti su senosiomis vertybemis ar jas atmesti ir prisitaikyti prie pasikeitusio pasaulio? Manau atsakymas akivaizdus.
bagira 2003-05-11 11:45:17
butent- kalba apie zmonija po katastrofos. jei pats butum tokioj situacijoj- negi iskart pultum kvarsinti galva tokiom globalinem pareigom kaip "issaugokim rusi bet kokia kaina"?? man rodos, kur kas svarbiau butu isaugoti savo kaili- gyva, sveika ir sotu. ir tik veliau galbut atsirastu tas naturalus poreikis vaiku turet. beje juk ir tie zmonijos padaugejimai po karu-maru vyko savaime, o ne planingai.
Justinas 2003-05-11 13:06:51
bagira, kailį jie jau išsaugojo. Kodėl gi nepasidauginus...
Urmas 2003-05-11 13:33:30
Bagirai uzkliuvo tas zmoniu "triusiskumas", ir baigta. Nesikabinekit. :) Knyga lievoka. Man ji - tik INRTO i kazka daugiau, o kai to "daugiau" nera, tai labai nekas gaunasi...
Urmas 2003-05-11 13:34:18
INTRO, kad mane... (ne, geriau nereikia :) )
Todel 2003-05-11 13:45:03
Bagira, žmonės po stresų, po katastrofų ir t.t., išsaugoję anot tavęs sveiką kailį ieško nusiraminimo, švelnumo ir paguodos vienas kito glėby... Ir nereikia rūšies išsaugojimo vadinti globaline problema - žmonės galėjo galvot ir daug siauriau - palikti bent palikuoniu, kad išgyventų jų konkreti bendruomene, kad senatvėj "būtų vandens kam paduoti" ir t.t.
Stresinėse sitacijose ieškoti vienas kito artumo - dar nuo žmogbeždžionių laikų, pažiūrėkit kaip tie patys babūnai ar šimpanzės sėdi ant šakų vienas kitą apsikabinę... Po didžiulės katastrofos toks poreikis tik sustiprėtų.
bagira 2003-05-11 16:44:04
Todelciau, stai tame ir esme, kad Vindemas vaizduoja herojus, kurie turi "kilnu tiksla", o ne savanaudiskus poreikius. viskas ten sprendziama saltu protu, vadai kalba lozungais apie "rases issaugojima", o ne verkslena apie vienatve senatvej.. ahh turbut nemoku skaityt tarp eiluciu :)

Urmas: triusiskumo tai nepastebejau- zmones juk stengesi del reprodukcijos, ne del malonumo gi :)
Valdas 2003-05-12 05:20:28
O tu, bagira, idemiai skaitei TD? Ten kazkaip buvo gana issamiai nagrinejamos tokios dilemos: ar senoviski paprociai ar bandymas gyventi geriau (ir kur man tai girdeta :) Berods netgi viena is pagrindiniu heroju klause kazko panasaus, ar ringtumeis beviltiska vegetavima prieglaudoje, ar verzlesneje bendruomeneje buti kazkuo naudinga ir paciai is to kazka gauti :)
O tos bendruomenes kurios liko prie senu paprociu ir isnyko - naturali atranka.
bagira 2003-05-12 09:53:44
Valdai, teisingai cia viska surasei. Visokiu ten veikeju buvo, bet kai kuriu heroizmas ir snekos apie rusies islikima man labai jau neitiketinai atrode. bet ok, tegu sau..

bet uztat mano knygoj tai visi jie vaiksciotu gilioj depresijoj, keiktu likima ir lauktu to, kas neisvengiama... 19_indifferent
Valdas 2003-05-12 10:09:08
Na va, tada nebutu ir knygos, nes tokius susiraukelius patyliukais visus iki vieno issaudytu trifidai
bagira 2003-05-12 14:02:10
taigi cia ir visa intriga. tolesnis siuzetas- trifidu islikimas zemeje, pasibaigus pagrindiniam delikatesui.

pasponsoriuosi? :)
Vita 2003-07-12 10:02:59
Ką tik baigiau TN. Knygą tikrai perskaičiau vienu prisėdimu, įdomiai parašyta, pradžia visai patiko, bet labai nuvylė antra pusė (kovinė fantastika manęs nedomina). Prie TD galiu grįžti ir grįžti, o Clarko kūrinys - vienkartiniam perskaitymui (nors, paskaičiusi kai kuriuos komentarus, tikėjausi net blogiau).
Kostas 2003-07-15 08:44:53
Man TRIFIDŲ NAKTIS pasirodė gerokai modernesnė už TRIFIDŲ DIENAS. Po poros mėnesių tikrai dar kartą perskaitysiu abi, nes abi labai geros.
Valdas 2003-07-15 12:12:45
O kas pasirode tokio modernesnio? Atsimenu, kad abiejose knygose nebuvo kokiu stulbinanciu naujoviu.
Bakoozhe 2003-10-09 04:06:24
Shlamshc.
Niekajp nesuprantu uzh ka jam tie HUGO ir NEBULA. Nejau tais metais ishleisti romanai dar didesnis shlamshtas uzh shy? Lioodna...
Gedas 2003-10-09 05:38:04
Matyt, knyga blogai išversta tamstos skoniui, pvz., vietoj "ū" neprikaišiota "oo" ar vietoj "š" nepridėta "sh".
Ir išvis - užkniso jau tie pseudošmaikštuoliai, manantys, kad jų internetinis šveblenimas labai šauniai atrodo. Net jei kompiuteris "negali" rašyti lietuviškai, manot nesuprastumėm, ką reiškia žodis "slamstas" ar "liudna"?21_irked
bangis 2003-10-09 07:01:05
Atsipeikek, Bakoozhe - kokie HUGO, kokie NEBULA? :)
shlyxtux 2003-10-09 08:11:10
Gedai, pats tu pseudoshmaikshtuolis. Man, pvz, taip tikrai lengviau skaitosi/rashosi, nei shveplas variantas. O kai kurie zhodzhiai, kad ir seselis, shveplam variante dar ir labai juokingi. Kai isikerti, ka bootent jie reishkia. piktasliezuvis
Gedas to šlykštuks 2003-10-09 08:54:08
Nesakau - gal ir atrodo kiek juokingi, kai tekste pavartotas vienas kitas žodis, bet kai visas tekstas šitaip išdarkytas - mane asmeniškai užknisa. Ir "skaitosi" nė kiek ne lengviau/aiškiau/juokingiau, bet - sunkiau/neaiškiau. Galų gale tai paprasčiausias neraštingumas - rašyti žodį "šį", kaip "shy".
Įsivaizduoju, kad tokie, atsiprašant, žodžiai gali būti naudojami icq ar mirc-e, kur lietuviški simboliai, rodos, nepalaikomi, bet gal ne literatūriniam forume, kur yra visos sąlygos rašyti normalia lietuvių kalba.
shlyxtux 2003-10-09 09:05:08
Gedai, man asmenishkai rashyti lietuvishkom raidem uzhima 3gubai ilgiau laiko (kol jas ishrankioji nepazhymetoj klaviatooroj), todel lietuvybe apsiriboju laishkuose virshininkams. Be to, visu salygu rashyti (ir matyti) normalia liet. k. nera, bo ne pas visus lietuvishki nustatymai.
Gedas 2003-10-09 09:10:34
Tai aš ir sakau - ar labai tau patiktų, jei tokia kalba būtų parašyta knyga, kad ir ta pati "Trifidų naktis"? O klaviatūra taviškė, nepyk, bet tuomet prieštvaninė - dabar kone kiekvienoj tvarkingai sužymėta lotyniška/kirilicinė abėcėlė.
Be to, aš neginčiju, kad tau rašyti taip lengviau - tik gal tuomet ir rašykis sau, a? Juk, manau, rašydama nori kažkam kitam perteikti informaciją, ir kad būtum to kito suprasta. Nes, imho, kitam žmogui skaityti tokį tekstą tikrai nėra lengviau, o sunkiau.
shlyxtux 2003-10-09 10:11:28
Gedai -- kas galetu paneigti, kad esi mazhumoj su savo lietuvybes propaganda? Kokia klaviatoora turiu, su tokia tenka ir dirbti, ir jei nesiruoshi man padovanoti naujos, tai ir palik ja ramybeje. 20_grumpy Kai pradesiu rashyti pasaulinio garso bestselerius, tada ir pasiroopinsiu idealia rashyba beigi skyryba -- kas del forumo, tai manau, kad didzhioji dauguma zhmoniu chia neturi problemu su tekstu be lietuvybes. O vat mano kompas su nelietuvishku codepage del tavo lietuvybes problemu turi, bet ash kazhkodel nekeliu bangu, kad man kartais kreivi simboliai matosi. _alien2
Gedas 2003-10-09 10:58:51
Imho, kompiuterinis žargonas bet kokiu atveju Lietuvoje kalbos vartojimo prasme yra mažuma.
Kol tavo klaviatura kelia problemas tau - tai tavo problema, o kai...Manau supratai.
Galų gale net su "nukvakusia" klaviatūra, imho, lengviau, trumpiau ir greičiau parašysi "nesiruosi", nei "nesiruoshi" ar "pasirupinsiu" vietoj "pasiroopinsiu" - o gal kažkur ruošiesi ropoti arba rauti ropes?
Ir nėra čia jokios lietuvybės propagandos, niekas čia idealios rašybos bei skyrybos nereikalauja - mano paties ji nėra tokia. Elementariausiai pastebėjau, kad užkniso, kai rašoma pusiau suprantama išgalvota pseudokalba.
Indraja 2003-10-09 11:09:03
Aišku, normaliai lietuviškai parašytą tekstą skaityti maloniausia, bet visgi ne visada įmanoma taip spausdint. Visai svepla teksta greiciau rasyti, galima suprasti, bet sio to jis netenka. Anglishko stiliaus pusiau fonetine rashyba gali atrodyti nepriimtina bootent del anglishkumo. Mačiau XX a. pradžios kniigutee, siuulanciaa ilgaasias balses rašiit dvigubas (latviai forumuose taip rašo, elfuu kalbas irgi kartais užrašo taip). Centrinės Europos atstovai rasxo cx, sx, zx. Esperantininkai siuulo lietuvisxkas raides perteikti sxitaip. Taigi, galima rinktis :)
sampo 2003-10-10 08:06:09
Prastam šokėjui, žinot, kas maišo:) Gėda nemokėti rašyti lietuviškai, juolab, kalbantis apie knygas.
shlyxtux 2003-10-10 10:16:23
sampo, ryshkiai boosi humanitaras -- bo chia jiems, sakychiau, boodinga 'shvepluojanchius' automatishkai priskirti analfabetams (o kartu ir neishmanyti apie paprastus komp. dalykelius kaip kad codepage'ai). piktasliezuvisIr nematau logikos, kodel kalbantis apie knygas turi booti labiau geda nei kalbantis, pvz., apie kambarinius augalus. Ir ishvis, risham (ne i)tema -- bo, kaip Indraja teisingai pastebejo, galima rinktis.
bagira 2003-10-10 17:47:13
koks is sampo humanitaras, jis gi suomiu dievas
Lyg tais 2003-10-10 19:48:08
Ne Dievas, o legendinis malūnas, malęs visokias ten gėrybes...
Starlin 2004-02-07 15:03:00
Na, perskaičiau tą Naktį... ir ką? Jaučiuos kaip pažiūrėjusi kokį eilinį Holivudo filmą per TV. Viskas taip gražiai pagal amerikietiško komercinio kino standartus suręsta, kad net bloga. Iškart matyti, kad autorius galvoje "matė vaizdą" - iš to, kaip jis aprašinėja, taip ir matai, kaip judėtų kamera, kokią detalę fiksuotų operatorius. Todėl knyga panašėja į romaną, parašytą pagal filmą. O ir pati istorija nėra itin įdomi, nors pasitaiko neblogų siužeto posūkių.
Ragana 2004-02-07 18:33:55
Taigi pagal filma ir rase! Va! Skeptikams gyvas irodymas,vaizdziai pagristas Starlin!
Starlin 2004-02-08 15:59:51
Na matai, kaip atspėjau... Aišku, kaip visada ką nors pro šalį prašaunu (pvz. galėjau juk susižinot iš anksto, kad pagal filmą rašė), bet faktas kaip blynas - rašiau be jokių iš anksto perskaitytų recenzijų, taigi įspūdžiai laaabai švieži išėjo mafia
Ironiskas Raimondas 2004-02-08 16:38:37
Starlin, man atrodo, kad tu pakliuvai i Raganos ironijos pinkles. Kiek zinau (ir imdb.com patvirtina), "Trifidu nakties" filmo nera. :)

Nors gal Raganos laiko linijoje tas filmas ir egzistuoja. :)
Ragana 2004-02-10 15:54:45
Jusiskiai TAI dar alternatyviais pasauliais vadina...
Starlin 2004-02-10 16:11:17
Gerai...

22_yikes

Vėl pro šalį fechuote

chi chi...lol
svajoklis 2005-02-22 15:30:06
Persistenge autorius kopijuodamas stilių tesiniui - to, kas buvo parašyta, nebeatkartosi... "Trifidų Dienos" tikrai nuosbi knyga, tačiau apie tesinį to negaliu pasakyti. Kartais geriau palikti ir nejudinti klasikinių kūrinių.
Vacka 2005-09-29 07:51:19
Na ok - perskaiciau jau kokiu 10 kartu Trifidu dienas tai pagaliau manau perskaitysiu ir trifidu naktis :) Tebunie bus kaip bus. palinkekite sekmes.
na o Trifidu dienos - tikrai geras kurinys. O apie tuos aprasytu heroju postringavimus - visie jie vietose. Visais laikais bus asmenu kurie po karu ar nelaimiu postingaus apie rusies islikima ir nauja pakilima, kurie primetines gimtymo taisykles islikusiems. taciau ne apie visus juos mes suzinome. Pvz. po 1 pasaulinio Vokietija greitai atsigavo tik todel kad buvo vis tik ivestos gimdymo taisykles. Su visa propaganda buvo teigiama kad kiekviena vokieti moraliskai yra sisipareigojusi reihui ir lyderiui Hitleriui pagimdyti po vaika. Sitai faktas. Lygiai taip ir TD yra tokiu.
Kongas 2006-04-13 11:45:20
Trifidu naktis gera knyga - jos esme parodyti augalu ir žmoniu dvikova.Žmones apako žiuredami i meteoritu srauto blyksčiojimus kurie šviesa paraližavo regos nerva.Tik nedaugelis išsaugoja regejima tame tarpe toks žmogus kuriam tuo metu buvo aprištos akys ir jis visai nemate tu meteoritu ir va butent šie matantys žmones tampa neregiu medžiokles objektu o, o trifidai žinoma puola visus.Jei gerai pamenu veiksmas baigesi pilna trifidu pergale prieš aklus žmones
nesu 2006-04-13 11:50:03
Nesupratau užtat Kongo žinutės esmės. Įtariu, kad apžvalgoje, kuriai skirta ši komentarų gija, galima rasti kur kas geresnį knygos apibūdinimą.
freddyss 2006-04-13 13:38:49
Įtariu,kad Kongas turėjo omeny ,,Trifidų dienas''..
Man tai ,,...naktis'' visai nepatiko.Kažkoks blyškus atspindys ....
kama 2006-04-18 18:31:17
gal galit pasakyt kur galima internete rasti TN?
Patrė 2009-04-08 18:36:03

verta skaityti.

ubikas 2009-07-25 14:20:17

nuostabus tesinys laisvalaikio praleidimui,geriau uz pati vindema.Dabar tik tereikia,kad koks nors lietuvis parasytu tesinius Sapkowskio raganiaus motyvais,apie Konana,ir dar prikeptu ivairiu klisiu ir sablonu pilnu romanu ir mes lietuvos fantastai pagaliau isiliesime i europos fantastikos seima...

ubikas 2009-07-25 14:23:19

Uzsienyje pagaliau pasirode Hario Harisono "Plienines Ziurkes Sugrizimas",tikiuosi eridanas isleis sia knyga,skaiciau pirmus tris skyrius ir kol kas atrodo nebloga.

true 2009-07-25 14:26:26

Ar "ziedu valdovas" apsaugotas autorinemis teisemis?Perskaites Perumovo pratesima nusprendziau ,kad galeciau parasyti geresni tesini...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.