Simone de Beauvoir „ANTROJI LYTIS“

Autorius: Rasa K.
Data: 2005-09-19

cover Apie knygą: Simone de BeauvoirANTROJI LYTIS
Leidykla: Pradai (1996)
Puslapių skaičius: 823

Moteris taip pat Žmogus, ji sėkmingai gali būti vyro draugė, nes jie abu tos pačios - žmogiškos - prigimties. Bent jau tuo skaitytojus siekė veikale "Antroji lytis" įtikinti žymi prancūzų rašytoja ir filosofė Simone de Beauvoir. Dabar jau klasikinėje studijoje ji visapusiškai ir kruopščiai aptaria Moters padėtį: jos biologinius duomenis, dvasinį pasaulį, socialinę situaciją, vaizdavimą literatūroje, emancipacijos problemas. Knyga ne veltui vadinama tikra feminizmo biblija - joje itin smulkmeniškai dėstoma, kas yra Moteris ir kaip ji tokia tapo.

Autorė pagrįstai stengiasi įtikinti vyrus, jog moteris nėra vien Moteris, ji dar yra ir Žmogus. Nors teisę vadintis Žmogumi jau nuo pat pradžių kažkodėl pasisavino Vyras. Moteriai ilgus amžius buvo skiriamas šalutinis vaidmuo, ji buvo apibrėžiama ne kaip individualybė, bet kaip su vyru susijusi neautonomiška būtybė. "Jos skirtumai suvokiami lyginant ją su vyru, o ne vyrą lyginant su ja, ji - neesminė esminio akivaizdoje. Jis yra Subjektas, <...> ji yra Kita."

Kas keisčiausia, tokia Moters priklausomybė nuo Vyro nebuvo kokio nors įvykio ar evoliucijos padarinys; ji neatsirado pati savaime. Nors akivaizdu, kad net ir XXI amžiuje ji vis dar egzistuoja. Be to, ilgą laiką tarp moterų ir vyrų buvo susiklostę itin keisti santykiai: pasaulis priklausė vyrams, jie valdė moteris, jie reikalavo iš jų būti prostitutėmis ir heteromis, jų vaikų motinomis, pasyviomis ir imanentiškomis jų aktyvumo ir transcendencijos liudininkėmis, jų žmonomis ir gyvenimo palydovėmis - bet kuo, tik ne Žmonėmis, ne sau lygiais Subjektais, ne juos suprantančiomis draugėmis. Moters valdos tebuvo buitis, kelias į būtį, į saviraišką jai buvo užkirstas (išskyrus aktores, šokėjas ir dainininkes). Simone de Beauvoir objektyviai dėsto tokios padėties privalumus ir trūkumus. "Baigiamajame žodyje" ji viltingai tikisi, kad vieną dieną vyrų ir moterų tarpusavio santykiai pasikeis ir tai išeis abiem lytims į gera: "Jų santykių abipusiškumas nesunaikins stebuklų, kurie randasi iš žmogiškų būtybių pasidalijimo į dvi atskiras kategorijas: aistros, turėjimo, meilės, svajonės, nuotykio stebuklų; žodžiai, kurie mus jaudina: duoti, nugalėti, susijungti, - išsaugos savo prasmę; net priešingai, kai vienos žmonijos pusės vergija bus panaikinta kartu su visa jos neatskiriama veidmainystės sistema [juk negalėdami atskleisti savo žmogiškosios prigimties tarpusavio santykiuose, vyras ir moteris tampa priversti vaidinti visuomenės jiems priskirtus vaidmenis - R. K.], tada atsiskleis autentiškoji žmonijos "pjūvio" reikšmė, ir žmonių poros santykiai įgaus savo tikrąją formą."

Laimei, šiuolaikinėje šeimoje Vyras ir Moteris neretai ir yra draugai.

Viskas apie Moterį

Komentarai

romas 2008-12-05 16:59:04

Aciu uz apzvalga. Gal galetumet padeti isigyti sia knyga - jau kiek laiko ieskau, bet niekaip nerandu. Kur galima isigyti? Aciu.

romas

diurandalis 2008-12-07 11:27:05

Nekenciu feminizmo...bet lygiavertes partnerystes idejai pritariu.

Inga 2009-03-30 16:16:11

Nenusiraminsiu, kol sios knygos nebus mano lentynoje. Gal zinote, kur ja galima gauti?

Algirdas 2009-03-31 06:34:53

Jai butu sukurta laiko masina nukeliauciau i praeiti ir neutralizuociau feminizma:)Matriarchato isigalejimas veda mus i prazuti,privalo vyrauti vyrocentriska vyrokratija!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.