Stephen King „UŽDEGANTI ŽVILGSNIU“

Autorius: Lina Krutulytė
Data: 2001-04-08

cover Apie knygą: Stephen KingUŽDEGANTI ŽVILGSNIU
Leidykla: Eridanas (1998)
Šioje knygoje pagrindinis siaubūnas - aštuonerių metukų miela mergytė Charlie, turinti įgimtą sugebėjimą panorėjusi įkaitinti aplink esančius objektus iki neįsivaizduojamų temperatūrų. Ji nekalta dėl to, kad tokia gimė, be to, jos tėvai jau spėjo ją išdresiruoti, kad niekada nieko nepadeginėtų. Ji turi ir kitokių sugebėjimų - šiek tiek telepatijos, trupinėlis ateities numatymo, nemažai telekinezės. Šiaip ar taip, jos tėvams tai nepatinka, ir ji to nenaudoja.

Viskas prasidėjo nuo to, kad viena labai bloga ir niekam neatsiskaitinėjanti vyriausybės agentūra pradėjo tirti naujus vaistus, veikiančius tas smegenų dalis, kurios atsakingos už visokius tele-stebuklingus sugebėjimus.Tokių vaistų negalima bandyti su kaliniais ir išprotėjusiais, todėl suleido juos nieko blogo nenujaučiantiems savanoriams studentams, pasakę, kad vaistas nepavojingas. Dalis savanorių numirė, dalis išprotėjo, kiti vėliau nusižudė, tačiau Endis ir Viktorija, kurie susipažino bandymo metu, liko gyvi. Jie įsimylėjo vienas kitą, susituokė ir susilaukė štai tokios stebuklingos mergaitės. Galima sakyti, kad visą jos kūdikystę jiedu praleido su gesintuvais rankose.

Blogoji įstaiga, suleidusi jiems stebuklingus vaistus, labai išsigando rezultatų ir tolesnius bandymus nutraukė, tačiau sekė ir stebėjo išlikusius savanorius. O kaip kitaip - juk Viktorija po bandymo tapo šiek tiek telekinetiška, t.y, moka žvilgsniu uždaryti šaldytuvo duris. Endis išmoko labai įtaigiai kalbėti: jis gali įkalbėti pašnekovą mesti žalingus įpročius... Gali įtikinti, kad priešininkas užmigtų arba apaktų. Užtenka pasakyti porą žodžių ir įtempti naujai išdygusius smegenų raumenis. Tiesa, šitas jo sugebėjimas jam labai kenksmingas, nes po jo panaudojimo labai skauda galvą.

Tačiau didžiausias lobis - Charlie. Vieną gražią dieną blogiečiai nusprendžia, kad laukė jau pakankamai ilgai. Jie vienu smūgiu sugriauna gražią šeimą ir Endis su dukra ant rankų priverstas bėgti, o įvarytas į kampą - gintis. Charlie jam padeda, todėl draudimas naudoti pavojingus sugebėjimus po truputį silpnėja... Jos tėvo vienintelis tikslas - apsaugoti ją nuo jos pačios ir nuo valstybės finansuojamų išprotėjusių mokslininkų, ir Charlie nenoromis tampa pagrindiniu ginklu. Kas atsitiks, jeigu pavyks ją atskirti nuo tėvų ir įtikinti, kad pavojingas galias galima naudoti? Ką darys įsiutusi ir įskaudinta vieniša mergaitė... Bus blogai.

Perspėju: nepradėkite skaityti prieš eidami miegoti, nes skaitysite iki ryto. Kingas šioje srityje niekam nenusileidžia. Romanas "Firestarter" toks karštas, kad degina akis, veiksmas neleidžia atsitraukti, atmosfera užpildo visą erdvę... Galite užmiršti, kur esate.

Apsieidamas be kruvino kirvio, ištąsytų žarnų ir klyksmų, Kingas sukuria įtemptą kraupią atmosferą vien iš tėviškos meilės ir sistemos negailestingumo. Mūšis dėl dukters gyvenimo (ir gyvybės) mobilizuoja visas herojaus jėgas, net pasąmonę. Sistemos veikimo principas žiaurus ir labai paprastas: jei valstybės saugumą nors kiek padidins tai, kad vienas žmogus išsikraustys iš proto, - ką gi, tuo blogiau tam žmogui. Vienas žmogus prieš sistemą, individas prieš visuomenę. Šita įprasta daugelio nagrinėta tema Kingo romane atsiskleidžia iš visiškai naujos perspektyvos ir sužiba naujomis spalvomis, nes šis žmogus gali apsiginti! Pagaliau Kingas rado būdą, kaip apginti individą nuo visuomenės ir valstybės.

Komentarai

Kuilys 2002-12-27 14:19:06
Visiskai neidomi knga.
Lexis 2003-02-02 23:36:19
Kuily, visu pirma knyga visai pakenciama (bent jau). antra, galejai parasyti kodel tavo nuomone butent tokia.
dabar mano nuomone apie knyga. skaitesi pakankamai idomiai, taciau... kaip zinia kabinetis visada lengviau, todel as ta ir bandysiu daryti. ane "Šioje knygoje pagrindinis siaubūnassumo - aštuonerių metukų miela mergytė Charliesusikuklinau"- kazkada seniai seniai pasake visu gerbiama Lina (atsiprasau, bet del vaizdingumo i citata paveiksleliu idejau :)). "siaubunas siaubunu ir lieka, kokiomis spalvomis ji nepiesk"- po kiek laiko atkirsdamas pasake Lexis. mergaite turi velniskus sugebejimus. aisku jos labai gaila, nepasiseke mergaitei. taciau viskas butu kur kas paprasciau, jeigu ji tuos sugebejimus pasilaikytu tik sau. dabar ji grasina visai visuomenei. ja persekioja ir ji turi savo sugebejimus naudoti pries zmones. jo, ne kas, ne kas... budama vos 8-eriu, ji sunaikina daugiau zmoniu, nei "gerasis" dede Cikotilamaniac. bet juk galima pasiteisinti- ji kovoja pries priesiska visuomene. neblogas pasiteisinimas, tik kazkaip labai jau daug auku. gerai, galbut visuomene neteisi ir reikia palikti mergaite ramybeje. bet kas pasake, kad paaugusi mergaite nenores karts nuo karto pazaisti su ugnimi ir sudeginti tarkim savo vyra, kuri uztiko su meiluze. kadangi meiluze bandys sprukti, o Charlie bus labai pikta ir bandys vytis, gali nukenteti ir daugiau zmoniu. o jeigu ji meiluzes nepavys ir nuspres sudeginti visa miesta? argi tox zmogus nepavojingas, argi ji galima laisvai palikti? nu nzn, bet as jai pasipainioti po kojom nenoreciau.
toliau. Kingas sioje knygoje mane labai nuvylenusimines. knygoje buvo vaizduojamas zmogus (lyg ir kazkoks pirataspirate ar...? nepamenu kas jis buvo, priminkit), kuris labai norejo nuzudyti mergaite. apie tai, kaip jis tai darys Kingas uzsimindavo vos ne kas 5-ame puslapyje ir taip vos ne visa knyga. bet, kai viskas pakrypo link atomazgos, tai jis pirmas pakrate kojas, net negrasindamas mergaitei. na jeigu Kingas tiek daug laiko skyre tam veikejui ir jo sapalionems, tai tas piratas(?)pirate galejo bent kiek daugiau pagrasinti mergaitei ir suvaidinti didesni vaidmeni sioje istorijoje, nes tokiu atveju tos jo sapaliones netenka prasmes.
vienintelis personazas, kuris man patiko, buvo tetusis. labai zmogiskas ir "dusevnas" zmogus. labai patiko apzvalgoje vienas sakinys: "Galima sakyti, kad visą jos kūdikystę jiedu (turima omeny tevai) praleido su gesintuvais rankose".:) tiesiog smagus sakinys!
ir pabaigai. kodel visi mano, kad mergaite gera? ar kas nors ziurejo jai ant pakausio, kas zino gal ten puikuojasi mazytis uzraselis "666". klausimas pamastymui- kas dar galetu taip puikiai zaisti su ugnimi, jei ne setono kudikis?karstas
Tomas S. 2003-02-03 06:31:09
Lexi, tas tavo minėtas žmogus buvo indėnas. Hau
Uzdeges Lexi Raimondas 2003-02-03 15:11:10
Lexiui, piktauju karstas tai pagal tave visu "skirtingu" zmoniu negalima "laisvai palikti"? Bruce Lee, Chuck Norris'a ir Jackie Chan'a irgi turbut reiktu ikalinti, kad jie ko nors netycia nenuzudytu? Zinote, "as jiems pasipainioti po kojom nenoreciau."

Ir apskritai, kur garantijos, kad Lexis kartais nesugalvos nudobti "tarkim savo vyra, kuri uztiko su meiluze". Na ir kas, kad Lexis negali uzdegti zvilgsniu - uztat virtuveje yra peiliai ir kirviai, o dabartineje visuomeneje ir saunamieji ginklai. Tad geriausia butu Lexi jau dabar sunaikinti arba bent uzdaryti, kad jam tokios mintys neateitu. Taip, tai atrodo geriausias sprendimas. Smogiamasis burys jau vaziuoja i Lexio buta.

Tokie komentarai aiskiai parodo, kaip kyla baime, prietarai ir neapykanta viskam, ko nesupranti. Iki ko tai priveda - zinome. Atsiminkime Salemo raganu teismus. sad Telieka tiketis, kad dabartine visuomene turi atviresne samone. Nors kiekviena karta, kai susiduriame su kazkuo "kitokiu" iskyla instinktyvi reakcija: "Pirma zudyk, o po to klausk klausimus".
Lina Krutulyte 2003-02-03 17:03:30
Palikite Charlie ramybeje. Jei Lexis moketu skaityti angliskai, tai pamatytu, kad ji is tikro gera mergyte. O stai vertime sito gali ir nesimatyti, personazo portretas labai daug priklauso nuo pasirenkamu zodziu.
Indenas-piratas, kiek prisimenu, suvaidino tikrai nemaza vaidmeni. Pirma, jis itikino mergyte treniruotis valdyti savo galia. Antra, jis sutrukde jos tevui pasprukti kartu su ja. Tai pakankamai reiksminga imho.
Lexis 2003-02-03 17:27:02
Tomas S., sirdingai aciu uz pataisyma!taip
mielas Raimondai, kol smogiamasis burys pas mane dar neatvyko, skubu tau si ta isdestyti. nesuprantu, kodel tu isskyrei butent Bruce Lee, Chuck Norris'a ir Jackie Chan'apasimeciau. gal gali paaiskint? jeigu todel, kad jie moka daugybe kovos menu, tai tu pamirsai dar velniai zino kiek milijonu zmoniu, kurie irgi puikiai ismano koki nors kovos buda. jie gal ir nera taip gerai zinomi placiajai visuomenei, bet gali buti pavojingi ne kiek ne maziau uz auksciau nurodytus. zinodamas tai, leisiu sau teigti, kad sie trys zmones nera kazkuo isskirtiniai.
toliau. del tamstos Lexio. kas zino kas ateityje gali nutikti su Lexiu ir galbut apimtas kazkokio nenusakomo jausmo, jis panores ka nors uzpulti. kas zino, juk visko gali nutikti. su siuo tavo teiginiu nesigincysiune. bet jeigu ziuresim akiniaii tai, ka tu pasakei, galime prieiti isvada, kad tokiu atveju mes esame pavojingi visi, todel kazkokio Lexio atskirai isskirti net nebutina. bet skirtumas man atrodo yra. mes- Lexis, Raimondas, Tomas S., Lina K. ir t.t. ir pan.(atsiprasau tu, kuriu nepaminejau :)), turim viso labo mazyti skirtuma- mes negalim sunaikinti per viena akimirka tukstanciu zmoniu, sugriauti didziuliu miestu, galu gale isdziovinti didziulio ezero. si mergaite yra "truputi" pavojingesne visuomenei uz blogieti Lexi. as nesakau, kad degu neapykanta mergaitei, bet as sakau, kad ji butu oi koks pavojingas elementas, galintis padaryti baisingai daug zalos. pamastyk, o jeigu tu butum zvejojes tame ezere, kuri mergaite isdziovino? su tavim mes dabar turbut nebendrautume...ata
ir galu gale, Lina. nezinau ko tu prie tu vertimu taip kabinejiesi, bet ka turim, ta skaitom. ir nemanau, kad viskas slamstas, kas tamstai nepatinka. Lina, ar pati skaitei lietuviska varianta? ne? tai kodel sakai, kad jis s...? pirma perskaityk, o paskui mums paaiskink, kas tavo nuomone yra blogai. tai turbut butu kur kas teisingiau, nei tiesiog visus ir viska isvadinti negraziais zodziais.
del indeno-pirato ant_zirg-piratetu, Lina, teisi, bet as turejau omeny ne tai ka jis gero padare mergaitei ir kam jis buvo reikalingas romane. man idomu, kam Kingas tiek vietos skyre aprasymams apie susidorojima, nes tai galu gale pasirode visiskas laiko gaisimas ir to visiskai nereikejo.besistebintis
Lina Krutulyte 2003-02-03 17:36:47
Reikejo.
Lexis 2003-02-03 17:56:08
Lina, savo nenugincijamais irodymais mane beveik itikinai :)
o del vertimo ka manai? ar bus kada nors Linos pamokele Lietuvai- "Kodel visi vertejai yra blogi?". zinoma noretusi su irodymais.
Dar neskraidantis Raimondas 2003-02-03 18:42:04
Lexi, taip, tavo tiesa - mes neturime tokiu ekstra sugebejimu. Bet, sakykime, tu juos turetum. Ar tai jau automatiskai reikstu, kad tave reikia uzdaryti ar uzmusti? Net jei tu labai nuosirdziai pasizadetum nenaudoti tu sugebejimu? (Nenaudoti ju blogiems tikslams - na, cia dar vienas sirsiu lizdas - kas tie "blogi" tikslai?)

Pagaliau kur yra riba tarp: sita galima pakesti, sita reikia uzmusti. Todel ir paminejau Bruce Lee. Gerai, Bruce Lee suimti nereikia. O kas butu, jei jis sugebetu uzsokti ant 20 auksto balkono? Ar tai jau gresme visuomenei? O kas, jei jis ki pagalba galetu iskart nudeti desimt zmoniu? Simta? Tukstanti?

As nelabai tikiu mistika, bet pagalvokime. Jei atsirastu zmogus (zmones) is tikro turintys super sugebejimu. Pvz. skraidyti, vaikscioti kiaurai sienas, skaityti kitu mintis ar gyventi amzinai. Ar bent vienas is ju prisipazintu visuomenei, kad tai sugeba? O jei prisipazintu, per kiek laiko su juo butu susidorota, nes visi jo bijotu?

Tada klausimas toks: ar neprarandame mes kaip zmonija zmoniu su supersugebejimais vien todel, kad ju bijome? Manau, tai ir yra nagrinejama tokiose knygose kaip "Firestarter".
Lexis 2003-02-03 19:29:03
is tikro nagrinejam pakankamai rimtus dalykus. klausimas "kur yra riba tarp: sita galima pakesti, sita reikia uzmusti" tikrai sunkus ir nei tas (tarkim Lexis), nei anas (koks nors kaimo Jurgis, ar pats ponas Bushas) negali jos nustatyti ir pasakyti:"tu pasiekei ta riba, dabar mes tave nudesim". tai nera taip paprasta.
grizkim prie Bruce Lee. jis mokejo tai, ka matydami zmones sake "vaje!". su savo sugebejimais jis galejo tapti garsiausiu 20a. nusikalteliu-zudiku. bet jis savo sugebejimus paskyre kitam tikslui, ne tam, kad zmones paskui sakytu "manjakas! slykstyne! zudikas!", o tam, kad laimingi sakytu "vaje!".
Deividas Koperfildas dabar zinomas kaip didziausias pasaulyje magas. o galejo jis tarkim sedeti didziausiam pasaulio turguj ir savo mikliu ranku pagalba vogti pinigines, arba, palankiau susikloscius aplinkybem, apiplesineti bankus.
galbut ir pagarsejes Cikotila irgi turejo kokiu nors paslaptingu sugebejimu, bet naudojo juos ne ten kur reikia.
kur riba? riba prasideda ten, kur sugebejimai pradedami naudoti blogiems tikslams, kai pradeda kenteti nekalti zmones, kai sugebejimai liecia ne tik tave, bet ir tavo artima (blogaja prasme). mergaites gaila, nes ji tapo savo sugebejimu ikaite. ji yra gera ir ji nori buti dar geresne, bet... bet nuo to nukentejo daug zmoniu ir ne visi jie to buvo nusipelne. o kas pasake, kad veliau situacija pageres? kad nezus dar keli tukstanciai ar keliolika tukstanciu zmoniu? ar jie visi bus blogieciai? ar verti tie zmones tokio likimo del vienos mergaites? nenoriu buti kategoriskas, bet...
atsakymo nezinau...
Tik Raimondas 2003-02-04 17:43:21
Lexi, sutinku su tavo mintimis.
Lina Krutulyte 2003-02-05 16:53:00
Susitiko du gudruciai _bukas
As manau, kad jei atsirastu va tokia cool mergyte su superpoweriu, tai ne jums, mielieji, tektu spresti, ar ji gyvens, ar mirs. Ji, manau, apsigintu nuo tokiu kaip jus karstas Ir butu, blin, teisi!
Lexis 2003-02-05 19:51:14
taigi diskutavo Lexis ir Raimondasalauz. bet atejo panele Lina ir nusprende, kad du _bukas yra mazai, todel nutare prisijungti. dabar ju _bukas trys. liezuvauju
prasau neiskraipyti faktu. ir jeigu nori kazka uzsipulti, tai prasau kreiptis i mane, o Raimonda palikti ramybeje, nes jis, jeigu nepastebejai, kaip tik palaike mergaites puse. tiesiog jis siuo metu nusprende diskusija pristabdyti ir sia tema atideti veliasniam laikuiwink.
mes, panele Lina, nesprendeme, ar ji gyvens ar mirs. prasyciau idemiau skaityti komentarusakiniai. Raimondas sake:"kur yra riba tarp: sita galima pakesti, sita reikia uzmusti". as issakiau nemazai argumentu siuo klausimu, ir GALE savo komentaro parasiau (atrodo lietuviskai) "atsakymo nezinau...".
as angliskai skaitau sunkokai, todel Kingo originalo kalba paskaityti kolkas negaliu. bet su panele man regis situacija dar sudetingesne, nes sunkiai skaitai lietuviskai bee!
Lina Krutulyte 2003-02-06 17:15:03
Lexis dar cia paaiskink, ka ir kaip man skaityti, tai gausi aukstu kulniuku i kaire aki akin
o siaip man labai bjauru, kad tau is viso kilo klausimas, ar nereiktu Charlie pribaigti ei gal imkim ir pribaikim tave geriau, tu mazu vaiku zudike _alien2
Lexis 2003-02-06 22:54:31
siaip siandien reiketu skaityta.lt sveikintialauz, o ne santykius su Lina aiskintis, bet...
piktai kaip sirse Linaiangry,
as labai dziaugiuosi, kad tamsta nesi ta "cool mergyte su superpoweriu", nes as tapciau pirmaja tavo aukaangelelis, o paskui turbut nukentetu ir dauguma kitu skaityta.lt lankytoju. ir galu gale Lina liktu viena kaip pirstas, nes su superpowerio pagalba ji nugalabytu visus ir viska. ir kas is musu bjauresnis??? gal ir as? nezinau...
su savo aukstu kulniuku atsargiau, nes gali sudauzyti monitoriumastdai, o tada jau tikrai man nieko negrazaus pasakyti negalesi.
bet grizkim prie mergaites. nenoriu kartotis, bet paminesiu tokia situacija. jeigu del sios mergaites nukentetu tavo seima, tavo vaikai, gimines (ar galu gale tavo draugas Lexis:)), negi ir tada tu sakytum, kad mergaite vis tiek gera??? a? noriu sulaukti konkretaus atsakymo i si klausima!
Neatsakantis Raimondas 2003-02-07 08:08:05
Lexi. Priklauso. Buna laikas atleisti. Buna laikas neatleisti. Cia jau tikrai priklauso nuo konkrecios situacijos ir tau abstrakciai neatsakysiu.
Lexis 2003-02-11 19:22:21
Krutulyt, tai ar atsakinesi i mano klausimus, ar ir toliau juos sekmingai ignoruosi? :)
Lina Krutulyte 2003-02-12 15:03:18
tvarkoj ta mergyte, paprasciausiai tu su savo vyriska fobija negali pripazinti tokio elementaraus dalyko kaip Girl Power _leia
Valdas 2003-02-12 15:32:29
Atsiprasau, neskaiciau as tos knygos. Tik noriu paklausti, ar ten buvo pamineta, jog tokia galia gali tureti tik moterys?
CHA 2003-02-25 16:49:55
Manau,kad TAIP!Bent karta tegul ir vyrai pabuna diskriminuojami...1liux
Lina Krutulyte 2003-02-26 20:03:25
Ne. Tam tikras galias knygoje turi abu mergytes tevai.
gabrielius 2004-11-05 14:25:18
Pamokykit mane juodosios magijos arba patarkit kaip pakabinti pazistama mergina .Gabrielius
bangis 2004-11-05 14:32:22
Kali į sieną kablį, tada imi už pažastų merginą - ir kabini. Jei labai žiaurus esi - kablį per kaklą perverk, jei ne - pakaks už apikaklės pakabinti.
shlyxtux 2004-11-05 14:38:57
Kazhi kodel shitas desperatishkas shirdies kauksmas bootent i 'Firestarter' threada papostintas? Jo dalyviai i juod. magijos mokytojus panashoos, ar ka?
Juodas Raimondas 2004-11-05 14:39:55
...tai ir yra juodoji magija _kosmaras
gollp 2006-04-04 07:50:26
nepatiko ir tiek.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.