Tomas Bielskis, Rytis Vitkauskas „$ 150 000 VERTĖS KNYGA: VISKAS APIE BAKALAURO STUDIJAS JAV. KAIP LAIMĖTI STIPENDIJĄ“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2003-11-06

cover Apie knygą: Tomas Bielskis , Rytis Vitkauskas$ 150 000 VERTĖS KNYGA: VISKAS APIE BAKALAURO STUDIJAS JAV. KAIP LAIMĖTI STIPENDIJĄ
Leidykla: Baltos lankos (2003)
ISBN: 9955584270
Puslapių skaičius: 158

Kodėl skaityta.lt staiga sugalvojo apžvelgti štai tokio pobūdžio knygą? Neslėpsiu, pirmiausia dėl to, kad ją pasiūlė pati "Baltų lankų" leidykla, tikiuosi, tuo mūsų bendradarbiavimas nesibaigs. Bet antra - pagalvojau, jeigu mūsų puslapį lanko jaunesnis jaunimas - jiems tokios žinios gali būti ir naudingos. Juk tikrai atsiras tokių, kurie norėtų pamėginti studijų laimę toje tolimojoje užjūrėje.

Nuo ko pradėti? Pirmiausia, matyt, nuo to, kad šią knygą parašė vaikinai, iš tiesų dabar jau studijuojantys JAV koledžuose. Jie ne tik sugebėjo įstoti, bet ir susirinkti tą taip reikalingą finansinę paramą - netgi 150 tūkst. "žalių", kadangi mokslas JAV - oi, nepigus… Taigi, vaikinukai ne tik patys įstojo, bet nusprendė ir kitus pasikviesti, parašydami knygutę apie tai. Tikrai šaunus ir neegoistiškas sumanymas!

Vos pradėjus skaityti, tampa akivaizdu, kad jaunuoliai mokosi JAV ir jau neblogai perėję ten veikiantį švietimo konvejerį. Visas knygutės stilius, dėstymo maniera, leksika mažai kuo primena lietuviams būdingas ilgų samprotavimų grandines: aiški struktūra, laisva, šnekamoji kalba, daug "asmeniškumo", maždaug: "mes taip padarėme, gali ir tu."

Patarimų žeriama daug ir, norisi tikėtis, jie reikalingi. Nuosekliai, gana išsamiai aptariama ir JAV aukštojo švietimo sistema ir pirmiausia išsklaidomas mitas, kad visi amerikiečiai ir jų mokyklos - niekam tikusios ir kad lietuviai ten nuvažiavę pasirodo esantys labai kieti ir gudrūs. Papasakojamos visos procedūros, reikalingos, norint įstoti į JAV koledžą ar universitetą. Duodami konkretūs patarimai: kaip pildyti paraiškas, rengtis SAT (bendrasis intelekto) ir TOEFL (anglų kalbos) testams. Beje, pagalvojau, kad SAT testą būtų labai įdomu pasidaryti net dabar pačiam…

Na, ir ypatinga mintis: "Padaryk savo pirmą ir paskutinį sakinius ar pastraipas šokiruojančias, stebinančias, iš koto verčiančias! Tegul pirma mintis pagauna skaitytojo dėmesį, o paskutinė verčia jį bent akimirką pamąstyti apie tai, ką tu parašei." (p. 86)

Be abejo, jaunuoliai dalijasi ir svarbiais patarimais dėl finansinės paramos medžioklės (kokias paramas skiria koledžai, kaip dalyvauti stipendijų konkursuose ir ko tam reikia), koledžų pasirinkimo (kokius rinktis, kiek rinktis, kaip teisingai įvertinti savo galimybes ir jų atitikimą vienam ar kitam koledžui), netgi pateikia pavyzdinį grafiką, kaip turėtų dirbti užsimanęs studijuoti JAV. Ką gi, telieka palinkėti sėkmės pasiryžėliams!

Ir vis dėlto, neiškęsiu nepabaręs leidyklos ir knygos redaktorės. Kas čia per žodis "aplikacija"? Pvz., "Tavo aplikaciją svarsto…" Žiūrim, ką gi rašo "Gimtoji kalba", Rita Urnėžiūtė. Ogi: "aplikuoti, aplikacija. Lietuvių kalboje aplikacija turi tris reikšmes: 1. "taikomosios ir dekoratyvinės dailės technika"; 2. "aplikacijos technika sukurtas taikomosios ir dekoratyvinės dailės dirbinys"; 3. med. "gydymas uždėjimu ant kūno" (pvz., purvo aplikacija). Aplikuoti reiškia "kurti aplikacijas"". Aaaa! Kažkas ten Amerikoje kėsinsis į mano kūną?! Skaitom toliau… "Versdami iš kitų kalbų nepainiokime dailės (ar medicinos) aplikacijos ir kanceliarinės kalbos prašymo, paraiškos, pareiškimo. Besikreipiantį asmenį lietuvių kanceliarinėje kalboje įprasta vadinti ne aplikantu, o prašytoju (kartais - prašymą padavusiu asmeniu), paraiškos padavėju, pareiškėju ar naujesniu paraiškovu. Tam tikrame kontekste gali tikti ir tarptautiniai kandidatas, pretendentas. Kai reikia įvardyti kreipimosi veiksmą, sakoma pateikti (paduoti, įteikti) prašymą , paraišką , pareiškimą ar tiesiog kreiptis. " Taigi, mieli jaunuoliai ir redaktoriai - kam maivytis su anglicizmais?

P.S. Tik ką į mano e.pašto dėžutę bumptelėjo eilinė šiukšlė su pranešimu "jūsų diplomas jau atvyko". Štai ir susimąstai - na, kam gi tie koledžai, jeigu diplomus šiais laikais gali ir e.paštu atsiųsti… Juokauju, žinoma.

Tikėsimės, naudinga

Komentarai

Redakcija 2003-11-07 08:11:38
Jeigu ką nors knyga sudomino - mielai paskolinsime :)
pro šalį ėjau 2003-11-07 09:03:46
Už 1% pavadinimo? :)
shlyxtux 2003-11-07 10:55:08
Panashu, kad berniukai pagavo babkiu darymo kabli, bo bent ish apzhvalgos knygute palieka ispoodi tipishkai amerikonishko vadovelio 'Kaip gyventi'. Kita ju knyga, greichiausiai, bus "$ 1.000.000 vertes knyga: Viskas apie knygu rashyma JAV. Kaip susikrauti kapitala ish grafomanijos" kandus
retrogradas 2003-11-07 21:26:44
"tampa akivaizdu, kad jaunuoliai mokosi JAV ir jau neblogai perėję ten veikiantį švietimo konvejerį"

Sie vaikinai pradejo studijuoti tik siais metais, o si knyga buvo parasyta sia vasara, tik pabaigus vidurine mokykla.
Nejaugi 2003-11-08 09:08:00
Norite pasakyti šį rudenį?
SATelitinis Raimondas 2003-11-08 15:01:06
Justinui tai greiciau tiktu GRE ar LSATa bandyti. SATas per zemas lygis :)
paulius 2003-11-08 19:14:51
dupliuskart geras sraipsnis šia sumauta tema:
http://www.culture.lt/satenai/?leid_id=675&kas=straipsnis&st_id=2200
Pralaimejes Raimondas 2003-11-08 19:30:37
Kai pradedami visuotiniai apibendrinimai ("visa Amerika"), galima toliau ir neskaityti, nes aisku, jog seks leksti samprotavimai, tokio pat lygio kaip "visi lietuviai gyvena depresijoje", "visi rusai imperiski barbarai" ir t.t. Pagal autoriu, NBA turejo isnykti po vieno sezono, nes pralaimejusios komandos turejo padaryti masini charakiri...

Deja. Tema idomi, analize pavirsutiniska.
Starlin 2003-12-08 15:38:46
Hm... neskaiciau, bet kadangi "is matymo" pazistu, tai gal ir idomu but pavartyt... Abejoju, ar knygos verte tikrai tokia, na, bet patikekit, kai pradedi ieskoti studiju uzsienyje, tokios rasliavos pravercia.
indre 2004-12-26 00:49:50
man, pvz, si knygute labai padejo, nes as pati ruosiuos studijuot jav. stojimas i jav yra didelis darbas - atima daug laiko, jegu ir pinigu. o sita knygute padeda geriau susigaudyti visuose formalumuose ir popierizmuose. aisku, vien tik jos nepakanka, bet ivadelis yra.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.