Simon Clark „ZATERIAVŠIJESIA VO VREMENI“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2001-05-04

cover Apie knygą: Simon ClarkZATERIAVŠIJESIA VO VREMENI
Leidykla: AST (2001)
Puslapių skaičius: 480

"Manau, kad, jei atsirastų takelis vedantis į praeitį, jame dabar stumdytųsi minios žmonių, skubančių kažką pakeisti istorijoje. Tai visiškai nereiškia, kad jie pultų tenai žudyti Hitlerį, ar įspėti James'ą Dean'ą, jog šis važinėtų lėčiau. Ne, jie skubėtų į praeitį, kad užkirstų kelią kur kas labiau asmeniškoms nelaimėms" (Simon Clark).

Knyga pirmiausiai suintrigavo tuo, jog autorius buvo pavadintas John Wyndham'o mokiniu. Būdamas prisiekęs "Trifidų dienos" autoriaus gerbėjas, čiupau ją dorai net nepavartęs. Šiuo atveju S.Clark teisus - gyvenime pilna taip vadinamų "lūžio momentų", kurie keičia tolimesnę istorijos tėkmę. Jei būčiau šį romaną dar knygyne pavartęs, veikiausiai nebūčiau jo nusipirkęs. Vadinasi - nebūčiau jo perskaitęs, ir juolab nerašyčiau dabar apžvalgos… Tačiau istorijai buvo lemta pasukti kita kryptimi.

Taigi, leidėjai mane (nebe pirmą kartą - o aš vis nepasimokau) apgavo: J.Wyndham bei "Pasiklydusių laike" autorius turi tiek pat bendro, kaip aš ir Maironis. T.y. - jie tautiečiai. S.Clark stilius kur kas panašesnis į Stephen King rašymo manierą, nors iki "siaubukų karaliaus" meistriškumo jį skiria ne mažesnis atstumas, nei mūsų Saulę ir kokią nors Kentauro Alfą.

Gal trumpai apie siužetą - saujelė žmonių (maždaug pusšimtis) vieną karštą vasaros dieną atsidūrusių senoviniame amfiteatre kažkur Anglijos gilumoje, staiga "permetama" per vieną dieną atgal, į praeitį. Žinoma, iškart jie to nesupranta, tačiau šis tas ima aiškėti, kai viena mergina paskambina pati sau mobiliuoju telefonu. Tarsi to būtų negana, dar nespėję atsigauti "laiko keliautojai" vėl permetami praeitin, tik šį kartą per visą savaitę. Ir taip toliau, ir taip toliau… Periodas vis didėja, kol pagaliau perkėlimai baigiasi, ir romano herojai "sustoja" 1865-uosiuose metuose. Protingiausieji iš blaškomų po laiko upę žmonių grupės, kaip mat sumoja, jog jie perkelti su tam tikru tikslu - jų laukia ypatinga misija…

Taigi, S.Clark, iki tol rašęs apie vampyrus bei kitus siaubus, pamėgino sukurti SF romaną. Tačiau hororo elementų išvengti jam taip ir nepavyko. Netgi pats žmonių grupelės blaškymo po laiką mechanizmas aiškinamas veikiau mistinėmis, nei mokslinėmis priežastimis. Kai kurie epizodai tiesiog "laužti iš piršto", nelogiški… Nepaisant viso to, skaitosi šis romanas gana maloniai, nuobodulys nekankina…

Įvertinimas 10 balų sistemoje:

siužetas - 7

originalumas - 8

stilius - 9

įtrauklumas - 9

Bendras: 8

Komentarai

nettro 2005-10-12 07:37:42
Hm... Po tokios, sakychiau kritines recenzijos, tokie aukshti ivertinimai? Niekaip ish galvos neisheina Olandijos aukshtuju mokyklu vertinimo sistema (taip pat 10 balu). Ten studentas vargiai gaus 9. Jis turi buti genijus. 10 niekam nerasho - tiek moka tik destytojai. Tikrai daug ir stipriai besimokantys gauna vos 8.
Tai rashau del to, kad kyla man shioks toks itarimukas: arba chia tikrai vyr. redaktorius praleidzhia tik labai geras knygas, arba mes jas vertiname subjektyviai, ko neishvengsi, ir simpatijas apdaliname aukshtais balais. Bet visvien keista, gerokai sukritikavus autoriu, jo knyga taip gerai ivertinti.
Lina Krutulyte 2001-05-05 22:36:40
Tai kam slamsta apzvelgineji? Skaityk kokia rimta knyga kad ir antra karta ir rasyk apie ja, o ne "ka perskaiciau, tas bus gerai".
Redakcija 2001-05-04 15:46:26
Be abejo, visur nuomonės čia yra _subjektyvios_. Komentarai ir skirti tam, kad galėtumėte pareikšti kitokią. Grįžtant prie Roko (žr. aukščiau) pasisakymo, išsiaiškinkime, ką reiškia "kritika"? Pvz., galima sukritikuoti kūrinio idėją, bet pripažinti, kad jis puikai parašytas (padarytas). Idealiu tokio reiškio pavyzdžiu gali būti filmas "The Matrix" (knygos dabar taip staigiai nesugalvoju). Ar daug žmonių Matricai skirtų mažiau nei 8, nors kritikuoti ją daugelis gali per n galų? Taigi, net ir sukritikavus _tam tikrus aspektus_ bendras kūrinio vertinimas gali išlikti geras.

Tačiau kažkada netrukus knygų vertinimas turėtų būti pagaliau unifikuotas į 5 žvaigždučių sistemą ir gauti 5 žvaigždutes bus leidžiama oi ne bet kam :)

Tai buvo redaktoriaus žodis.
Redakcija 2001-05-06 12:48:11
Lina, ką dėti į "Skaityta" galiausiai nusprendžiu aš, tad būk maloni, nesikabinėk prie žmogaus be reikalo ir dėkok jam, kad lieki supažindinta su naujausiomis pasirodančiomis knygomis ir pati nesi priversta skaityti "šlamšto", nes jį perskaito kitas ir įspėja. Beje, jeigu knyga maloniai skaitosi - ji jau ne šlamštas.

Tai buvo redaktoriaus žodis.
Lina Krutulyte 2001-05-16 23:09:00
Dekojame redaktoriui.
Lina Krutulyte 2001-05-16 23:14:36
O jei rimtai, nenorejau nieko uzsipulti, tik reikejo pastebeti, kad iprastomis salygomis niekam tikusiu knygu apzvalgos cia lyg ir nepriimamos. "Maloniai skaitosi, bet siaip slamstas" - tokiu iki siol nepavykdavo isiulyti :) Gal reikejo pabrezti labiau, kokiu tikslu butent sita knyga buvo apzvelgiama.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.