Terry Pratchett „EQUAL RITES“

Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2001-11-15

cover Apie knygą: Terry PratchettEQUAL RITES
Leidykla: Victor Gollancz (1987)
ISBN: 0575039507

Jau tas lyčių pasidalijimas - niekam gi neduoda ramybės ir niekur nuo jo nepasislėpsi. Net Discworld'e.

Negana to, pasirodo, kad tie patys dėsniai galioja ir magijai, lyg pastarajai neužtenktų savų kvailų apribojimų - visokie ten aštunti aštunto sūnaus sūnūs (beveik kaip Iron Maiden albume, bet ne visai. Discworld'o magiškas skaičius, nepamirškim, 8), visokie universitetai, egzaminai, įskaitos, koliokviumai...

Pala, moteriškėms tai negalioja. Moterys prie koliokviumų neprileidžiamos, tuo labiau prie egzaminų, o apie universitetus išvis kalbos negali būti. (Ne tai kad jos ten labai veržtųsi, tarp kitko...)

Išvis moterys - dalykas nesuprantamas, o tuo labiau jų magija. Didelių kompanijų jos, priešingai nei vyrai, nemėgsta, pati optimaliausia moterų burtininkių (ką jau ten, kalbėkim tiesiai -- raganų) daugiskaita yra 'viena ragana', o ir užsiiminėja jos nerimtais dalykais - vienybė su gamta, gyvuliukai visokie, mirštančių palyda, gimstančių pasitikimas. O rimti vyrai iš Nematyto Universiteto tokiais niekais savęs nevargina.

Tačiau jeigu vienas senas ir patyręs burtininkas būtų kiek daugiau išmanęs apie naujagimius, galbūt nebūtų ant disko atsiradęs toks nesusipratimas, kaip aštunto sūnaus aštunta duktė su laaaaabai galinga burtininko lazda (kuriai tenka nepavydėtina dalia didžiąją laiko dalį būti užmaskuotai kaip šluotai).

Aštuntas vanduo nuo aštunto kisieliaus - dalykas rimtas, todėl kad ir kaip spyriotųsi bobulė Weatherwax, sena ir gerbiama (skaityk: mirtinai bijoma) kaimo ragana keliauti kažkur į pavojingus užsienius tam, kad mažoji Eskarina išmoktų valdyti savo gaivališką magiją, bet nuo likimo (Likimas: malonios išvaizdos Discworld'o dievas, kurį visi mėgina apgauti, bet niekam neišeina. Kaip taisyklė, jam sekasi stalo žaidimuose, išskyrus kai jis žaidžia prieš Ponią) nepabėgsi.

Ir iškeliauja dvi moterys pasaulio pamatyti, savęs parodyti, o kaip joms sekasi, patys galit pasiskaityti. O bene vertingiausias dalykas "Equal Rites" yra, būtent joje kad į pasaulį bobulė Weatherwax, (ne) abejotinai stipriausia ir (anti?)charizmatiškiausia disko Asmenybė.

Juokinga!

Komentarai

Tadas 2001-11-19 15:37:44
Hmm...nesu labai geras anglų kalbos žinovas, bet žodis rites nelabai lyg reiškia maištą. Jeigu nematyčiau rašybos, išversčiau pavadinimą į "Lygias teises".
Gintas 2001-11-19 20:46:51
Pazoziui isverstas pavadinimas reikstu "Lygybes ritualai", taciau butent cia Pratchett'as ir naudoja kalambura - "Equal rites" tariasi praktiskai taip pat, kaip ir "lygios teises"... :)
Justinas 2001-11-20 06:09:53
Mmmtaip, tenka atsiprašyti už nepažiūrėjimą į žodyną. Sumaišiau šį bei tą. Ačiū už pastebėjimus ir pataisyta į "Lygias ceremonijas", nors gal "Lygybės ritualai" būtų dar tiksliau. Kita vertus - tai beveik neišverčiama :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.