Skomantas „BELAISVIS“

Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2003-12-19

Skomantas

"BELAISVIS"

"Vilkė"

"Šėtono legatas"

Leidykla: Tvermė (2003)

Toli toli, už didelės balos, gyvuoja ir populiarumo stoka nesiskundžia toks literatūros žanras, vesternu vadinamas. Veikia jame šaunūs kaubojai, gyvenimo užgrūdinti pionieriai, laisvi ir dažnai žiaurūs indėnai. Visi jie tarpusavyje kariauja, pakariavę taikosi, o kad ne taip nuobodu vyrams būtų muštis, epizode kitame šmėkšteli sijonas. Kaip taisyklė, sijonuotos veikėjos pasidalijusios į dvi grupes: gražuolės, kurias pastoviai reikia gelbėti, ir gražuolės, kurios pačios bet ką išgelbėtų. Kadangi veiksmui vykti reikalinga aplinka ir detalės, o apie Laukinių Vakarų paprastus žmogelius kronikose rašoma nebuvo, tam tikslui pasirenkamas koks nors realus istorinis įvykis, ir jame apgyvendinami visi tie minėti tipažai.

Perkeliame šią schemą į prieškrikščioniškąjį Pabaltijį, pakeičiame kaubojus rikiais, indėnus kryžiuočiai (moteriškių tipažai išlieka stebėtinai panašūs), ir ką gi gaunam? Ogi "Skomanto" seriją, literatūrinį sumanymą, kurį sukūrė ir išplėtojo išeivijos rašytojas Kazys Almenas - o ką, negi lietuvių vaikams nereikia herojinės literatūros?

Pirmosios knygos pagrindinis herojus, žemaitis Uvis, dešimties metų, be jokių ilgų įžangų jau 17-tame puslapyje patenka į nelaisvę kartu su savo vyresniuoju broliu. 27-tam puslapyje brolis pabėga, ir Uvis lieka tempti pagrindinio veikėjo naštos iki mažiausiai vienos knygos galo. Kartu su juo skaitytojas sudalyvauja Mežuotnės pilies apgultyje - realiam įvykyje, nukeliauja į Rygą, taip pat visai realų ir metraščiuose gan išsamiai aprašytą miestą, kur praleidžia nemažai laiko, išmoksta užsienio kalbą, įsigyja draugų ir priešų - trumpiau tariant, nuotykiauja. Kaip ir priklauso, knygos pabaigoje pabėga, kad augtų ir skaitytojų, kurie mėgsta tęsinius ir per juos keliaujančius personažus, džiaugsmui tęstų savo nuotykius "Vilkėje". Kadangi istorija nestovi vietoje, nori nenori atsiranda papildomų veikėjų, kurie pamažu perauga į pagrindinius, ir tokios grandinėlės principu sukuriamas siužetas naujai knygai.

Prisipažinsiu, perskaičiau "Skomanto" 'minkštus viršelius' greitai ir su malonumu, kuris būtų buvęs nepalyginamai didesnis, jei man būtų tiek pat metų, kaip ir Uviui. 'Vidutiniam mokykliniam amžiui' "Skomantas" yra kaip tik tai, ko norisi: herojus, su kuriuo lengva susitapatinti, greitas veiksmas, blogiečiai būtinai nubaudžiami ir yra tęsinys. Be to, pramoga gražiai dera su nauda - taip pateikiami istorijos faktai tikrai geriau 'įkrenta' į atmintį nei kai juos monotoniškai išdudena mokytojas. Išvada: nuoširdžiai pramoginė literatūra, kuri mėgstantiems skaityti vaikams patiks, o tėvams, norintiems nuvaryti savo atžalas nuo televizoriaus ir kompiuterio, irgi vertėtų "Skomantą" išbandyti. To labiau, kad ją ir patiems galima prigriebti atsipalaidavimui po darbo dienos.

Beje, netrukus šias knygeles galėsite laimėti DIDŽIAJAME KALĖDINIAME konkurse!

Istorija įdomiau

Komentarai

sampo 2003-12-29 06:15:47
Įdomu, o kas autoriai šitų knygų?
Justinas 2003-12-29 06:17:57
Griežtai saugoma paslaptis... Juk toks ir sumanymas :)
Gedas 2003-12-29 09:45:13
ha, dabar jau viešai žinoma paslaptis - kaip kažkuriam iš interviu prisipažino K. Almenas, dabar šios serijos knygeles rašo jis pats, su kolektyvine nežinomųjų autoryste lyg ir pabaigta.
sampo 2003-12-30 15:46:00
Na, kiek man teko skaityti K.Almeno interviu spaudoje, viename iš jų greb, rašytojas buvo prisipažinęs, kad jam taklino rašytoja R.Šerelytė, bet kad kiti ir nutylėjo. Vėliau, taip - pradėjo vienas rašyti, matyt, kitų autoriai netenkino honorarai ir visiškas autorinių teisių perėjimas K.Almeno nuosavybėn. Man tik tiek įdomu, kad dar be R.Šerelytės, buvo uodegą įmerkęs į K.Almeno paskubomis iškirsta eketę? Šiaip tai man, tie romanai parašyti it išvirkščiomis rankomis, ala "Timūras ir jo būrys", nors ką ten - praščiau...
liuxsiux 2004-02-02 20:40:11
a man kazkaip dzin, man 16 ir manau kad tokia knyga zverishkiau negu koks haris poteris , kuris yra toks pat blogis kaip ir PC, nes naudos 0%. krc lengvas kurinukas. aisq kartais norisi ir ko nors "SUNKIAU"
Lina 2005-06-25 15:48:56
Nezinau, kaip ten su autorystem, bet sitos knygutes be proto lengvai skaitomos ir greitai "pagauna".
Esu labai laiminga, kad buvo ishleistos, tik gaila, kad dabar nera nieko panasaus matyti.
Graibsciau is knygynu tik pasirodzius, ir visai neseniai vel "sukrimtau" visas dar karta.
Mano drauge taip pat susizavejo, bei keletas uzsienieciu (turiu ir keleta kn anglu kalba).
Labai dekoju autoriams ir sumanytojui uz nuostabias svajones ir atgaivinta istorija!
Anonimas_ 2007-08-02 06:32:05
As tai isimylejau uvi. SKOMATAI, tavo knygos yra nerealios!!!!!!!!!!!! AS MYLIU UVI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!MYLIU SITAS KNYGAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ligita 2012-02-12 09:54:03

sveiki gal kas parduoda skomanto knygas?

anas 2012-02-19 17:14:12

jei reikia skomanto knygų, ieškokit knygų mugėje, ,,Bonus animus" stende, sakė, turės apie 10 pavadinimų knygas

As 2012-05-01 21:20:19

Turiu visas knygas ir pirmo leidimo :D

Donatas 2013-06-05 23:29:31

dzefas@gmail.com gal kas galetu pasakyti kur butu galima gauti visas serijos knygas?

Violeta 2013-07-03 10:23:37

visas knygas turime leidykloje "Bonus animus" J.Basanavičiaus 16-132 Vilniuje. Norėdami pirkti parašykite mums:info@bonusanimus.lt arba skambinkite 5 2339196.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.