Terry Pratchett „PYRAMIDS“

Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2003-02-05

cover Apie knygą: Terry PratchettPYRAMIDS
Leidykla: Corgi Books (1998)

Žudikų Gildija Ankh-Morporko mieste turi reputaciją. Ne tik dėl to, kad gildijos pavadinimas jau savaime yra tam tikra reputacija, bet ir dėl to, kad suteikia visapusišką išsilavinimą: niekada negali žmogus žinoti, ko prireiks tokioje profesijoje. Todėl savo vaikus čionai siunčia ne tik žudikai iš prigimties (o žudikų iš pašaukimo Gildija aplamai vengia priimti. Neprofesionalu gi), bet ir pirkliai, žyniai bei karaliai.

Ypač karaliai - juk karališko kraujo palikuonims ypač reikalingas geras išsilavinimas, o negi siųsi sosto įpėdinį pas Vagis ar Juokdarius? Tuo labiau kad, žinant karališką gyvenimą, įgytos žinios dažnai pritaikomos praktikoje. Netgi jei širdis nelinksta prie profesijos, kaip nutiko šios istorijos herojui Tepikaimonui XXVIII, draugams tiesiog Tepikui, ko išmoksi, ant pečių nenešiosi. Ypač jei esi faraonas iš Dželibeibio, siauros valstybėlės, kurioje dievų, jų tarnų ir piramidžių - ypač piramidžių - daugiau nei gyventojų. O jei dar miestietiškas gyvenimo būdas ir karštas jaunas kraujas nori permainų (miegoti normaliuose, ne akmeniniuose pataluose ir turėti normalią santechiką)? O jei dar vietos žyniai niekaip nenori suprasti, kad faraonui priklauso būti faktiniam, o ne nominaliam valdovui? O jei miręs tėvas, Tepikaimonas XXVII, visiškai nenori būti mumifikuotas ir priešinasi tam, kiek tik leidžia jo vaiduokliškas statusas? O jei vieną dieną visa karalystė, neatlaikiusi magiško piramidžių svorio, paima ir susivynioja i kažkokį matematinį fenomeną, kurio išspręsti taip paprastai nesugeba net didžiausias matematikos autoritetas (vardas: Tu, Bjaurybe! rasė: kupranugaris)?

Bet neverta bijoti - Tepikas nugalės visas kliūtis, padedamas savojo išsilavinimo, o taip pat savo studijų laikų draugų, Efebos filosofų, Tu, Bjaurybės! ir savo tėvo mylimiausios vergės, ir paskutinę minutę prieš karą grąžins pasiklydusią dimensijose karalystę i jos teisėtą vieta.

Šioje knygoje, be įprastų fantasy stereotipų, nuo Pratchetto kliūna popsiniam Egipto įsivaizdavimui ir naiviam nenugalimam tikėjimui piramidžių stebuklinga galia. Kaip visada, su budingu išradingumu ir sąmoju.

"Nykštys palietė du pirštus, ir liesa daktaro Cruces, vyriausiojo mokytojo, figūra palinko virš susijaudinusių berniukų.

- Mes neužmušinėjame, - daktaro balsas buvo tylus, ir jis niekada jo nekėlė, bet mokėjo suteikti balsui skambesį, kurio nenustelbdavo joks uraganas.

- Mes nevykdome egzekucijų. Mes neskerdžiame. Mes niekada, būkite tikri, niekada nekankiname. Mes nevykdome nusikaltimų iš aistros, neapykantos ar bevertės naudos. Mes nedarome to iš potraukio žudyti, ar dėl kažkokio vidinio poreikio patenkinimo, nei dėl niekingo pranašumo ar tikėjimo; pasakysiu jums, ponai, kad visos šios priežastys yra labai įtartinos. Pažvelkite i veidą žmogui, galinčiam jus užmušti dėl tikėjimo, ir jūsų nosys pajus šlykštų tvaiką. Paklausykite kalbos, kurstančios į šventą karą, ir, aš jus tikinu, išgirsite blogio žvynų dzingsėjimą ir jo bjaurios uodegos vilkimosi per kalbos tyrumą garsą.

- Ne, mes darome tai dėl pinigų.

- Ir kadangi aukščiau visko mes vertinam žmogaus gyvybę, mes tai darome dėl labai didelių pinigų.

- Vargu ar gali egzistuoti tyresnė priežastis, tokia apvalyta nuo apsimetinėjimo.

- Nil Mortifi, Sine Lucre. Prisiminkite. Nežudykite be užmokesčio. Daktaras padarė trumpą pauzę.

- Ir visada išrašykite sąskaitą, - pridūrė."

Ką čia daug ir aiškinti...

Komentarai

Tomas S. 2003-02-05 11:46:09
Beje, kliūna dar ir Graikijos filosofams, ir dar kaip kliūna. Ir dar oratoriams prideda. Bandžiau skaityti vieno tokio oratoriaus monologą (gaila, dabar jo vardo neprisimenu) apie Trojos karą savo tėvui, tai vos sugebėjau pabaigti- taip žiauriai žvengiau. O dar ta vieta, kur Sorbas ir Efebas pranykus Dželibeibiui (nieko sau pavadinimas senovinei karalystei, ar ne?) staiga suprato, kad jų niekas nebeskiria ir tai yra pretekstas karui, kurio metu būtinai reikia statyti Trojos arklius. Tai, aišku, daro abi pusės, ir abi pusės saviškiams aiškina, kad nėra jie jau tokie kvailiai, kad leistųsi apgaunami tokios efebiečių (sorbiečių) gudrybės. O dar tas žynys, kuris dievų kovą dėl Saulės komentavo....lol. Ir iš viso lollollol
shlyxtux 2003-02-05 11:53:28
Trojos arkliui -- kartu su visa Troja, beje -- labiau klioona "Eric"'e zaliux
Justinas 2003-02-05 12:28:02
Chebra, žinote naujienėlę? Legolasas, t.y. Blumų Orlandas "Trojos" filme vaidins Parį, Pitų Bradukas - Achilą, Bynų Šonas - Odisėją... Atrodo, bus smagu!
Valdas 2003-02-05 12:47:11
Justinui: geras... grazuolis elfas i lovelasus, kietasis Sarpas i strategus/aferistus (kaip kam patogiau :), tik vat Pitu Bradukas su Achilu? hmmm... truputi man jo veidukas nesiderina su kietu ir beveik nenugalimu kariu.
shlyxtux 2003-02-05 12:56:55
Valdai -- nespresk apie Brada ish kokios seilioozes a la "Interviu su moskit...tfu, tu, vampyru". Jis sutvertas tokiems filmams kaipo "Fight Club", tik va su ishwaizda nepasisiseke bishki...nors kiek girdejau/skaichiau, Achilas buvo labai simpatishkas ir dar shiek tiek zhydras vaikinas, todel ir ishvaizda isipaishys. zaliux
P.S.: Nejaugi ash vienintelis zhmogas po saule, kuriam Legolasas ne kiek negrazhus? Shiaip, su natooraliais plaukais ans toks labai mielas ir zhavus pankelis, bet nu negrazhus gi! pasimeciau
Valdas 2003-02-05 15:38:50
Senoves graikai, psrendziant is ju literaturos, aplamai visi i zydruma buvo linke :)
O del Legolaso grozio, na jis gi elfas, tai sita savybe kaip jau aksioma :)
Lina Krutulyte 2003-02-05 16:35:59
Man irgi jis negrazus :)
mirtis 2004-10-06 06:52:59
elfu padermes nezeminkit:) jie gi aukstesnioji rase... tolkienistai isizeis:)
Lina Krutulyte 2004-10-06 11:07:27
mirtie, Pratchetto elfai visai kitokie. Ir man jie patinka labiau nei Tolkieno.
Su jais gyvenimas daug spalvingesnis, jei tau patinka kraujo spalva :)
Saulius 2004-10-06 12:43:09
Pratcheto elfai tokie, kokie ir yra. Beje, panasus elfai ir Polo Andersono "Sulauzytam karde"
Indraja 2004-10-07 08:17:48
Sapkowskio irgi spalvingi. O visgi pasakysiu, kad be Tolkino nė vienas jų turbūt nebūtų susipratęs sukurti tų savo spalvingųjų elfų :)
shlyxtux 2004-10-07 08:37:59
Na, Pratchettas Tolkiena yra tikrai skaites, bet ar bootu nesusiprates? Jo elfai, IMO, artimesni skandinavu mitologijos elfams nei tolkinistiniai.
Beje, Magrat ("But elves are good!") yra miela, nepiktybine, bet vis tik parodija tam tikros fandomo klases. ;)
Tomas S. 2004-10-07 10:28:15
O man labiausiai patiko, kad Pračetas elfus su katėmis lygina, bo pats namuose tokį katiną turiu, kuris labai į elfą neša. Paaiškinimas - katinas labai pūkuotas, gražus, didelis, gražiai murkia... Tęsti? Tai va, vakar padarė keturias skyles rankoje. Labai gilias skyles. Ir taip dažnai. Ir elfai tokie patys - niekam tikusio charakterio, nors murkia, sorry, danuoja nuostabiai.
shlyxtux 2004-10-07 11:06:43
Kaip Pterry ten sake? "Jei kates atrodytu kaip varles, visi ishsyk pamatytu, kokios zhiaurios, shlykshchios niekshes jos yra?" zaliux

Irgi turiu katina. Dideli, grazhu, plaukuota, dideliausiais danchiais ir lenktais nagais, kuriais ans nevengia naudotis. Ir panashus i stora nupeneta elfa. zaliux
murmt 2004-10-07 11:22:34
Tik kad pas PTerry reali elfo išvaizda - viens prie vieno ateiviai, tie kur pilki/pliki, didelėm galvom beigi akim. Antra vertus, jei katiną nuskusi, irgi glamour'ą pames...:)
Tomas S. 2004-10-07 11:44:13
murmt- o tu sfinksą matei? Tas pats, ką normalų katiną nuskusti. Brrr...
Beje, shlyxtuke, ar teko skaityti Ptery knygą apie kates? Nezinau, kaip vaidenasi anglijskai, bet rusiskai is ineto parsipumpavau vardu "Kot bez durakov". Jei neskaitei- rekomenduoju. Net goriacio rekomenduoju.
Beje, offtopic- vakar mes savo katina atidavem i veterinoriaus rankas, tai jis jam ne tik akmenis nuo dantu nugramde, bet ir gerokai paravejo (patrumpino) nagus. Arteja kersto valanda, juolab kad dabar dar slitinedamas vaiksto- narkozė tebeveikia.
shlyxtux 2004-10-07 12:10:00
Tomai S., skaichiau. zaliux Murmt, katino nebootina skusti, kad glamour'a pamestu. Uzhtenka ishskalbt.
murmt 2004-10-07 12:44:59
Mačiau sfinksą. Akių didesnių tik reik :)
O išskalbtas katinas sugeba toks mielas ir gailesčio reikalingas atrodyt, tai netinka.
Labiausiai neįdomu, kad iš trijų "elfinių" PTerry knygų tik vienoj šmėkšteli Karalius, visai smagu būtų daugiau jo pamatyt. A tai ta boba jau užkasė, niekaip nepasimoko. Tiesa, elfė gi...
Valdas 2004-10-08 05:34:21
O jūs matėtė tą mielą kačiuką iš "Šreko 2", tą kuris mokėjo graudžiom akim žiūrėti? Apsimetėlis išverstskūris...
O angliškose pasakose skaičiau, kad elfai mėgdavo žmonių kraują gerti.
Tomas S. 2004-10-08 06:32:37
Valdai- "Šreko 2" nemačiau, bet kad kačiukai VISI moka graudžiom akutėm žiūrėti- tai FAKTAS. Ir visi, gavę ko nori, išdidžiai atsuka tau savo valgančiajai priešingą pusę su nebyliu klausimu: "Tu dar čia? Ko nors norėjai?".
Shlyxtux'e- apie katino skalbima tu teoriškai kalbi, ar turi praktinės patirties? Matai, jei mes savo katiną sugalvotume išskalbti, tai iš pradžių sau turėtume išsikviesti greitosios pagalbos automobilį, kad po visko mus galėtų nuvežti į traumatologinį siūti žaidzdų.
Indraja 2004-10-08 06:32:40
Va va, Tolkinas vėliau gailėjosi, kodėl savo eldoms nesugalvojo kito angliško pavadinimo... Bet jo - "elves", o tie kraugeriai turbūt tik "elfs". Kaip ir "dwarves" yra visai ne tai, kas yra "dwarfs".

Nu ir nukryptemiaujame.
Tomas S. 2004-10-08 06:45:27
Indraja- čia kaip tame anekdote, kur profesoriui vietoje klausimo apie kirminus uždavus klausimą apie dramblius, studentas pasinaudodamas straublio panašumu į kirminus vis tiek atsakymą suvedė į kirminus. Galų gale "Piramidėse" net kalbos apie elfus nebuvo, tik apie kates. Tai va- šioje knygoje net kačių vėlės buvo bjaurios agresyvios ir piktos. Visai kaip gyvos :).
shlyxtux 2004-10-08 08:13:32
Indraja - bent jau Pratchetto elfu daugiskaita buvo 'elves'. Tomai - apie katino skalbima ash chia praktishkai, bo manishkis labiau taiko graudzhiu akychiu ir silpno kniaukimo ('pasigaileeekit...pasigaileee...') metoda budrumui susilpninti, o tada pabega be ekstremalios prievartos.

O shiaip, reikia aphzvelgti dar kelias Discworld knygas, ypach tas, kur veikia Greebo. Kad turetume kur plepeti be ypatingo oftopiko. #clipart{zaliux}
bangis 2004-10-08 09:39:52
Į Pratchett'o ir kašakų temą:

‘I meant,’ said Ipslore, bitterly, ‘what is there in this world that makes living worth while?’
Death thought about it.
CATS, he said eventually, CATS ARE NICE.
Valdas 2004-10-08 09:59:30
Hmmm... aš čia tokiu gal naiviu klausimu... Kur Kaune būtų galima gauti to Pratchett'o knygų paskaityt (na gal kokia biblioteka atsitiktinai turi)?
bangis 2004-10-08 10:05:01
Valdai - apie biblioteką nežinau, o pats, deja, turiu nedaug ir tik ruskai. Jei tinka - rašyk į e-meilą. (Rasi po niku) :)
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.