Terry Pratchett „MAGIJOS SPALVA“

Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2001-05-23

cover Apie knygą: Terry PratchettMAGIJOS SPALVA
Leidykla: Eridanas (2001)

Kaip žmonės pradėjo įtarti, kad Žemė yra apvali? Vienas iš požymių - kad laivas, pamažu toldamas link horizonto, tarsi išnyksta - pirma korpusas, paskui burės. Atitinkamai, plaukiantis artyn laivas pasirodo atvirkštine tvarka - pirma burės, paskum visa kita. Na, pradžioj taip, o paskui argumentams buvo panaudoti obuoliai, apelsinai ir kt. apvalūs daiktai.

O dabar tarkime, kad visi fokusai su apelsinais yra tik apie savo protines galimybes labai gerai galvojančių jūrininkų išmislas, o visi laivai, kurie atrodo krentantys nuo horizonto žemyn, iš tikrųjų tai ir daro, t.y. krenta nuo horizonto žemyn? Neįmanoma, pasakysite jūs, nes Žemė apvali, be to, galioja traukos dėsnis. Na taip, bet čia mūsiškėje Žemėje, pasakytų Terry Pratchett'as, o kituose pasauliuose gali būti kitaip. Oi, su lengva pašaipa pasakytų koks nors fizikos puristas, fizikos dėsniai yra bendri visai Visatai. O labai daug tu išmanai apie Visatą, paklaustų Terry Pratchettas. Ir būtų visiškai teisus.

Todėl egzistavimas pasaulio, besilaikančio ant keturių dramblių, kurie savo ruožtu stovi ant Didžiojo A'tuino (vėžlio, čia toks jo vardas, lytis nežinoma) nugaros, yra visiškai įmanomas. Kodėl? O kodėl ne? Ši konstrukcija vadinasi Discworld'as, Terry Pratchett'o sukurtas pasaulis. Kokiam žanrui galima būtų priskirti serijos knygas?

Fantasy? Panašu - Discworlde veisiasi visi fantasy žanrui būdingi veikėjai: burtininkai (kai kurie moka tik vieną vienintelį burtą, bet užtat KOKĮ), didvyriai barbarai (kai kurie netgi pakankamai protingi, kad galvotų nejudindami lūpų), magiški kalbantys (dažniausiai ne laiku ir ne vietoj) kardai, kalbantys medžiai (tačiau, kadangi visiems yra žinoma, kad medžiai nekalba, niekas į juos nekreipia dėmesio), baisos-pabaisos didelėmis Akimis (dėmesio! su blykste nefotografuoti!), drakonai, smulkiosios tautelės, ir t.t., ir pan.

Kaip turbūt jau supratoje, knyga begėdiškai šaiposi iš visko, kas tik fantasy kanonuose yra švento, tuo pažeisdama šio labai rimto žanro grynumą.

Science fiction? Vėlgi, Discworld'as netelpa ir į šio žanro rėmus, nors turi vieną geram SF būdingą savybę - visos DW serijos knygos yra tobulai logiškos (dar vienas akmenėlis į fantasy daržą - ten dažnokai logika - dalykas nebūtinas).

Todėl mano nuomone, Discworld'as yra tiesiog Discworld'as - arba lietuviškai, Disko pasaulis - būtent ištisas pasaulis su savais dėsniais, paradoksais, sava logika ir savais herojais (nors vadinti tuos personažus herojais kažkaip liežuvis nesiverčia. Apibrėžimas "šiaip žmogeliai" tiktų labiau). Kas tame pasaulyje vyksta - o vyksta jame, kaip ir priklauso pilnaverčiam pasauliui - daug kas - jau kitos istorijos.

Pavyzdžiui, "Colour of Magic" - tai istorija apie tai, kaip Discworld'e atsirado pirmasis turistas ir kaip liūdnai pasauliui tai atsiliepė, dėl ko liko nepatenkinta rimtoji Mirtis ir kas toks yra ištikimas Bagažas bei visur prasimušanti magijos spalva - oktarinas (kaip sakydavome vaikystėje - morkvinė...), kuri ne visada kažką gero žada. Bet toliau skaitykit jau patys. Arba neskaitykit. Pasaulis (tiek apvalusis, tiek diskinis) nuo to nenukentės.

"Colour of Magic" arba "Magijos spalva" - tai pirmoji beprotiškai populiaraus humoristinio "Discworld" ciklo knyga (o jų yra daug, oi kaip daug!). Nors neabejotina, kad humoristinę literatūrą pirmiausia reikia skaityti originalo, antriausia, reikia skaityti originalo, na, ir nebent trečiausia galima pamėginti kita kalba. Bet vis dėlto "Eridanas" ryžosi išleisti lietuvišką vertimą. Neskaičius originalo jis skaitosi visai maloniai, nors, ekspertų manymu - originalo išversti beveik neįmanoma, tad... jūsų teisė rinktis!

Beje, apžvalgą papuošėme originaliu "Discworld" viršeliu, kurie piešiami specialiai šiai serija ir kuris, deja, netapo "Eridano" leidimo viršeliu. Jeigu paspausite ant viršelio - jis netikėtai padidės ir galėsite pažiūrinėti (yra ką!), bet oktarinas čia ne prie ko...

Labai juokinga. Tikrai!

Komentarai

Tevas 2002-01-04 07:58:35
Buvau nemazai girdejes ir skaites kruva atsiliepimu apie si seriala ir ilgai nesiryzau paiimti ji ir perskaityti. Bet patys pirmieji puslapiai tiesiog prisiurbe prie knygos ir kiekvienas perskaitytas puslapis - tikras malonumas nardant tarp autoriaus viziju.
Komentuodami antraji sios knygos tesini, daugeliui uzkliuvo tai, kad Giltine cionai moteriskos lyties. Sakyciau, tai lietuviskas pavadinimas, o skaitant tai atrodo naturalu, net ir jos vyriskas elgesys yra naturalus, nes kaip elgesi Giltine (ar Giltinas) vienoje ar kitoje situacijoje yra tik kiekvieno apie tai sukancio galva vaizduotes reikalas, na dar gal teologai gali kazka reiksmingesnio apie tai pasakyti.
Kliaksa 2002-01-04 12:19:53
liuks knyga, tikrai, labai greitai skaitoma ir smagi:)
Kiberis 2003-03-06 15:05:39
Jega!!!! Skaiciau 5 k., dabar skaitau 6-ta. Nuostabu!!! hm
K.i.b.e.r.i.s. 2003-03-12 12:39:45
Beje, Kiberis=K.i.b.e.r.i.s.
super-ego 2003-06-10 08:57:09
auksciausios prabos issityciojimas. ir ne tik is fantasy kanonu. autoriui uzkliuva ir realaus gyvenimo zenklai (pvz turizmas). super
Steve 2003-07-12 10:49:47
hello! can someone tell me what KIBERIS means? thank you very much.

Steve
Vita 2003-07-13 12:38:35
Kiberis means cyber, like in cybernetics.
Anonimas 2003-07-13 22:12:38
O gal KIBERIS tiesiog naujas kibiro pavadinimas :) ???
Eric 2004-07-23 07:48:38
Padekit, prasau! Skaitau "Eric". Ir ten yra toks gan daznai kartojamas zodis "wossname". Gal kas zino kas jis reiskia?
shlyxtux 2004-07-23 08:42:01
Aha, papooga. zaliux 'Wossname' yra transformuotas shnekamajai kalbai 'What is its/his name?'(panashiai kaip 'don't know' verchiasi i 'dunno'). Reishkia mazhdaug 'shitas pats' ir kartais naudojamas kaip 'shkias' arba 'tsakant'. O kadangi papooga sena, serga skleroze ir pamirshta daiktu pavadinimus, tai atitinkamai ir kalba.
Eric 2004-07-23 09:04:44
O kaip tada issiverstu (cia papugos zodziai) - but you wouldn't wossname.He's got you by the wossnames.
ARBA - If you come in through the door marked "Wossnames" that means you get treated as a wossname, right?
kazkaip pasimeciau truputi su tais zodziais.
shlyxtux 2004-07-23 10:09:54
Gy, tai tame ir kampas, kad viska gali reikshti. 'He's got you by the wossnames', sakychiau, akivaizdu. antakiai Kas del 'through the door', tai chia daug ka gali reikshti. 'Ladies', 'Demons, etc, etc. Chia reikia i bendra prasme zhiooreti. Nu, ir vaizduote nuo pavadelio paleist. hash
Lina Krutulyte 2004-07-28 13:15:50
"but you wouldn't wossname.He's got you by the wossnames."
bandau verst:
"bet tu gi... to dalyko... nedarytum. Jis tave paciupo uz... kaip ten juos..."

"If you come in through the door marked "Wossnames" that means you get treated as a wossname, right? "
"Jei iejai pro duris, ant kuriu parasyta "Kazkokiems ten", tai reiskia, kad su tavim ir elgsis kaip su kazkokiu ten, ar ne?"

Nepamenu, koks ten veikejas naudoja ta zodi wossname, bet jis ji naudoja vietoj visu kitu zodziu, kuriu neprisimena. Taip jam greiciau sekasi kalbeti, kitaip nuolat tektu sustoti ir galvoti, kol ta zodi prisimins.
Eric 2004-07-28 14:00:11
Va dabar man viskas aisku :)
Diskinis Raimondas 2004-08-09 00:06:50
Pagaliau prisiruosiau (vis delto arteja Worldconas, kuriame garbes sveciu bus Terry) ir perskaiciau.

Deja, mano nuomone, Asprino "Myth" ciklas visa galva aukstesnis. Ten yra idomus herojai uz kuriuos norisi sirgti, yra tu heroju vidinis (ir isorinis :)) augimas. Pas Pratchett'a gi is gabalu sulipinta istorija, Twoflower ir Rincewind charakteriai - negaliu prikisti, ne klise - bet nuobodus ir visiskai nesudominantys. Yra puikiu juokeliu, bet nedaznai. Labai patiko MIRTIES reveransas Moemo apsakymui "Susitikimas Bucharoje". hm Turbut daugiau "Diskworld" ciklo neskaitysiu.

Kol kas is Terry patiko tik "Good Omens" ir tas pats turbut daugiausiai Gaimano deka...
Katė 2004-08-09 08:52:40
O as tikriausiai Asprino daugiau neskaitysiu. Skaiciau viena mita, bet ties 40 psl. numeciau ir grizau prie Terry.
shlyxtux 2004-08-11 08:15:18
Na, "Color of Magic" nera geriausia Pterry knyga, ir ne Raimondui vienam perskaichius 1 kn. pasirode keista, ko chia taip visi garbsto DW. Del heroju augimo, beje, nesutinku, Asprinas Pterry niekada neperspjaus. Vienok, jei neskaitysi, tai ir neskaityk. Niekas neikalbines ;)
Katė 2004-08-11 08:23:55
As dabar skaitau "Colour of magic" ir man visai patinka.
Jusu manymu, kuri geriausia DW knyga?
shlyxtux 2004-08-12 07:09:25
Ui, Kate, gera chia klausima uzhdavei...kaas Ash lengviau ishvardinchiau tas, kurios man mazhiau patiko. Shiaip su nedidele persvara geriausia ivardinchiau "Interesting Times"
Lina Krutulyte 2004-08-16 12:16:15
IMHO geriausia yra "Night Watch", viena is naujesniu. Tik ji nelabai lengvabudiska. Dar viena baisiai gera buvo "Small Gods" :)
Lina Krutulyte 2004-09-03 07:17:17
Visiems TP fanams: must-see:

http://www.ie.lspace.org/books/apf/index.html
http://www.ie.lspace.org/books/pqf/index.html
Mumu 2004-09-03 08:18:18
matem, matem :)
Lina Krutulyte 2004-09-03 09:16:35
O man ko neparodet, a? Pati netycia radau :P
shlyxtux 2004-09-03 09:29:35
Nu taigi manem, kad visi Pterry fanai ir taip zhino bee
skaitytojai 2009-02-04 16:15:41

ERIDANE ISLEISK PFAF KA NORS TERIO PRATCHETO PAGALIAU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Neišleis, 2010-07-20 18:23:02

tikrai neišleis... Tas vienintelis vertimas - to vienintelio vertėjo, daugiau "Eridanas" tokių neturi. Arba neįperka... Paguodai pasižiūrėkit "Magijos spalvų" ekranizaciją. Tikrai nebloga.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.