Stephen King „MOBILUSIS“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2006-12-06

cover Apie knygą: Stephen KingMOBILUSIS
Leidykla: Eridanas (2006)
ISBN: 9986971403
Puslapių skaičius: 344

Idėjos

Turbūt jau girdėjote, kad šioje knygoje panaudotos idėjos iš kitų garsių siaubo ir fantastikos kūrinių.

- Pirma idėja. Gal matėte filmą „Gyvųjų numirėlių naktis“ („Night of the Living Dead“)? Ar bent girdėjote apie jį? Idėja nesunkiai nuspėjama iš pavadinimo: numirėliai atsikelia iš kapų ir traukia žudyti gyvųjų.

- Antra idėja. Skaitėte knygą Stephen King knygą „Dvikova“ („The Stand“)? Jos idėja tokia: beveik visi žmonės miršta. Likę gyvi pasidalina į geriečius ir blogiečius, apsiginkluoja iki dantų ir keliauja per ištuštėjusią, lavonais dvokiančią Ameriką, ruošdamiesi karui.

- Trečia idėja. Skaitėte Neal Stephenson knygą „Lavina“ („Snow Crash“)? Joje skaitmeninis virusas patenka į žmonių smegenis ir paverčia juos psichikos ligoniais, zombiais, kalbančiais ypatinga kalba, skambančia panašiai kaip „blalalala-kazalala“. Apie šią kalbą žr. toliau, skyrelyje „Glosolalija“.

Taigi. Pavojingas technologijų pagalba sukurtas smegenų virusas + zombiai žudikai, kalbantys „blabla“ kalba + išlikusių normalių žmonių kelionė per ištuštėjusią, lavonais dvokiančią Ameriką.

Štai iš tokių sudėtinių dalių suplaktas siaubo kokteilis „Mobilusis“ („Cell“).

Žinoma, idėjos naudotos, bet kas pasakė, kad negalima jų įgyvendinti geriau? Pažvelgti naujai, parodyti kitu kampu, sumaišyti taip, kad gautume naują hibridą...

Muzika

„Mobiliojo“ monstrai itin aktyviai klausosi muzikos. Mėgstamiausia jų dainelė – „Drambliuko pasivaikščiojimas“ („Baby Elephant Walk“). Ją galima išgirsti kad ir čia.

Ši kvailoka ir juokinga melodija Amerikoje naudojama komedijose, lengvuose animaciniuose filmuose, net „Simpsonuose“.

Tačiau kai „Drambliukas“ tampa liūdnos ir slegiančios knygos „Mobilusis“ temine melodija, tai sukelia įdomų efektą. Prisimenate „Tai“ („It“) – klouną, valgantį mažus vaikus? Tai irgi buvo kvailas, juokingas padaras – klounas, darantis baisius, slegiančius, liūdinančius nusikaltimus. Rezultatas: kraupus, iškreiptas, kraują stingdantis juoko, vaikiškumo, kvailumo ir siaubo mišinys, užkabinantis kažką pasąmonėje ir priverčiantis griežti dantimis.

Baisu, panašiai kaip vyšnių skonio žiurkių nuodai arba Alisos Stebuklų šalis pragare. Arba: įsivaizduokite, kad čiuožiate ilgu nupoliruotu laiptų turėklu. O dabar įsivaizduokite, kad tas turėklas pavirsta skutimosi peiliu.

Štai toks efektas.

Glosolalija

„Mobiliojo“ monstrai kalba tam tikra kalba, žinoma kaip glosolalija ( glossolalia ). Tai iš esmės yra beprasmių garsų skleidimas, kai ištinka transas ar šiaip kokia psichopatologinė būsena.

Pavyzdys iš knygos: „ Eyelah! Eeelah-eyelah-a-babbalah naz! A-babbalah why? A-bunnaloo coy? Kazzalah! Kazzalah-CAN! Fie! SHY-fie!

Pasak krikščioniškų raštų, glosolalija pradeda kalbėti žmonės, kuriuos paliečia Šventoji Dvasia, ir tada jie esą gali susikalbėti su bet kuriuo užsieniečiu.

Psichiatrai glosolaliją sieja su šizofrenija ir isterija, o lingvistai pabrėžia, kad skirtingų tautybių žmonės kalba skirtinga glosolalija, be to, ja susikalbėti neįmanoma, todėl tai neturėtų būti laikoma kalba.

Jei matėte filmą apie Boratą, tai ten jis kaip tik ateina į kažkokios krikščionių sektos palapinę, ten jį atseit paliečia Šventoji Dvasia ir jis pradeda marmaliuoti. Tai – dar vienas glosolalijos pavyzdys.

Tiek Neal Stephenson‘o „Lavinoje“, tiek ir „Mobiliajame“ žmonės, paveikti viruso, ne tik išprotėja, bet ir ima kalbėti glosolalija. Kad Kingas pasiskolino šią idėją būtent iš Stephensono, galima spręsti iš to, kad vienas iš „Mobiliojo“ herojų tiesiai šviesiai pareiškia, kad Stephensonas yra dievas .

Žanras. SF ar F?

Glosolalija yra realus reiškinys. Jis ištinka į transą patekusius sektantus, šizofrenikus, isterikus, narkomanus,taip pat ir Šventosios Dvasios paliestus žmones, šamanus, mistikus ir Delfų orakulus. Nepaisant keturių pastarųjų grupių, šis reiškinys, kai jis įgauna fantastinių bruožų, vis dėlto priskirtinas mokslinės fantastikos sričiai, o ne maginės, nes jis vyksta realiajame pasaulyje ir yra moksliškai paaiškinamas.

Kita vertus, Kingo glosolalija primena jo kitur naudojamą magiškąją dievų, mirusiųjų ir dar velniai žino kieno kalbą. Turbūt prisimenate visus tuos „can-tah“ ir „can-de-lah“ iš kitų Kingo knygų, įskaitant ir magiškąją Tamsiojo Bokšto seriją. Pagrindinis skirtumas – ši magiška kalba turi pastovų žodyną ir jos žodžiai kažką reiškia. Priešingai nei glosolalija.

„Tamsusis Bokštas“ jau pabaigtas, o „Mobilusis“ visiškai niekuo nesusietas su ta serija.

Kiti „Mobiliajame“ randami fantastiniai žaislai – telepatija, telekinezė ir kt., – kuriais taip džiaugiamės „Kerėje“ („Carrie“) ir „Padegančioje žvilgsniu“ („Firestarter“) (kurios, beje, irgi neturi nieko bendra su „Tamsiuoju bokštu“), Kingo knygose yra aiškinami moksliniais, o ne maginiais metodais. Atseit kažkas tokio yra žmogaus smegenyse, ką galima išlaisvinti vaistais, virusais arba genais – kitaip tariant, visiškai moksliniais metodais.

Ergo, tai mokslinė fantastika.

Mobilieji telefonai

Kas naujo: pasirodo, Stephen King neturi „mobiliako“. Jis, senas krienas, netiki šia velnio išmone. Pasak vieno šios knygos herojaus, turėti „mobiliaką“ viešumoje, o tuo labiau – naudotis juo, yra nemandagu.

Šalin mobiliakus! Jie suės jūsų smegenis, arba dar blogiau, apkrės jas kompiuterių virusais! Pavers jus zombiais, idiotais ir maniakais!

Būtų juokinga, jei nebūtų taip baisu. Kingas vis dėlto yra siaubo dievas, ir įtikinti moka. Tad atsargiau su tais „mobiliakais“...

Vos tik prasidėjus knygai, asfaltą nukloja sudaužyti mobilieji telefonai, o pro šalį prabėga išprotėjęs nuogas vaikinas. Jis bado orą dviem nulaužtomis automobilių antenomis, o jo pimpalas maskatuoja į šalis kaip senovinio laikrodžio švytuoklė, prisivartojusi amfetamino...

Visai padorus kingiškas siaubiakas – nelabai baisus ar bjaurus, bet užkabinantis emociškai. Skaityti malonu.

Siaubo kokteilis

Komentarai

Tomas S. 2006-12-06 21:20:08
Sveikinu, Lina, viena geriusių, jei ne pati geriausia, tavo rašyta Kingo apžvalga. Bravo! O dabar apie pačią knygą - man asmeniškai tai šiek tiek liko perkramtytos kramtomosios gumos skonis burnoje nuo šio romano. Labai jau akivaizdus kartojimasis, aliuzijos į "Dvikovą", "Gyvųjų numirėlių naktis", t.y. šiuo atveju, dienas, ir t.t. Atmosfera knygoje, žinoma, yra, bet... ji jau kažkur girdėta. Jei ne tai - būtų liuks knyga. O dabar tik nebloga. Labai neblogoka.
Gedas 2006-12-07 07:23:54
Pridurčiau dar, kad, be paminėtų autorių, l. akivaizdi Saimono Klarko, bei jo "Karaliaus kraujo" įtaka - http://www.skaityta.lt/boardbin/article.cgi?page=KingBlood
Z Justinas 2006-12-07 08:09:46
Brrrrr... Na, visai nekilo noras tą knygą skaityti. Visiškai :)
Lina Krutulytė 2006-12-07 09:12:44
Tomai, aciu, stengiuosi tobuleti :)
Justinai, ar apzvalga kalta, kad nesusiviliojai knyga? :) Ar tau tiesiog nepatinka Kingo kuryba? :)
Z Justinas 2006-12-07 09:39:21
Šitos geros apžvalgos turinys man parodė, kad nepatinak Kingo kūryba :)
Tomas S. 2006-12-07 10:56:57
Justinai, kažkaip anksčiau tavo nemeilės Kingui nebuvau pastebėjęs... kažką praleidau? Aš, pvz., nors ir turiu pretenzijų šiai knygai, nesigailiu perskaitęs, nes: atmosfera ir dar kartą atmosfera. Tokia labai beviltiška, tokia visai visai slegianti. Tokią knygą perskaičius net ir lietinga diena (beje, kai skaičiau, kaip tik smarkokai lijo) atrodo saulėta.
Fredyss 2006-12-07 18:26:45
Šita knyga skirta George Romero fanams..Manau, reikia susipažinti su G.R. darbais, po to tapti zombi movie fanais, dar po to paskaityti Kingo ,,Mobilusis''...Bent aš netikėjau, kad po TB Kingas mane nustebins.O nustebino.. Įsivaizduoju, koks bus filmas... Labai gera knyga( bent man), tikra dovanėlė siaubiakų megėjui.
Visai neKingiškas veikalas.Ir romano pabaigoje tas vaikis turėjo suėsti savo tatą, bet ne-jis slėpėsi po lovą ; ir ,apskritai, l. gerai elgėsi ( kaip zombis).
Skaitytojas 2006-12-11 09:44:34
Vis delto "mobilusis" turi "Tamsiojo Boksto atspindziu:

Riddell's comic-book character, the "Dark Wanderer" (Ray Damon), resembles Roland Deschain of the Dark Tower series. Clay's wife, Sharon, referred to the character as Clay's "apocalyptic cowboy." Another possible analogue mentioned as being in the comic is the Wizard Flak (Randall Flagg).

Late in the novel, Riddell stumbles across a half-assembled carnival, which includes a child's ride called "Charlie the Choo-Choo", a reference to the third and fourth books in the series.

The large .45 Colt and its ammunition play an important part in the storyline, and it is mentioned in The Drawing of the Three that this is the type of ammunition required for Roland's guns.

The unincorporated Maine township of TR-90, which features in the book, has also featured in Dreamcatcher and the Dark Tower-related Bag of Bones.

The number 19, which is prominently featured in the later volumes of The Dark Tower series, is referred to several times, including the year that the Head's academy was founded (1864 adds up to 19), the tail number of a small plane which crashes early in the story (LN6409B, 6409 adding to 19), the "Route 19" travelled by the characters during the tale, and the numbers that Clay has to dial on the cell phone near the end of the book (919 and 8911 both add up to 19).


Beja Fredyss, nemanau, kad Klejaus vaikas turejo suesti savo teva, juk jis buvo uzkretas, pakitusiu "impulsu", jis buvo toks pat besmegenis zombis kaip ir tie paciam knygos gale.
Fredyss 2006-12-11 17:41:26
Gaila, bet perskaitęs knygą taip ir nepamačiau tų atspindžių...(gal aš nepastabus)...:)
O kad S.K. zombiai nestandartiniai-sutinku.
Galinga knyga, oi galinga....
Lina Krutulytė 2006-12-12 12:23:03
Dark Wanderer, traukinukas Charlie ir .45 - faini atspindziai, respectas tam, kas juos rado.

TR-45 - tikriausiai Kingo pamegta vietove netoli namu, panasiai kaip as turbut rasyciau apie Bernardinu kapines :)

Susidedantys skaiciai - fignia :) Niekur nemaciau, kad Kingas palaikytu sita sarlatanu megstama burtininkavimo metoda.

Kintantis impulsas imho irgi cheat'as, nes su pradine salyga pasirode per sunku viska graziai isspresti. Tiesiog palengvintos salygos herojams i konflikto pabaiga.
Wormai, valgantys vieni kitus, irgi atrodo nesamone ir cheat'as. Kazkodel manau, kad tikri wormai kompiuteriuose vieni kitu nevalgo. Ir neaisku, kodel turetu mutuoti signalas, paleistas i eteri. Jis neturetu buti toks jau sudetingas.
Fredyss 2006-12-12 16:40:30
http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_(novel)
Fredyss 2006-12-12 16:43:02
Oi, ko tai nesitalpin1 linkas...Įsiveskit pilnai mano duotą linką ( kad ( novel) būtų gale).
Skaitytojas 2006-12-15 08:43:33
Lina, turbut signalas mutavo todel, kad uzsikrete kirminu, kaip pasakojo vienas herojus.
Vadinasi "Impulso" signalai eina is kazkokio kompiuterio. Tai tik irodo, kad "impulsa" sukure zmones (gal kokie teroristai), o ne kazkokios antgamtines jegos :). Nepatiko faktas, kad Kingas pats taip ir nepaaiskino is kur "impulsas" kilo ir kokie zmones ji sukure, ar kaip jis istruko.
Skaitytojas 2006-12-15 09:27:36
O bus gal dar recenziju is naujesniu Kingo knygu, tokiu kaip "The Colorado Kid" ar "Lisey's Story" ?
Lina Krutulytė 2006-12-15 12:54:16
Tai labai jau pasiseke, kad atsirado kaip tik toks kirminas, kuris valgo signalus, ir dar i geraja puse, o ne tiesiog suvalgo ir isjungia.

Naujoms knygoms rasysiu apzvalgas tada, kai jas gausiu ir perskaitysiu. Kadangi vertimu neskaitau, tai gali ir uztrukti. Ketinu artimiausiu metu paieskoti ju ebay, bet dar uztruks atsiuntimas ir skaitymas. Jei kazkas parasys anksciau - bus anksciau.
Fredyss 2006-12-16 16:28:34
Lina, o kokia Tavo mėgiamiausia S.K.knyga?
Sioma J. 2006-12-28 08:21:23
Visai nebloga knyga, nors kažko man joje trūksta. Gal atmosferos tamsumo, gal veikėjų analizės ir gilumo, kaip yra kitose Stepono knygose. Ačiū Linai už muzikėlės pavyzdį, iš karto baisiau pasidarė, nes kai skaičiau, tai man visokios britnės galvoje skambėjo ir ne tai baisiai viskas atrodė :)

Šiaip patiko pradžia knygos, kur imho Steponas bandė įdomiau pateikti aplinką, - "Eeeee... Kas čia darosi, kažkaip ne kingiškai viskas atrodo. Atrodo lyg komiksą vartytum, o ne Kingą skaitytum... Hmm... Oho! Ohohoho! Taigi pagrindinis herojus komiksų dailininkas ir viskas jo akimis pateikiama! Neblogai." :)

Va vieno ko tikrai trūko tai Gleno. Ech, senas geras Blogis, o čia visokie impulsai, teroristai... :)
Skaitytojas 2006-12-28 19:41:07
As tai manau, kad pati Klejaus profesija gali buti aliuzija i tai, kad 2007 metias "Marvel" leis tamsiojo boksto komiksus
Lina Krutulytė 2007-01-02 10:07:19
Fredyss: anksciau maniau, kad "Dvikova", bet dabar galvoju, kad Dark Tower 2 ir 3 knygos buvo dar geriau.
Fredyss 2007-01-04 18:04:51
Lina, o kaip su filmais, pagal S.K. knygas? Žiūri? Mėgsti/nemėgsti? Ką konkrečiai?
Lina Krutulytė 2007-01-05 16:15:38
Nemegstu (knygos geriau), bet kai kuriuos maciau.
Patiko "The Stand", bet maciau ne visa (ten keturios serijos, kad juos velniai, ir rode ne ta pacia diena). Labai patiko "Pet Sematary", "Langoliers" ir "Storm of the Century".
"Carrie" buvo visai nieko.
Nepatiko "Shining", "Golden years" ir "Rose Red".
Puse velnio buvo "Karnizas" (neatsimenu kaip angliskai) ir dar kazkas apie kates.
Iki siol gailiuosi, kad ziurejau "The Green Mile", bet ne todel, kad butu nepatikes, o todel, kad po to skaitydama knyga nebegalejau vaizduoteje susikurti savo veikeju portretu, visur maciau veidus is filmo... Susigadinau knyga.
Tomas S. 2007-01-05 20:29:14
Žinai, Lina, pastebiu, kad kuo toliau, tuo labiau skoniai mūsų ima panašėti. Kas būtų pagalvojęs :)? Man irgi filmai pagal knygas bei konkrečiai - filmai pagal Kingą nelabai. Jausmas toks, lyg pamatytum gražų upokšnį, bandytum gerti vandenį, o jis - distiliuotas. Kažkaip filmai labai Kingo knygas išpreparuoja, palieka tik primityvų siaubiako lygį, o visą psichologiją sukiša... kur nors sukiša. Tik apie kelis filmus galiu pasakyti, kad dantų neskaudėjo žiūrint: pirmiausia "The body", "Carrie" (gal todėl, kad žiūrėjau dar knygos neskaitęs) ir dar pusėtini buvo "Langoljerai" ir "Pet sematary". Visi kiti filmai daugiau ar mažiau nugrybavo šonan. Ypač "žalioji mylia" su Henksų Tomuku (nekenčiu, nekenčiu, nekenčiu) ir "Švytėjimas" su Nikolsonu. Nors su Švytėjimu man irgi įdomiai išėjo - iš pradžių pamačiau filmą ir buvo VAU!, o po to perskaičiau knygą ir pasibaisėjau tuo, ką iš jos padarė.
Skaitytojas 2007-01-06 09:31:41
Tomui: o kaip tau "Rita Heivort ir Šošenkas"? Kas geriau: filmas ar apysaka?
Fredyss 2007-01-06 18:20:02
Tomui: ar matei kitą Švytėjimą(Kingo ekranizuotą) ?
Tomas S. 2007-01-06 21:03:12
Skaitytojui - minėto filmo mačiau tik epizodus, todėl argumentuotai atsakyti negaliu. Na, nebent tik tai, kad apysaka patiko. Labai patiko.
Fredyss - alternatyvaus "Švytėjimo" nemačiau. Ar geras?
Fredyss 2007-01-08 10:36:08
Tomui: http://www.imdb.com/title/tt0118460/ Man Kubriko variantas mielesnis, nors kur tai skaičiau, kad Kubrikas su Kingu labai susipyko dėl http://www.imdb.com/title/tt0081505/, nes anot Kingo,Jack Torrance buvo absoliutus alkoholikas, tačiau Kubrikas savo filme to neakcentavo); ir Kingas pažadėjo,padaryti naują filmo variantą/versiją.
Naujoje versijoje neradau įtampos,aktoriai kažkokie blankūs ir tas labirintas nekoks..
Tomas S. 2007-01-08 11:12:31
Fredyss - o man Nikolsonas pirmajame Švytėjime irgi nebuvo panašus į Džeką. Visiškai nebuvo panašus. Knygoje Džekas - silpnas, bet labai sūnų mylintis žmogus, kuris po truputį nuprotėja. O filmo Nikolsonas - trenktas iš pat pradžių ir meilės sūnui aš jo charakteryje per daug nepastebėjau. Vienžo, man pirmas Švytėjimas labiausiai dėl to neatitikimo ir nepatiko. Be to, nebuvo labirinto, o tai knygoje - vienas įspūdingiausių man epizodų.
Fredyss 2007-01-08 12:59:24
Pala pala. Labirintas gi buvo....
Gal padariau klaidą, kad iš pradžių pasižiūrėjau filmus , nes po filmų jau negalėjau skaityti knygos...Bėda...Gerai,kad su TB ir Mobiliuoju taip nėra.
Shlykshtux 2007-01-09 15:27:58
Krutuliok, jei l. reiks, tai "The Stand" pas mane kažkur visas mėtosi. zaliux
Lina Krutulytė 2007-01-10 10:11:32
Aciu, Shlyxtuxe, bet kazkaip nebenoriu :) po to, kai perskaiciau knyga nebezinau kiek kartu, turbut filma butu nuobodu ziuret...
Fredyss 2007-02-20 18:25:45
Teko žiūrėti abi filmo versijas, tad galiu drąsiai teigti, kad Mobilusis ir Night of the Living Dead turį tik vieną bendrą bruožą: zombiai ir ,,impulsiniai'' vaikšto bandomis. Ir viskas, bent aš daugiau panašumų nemačiau.
susidomejusi 2013-11-20 15:28:08

kaip baigesi filmas?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.