Tommy Jaud „VISIŠKAS IDIOTAS“

Autorius: Elija Šaltytė
Data: 2006-01-04

cover Apie knygą: Tommy JaudVisiškas idiotas
Leidykla: Vaga (2005)
ISBN: 5415018085
Puslapių skaičius: 253

Knygos viršelis abiem savo pusėm nežadėjo nieko ypatingo, ir išankstinis nusiteikimas buvo ryžtas keletui nykių vakarų - su šiuolaikiniu rašytoju, rašančiu apie visas lengvo gyvenimo teikiamas pagundas, neįsipareigojimus ir kitus panašius dalykus. Nežinia dėl ko, bet tikėjausi "Politikos" arba Beigbederiško "14.99". Ir likau maloniai nudžiugusi jų neradusi.

Jau tapo akivaizdžia tendencija, kad dabar rašo ne tik puikiai kalbą su visais jos privalumais įvaldę rašytojai, o žmonės [iš gatvės], kurie tiesiog gali rašyti, kurie, matyt, daug mąsto apie būtį, o ypatingai - apie buitį ir turi lengvą ranką beigi dar lengvesnį liežuvį. Kuo sužavėjo Tommy Jaud - tai ne tik galėjimu rašyti ir lengva ranka, bet pirmiausia - puikiu humoro jausmu. Seniai skaičiau knygą, kad kvatočiausi iki ašarų. Dar seniau skaičiau knygą, kurios keletu skyrių paskui balsu dalinčiausi su bičiuliais vakaro linksminimui. Netgi depresyvusis herojaus priverstinių atostogų skyrius kelia tik juoką.

Vykstantis veiksmas - paprastutis. Romane iš tiesų apstu šiandienio jaunimo gyvenimo ypatumų - alus, žolė, seksas, gyvenimas skolon. Net meilė ir vedybos - dalykai, apie kuriuos jaunas žmogus kalba mažiausiai. Meilę knygos herojus įsivaizduoja kaip saulę - šiltą, šventą, siekiamą, bet nelabai pasiekiamą. Taip pat įsivaizduoja vedybas - iš tos pačios meilės. Ne dėl kažkokių kitų pragmatiškų tikslų. Vedybas, kuriomis prasidėtų tobulas šeimos gyvenimas - vyras, žmona, daug vaikučių. Idilė, žodžiu. Todėl mažumėlę gaila linksmojo Simono, kad meilės subjektu jam, švelniai tariant, tenka tiesiog nusivilti.

Pagrindinis romano herojus Simonas Petersas - alaus bokalus dešimtimis kasdien skaičiuojantis vyrukas, dirbantis nelabai mielą darbą, ką tik paliktas merginos ir desperatiškai ieškantis "į vietą" kitos, besiaiškinantis, kurioje viengungystės fazėje jau yra ir kasdien per darbovietės langą stebintis savo svajonių moterį, gretimoje kavinėje maišančią pieno kokteilius. Moters vardas irgi svajoniškas - Marsija P. Garsija .

Kiti herojai - nepykit už labai šiuolaikišką išsireiškimą - irgi "vežantys" ir turintys savo nuomonę apie Simoną. Kroatė valytoja Lala, dievinanti popierinius virtuvinius ranšluosčius (Tu šis momentas be draugės? <...> Klausiu, nes turiu tau puiki moteris, pas kurią valau butas. Labai šviesu, du kambariai, labai gražiai parketas su didelis balkonas į saulė ), geriausia draugė Paula, pasimatymų vis su kitais vyrais fanatikė ( Tuuu? Įsimylėjai? Netikiu ), kolega-draugas Flikas, kuriam su moterimis irgi ne kažkas, bet esamuoju metu erzinantis herojų savo sėkme ( Na... ta Daniela... mes... taigi... pagaliau nuskilo).

Yra ir daugiau vykusių herojų, yra momentų, kur saugokitės negriuvę nuo kėdės arba neužspringę. Romanas ne tas, kurį statyčiau garbingiausioje savo lentynos vietoje, bet lengvoms atostogoms ar liūdnam savaitgaliui be jokio širdagraužio rekomenduočiau bet kurio skonio skaitytojui.

Labiausiai vis tik esu dėkinga autoriui už knygos pabaigą - už taip vadinamą "hepiendą". Dažniausiai vyriškieji skaitytojai tokią pabaigą mėgsta vadinti moteriška - esą štai "herojus optimistas" laimi kovą su pasaulio blogiu, tad akivaizdu, kad rašytoja moteris. Pasirodo, vyrai irgi nori būti laimingi...

Sveikas pasiekęs penktą viengungystės fazę!

Komentarai

magyla 2006-01-04 08:20:36
O aš knygyne pavarčiusi šią knygą kaip tik galvojau, kad ji visai neverta dėmesio, o iš apžvalgos sprendžiant atrodo ji neblogai pakelia nuotaiką - reiks paieškoti :)
artxas 2006-01-10 17:14:32
Pritariu Magyla'i! Man ir tokia nuomone buvo susidariusi
Fabula 2006-02-22 11:39:43
Nesu skaitalo mėgėja, kokia galvojau yra ši knyga prieš pradedant ją skaityti. Tebemanau, kad tai yra skaitalas, bet stilingas, t.y. toks, kurį verta perskaityti. Neblogas jumoras, truputį absurdo, nevykėlis personažas...kokteilyje visai neblogai suskambėjo.
Man "Visiškas idiotas" savo nuotaika ir bendru įspūdžiu priminė filmą "Shawn of the Dead".
Kas matė, supras:)
Neįsirašytsite į atmintį protingų frazių visam gyvenimui, bet tikrai pralinksmėsite, o laiko daug neužims.
rozancius 2006-05-10 01:48:07
Perskaiciau.Patiko.Praktiskai po kiekvienu apzvalgos zodziu pasirasau :)Galima sakyt,toks tragikomiskas vokiskas Fantocis.Tikiu,jog literaturos mokytoja izvelgtu gilia gyvenimo prasmiu/kanciu krize sio herojaus paveiksle,bet isties man jo net pagailo..Ne tiek idiotas,kiek kvailys,neatsibundantis is savo kvailumo sapno. Na bet kad juokingu situaciju pilna,tai ner kalbos!ir nebutinai del kvailumo,autorius sugeba tiesiog linksmai pateikti situacijas,pastatyti herojus i tokias vietas,kad neimanoma nesijuokti,isivaizduojant vaizdeli:)
skanaus!
Skaitytoja 2012-07-07 18:26:49

Labai linkrma knyga!Verta perskaityti!

Skaitytoja 2012-07-07 18:27:01

Labai linksma knyga!Verta perskaityti!

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.