Stephen King „IT“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2001-05-28

cover Apie knygą: Stephen KingIT
Leidykla: Viking (1986)

Maždaug kas 27 metus į Derį iš už visatos ribų užsuka pasiganyti vienas keistas gyvūnėlis, mintantis žmonių gyvybine energija, skausmu, krauju, ašaromis ir dažniausiai žudantis vaikus. Jo siautėjimas trunka apie porą metų, tada jis suorganizuoja nedidelę katastrofą - gaisrą, riaušes ar ką nors panašaus - ir vėl nešdinasi iš kur atėjęs, o gyventojai lengviau atsidūsta ir apsimeta, kad nieko neįvyko.

Iš esmės Derio gyventojų blogąsias būdo savybes paaiškina Padaro buvimas: Jis ypač mėgsta gerus vaikus ir juos laikas nuo laiko Deryje išnaikina, todėl lieka blogųjų dauguma. Žmonės Deryje tik atrodo padorūs ir malonūs, iš tikro anksčiau jie buvo blogi niekam tikę vaikai ir užaugo blogais niekam tikusiais suaugusiais, todėl Deris - labai labai bloga vieta.

Vieną gražią vasarą, pačiame Padaro siautėjimo įkarštyje, Derio pakraštyje tarsi atsitiktinai susipažino septynetas keistų vaikų. Jie geri, mieli, protingi, be to, kiti vaikai su jais nedraugauja - kai kurie netgi skelbia jiems karą. Visų septynių tėvai - tikri Derio piliečiai, t.y., baisūs, blogi, nemalonūs žmonės.

Ką vaikai tą tolimą vasarą padarė pirmajam Derio piliečiui, jiems teks dar prisiminti. Dabar jiems jau beveik keturiasdešimt (t.y., praėjo 27 metai), jie antgamtiškai užmiršo visą savo vaikystę, Derį ir vieni kitus. Jiems skambina Maiklas, vienas iš septynių, vienintelis, likęs Deryje, jis praneša, kad Padaras gyvas ir vėl siautėja, o jie pasižadėjo sugrįžti...

Autoriaus pasirinktas rašymo būdas - gąsdinimas. Koks nors mažas vaikas nuklysta sutemose ten, kur nereikėtų, arba šnekasi su klounu, tupinčiu kanalizacijoje, arba girdi balsus, sklindančius iš kanalizacijos. Atspėti lengva - jei vaikas nepriklauso magiškajam septynių gerų vaikų klubui, tai Padaras jį tuoj suvalgys. Taip pat iš karto aišku, kas galų gale laimės. Daugelis žmonių šiuos požymius nurodo, argumentuodami, kad Kingas yra primityvus gąsdintojas, o jo siaubas - nuobodus. Tačiau yra ir kita tokio paprastumo pusė: nuspėjamumas leidžia per daug nebijoti, skaitant maloniai atsipalaiduoti, prisiminti vaikystę, geras vaikiškas draugystes ir ilgas šiltas vasaras. Aišku, kraujo ir ašarų mėgėjams knygoje irgi nėra kuo skųstis, nes to gėrio tikrai užtenka.

Įvertinimas: 8 Kingo skalėje

Komentarai

Tomas 2001-06-01 08:05:48
Na, Lina, cia vel as. Kaip matau, visai kitaip supratai "TAI" (na ir ka cia padarysi, kad lietuviu kalboje nera nekatrosios gimines), negu as. Dar tylejau ir kaupiau jegas, kai buvo parasytas ivertinimas 10 balu?, bet kai sumazinai iki 8, viskas- netylesiu.
Pirma ir visai neesmine smulkmena- Padaras (ar padaras, kad neisizeistu eurovizijos laimetojas)eda VISUS vaikus is eiles, t.y. visus, mokancius bijoti (jei pameni, suede net kelis suaugusius). Ne tai esme. Esme- vaiku pasaulis, ju santykis su suaugusiais ir tai, kaip tie vaikai (Nevykeliu klubas) pazista pasauli. Apie tai as jau rasiau. Dar- ne visi Derio suaugusieji yra blogi, kad ir Maiklo tevai- ar jiems galima ka nors prikisti? Arba Ricio tevams? Arba Steno? O tie kurie blogi- ar jie blogi vien tik del padaro poveikio, ar del to, kad jie blogi is esmes?
Dar- sio romano jega yra nutylejimai, o uzsimaskaves blogis tik retkarciais smesteli ir tai labai vykusiai kuria gresmes nuojauta. As turiu omenyje ne ta fizini ar koki kitoki Padaro blogi (kaip jau rasiau, padaras- ne esme, o priemone). Beje, lyrinis intarpas- cia as su tavimi sutinku- padaras tikrai viena silpnesniu romano pusiu. Idomiausia yra stebeti blogi zmoniu viduje, blogi, kuri padaras gal ir pakursto, bet ne SUKELIA. Nesiimu spresti, ar Kingas sia knyga norejo pasakyti, kad zmogus is esmes yra blogas, bet blogio studija jam pavyko sukurti tikrai kapitaline. Taip pat kaip ir vaikisko pasaulio vadoveli (gal ir skamba prastai, bet nerandu geresnio zodzio). Taciau velgi- jei sia knyga skaitys zmogus, kurio vaikysteje nekankino kiti vaikai, kuris neturejo problemu su tevais, kuris niekuomet nesijaute nevykeliu ir t.t.- toks zmogus nesugebes iki galo suprasti to, ka Kingas norejo sia knyga pasakyti. Manau, kad tu Lina sios vietos taip iki galo ir nesupratai, todel darau isvada, kad turejai laiminga vaikyste. Visai rimtai, nenoriu taves uzgauti. Man is minetu "gerybiu" teko visko po truputi, todel "TO" vaikai ir yra man tokie gyvi, suprantami bei artimi. Todel iki pat smerties (gal kiek perdedu) irodinesiu, kad IT- sedevras, vertas 15, o ne 8 nuciulptu balu.
Tam kartui tiek, bet neprizadu negrizti.
Lina Krutulyte 2001-06-01 17:18:00
Tai tau paciam turbut 12 metu, kad tie vaikai tau tokie artimi :)
Tomas 2001-06-04 07:11:28
Linai-
Man 29-i, ir busiu ziauriai nemandagus, bet paklausiu: o kiek tau :)?
Beje, su komentuojamu romanu tai neturi nieko bendra.
Lina Krutulyte 2001-06-12 11:22:59
Na gerai, pripazistu savo klaida: mano pirmoji reakcija i tavo, Tomai, komentara buvo vaikiska. Nors man ir 21 :)
Aciu, Tomai, uz tavo pirma komentara sitai apzvalgai, nes kitoks poziuris i ta pacia knyga pades kitiems ja geriau pamatyti, ir galbut sugundys perskaityti :)
Skaitytojas 2007-01-23 07:14:42
Ar jau nebeimanoma sitos knygos lietuvisko vertimo gauti? :(
NZN 2008-06-29 14:32:14

o kartais ne 2 dalys sios knygos yra?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.