Stephen King „PURPURINĖ ROZA“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2001-06-04

cover Apie knygą: Stephen KingPURPURINĖ ROZA
Leidykla: Viking (1993)

Rose Daniels, žiūrėdama į mažytę kraujo dėmelę ant antklodės, susumuoja keturiolikos santuokoje su maniaku praleistų metų rezultatą: vienas persileidimas dėl sumušimo, vienas lūžusio šonkaulio perdurtas plautis, įkandimų žymės ant viso kūno, kasdieniai smūgiai už mažiausią nusižengimą, kraujuojantys inkstai, dažni apsilankymai ligoninėse... Rose pirmą kartą pagalvoja apie ateitį, pašoka iš savo supamojo krėslo, čiumpa nuo židinio vyrui priklausančią kreditinę kortelę ir sprunka pro duris.

Be jokios abejonės, maniakas Normanas Danielsas neleis jai taip lengvai pasitraukti ir suras ją, kur ji benubėgtų, o suradęs nužudys. Rose Daniels, dabar jau Rosie McClendon, turi ne tik susikurti naują gyvenimą, bet ir pasiruošti susitikimui su paliktu įsiutusiu vyru.

Pavadinimą "Rose Madder" galima versti dviem būdais: pirma, tai tamsiai raudona spalva, gaunama iš augalo madder šaknų. Ta spalva gaunama, sumaišius šviesiai mėlyną su tamsiai raudona: užpylus kraujo ant melsvų naktinių marškinių. Romane ne kartą susiduriame su šia spalva. Antra, "Rose Madder" yra Įsiutusi Rožė, grasinanti, kad pražys, kas atitinka tiek herojės, tiek ir paties romano autoriaus nusiteikimą maniako Normano atžvilgiu. Trečia, "Eridano" vertėjai išvertė "Purpurinė Roza". Rožės minimos taip dažnai, kad visą romaną galima laikyti knyga apie rožes.

Labai smagu skaityti apie pabėgusios žmonos psichologiją: ji neįtikėtinai sparčiai atstato santuokoje užgniaužtus sugebėjimus, atsikrato kompleksų, tampa pilnaverte asmenybe ir vis mažiau bijo savo buvusio vyro. Kai šis pagaliau atsiduria scenoje, Rose reakcija - ne baimė, o Įsiūtis iš didžiosios raidės. Ji visiškai pasiryžusi apginti save, savo naują gyvenimą ir savo naują vyrą, tiek pasiryžusi, kad, rodos, užmuštų Normaną plikomis rankomis. Tiesą sakant, kaip tik to man ir norėjosi skaitant, todėl gal tik truputėlį nusivyliau autoriaus sprendimu.

Tai, kas vyksta toliau, smarkiai krypsta į siaubo fantasy lankas: durys į kitą pasaulį, pusiau mitologinė aplinka, pavojinga sąjungininkė, ryšiai su "Dark Tower" serija. Ir, aišku, geras realistiškas siaubas, kai Normanas siautėja normaliame pasaulyje, pagaliau suradęs Rosie pėdsakus.

Truputį nuvilia tai, kad mušeikos vyro stengiamasi atsikratyti, išvengiant tiesioginio susidūrimo. Mano manymu, filmo "Šokoladas" variantas kur kas malonesnis: duoti bjaurybei per galvą su keptuve. Toks būdas kuo puikiausiai pasiteisino romane "Dolores Claiborne", tačiau šįkart Kingas pasuko kitu keliu. Na, tai jo teisė, o "Dark Tower" gerbėjai tik apsidžiaugs naujomis žiniomis apie tą keistą pasaulį.

Tai dar viena iš geriausių Kingo knygų, sukelianti emocijų audrą (tarp jų, žinoma, karaliauja Įsiūtis). Atmosfera užvaldo, stilius "veža", veiksmas neleidžia atsitraukti, siaubas truputį gąsdina, Rožės karaliauja.

Įvertinimas: 11

P.S. Kadangi S. Kingas ir jo kūryba, taip pat ir apžvelginėtoja niekaip nenori savęs riboti kokiais nors vertinimo rėmais, 11 gali reikšti ką tik nori, priklauso nuo to, kokią skalęs pasirinksite, pvz., skaitant šią knygą Jūsų kūno temperatūra nukris iki 11oCelsijaus :-).

Komentarai

Tomas 2001-06-11 08:10:14
Kingas- feministas:)? Eilini syki isitikinau, kad mano ir gerbiamos apzvalgu kurejos poziuriai i Kingo kuryba stipriai skiriasi. Na, nemegstu as fentezi zanro, o kai Kingas tai daro- dar labiau. Cia as apie antraja knygos dali, kur prasideda visokie vaiksciojimai labirintais, minotaurais ir t.t. Zinoma, suprantu, kad moterims sis romanas bus artimesnis -jis juk apie moteris. Aisku, Normanas- baisus zmogus, jo vieta- po velena, kad galetu ziureti anot Remarko is apacios kaip bulves auga. Aisku, skriaudziamu moteru gaila, skaitant norisi joms padeti, prismaugti galu gale ta Normana, bet- romanas nuobodus:(. Sorry, tokia mano nuomone. Kingo skaleje 6 is 10.
Tomas 2001-06-11 08:19:08
P.S. Visai pamirsau- tai mano taikomoje Kingo skaleje 6 is 10.
shlyxtux 2001-06-11 09:28:34
Tomai, visai nebutina i kiekv. sakini ipaishyti IMHO, ir taip aishku, kad visi vertinimai subjektyvus. ;-)
Shiaip ashai duochiau 'Rose Madder' 10 ish 10, bet vienok ash gi moterishke ir netgi labai megstu kai Kingas nukrypsta i fantasy... ;-)
Del feminizmo -- man, pvz, "Dolores Kleiborn" pasirode dar feministishkesnis, nors toks ish pazhiuros visai paprastas, nieko supernaturalaus.
Ir ishvis, net keista, kaip Kingas taip gerai pazhista moteris. Netiketa, kaip vyrukui ;)
Tomas 2001-06-11 10:44:23
Dolores Kleiborn gal ir feministiskesnis (nesu tikras del to, nes nesu feministas :)), bet tikrai naturalesnis ir gyvesnis nei Roza. Ir pati Doleres man simpatiskesne uz Rozos veikeja, kurios net varda jau pamirsau (sorry, bet romanas skaitytas jau senokai).
O tai, kad vertinimai subjektyvus as visa laika pabreziu del to, kad kai kurios moteriskes (ne shlyxtux :) nuo manes atsikabintu ir nemokytu manes, kaip reikia suprasti Kingo kuryba.
Lina Krutulyte 2001-06-11 22:08:23
Rose (Rozhe) jos vardas blin :)
Lina Krutulyte 2001-06-15 23:03:15
Kai tik prasidejo fantasy, t.y., kai tik Rose susirado paslaptinga sajungininke, is karto tapo aisku, kas nugales. Ir fantasy nelabai patiko. Zodziu, gero feminizmo gadinimas tai buvo. Bet kingiskas feminizmas - jega.
Ginte 2011-08-20 21:30:11

Kaip tik siuo metu skaitau sia knyga, ir galiu drasiai teigti kad tai viena is tokiu knygu kurios prikausto tiesiog uzhipnotizuoja ir negali sustoti jos skaityti ,nes nori kuo greiciau suzinoti kas nutiks veliau..o psichologiniai apmastymai kuriuos isgyvena smurta patyrusi roza tiesiog siurpina bet tuo paciu ir privercia susimastyti kokie ziaurus gali buti zmones ,kuriuos mes laikome taip arti saves..ir pagrindines veikejos rozos drasa pabegti ir pradeti savo sugriuvusi gyvenima keisti -tai mane labai suzavejo ir priverte susimastyti ,kad zmogus pats turi kovoti uz savo laime.Mane asmeniskai sis siuzetas suintrigavo,aiksu kekvieno skaitovo nuomone skirtinga..as pasidalinau savaja,,tai tiek.

Milda 2012-07-17 09:55:56

Man ši knyga nepatiko. Nervino Rozos charakteris. Tas nepasitikėjimas visais. O kai prasidėjo visokie labirintai tai išvis pasidarė gaila laiko, praleisto skaitant šią knygą. Visgi ją pabaigiau.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.