Terry Deary „VĖPLOS VIKINGAI“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2002-03-15

cover Apie knygą: Terry DearyVĖPLOS VIKINGAI
Leidykla: Egmont Lietuva (1998)

Knygos įžangoje Terry Deary bando įtikinti, kad tai, ko mokė mus istorijos mokytojai bei vadovėliai buvo netiesa. Na, nevisai melas, bet tik dalis tiesos, o juk neišsakyta tiesa irgi melas. Taigi, tai, ką sužinojome begrauždami mokykloje istorijos vadovėlius, nepilnai atskleidžia tai, kas iš tikrųjų vyko gūdžiais praėjusiais šimtmečiais. O ten buvo visokių dalykų - ir gražių, ir šlykščių, ir žiaurių.

Ne veltui serija vadinasi "Kraupioji istorija" ("Vėplos vikingai", berods, pirmoji iš serijos, o dabar jų išleista tikrai nemažai). Čia viskas dėstoma be pagažinimų - jei karalius mėgo savo priešus sodinti ant kuolo, tai taip ir parašyta. O ne kaip kokiam istorijos vadovėlyje - karalius, siekdamas suvienyti atskiras karalysčiukes, naudojo griežtas priemones, nes siekė, kad suvienytas kraštas sėkmingai atlaikytų agresorių užkariautojų spaudimą. Deja, šioje knygoje viskas pateikta daug tiesmukiškiau.


Kitaip sakant - čia istorija be nutylėjimų. Pasakojama apie beatodairiškus ir žiaurius vikingų plėšikavimus Anglijoje ir Airijoje, apie žiaurius papročius, keistą ir negailestingą religiją bei vyro ir žmonos santykius tarp vikingų, apie žiaurius nukariautojus karalius ir apie brolžudžius karalių sūnus.

Ir vis tik - ši knyga nuo pirmo iki paskutinio puslapio skirta vaikams. Joje labai daug smagių karikatūrinių iliustracijų, istorijų ir net skelbimų. Kaip antai:

SIŪLO DARBĄ

Darbo pobūdis: plėšikavimas. Reikia drąsių, ištikimų vyrų darbui užjūryje.

Kvalifikacija: turi būti ištroškęs nuotykių ir nebijantis mirti.

Darbo laikas: nuolatiniai viršvalandžiai (sunku, bet smagu - negi geriau likti namie ir badauti?).

Užmokestis: grobis - kuo daugiau prisiplėši, tuo daugiau turėsi. Jei pasiseks, gal net pateksi į visų vikingų rojų - Valhalą!

Dėmesio: kreiptis kuo skubiau, išplaukiam rytoj.

Dar kartą dėmesio: šis darbas ne ištižėliams.

Kreiptis čia.


Visas žiaurumas ir žiauri vikingų epochos aplinka pateikiama smagiai, pašiepiant to laikmečio papročius ir požiūrį į gyvenimą. Knygoje visi įdomūs faktai, vikingų legendos, mitai pateikti tiesmukiškai, tačiau ne grubiai, o greičiau juokaujant, lyg žaidžiant. Juk ir kiekvienoje pasakoje galima aptikti įdomių detalių, kaip koks princas negeram plėšikui kardu nukirto galvą. O ką jau kalbėti apie tokią garsią pasaką kaip "Raudonkepuraitė". Ten kraupių dalykų tikrai nemažai - vilkas suėda senelę, o medžiotojai niekadėją pričiupę perpjauna jam pilvą, iš kurio išlenda senelė. Baisu. Kur žiūri pasakų kūrėjai? Bet tai pasakos, o ši knygutė lyg sako - jei buvo žiaurus laikmetis, tai ir buvo. Nėra ko slėpti, kas teisinga ir gražu vaikas ir pats atsirinks.

Ši knygutė nėra istorijos vadovėlis, tai greičiau linksmi istoriniai skaitiniai vaikams. Autorius stengiasi akcentuoti, kad tai, kas dėstoma šioje knygoje, gali būti nežinoma mokytojui. O koks padūkęs vaikis praleis progą parodyti, kad žino daugiau už patį istorijos mokytoją? Vienu žodžiu - padaužos, čiupkit šią knygutę ir perskaitę galėsit pasirodyti "kieti vyrukai", ir nereiks kitiems nosių skaldyti ar išdidžiai prieš bendraamžius traukti cigaretę kaip tikram "suaugusiam".


Ką aš galiu pasakyti apie šią knygą ,- man buvo linksma ją skaitant ir reikia pripažinti, kad sužinojau nemažai naujų ir įdomių faktų iš vikingų epochos istorijos. Ir, mano manymu, didžiausias šios knygos privalumas - labai originaliai pateikti istoriniai faktai.

Viena, ko nesupratau šioje knygoje - kodėl "vėplos" vikingai? Gal kad geriau skambėtų?

Čiupkit ir skaitykit, nesigailėsit

Komentarai

Valdas 2002-03-15 11:03:06
Is mazo giminaicio pasiemiau is smalsumo pavartyti kelias knygeles is sios serijos ir man jos visai patiko. Tokie istoriniai linksmi komiksai :)
Lina Krutulyte 2002-03-15 22:43:37
Ne komiksai gi ten visai. As pati turiu pasiskolinusi is brolio gal astuonias, tikrai neblogos, ir svarbiausia, kad ten visa tiesa :)
Visos tos kruvinos naujienos apie praeiti padeda geriau isiminti ir rimtesnius dalykus, pvz, kodel skotu proteviai vadinti "piktais".
Tabita 2002-03-18 05:49:09
Taip taip taip. Labai gera serija ta "Kraupioji istorija". Nezinau, ar patinka vaikams, bet suaugusiems - labai...
Daiva 2002-03-18 10:44:36
Labai priimtina forma vaikams, man ,visgi, labaiu panašu į komiksus,pateikiamos istorinės žinios, kurių ir kalant ilgai galvoj neišlaikysi. o ir patiems suaugusiems reiktų paskaityti, kad įsitikintu, kiek daug nežino.
super-ego 2002-03-23 10:11:54
Siaip jega. Pirma pusvalndi skauda pilva nuo juoko. Paskui staiga tie visi bajeriukai atsibosta. Visgi skaityti verta. Vien del pirmo pusvalandzio
Krekas 2002-10-29 15:51:00
Knygutės įdomios ir naudingos, tačiau beveik visos (na, išskyrus apei egiptiečius, actekus, gal dar graikus) daugiausiai dėmesio skiria anglų (ir jų protėvių) istorijai. Šiek tiek pasigedau platesnio požiūrio, pvz., yra svarbesnių nepaminėtų faktų už romėnų pastatytą sieną, skiriančią piktus ir saksus.
P.S. Ypač atsibosta to paties stiliaus bajeriukai - greitai perkandi ir atsikandi. Gal skaitant po vieną knygą ir visai nieko, bet perskaičius visas... Bet kokiu atveju, ši serija sukelia norą pasidomėti istorija plačiau.
K.i.b.e.r.i.s. 2003-03-12 13:21:22
Man patiko. Geriau, nei mokykliniai vadoveliai. ;)
Karille 2003-03-13 19:46:07
Taip, Idomu, kai ir vis Krrrrrraupioji istorija. Ir visai linksma, bent jau is pradziu...
Patrė 2009-04-08 19:05:50

Kraupiąsias istorijas įtraukčiau į privalomos literatūros sąrašą, nes teikia ir žinių, ir pratina prie skaitymo. Be to, teikia geros nuotaikos

Atšiaurusis Antras Pasaulinis 2010-10-16 09:20:12

Užaugau su šiomis knygomis. Gaila vėliau nutraukė leidimą. Nauji leidiniai neprilygsta 2000 leidiniams

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.