Tim Severin „SINDBADO KELIONĖ“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2001-05-16

cover Apie knygą: Tim SeverinSINDBADO KELIONĖ
Leidykla: Vaga (1999)

Kiekvienas yra girdėjęs apie Šechrezdą ir jos Tūkstančio ir vienos nakties pasakas. Bene garsiausios tarp jų - septynios Sindbado kelionės. Būtent šios pasakos pastūmėjo knygos autorių - žymų airių keliautoją Timą Severiną - įgyvendinti tikrai nepaprastą projektą, vertą pačios Šechrezados pasakų.

X-XII a. Senovės arabai buvo geri jūrininkai, jiems priklauso kompaso išradėjų vardas. Savo nedideliais laivais jie maišė jūras tarp Arabijos pusiasalio ir Indijos, tarp Indijos ir Kinijos jūros. XV - XVI a. Europiečiams užmezgus prekybinius ryšius su Rytais, arabų jūrininkystė nusmuko, paplito Europietiško tipo laivai. Tačiau net ir iki šių dienų dar galima arabiškuose uostuose aptikti žvejų laivelius labai primenančius savo protėvius iš arabų jūreivystės klestėjimo laikų.

Noras pakartoti arabų keliones po Indijos vandenyną atvedė Timą Severiną į Omaną, nedidelę arabišką valstybę prie Raudonosios jūros. Autorius nutarė pastatyti senovinio arabiško laivo analogą ir pakartoti garsaus pasakų jūrininko Sindbado kelionę. Projektas Omane susilaukė didelio dėmesio. Severinas pirmose knygos eilutėse nurodo tikrai egzotiškus jo kelionės rėmėjus - Jo Didenybė sultonas Kvabusas bin Sedas, Omano tautinio paveldo ir kultūros ministras Jo Didenybė Saidas Faisadas al Sedas.

Per aštuonis mėnesius Omane buvo pastatytas laivas, kuris labai skiriasi nuo senųjų Europos laivų. Didžiausia jo ypatybė ko gero yra ta, kad laivas sutvirtinamas nenaudojant vinių - viskas surišama kokoso plaušo virvėmis.

1980 metų lapkričio 23 dieną Timas Severinas ir tarptautinė komanda, kurią sudarė grupė omaniečių jūrinkų, keli mokslininkai europiečiai bei fotografas ir operatorius, leidosi į kelionę. Laivas, Senovės Arabijos prekybinio uosto garbei pavadintas Soharu, išplaukė iš Omano uosto Maskatos ir 1981 metų liepos 11 dieną prisišvartavo Kinijos uoste Kantone. Per aštuonis mėnesius Soharo įgula patyrė nemažai nuotykių, pergyveno štilį trukusį ištisą mėnesį, įgulos nepalaužė ir baisios audros siautusios Pietų Kinijos jūroje.

Timo Severino kelionė - tai lyg pasaka apie senovės arabų jūreivius, tik veiksmas vyksta XX amžiuje. Neabejotinas Timo, kaip pasakotojo talentas prikausto prie knygos ir pats imi pergyventi kartu su jūreiviais rymančiais ant senoviško laivo denio, kurio tvirtumą ir patikimumą dar reikia patikrinti ir įrodyti.

ĮDOMU!

Komentarai

ausra 2009-11-15 12:54:51

Tokia knyga tikrai turėtų būti išleista kietais viršeliais.Kur ją gauti nusipirkti.Tokios kelionės pakartoti ir aprašyti neimanoma.Nuostabi knyga.Norisi skaityti iš naujo, o tai šiais laikais ne dažnai atsitinka.

Karolis 2010-12-12 09:48:54

Na kagi knyga tikrai yra labai gera , istorija tiesiog pritraukia ir neleidzia atsiplesti .

Laima 2013-09-25 11:51:44

puiki knyga-skaitau

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.