Terry Pratchett „WYRD SISTERS“

Autorius: Rasa Biliūnaitė
Data: 2002-06-04

cover Apie knygą: Terry PratchettWYRD SISTERS
Leidykla: Corgi Books (1998)

Lankro karalystėje mirė karalius. Mirė gražiai, natūraliai - giminaičio dūris peiliu nugaron yra pati natūraliausia mirtis karaliui, ir būtų karalystė toliau funkcionavusi lyg niekur nieko, jei ne kelios nestandartinės aplinkybės.

Pirma - karaliaus Anapilin neįleido, kadangi anas nepabaigė visų būtinų reikalų Žemėje, kaip antai nepasirūpino sosto įpėdiniu. Bet kaip tu juo pasirūpinsi, būdamas ribotos paskirties vaiduokliu, kuriam negalima vaidentis už pilies teritorijos ribų?

O įpėdinis buvo paskubom išgabentas ištikimo tarno, nepaisant besivejančių naujojo karaliaus pakalikų ir baisios audringos nakties, kai šėlsta raganos.

Beje, apie raganas. Sakyti, kad jos šėlsta, būtų mažumėlę netikslu, nes visos trys Lankro karalystės raganos tokiais niekais neužsiima. Bobulė Weatherwax todėl, kad per daug save gerbia, tetulė Ogg todėl, kad amžius nebe tas, nors ji kartais dar patikrina, ar joks vyras nesislepia po jos lova - nes niekada negali žinoti, kada ir kur tau pasiseks, na o jaunoji Magrat per daug prispausta minėtais dviem autoritetais.

Daugiausia, ką ši trijulė sau leidžia, tai miške išgerti arbatos su pyragaičiais, o jei begeriant pasitaikys koks karališkasis kūdikis su karališka (bet taip neatrodančia) karūna, tai tokį irgi galima išgelbėti nuo piktos lemties, kodėl gi ne? Bet, kaip sakiau, jos nešėlsta. Nebent...

Nebent naujasis karalius pasirodo tiek kvailas, kad sugalvoja imti iš raganų mokesčius ir kitaip žeminti, elgiantis su jomis kaip su paprastais mirtingaisiais. Va tada ir paaiškėja, kam iš tiesų priklauso Lankro karalystė - būtent karalystė, o ne valdžia, nes valdyti, kaip pasirodo, gali kiekvienas kvailys.

Būti perskaičiusiam Šekspyro 'Makbetą' ir 'Hamletą' nebūtina, bet naudinga, nes nemaža dalis knygos epizodų yra atvira 'Makbeto' parodija.

"[...] - Aš tik demonas. Ką aš žinau? Tikrai 'kas', o ne 'kodėl' ir 'kaip'.

- Mat kaip.

- Ar jau dabar galiu eiti?

- Ė?

- Prašau?

Bobulė staigiai ištiesino nugarą.

- Taip. Bėk sau, - išsiblaškiusiai pasakė. - Ačiū.

Galva nejudėjo. Ji rymojo kaip viešbučio patarnautojas, kuris sutempė penkiolika lagaminų į dešimtą aukštą, parodė visiems, kur yra vonia, supureno pagalves ir jau sutvarkė visas užuolaidas, kurias tik galėjo.

- Ar negalima būtų manęs tinkamai išvyti? - demonas pagaliau pasakė, kai niekas taip ir neišsidavė supratęs užuominos.

- Ką? - paklausė Bobulė, kuri buvo vėl užsigalvojusi.

- Tiesiog aš geriau jausčiausi, teisingai išvytas. 'Bėk sau' neturi kažko...na tokio, - paaiškino galva.

- A. Na, jei tau suteiks malonumą - Magret!

-Taip? - suskubo Magret.

Bobulė švystelėjo jai varinį pagalį.

- Atlik formalumus, ką?

Magret sugavo pagalį už kažko, kas, kaip ji tikėjosi, buvo rankena, iš šyptelėjo.

- Žinoma. Taigi. Gerai. Ė. Išnyk, niekingas piktadary, atgalios į juodžiausią bedugnę..."

Galva patenkinta šyptelėjo - tai jau buvo panašiau."

Smagu!

Komentarai

Tomas S. 2003-11-05 07:49:33
Aš vakar GAVAU DVI NESKAITYTAS Pračeto knygas- "Raganos užsienyje" ir "Ponai ir ponios". Vos tik atsiverčiau ir perskaičiau apie didįjį kosminį vežlį A'tuiną ir ant jo stovinčius keturis dramblius, laikančius visą disko pasaulį, pasijutau kaip po ilgos kelionės grįžęs namo. Jau nekalbant apie tai, kad save jau seniai laikau tikru ank'morporkiečiu. Ir kas po velnių tose knygose tokio yra, kad skaitai, ir jautiesi kaip namuose? Niekaip nesuprantu. Ar kitiems irgi panašiai yra, esti, būna, būvoja?
shlyxtux 2003-11-05 09:17:07
Kam NEskaitytos, o kam ir NUskaitytos, Tomai S. bee
Ir, sakai, ank'morporkietis? Vadinasi, turetum booti bjaurus cinishkas tipelis, kurio nu niekuo nenustebinsi? kandus

nesuprantam mes, paprasti dori Lankro zhmones, sheepjoosu.

Beje, rekomenduochiau paskaityti ir Pratchetto/Gaimano bendra projekta 'Good Omens'. Veixmas vyxta ne Discworld'e, vienok stilius ishlaikytas. zaliux
shlyxtux 2003-11-05 09:22:14
Va dar netychia prisiminiau: 'Ponai ir Ponios' l. nerekomenduotina knyga fanatishkiems elfu rases garbintojams: supyks ir apsiverks nuo Pterry interpretacijos. zaliux
Tomas S. 2003-11-05 09:35:15
Shlyxtuxe, ačiū ažu komplimentus mano kukliai personai (čia aš apie tai, kad esu bjaurus ciniškas surūgėlis :)). Nuo pat prasikalusios jaunystės laikų (dabar išgyvenu švinkstančios jaunystės laikus, nors kai kas tai vadina kitaip) išdidžiai laikiau save ciniku ir nihilistu, taigi, matyt mano vieta tikrai Ank'Morporko Šešėliuose.
Ech, ir gerai tiems žmogeliams, kurie angliškai gerai paskaito. O mumim vis lauk, kol išvers į DB kalbą.... Ir dar lauk, kol į Kauną atveš arba pačiam į sostinę važiuok.... Ech, bet nesvarbu tie sunkumai, svarbiausia- PRAČETAS.
Beje, apie elfus- paskaičiau "ponu ir poniu" pradžią ir supratau, kad ten apie juos prastai atsiliepiama. Tai labai gerai, nes po Tolkino man pačiam savo rankomis norisi prismaugti keletą tuzinų tų šlykščiai žalių padarų ir paklausti- o ko jūs visi tokie teigiami, a?
shlyxtux 2003-11-05 10:17:59
Vienok 'Omens' yra ishverstas i DB kalba, tik IMO neishleistas, bet e-textas lib.ru tikrai yra, netgi du vertimai. Vienas, tiesa, labai jau megejishkas.
Tomas S. 2003-11-05 11:15:35
Thank's, turėsiu omenyje
Indraja 2003-11-05 11:56:03
Atsiprašau, gal ne į temą: nuo kada visi Tolkino elfai "tokie teigiami"? Kažkaip atsimenu daug neteigiamų, ir netgi neigiamų - ir suktų, ir žiaurių, ir garbėtroškų, ir neišmintingų.
Tomas S. 2003-11-05 12:37:23
Indraja- čia aš kiek apibendrinau- mane purtė NUO VISŲ SUPER DUPER teigiamų tolkiniečių (tiksliau- jo veikėjų). O kurie ten tokie jau neteigiami elfai buvo? Primink, pats jau nebepamenu.
Indraja 2003-11-05 13:52:35
Mintinai visų nemoku, bet nelabai teigiami, manyčiau, buvo Eolas, Maeglinas, Karantiras, Kurufinas. Pats Feanoras irgi nebuvo angelėlis. Alkvalondėj vienas kitą galabino visas būrys elfų. "Hobite" aprašyti Gūdžiosios Girios elfai nepasižymėjo svetingumu.
shlyxtux 2003-11-05 14:05:45
Bet uzhtat visi iki vieno pasizhymejo snobizmu, arogancija, rasizmu ir didybes manija. Uzh ka ash ju ir nemegstu. crap

Grizhtant prie temos: analogishkom savybem pasizhymi ir Pratchetto elfai, tik Pratchetto pozhiooris i juos kiek...kitoks. zaliux
murmeu 2003-11-05 14:25:53
aha, sakai, gerai tiems, kur angliškai paskaito. Da nifiga - liepos mėnesį užsakiau 8 Pratchetto knygas, iki šiol gavau dvi...baaaaaaadas!
shlyxtux 2003-11-05 15:13:45
Meu, tark zhodi -- pagelbesim, kuo galesim (nors galimybes smaarkiai apribotos del ne kuriu bendrapiliechiu, iskaitant ir Redakcija, kaltes) zaliux
murmeu 2003-11-05 17:13:15
Tai kad norisi savo, SAVO, blin!!! Šiaip tai ir kompinius variantus perskaityt galėjau, kaip jau praktiškai ir atsitiko su "Witches Abroad" mastdai Pasižadėjau sau, kad tik vieną skyrelį perskaitysiu, ale ką daryt, kad Pratchettas, bjaurybė, knygų skyriais neskirsto?.. Taip ir liko tik koks trečdalis.
Tomas S. 2003-11-06 06:29:45
Murmeu- mano situacija analogiška- tik aš užsisakiau ne 8, o 5-6 knygas. Irgi vasarą, iki šiol gavau tik 3. Tiesa, ne anglų, o DB kalba. Bet vis tiek veža.
Lina Krutulyte 2003-11-06 07:15:48
wtf is DB?
Speju, speju 2003-11-06 07:30:42
Gal Didysis Brolis - Rusija?
Tomas S. 2003-11-06 07:34:01
Speju, speju- atspėjai
Tomas S. 2006-06-29 06:58:42
Vakar gavau!!!! Medžiojau turbūt kokis trejus metus mažiausiai. Dabar kankinsiu save iiiiiilgu laukimu ir megausiuos tuo, kaip aš TAI skaitysiu. Ai, tiesa, aš dabar besimėgaudamas laukimu skaitau Carpe Jugulum, tskant... Beje, apie Carpe Jugulum - nerealiai patinka, net negalvojau, kad raganos gali taip "kabinti"- vienok raganos - ne pats mano mėgstamiausias pociklis iš Disko.
Vikas-Tomui S. 2006-06-29 07:26:59
Tomai, o kuriame knygyne sugebejai tas Weird Sisters gaut? As ir ziauriai noreciau :) Ar tik ne Vagos knygyne?
Tomas S. 2006-06-29 08:33:44
Matai, čia tokis reikalas, tskant... Skaitau aš Pteryy ne orginialo kalba, o ruskai, tai man viena bukinistė iš Vilniaus rūsinio knygyno atveža.
shlyxtux 2006-06-29 09:20:12
Originalo kalba indeed yra "Vagos" knygynuose (nauji leidimai su juodais gedulingais viršais), o taipogi kai kas dar likę užsienio k. knygyne Trakų g. (čia Vilnius).
Tomas S. 2006-06-29 10:17:52
Aha, Shlyxtux'e, man irgi tie viršeliai gedulingi užkliuvo, bo ir Eksmo pradėjo tokiais leisti. Nepatinka jie man, vienžo kazkodel...Kaune, beje, knygynuose originalo kalba Pterry irgi pilna (na, gal iki kokiu 10 knygu gali rasti).
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.