Stephen King „ŠIRDYS ATLANTIDOJE“

Autorius: Gintautas K. Ivanickas
Data: 2001-12-03

cover Apie knygą: Stephen KingŠIRDYS ATLANTIDOJE
Leidykla: Eridanas (2001)

Man regis, kažkur buvo paskelbta, kad apžvalgos "Skaitytoje" - subjektyvios ir mėgėjiškos. Tai gerai, nes manoji bus būtent tokia - labai mėgėjiška ir labai SUBJEKTYVI.

Ką gi, tai ir pradėsiu subjektyviai - "Širdys Atlantidoje" - geriausias Kingo romanas, bent jau man taip vaidenasi. Net ir nežinau, ar galima šį kūrinį pavadinti romanu, mat iš tikrųjų jį sudaro dvi didžiulės apysakos ir trys apsakymai. Tačiau šių, lyg ir atskirų dalių visų veikėjų likimai persipynę į vieną margą hipišką kasą.

Tik pirmoji romano dalis gana tipiška Kingui, pilna užuominų į jo "Tamsiojo bokšto" ciklą, neišvengianti mistikos elementų - baisiųjų "žmonių geltonais lietpalčiais" bei grėsmingai radiatorių groteles šiepiančių mašinų (matyt, Kristinos dukrelės, ne kitaip). Tačiau iš tikrųjų gąsdina visai ne šie, Kingo išgalvoti "siaubai". Kur kas stipresnį emocinį poveikį sukelia pakankamai realios scenos - kai parko kampelyje prie berniuko prikimba vyriškis ("Duosiu tau du žalius, jeigu leisi man pačiulpti…") arba kai trejetas jaunuolių beisbolo lazdos pagalba auklėja mergaitę… Tokia ta pirmoji dalis - gerai parašyta, bet vis dar "kingiška".

O toliau ir prasideda - mistikos nė lašo, siaubu nė nekvepia. Tačiau kokia aura! Apskritai, visas šis romanas - nostalgiška odė 7-ajam dešimtmečiui. Vyresnės kartos amerikiečiui šie žodžiai reiškia labai daug - karas Vietname, hipių judėjimas, sekso revoliucija, Vudstokas… Buvo kažkas tokio tuose "gėlių vaikų" laikuose, kas ir dabar dar kelia nostalgiją tiems, kurie tuomet buvo jauni… Štai ir pačiam Kingui - 7-asis dešimtmetis ir yra ta romano antraštėje minima Atlantida - nugrimzdusi į praeitį, nebesugrąžinama… Gimiau per vėlai, kad pats pajusčiau to laikmečio dvasią, tačiau (Thank you, Stephen!) "Širdys Atlantidoje" ištaisė šią klaidą. Velniškai nusiminiau, kai visai netikėtai romanas baigėsi, o norėjosi dar skaityti ir skaityti… Ir dar ilgai galvoje aidėjo visą pasakojimą lydinti švelnaus liūdesio gaida.

P.S. O vat lietuviškoje Kingo svetainėje šios knygos pavadinimą išvertė "Širdys Atlante", chi chi, gal ir yra tiesos - koks skirtumas: kontinentas, kuris nuskendo, ar tai, kur nuskendo? :-)

Įvertinimas: Kingo "gulbės giesmė"!

Komentarai

Tomas 2001-12-05 07:46:32
Ponai ir ponios (panelės), aš šokiruotas. Nutiko du man nesuvokiami dalykai- 1) Kingą apžvelgia ne Krutulytė, 2) jau kelios dienos vienas puikiausių Kingo kūrinių plikas kaip tilvikas be komentarų vartosi "Skaitytos" erdvėje. Gėda mums. Mea culpa, mea maxima culpa. Taigi, mano širdingas prašymas per galingiausią pasaulio serverį- dievo ausį- pasiekė Kingą ir jis galų gale parašė knygą be pabaisiukų, be mašinų žudikių ar kanalizacijoje gyvenančių voro pavidalo klounų. Atsiplėšti skaitant beveik neįmanoma, ypač geros pirmos dvi dalys (tik gal galima buvo apsieiti be tų miglotų užuominų į Tamsųjį Bokštą, nes jis mane nervina). Atmosfera tokia nostalgiška, kad matyt Kingas tikrai sensta ir mintimis grįžta jaunystėn. Net ir aš norėjau grįžti į tuos laikus, bet laiku susivokiau, kad esu kiek jaunesnis ir dėl objektyvių priežasčių negaliu jausti tam laikotarpiui jokių sentimentų. Na, o veikėjų psichologija vėl išgliaudyta kaip ir ankstyvojo pirmykščio Kingo knygose. Tik kiek nesutikčiau dėl to, jog tai "gulbės giesmė". Taip, Kingas sensta ir kaip visi kiti mirtingieji paklūsta traukos dėsniui. Taip, jo knygas pakutiniu metu pasidarė sunkiau "virškinti", jos gerokai ištįso. Bet sublizga juk žmogus ir dabar- ir "Mergaite, mylėjusia Tomą Gordoną", ir ta pačia "Atlantida". Sublizga pačia aukščiausia "Kerės", "Švytėjimo" ir "Tylos zonos" praba. Kodėl tai negalėtų tęstis ir toliau?...
shlyxtux 2005-07-12 19:57:54
As tenorejau pasakyti, jog man (bent jau kol kas) - tai Kingo "best of the best"... Todel ir pavadinau tai gulbes giesme. Nesigincyju, kad jis dar gali parasyti ka nors geresnio - tuomet ir pakeisiu nuomone. O kol kas - "Atlantida"-jega :)
Goda 2001-12-05 09:15:05
Ish tiesu nuostabus nuostabus romanas!!! Mudvi su mama /jai 47-eri/ skaiteme shi perla viena ish kitos graibste graibstydamos ATLANTIDA. Ji tarsi sugrizho i savo jaunyste, savo studentavimo metus, kai net cia, Lietuvoje, buvo populiaru FLOWER POWER ir MAKE LOVE, NOT WAR. Atvirai sakant, nesitikejau tokios gelmes, tokios itaigios pasakojimo manieros ir tokios idomios romano konstrukcijos. Trecia dalis - tikru tikriausias deimantas. Bravo STEPHENAI.
Tomas 2001-12-05 09:50:44
Gintai, aš tenorėjau pasakyti, kad gulbei sugiedojus jos giesmę dažniausiai jai kas nors čiumpa už kaklo ir tą pačią minėtąją giesmę nusuka. Nenorėčiau, kad tai nutiktų ir Kingui. Atlantida tikrai viena geriausių jo knygų. Godai- nebūk žioplė, neduk kitą sykį mamai knygos, kol pati neperskaitei. Manai, aš būčiau pirmas perskaitęs Atlantidą, jei būčiau ją bent parodęs savo tėvui?! Aš tik atsargiai užsiminiau, kad tokia yra ir kad aš ją turiu, o kol pats neperskaičiau- nedaviau, nes jau kai jis skaitė, tai išplėšti jam knygą (arba jį iš knygos) nebebuvo jokių šansų.
shlyxtux 2001-12-05 11:38:42
M-das, kolegos...jumi chia mumi gerokai sugedinote, bo ta knyga ash jau kokie 1.5 metu turiu ir niekaip neprisiverchiau dar perskaityt.blush Bo kaip ne kurie zhmogai nemegsta Kingo eskapadu i fantasy, tai ash atitinkamai maniau, kad realybeje jam nieko neisheis. Zhioo, klydau? Ale ir gerai ish kitos puses. Turiu dabar namie brangaus turto -- gera neskaityta knyga. :)
Tomas 2001-12-05 11:58:57
Slyxtuxe, žinai, netekau amo:) Ir dar- pavydžiu juodu pavydu, kad neskaitei- jau toks malonumas tavęs laukia, o manęs- deja, deja. Antrą kartą skaityti, žinoma, skanu, bet tai lyg valgyti antrą dieną pašildytus lietuviškus didžkukulius. M-taip...
bangis iš pragaro 2005-07-13 15:07:37
Na tai va, dabar turboot visiems aišku, kad Kingui kuo mažiausia patartina kišti savo barzdą į fantastinius siaubo opusus, nes rašyti be išsidirbinėjimų jam kur kas geriau pavyksta :)
Giedrius Vilpišauskas 2005-07-13 15:23:34
Dėmesio, Tadai! Jūsų e-pašto adresas yra SKUBIAI reikalingas redakcijai. Jeigu neparašysite skaityta@skaityta.lt - kaltinkite save!
Tadas 2001-12-06 17:41:05
Redakcijai:
Šiuo metu turiu problemų su serveriu, tai publikuoju viešai - 198255@one.lt
offca 2006-01-03 14:40:25
Tadai, Jūs galite išsirinkti kokią norite knygą iki 30 Lt vertės ir SKAITYTA jums ją padovanos! Knygos pavadinimą arba paskelbkite čia, arba parašykite redakcijai.
marmlo 2001-12-23 22:14:42
Geriau vėliau, negu niekad.
Kiekvienas turi savo "auksinius laikus". Tokius kai galvos nekvaršina rūpesčiai ir gali žengti į priekį nesigręžiodamas atgal. Bet, tie laikai (kaip ir visi laikai, beje) turi savybę pasibaigti. Ir jau suaugę gręžiojamės atgalios, nors žinom, kad nieko panašaus nebepatirsim, o pergyvemai bus tik kaip tas pašildytas cepelinas ((C) komentatoriaus aukščiau). "...Glory days, they'll pass you by, glory days, in a wink of young girls eye, glory days.." Atsigręžkim atgal kartu su "Atlantidos" herojais, į jų, į savo "šlovingas dieneles". Tuo labiau kad laikas kaip tik tinkamas - kalėdos, pabūkim pakiliai jausmingi kartu su visa nugrimzdusia "Atlantida". Bet kodėl man "Gerald's game" patinka labiau ? Gal todėl, kad dar nepasenau tiek, kad maitinčiaus prisiminimais apie tai kas buvo geriausia mano gyvenime ? Aišku, knyga gera; Stephenui Kingui. Ir šiaip nieko, sakyčiau, pagal emocinį užtaisą galima lyginti su Remarko "trim draugais". Antra dalis išviso nereali - ją tęsti ir tęsti, nes atrodo nukirsta kirviu. "Neregys Vilis" - senoka novele kaip suprantu (1984 pirmą kart išspausdinta?...), bet nuo to ne mažiau šmaikšti. Pirmoji dalis - mėginimas pavaizduoti Bredberišką vaikystę, ir tuo iš karto pripažįstantis "Pienių vyno" absoliučią pergalę. Lyriniai nukrypimai į geltonus apsiaustus ir raudonas akis (ar tik ne Simac'o tematika...) išvis atrodo ne į temą šioje knygoje. Visa kita - antras planas ir smulkmė, nes, sakysime vidiniai konfliktai dėl Vietname duoto įsakymo nušauti saviškį aprašinėjami tik tarp kitko, stumiant pasakojimą į atomazgą. Manau dėdulė Stephen'as giliau "įkirto" su pirmosiomis dviem dalimis, pirmą dar ir nevykusiai pritempdamas prie nelaimingo "bokšto".
Nepaisant viso to, ką čia prirašinėjau, knyga iškrenta iš "skaitalo" konteksto, kaip ir neperseniausiai Eridano išleistas Silverbergo kūrinukas. Perskaityti tikrai verta, jei dar atsiras abejojančių. Ir... second best mano King'o knygų sąraše. alien
Fredis 2002-01-10 03:28:28
Ka tik maciau holivudo produkcija pagal sia Kingo knyga. Pagrindiniame vaidmenyje misteris Hopkinsas atrodo labai itikinamai, tik Vietnamui ir hipiams flme vietos neliko. Knygos liksiu neskaites, nemegstu dubliuoti, be to stereotipai duos zinoti apie save. Kas nenori ispudzio susigadinti neikit i Ziedu Valdova, draugiskai patariu.
Lina Krutulyte 2002-01-10 10:37:49
Ale prie ko cia Ziedu Valdovas?
Lina Krutulyte 2002-02-10 18:00:16
Man vis delto labiau patinka Kingas su fantazija, o ne kai raso siaip prisiminimus. Pirmoje apysakoje pasirodo sis tas is "Dark Towerio", tai neblogai. O visa kita - nesakau, kad nuobodu, bet ir nieko ypatingo. Toks ispudis susidare, kad Kingas nebeturi galvoje nieko naujo (t.y. nebesufantazuoja, o gal taupo vaizduote "Dark Tower"io pabaigai), tad kurpia romanus is visokiu atlieku - prisiminimu, apmastymu apie vaikyste ir panasiai.
Gedas 2002-02-10 18:49:33
Šiaip tenka pritarti Linai, ką tik perskaičiau "Širdis..." Man irgi pirmas knygos "gabaliukas" buvo geriausias. Nors apie lošimą kortomis irgi neblogai parašyta.
Gintas 2002-02-10 19:14:43
O ash tai prieshtarausiu... :)
Man asmenishkai pirmoji knygos dalis labai ir labai nebloga, bet toliau - kur kas geriau. Tik nera ko is Krutulytes tiketis, kad jai "kitox" Kingas patiktu. Duokit ta pati - su siaubukais ir maumukais... :)
Tomas 2002-02-11 06:20:41
Ir aš prieštarausiu. Linai, žinoma:)
Antroji dalis man panašiai kaip ir Gintui patiko dar net labiau nei pirma, o jau ir pirma buvo laaaabai gera. Ir ta trumpulė dalis apie pseudoelgetą (net nežinau ar jį galima pseudoelgeta vadinti?..) ir elgetų darbo virtuvę labai patiko. Ir iš viso- labai vientisa knyga, nepaisant tų visų lyg ir atskirų dalių. O charakteriai tokie patys gyvi kaip ir pirmosiose Kingo knygose. Tai kas čia blogo ir nuobodaus (anot Linos- neįpatingo) ???:)
Lina Krutulyte 2002-02-11 10:56:45
O kur priestaravimas? Jei man nepatiko, o tau patiko, ner cia jokio priestaravimo.
"Neypatinga" nereiskia "blogai ir neidomu". Tiesiog siaip - nieko ypatingo. Manes neveza.
saulyman 2002-06-15 16:19:01
O aš Linai pritariu. 1 - dalis geriausia, juk ten yra visko, ir gryno kingizsmo ir draugustės elementų ir mistikos ir meilės (:)) Visko!!!


P.S. I love this book
Don Simon 2002-07-12 08:35:30
Neperskaiciau dar visos knygos, bet pirmi ispudziai tikrai l.geri.
Senas geras Kingas :)
Kazkokie gandai skalndo, kad jis daugiau neberaso :(
Jei tai tiesa, tai nieko gero :(
Kiekvienos jo knygos veikejai gyvena manyje ir yra geri draugai :) Tokiu ryskiu charakteriu sunku rasti kituose siaubiakuose ar fantastikose.

Gal kas zinote kaip ten reikalai su Tamsos boksto serija? Ar ji baigta? Ar bus baigta?
Lina Krutulyte 2002-07-12 09:03:05
Raso raso. Serija bus baigta, jei SK nenumirs iki to laiko. 2003 turi iseiti dvi naujos sios serijos knygos.
Va kai pribaigs DarkToweri, kazin ar toliau dar rasys. Gali buti, kad negales nerasyti, bet nutars, kad slamsta raso, ir daugiau nepublikuos, rasys i stalciu.
Kaip Selindzeris, kuris i pasauli paleidzia tik rinktinius rastus, t.y. nebepaleidzia nieko.
Don Simon 2002-07-15 06:55:03
Na ir puiku. Gerai, kad sia serija baigs.
Aciu Lina, dabar galesiu ramiau miegoti :)
Lina Krutulyte 2002-07-16 06:16:32
Beje, jei tikesime oficialiu Kingo tinklapiu, siuo metu jau ant popieriaus yra parasyta DT V ir DT VI, taip pat mazdaug 1/3 DT VII. Tad jei Kingas ir numirtu netiketai, yra sansu, kad DT vis tiek isleistu beveik iki pabaigos.
Don Simon 2002-07-16 08:43:57
Na reik tiketis, kad dar ilgai nemirs ir nenustos rasyti.

Pagaliau perskaiciau visas sirdis.
Pirmoji dalis patiko labiausiai. Vistik kingizmas man patinka labiausiai. Hipiai irgi neprasti buvo, bet manes kazkaip uz sirdies negriebe :) Gal del to, kad pats nebuvau hipiu, o ir studijuodamas tokiu problemu nepatyriau. Bet siaip tai l.geras kurinys ir l.idomiai atskleistos situacijos bei asmenybes. Na, Kingas tuo ir pasizymi :)
shlyxtux 2002-07-22 13:06:48
Man irgi pirmoji dalis labiausiai patiko -- ash, shiaip ar taip, Dark Tower laaaabai megstu, o wat hipiu problemos man tolimos, 'Hearts' zhaidimas nepakabinantis, o i Vietnamo karo eksploatavima literatooroje ir kine mano pozhiooris nepadoriai cinishkas (o ash taip tikejausi, kad Kingas ishvengs shitos banalybes exploatavimo...).
Rezultatas -- ne labiausiai patikusi S.K. knyga, bet su jo kokybes zhenklu. Ko ir uzhtenka.zaliux
Justinas 2002-07-22 14:04:15
Žinoma, shlyxtux, labai banali tema, nors jos aukomis tapo ~20 000 tavo (t.y. Kingo) kartos draugų. Tobulai banali.
shlyxtux 2002-07-22 14:45:09
O kiek milijonu nusishlave pasauliniai I ir II? O nesamones Balkanuose? O nesibaigiantis chaosas Afrikoje? Etc, etc...tuo tarpu kai Vietname zhuvo nedidelis (karo kaip reishkinio masteliais) skaichius zhmoniu. O JAV kinematografas pateikia Vietnama kaip didzhiausia ir su nieko nesulyginama XXa. tragedija. Tik tiek ir norejau pasakyti.
bangis 2002-07-22 15:35:38
Jiems, 7-ojo deshimtmechio amerikiechiams, ji tokia ir buvo...
Be to, IMHO, Kingas apie Vietnama pakankamai nebanaliai parashe.
super-ego 2002-11-05 08:28:26
Na ka galeciau pasakyti? visu pirma kad perskaiciau ir tai geriausias kingo kurinys su kuriuo teko susidurti (kolei kas is dvieju).
knyga baigiau vakar bet dar ir dabar jauciu burnoj nebaigto valgyti sausainio skoni. Jau rodos pamilau bobi, nekantrauju pamatyt kaip jis augs, kiek langu dar isdaush, o pasakojimas eme ir baigesi. nepykau nes iskart uzbure beprotiskas studentu gyvenimas ir... viena kita uzuomina apie busimas demonstracijas, vudstoka, kurios ir pasiliko uzuominomis. antra dalis baigesi taip pat staiga kaip ir pirma. ateme antra vos speta prakasti sausaini. va tada tai jau pykau. prapykau visa trecia dali ir todel gal net be reikalo jos neivertinau. vel norejau bobio. o ka gavau? kaskoki laiko sumaitota kotleta - dailide. suskis kingas verte tris dienas laukt pabaigos, kad parodytu ka gyvenimas pavercia is vaikiskos mogijos. knyga labai gera, bet jis visvien suskis.
Lina Krutulyte 2002-11-08 19:03:45
o man patinka ankstyvasis Kingas, toks, koks jis buvo, kai dar mego siauba ir nesistenge rasyti "rimtai". ir nebijojo mirties.
Gedas 2002-11-08 20:07:26
tipo dabar - nemėgsta siaubo ir bijo mirties?
Lina Krutulyte 2002-11-08 20:23:00
aha :( bent jau is jo kurybos sprendziant, i tai panasu labai. o apskritai reikejo i mano paskaita hucone ateit :)
neurotikas 2003-01-28 17:26:23
Siaip tai ponulis S.Kingas galejo ir parashyti 3 atskiras knygutes nes jauciama shiokia tokia eklektika...2 dalis labai gera ir netiesa kad neisbaigta, tipo reikejo toliau aprashinet hipiu gyvenimeli. Manau S.Kingas tame Keruako tikrai nebutu pralenkes :), o be to tas neishbaigtumas kaip tik ir sukuria tokia ypatinga "praejusiu laiku dvasia". Jeigu tai butu buve isvystyta, turbut taptu banalu...
"ZUDYTI VARDAN TAIKOS TAI TAS PAT, KAS DULKINTIS VARDAN NEKALTYBES" :)
super-ego 2003-01-28 18:40:07
siaip turbut neurotike teisus esi, gal antra dali prapletes butu "smuktelejes" kingas, bet tos uzuominos apie velesnius ivykius mane isprot vare. todel tikrai sutikciau rizikuoti. taciau nebutu tai panasu i keruaka. mat anas aprase valkataujanciu hipiu gyvenima, kingas tuo tarpu butu zvilgtelejes i gyvenima tarp barikadu...
neurotikas 2003-01-28 18:59:14
Nors siaip biskuti sumakalavau :). Keruakas rashe apie bytnikus o ne apie hipius. Manau jei nebutu pasimires 1969m galbut butu ir pasidomejes barikadu reikalais. Nebespejo...
Cadaver 2005-12-14 11:50:55
Jeah, it's amazing...Praėjus krūvai metukų nutariau prisiminti senas geras knygas. Viena tokių ir buvo ''Širdys Atlantidoje''.Stepas Kingas (atleiskit už tokį sulietuvinimą) prirašė aibę siaubiakų- ir labai gerų, ir ne visai...Kai kurios knygos iki šiol neišdyla iš atminties. ''Širdys Atlantidoje'' neabejotinai vienas nuostabiausių Kingo veikalų.Iš pirmo žvilgsnio netaisyklingai sukomponuotas, bet kai įsijauti į 7-to dešimtmečio aurą, ši tavęs nebeapleidžia. Nepakartojamas šedevras, ir tuo viskas pasakyta.
freddyss 2006-01-18 12:55:35
Keista knyga.Perskaitęs pirmąją knygos dalį likau sužavėtas.Galvojau,kad toliau bus apie Bobbą.Bet kuo toliau,tuo Kingas tolo nuo Kingo(man).Padėjau knygą į lentyną ir paėmiau kitą.Bet po poros dienų vėl paėmiau ...ir įsivažiavau.Kuo toliau tuo knygą ,,vežė''.Jau į pabaigą buvau sau uždavęs klausimą:ko aš daugiau noriu,ar kad vėl atsirastų Bobas ir susitiktų su Kerol,ar kad vėl atsirastų Tedas.Pirmoje dalyje Bobas gavo laišką su rožių lapeliais,tai aš iki pat paskutinių puslapių galvojau,kad ,,tie,su geltonais lietpalčiais'' kur tai nuvertė Bokštą...(pamenat TB Rožę dykvietėje?Galvojau,kad tai ji,nes jei Rožę kas nuskins...)..
Nebloga knyga.NeKingiška.
Ervin 2006-04-29 21:10:43
Kodėl "Kingo Gulbės giesmė" ;) ? Toks įspūdis, kad laidojat Kingą, gal gi dar kąnors geresnio parašys.

O knyga gera, su saldžiu magijos prieskoniu :)
Skaitytojas 2007-08-26 15:11:12
Bobbis, o ne Bobbas, freddyss :)
Fredyss 2007-10-05 09:18:27
Teisingai sako, kad reikia tik labai labai panorėti...Labai sudomino Ted Brautigan personažas.Perskaičiau knygą ir vis galvojau apie šitą paslaptingą personažą, jo likimą ir apie jį patį.O skaitydamas paskutinę TB ciklo knygą netkėtai vėl jį sutikau ,ir sužinojau visą jo istoriją.Jėga.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.