Ugnė Barauskaitė „DEŠIMT“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2005-03-09

cover Apie knygą: Ugnė BarauskaitėDEŠIMT
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 9986163900
Puslapių skaičius: 227

Turbūt ironiška, kad knygą, kuri pasakoja apie besilaukiančią moterį, apžvelginėja vyras. Bet man norėtųsi tikėti, kad ją perskaitys ne tik moterys. Kodėl?

Kažkada smagiai isteriškas Helen Fielding "Bridžitos Džouns dienoraštis" privertė kitaip pažvelgti į "moteriškus romanus" arba "moterišką literatūrą". Juk ne paslaptis - apibūdinimas "moteriškas romanas" dažnai yra tolygus "šlamšto" sinonimui. Vis dėlto, Bridžės nuotykius skaitėme visi. Naująją (kaip ir senąją - "O rytoj vėl reikės gyventi") Ugnės Barauskaitės knygą kai kurie kritikai vėl lygina su "Dienoraščiu". O ką - iš pažiūros labai panašu: moteris aprašinėja savo gyvenimą. Aprašinėja kandžiai, pastabiai, smagiai. Tačiau vienas "bet" - Bridžita kūdikio nesilaukė. O ši - laukiasi.

Paprastai, kai kalbama apie nėštumą, magiškas skaičius būna 9. Apie 10 Mėnulio mėnesių, o dar ir juos globojančius ženklus, jau kalba tie, kurie žino kažką DAUGIAU. Gal vien tai turėtų įspėti, kad ši knyga - ne tik apie nėštumą, nors "nėščia" ir kartojasi beveik kiekviename puslapyje. Tačiau nėštumas čia ne tik savistabiško aprašinėjimo objektas (smulkių, net vyriškiui labai pažįstamų detalių - apstu), bet ir tam tikra ypatinga terpė, kurioje perdėtai išryškėja visos iki tol turėtos veikėjos problemos: "teisingo"gyvenimo paieška, pasirinkimas tarp vyrų ir dar daug daug temų. Tik nežinau, ar tik buvęs šalia besilaukiančios gali pasakyti - taip, taip būna! Tačiau pasakotojos nuoširdumas toks įtikinantis…

Daugeliu atveju tai, kas dedasi knygoje, man yra labai pažįstama, praeita ir net dokumentiška. Pvz., užuominos apie "natūralaus gimdymo" entuziastus bei I. Kurklietytės filmo "Lengvas raganavimas" citavimas, amžina čiulptuko davimo dilema, Valdorfo mokykla, ligoninės siaubai, komiškos istorijos apie tapetais išklijuotus daugiabučio liftus. Knygoje daug sveiko, tikro, "neįkosmopolitaninto" kūniškumo, kuris galbūt kai kuriuos skaitytojus šokiruos, o vyrus - gal net įžeis. Ypač kai pasakoma: "Aš - laukinė. Natūrali. Neturiu dirbtinių papų, nevalgau piliulių. <...> Man patinka natūraliai kraujuoti, kai ateina laikas, ir - be abejo - norėčiau natūraliai gimdyti. Medicininis gimdymas - kaip Tiuninguotas automobilis; atvažiuoji į autoservisą, tave aprašo ir apžiūri, o tada jau pradeda tobulinti: poliruoti gaktą, klizminti išmetimo vamzdžius, didinti gimdos apsukų skaičių - ir taip toliau…" Kur tai matyta - automobilį lyginti su moterimi?! Moterų daug ir "visos jos tokios", o mano tiuninguotas automobilis - vienas vienintelis!

Atmetant ironizavimą, norisi pasidžiaugti, kad veikėja (ar autorė?) yra moteris, kuriai nereikia to dirbtinumo ir kuri turi pasiryžimo natūralumui - pripažinkime, ne visiems tai duota, nes tokie sprendimai labai kertasi su "patogaus" gyvenimo supratimu. Tad galima sakyti, kad tam tikram žmonių ratui knyga - autentiška ir tai tuo pačiu nuosprendis jai likti čia - šiuo laiku, šioje vietoje (kaip ir J. Ivanauskaitės "Placebui"). Kita vertus, tai taip pat knyga, kurioje būtent ši natūralumo apologija gali ir atstumti. Ji energinga ir mažakompromisė. Bet aš turiu vilties, kad tai mažiausiai privers skaitantįjį susimąstyti.

Kadangi knyga apie laukimąsi, negalima nepaminėti vaikų. Svarbiausia iš jų - ateisiančioji - Teofiliukė. Turiu pastebėti, kad būsimoji dukrelė (kurios prototipą pamatė tie, kas buvo knygos pristatyme) iš visų knygos veikėjų yra nukentėjusi labiausiai. Mes, be abejo, sužinome, kuriame mėnesyje ji jau turi kojas ir rankas, kaip ten elgiasi begyvendama pilvelyje ir panašiai, tačiau mamos ji labiau suvokiama kaip "o, čia tai bent bajeris - štai koks tas vaikas!", bet motinos ryšys su mažuoju žmogučiu yra mažiau ryškus, nei su kitais veikėjais, nes į pirmą planą išsiveržia... Kas? Ogi vyrai!

Vyrai čia atskira, ir, pripažinsiu, ne mažiau nei "Bridžitoje" svarbi kategorija. Vyrų tipažai labai ryškūs: naminis "katinas", neišsipildžiusi (matyt, todėl ir ciniška) studijų meilė, galiausiai - tikras menininkas, kurį galima mylėti, bet su kuriuo neįmanoma gyventi. Štai tas tipažų ryškumas man ir pasirodė šiek tiek "nutikrovintas" - kita vertus, ar maža pats esu girdėjęs tokių istorijų bei buvęs vienoks ar kitoks savo gyvenimo tarpsnyje. Ir vis dėlto, kartais tų veikėjos vyrų pagailsta (solidarumas?) - jie taip be skrupulų nurenginėjami, eksponuojami, kad mintyse suskamba "Pink Floyd" eilutė " Exposing every weakness however carefully hidden by the kid " bei mokytojo vaizdas, pašaipiai prieš klasę skaitančio mokinuko eilėraščius (iš A. Parkerio filmo "The Wall"). Nežinau, ar tai sąžininga tų vyrų atžvilgiu, ypač jeigu yra tam tikrų biografinių dalykų. Man kažkaip rodos, kad išstatyti apžiūrai su smulkmenomis save - tai viena, mes kiekvienas daugiau - mažiau galime savimi disponuoti, o kitais…

Knyga "skaitėsi" labai smagiai. Tačiau pamėginus surasti, ką apie ją galima būtų pasakyti, užpuola ne mažesnės problemos, negu knygos veikėją. Rodos, yra ir tęstinumas, ir kažkas panašaus į siužetą, o galvoje vis tiek labiausiai lieka epizodiniai "karoliukai", kuriuos jau kažkas iš kritikų spėjo pavadinti "manifestais" - pavyzdžiui, samprotavimai apie mirtį ir jos vietą dabartinėje visuomenėje. Iš esmės - nieko naujo, viskas žinoma, viskas suprantama. Bet pasakyta įtaigiai. Gal ir manifestiškai, bet įtaigiai.

Na, o smūginis, "turbo" arba pats įsimintiniausias epizodas - tai "Štai susitikom parduotuvėj Tadą su merga. Toji puolė čiupinėti mano pilvą. "Ar judės? Judės?" - prikibo ji, o aš tik gūžiuosi, gūžiuosi, vis labiau mygiuosi į Teofilį ir piktai kartoju: nejudės, nejudės! - nes joks vaikas nemėgsta svetimų rankų, o mintyse rutulioju atsakomąsias reakcijas: pavyzdžiui, duot į snukį arba griebti jai už tarpkojo ir paklaust, ar jau orgazmuos." Na, galbūt ne tokia stipri, bet panaši mano reakcija būna į "diedus" ir "bobas", kurie supermarketuose ima kibti ir čiupinėti MANO vaiką!

Kas nustebino - tai knygos pabaiga. Galbūt ji logiška, bet tas Teofiliukės tapimas motinos meilės atsisakymo įkaite - jis liūdnai nuteikia. Jis palieka atvirus tolimesnius veikėjos svyravimus ir ji faktiškai stovi tame pačiame taške, niekur iš jo nepajudėjusi per visą kūrinį. Tiesiog į jos komplikuotą pasaulį atėjo dar vienas mažas žmogus, kuris jį dar labiau komplikuos. Realistiška? Taip. Bet liūdna. Knygos pristatymo metu šis pabaigos sprendimas buvo giriamas - ak, moteris, tapusi motina, tuo pačiu liko laisva! Na, jeigu laisvę suprastume kaip tampymąsi tarp A ir B vyrų - galbūt tai ir tiesa, bet kodėl tos pačios moterys taip dažnai šlovina laisvę kaip suvoktą pareigą ir būtent vyrija kaltinama jos niekinimu? (O, kokias batalijas būtų galima čia sukelti!)

Pabaigai tarsiu, geriausia šioje knygoje, matyt, autorės stilius - lengvas, maloniai kandus, vaizdingas. Kartoju - gera knyga - ir pažintine, ir laiko praleidimo prasme! Bet, kadangi niekur negalime pabėgti nuo "Bridžitos Džouns" fantomo, pasakysiu dar vieną dalyką - ir gerai, kad neapdairūs kritikai šias knygas lygina! Žinote, kodėl? Ogi todėl, kad tai galbūt duos postūmį Bridžės gerbėjoms perskaityti kūrinį, kuris yra ir įdomesnis, ir, mano manymu, vertingesnis už lyginimo objektą. Apie šiuolaikines moteris, ieškančias vyrų, galime pasiskaityti daug kur. Apie šiuolaikines besilaukiančias moteris, galvojančias, ką gi daryti su savo vyrais - tik lietuviškai.

Nėščia moteris ir jos vyrai

Komentarai

Gedas 2005-03-10 06:36:59
Apie romaną, jo pristatymą ir "knygų apžvalgų svetainės www.skaityta.lt redaktoriaus" J. Žilinsko nuomonę žr. šios dienos "Respublikos" priede "Gyvenimas", p. 19 :)
Justinas 2005-03-10 06:53:02
aaa
Jau perskaičiau. Ir ko tuos žurnalistus moko... obm
Lina Krutulyte 2005-03-11 02:47:09
Imeskit ta straipsni kur nors i virtualybe, a?
O panelei Barauskaitei - respect. Jei antroji knyga tokia pat miela ir neurotiska kaip pirmoji, su malonumu perskaitysiu :)
Rami 2005-03-12 18:12:29
Pradejau skaityti "Desimt" skrisdama i Niujorka ir neatsiplesiau tol, kol neuzbaigiau.
Kodel nusipirkau butent ja? Nezinau, jokios anotacijos nebuvau skaiciusi, tiesiog uzejau i knygyna pries kelione, perziurejau naujienu virselius ir akis patrauke pilvas. Pati sau pagalvojau: cia apie moteri, cia man.
Ka tik buvau uzbaigusi skaityti Da Vincio koda (koks atsilikimas, ar ne?), tai pirmieji puslaipiai skaitesi skeptiskai, taciau isibegejau gan greit ir negalejau vietomis susilaikyti nesukrizenus ar tiesiog nenustebus, atradusi fainai skambanti naujadara. Pasirodo, siais laikais dar galima sukurti gera lietuviska nauja zodi. Koki? Perskaityk ir suzinosi.
Puiki knyga. Ketvirtame virselyje yra autores e-mailas, reiks parasyti kelis gerus zodzius. Ju niekad ir niekam nebuna per daug.
Gedas 2005-10-24 09:03:28
hmm..patiko:}}}visai patiko:}]ydomi knyga:}dabar skaitau pirmaja rasytojos knyga..
ai 2005-03-22 22:59:42
jop,intelektualios moterys...
Linda 2005-04-11 14:01:54
Nius perskaiciau sia Ugnes knyga...nezinau nezinau...kazkoks viesas dienorastis su gyvais, tikrais esamais pazystamais personazais ir jokios literaturos:( O autore dar garsiai deklaruoja, jog tai siukstu ne biografine knyga...keista. Zodziu, jokio ispudzio, tik gaila Teofilio, nes pagrindine romano persona (drystu lyginti su autore)visa esybe myli Herr Roka...
Lina Krutulyte 2005-04-13 08:47:45
o as iki siol nepastebejau jos knygyne jokiam. supermarkete buvau prisiminusi ir ieskojau knygu skyriuj, bet nebuvo.
lt1 2005-04-13 22:51:19
Prieš porą savaičių tikrai mačiau knygynėlyje prie Teisės fakulteto Saulėtekyje.
Nugi ir kituose knygynuose turi būti, nepatikėsiu, kad išpirko...
Lina Krutulyte 2005-04-14 19:33:56
Radau siandien "Draugysteje", ikista i kruva kitu knygu. Lentynose nemaciau. Velniai zino, gal slepia sandeliuose ir kelia iliuzija, kad ispirkta :) Paprastesnis paaiskinimas - zioplai ieskojau gal :)
Junda 2005-11-14 18:51:50
Perskaiciau. Nebloga :)
jolanta 2005-05-31 10:41:40
Esu nescia,todel norejosi paskaityti ka nors kilnaus ir grazaus kas butu susije su kudikio laukimu. Buvau girdejusi apie sia knyga todel nusipirkau. Tiesa sakant,sis kurinys mane nuvyle,nes apie kilnius laukimo jausmus,apie sumaisti,apie dvasini nesciosios pasauli visai mazai minciu. Toks jausmas kad autorei tik vienas galvoj-neistikimybe ie seksas. Man nesuderinami tokie dalykai kaip devyni nuostabus laukimo menesiai ir mintys apie kita vyra bei seksa su juo...Gaila Teofilio...
snegole 2005-05-31 12:45:56
Ash irgi neshchia, jei ka :) norint skaityt ka nors grazhaus ir kilnaus, kas susije su kudikio laukimu, rekomenduochiau skaityt pvz Zharskaus naujasias knygas - ir dvasingu, ir praktishku dalyku, ir dar visko ten. O norint paskaityt tai, kas realu ir moterishkes ishgyventa - visai neblogai ir tas "Deshimt" :)
nettro 2005-06-01 06:57:16
O aš nėščia tik knygas apie karą skaičiau... Kažkaip netyčia po ranka pasitaikė...:)
Edita 2005-06-01 15:30:58
Man nėščiai į rankas papuolė "Balandžio ragana". Ten labai daug apie apsigimimus rašo, tai net kažkaip nejauku pasidarė, galvoju, gal čia koks ženklas. "Dešimt" dar neperskaičiau, bet jau turiu. Pirma jos knyga labai patiko, tikiuosi ir ši nenuvils.
Lina 2005-06-28 20:27:43
o kokios dienos kokios valandos (perfrazuojant). negalima tokios knygos neskaityt karta gyvenime
Lina 2005-06-28 21:15:25
del Zilinsko minciu.
1.kai jis kalba apie tai, kas "perlenkta" - tai ar ne tas pats "mazakompromisiskumas" ir autentiskumas apie kury gerb. Zilinskas pries tai pagerbia romana?
2. norisi atsakyti y kritiko mintis, kai jis y kuriny pazvelgia is "vyro poziciju".

2.1. ar skaitete Julian Barnes LOVE ETC.?
2.2. daugelio is musu, bandancio papasakoti panasia istorija, romanas butu uzpildytas "santykiu" ir zmoniu, tad moteru ir vyru.
2.3. "tipazai", anot jusu, arba personazu sukarikaturinimas turi paprastai suprantama tiksla (literaturoje)- perduoti autoriaus poziurio subtilybes, na ir aisku, stereotipinius taip pat. rezultatas - smagus ir is to spresti apie kurinio arba autores moraluma nederetu....
2.4. ar neliktu tik supaprastinta "dienorascio" versija is romano, jei tu "manifestai" nebutu ? ar tik jie nera sumaniai yterpti ir sia prasme kuriantys romano kurybinia galia? (kazka panasaus vel gi minetote pats)
2.5.
--> "Tiesiog į jos komplikuotą pasaulį atėjo dar vienas mažas žmogus, kuris jį dar labiau komplikuos. Realistiška? Taip. Bet liūdna" IR --> "Na, jeigu laisvę suprastume kaip tampymąsi tarp A ir B vyrų - galbūt tai ir tiesa, bet kodėl tos pačios moterys taip dažnai šlovina laisvę kaip suvoktą pareigą ir būtent vyrija kaltinama jos niekinimu? "
"Komplikacijos" - jau kiekviena nauja austanti diena (subanalinant). ir: kas dar ir kaip dar apie jas ("moteriskas kompl.") kalba (kuryboje)?

Balansuoti tarp "poreikiu" ir butinybiu, stengiantis neleisti saves suvalgyti yvykiams daiktams ir zmonems (bei troskimams!!!)(= issaugoti savo laisve) BEI "teisemis" y "laisves" nupudruotas nieksingumas - DU NEPAINIOTINI DALYKAI....

PABAIGAI. salia besisukancio laiko rato, salia begales yvykiu, salia zmoniu su kuriais nera laiko-galimybes-noro-vilties dalintis bent is dalies savo (kiekvienos dienos, metu...) jausena ir nera laiko-noro-vilties-galimybiu bent paciam saugiai ir neskubant perzvelgti ir suprasti savo paciu metamozfoziu...kazkas guldo tomus niekieno (net "prie alaus" nei "zvakiu") neskaitomu "dienorasciu", pries kuriuos meymanoma nei uzmerkti akiu, nei ju sudeginti, nei atleisti sau uz nesupratima kuo diena is dienos tampame....
Lina 2005-06-28 21:18:33
pardon del klaidu....tikiuosi jos neuzgoze mano minciu...
jurgum 2005-08-22 13:02:33
skaiciau abi autores knygas.
pirmoji patiko labiau. ten daugiau netradiziskumo. kad ir su katinu galima gyvent.nebutinai teket kai tik atsiranda proga.

o antroji.... - gal nestumas suvienodina moteris?
visos tiesiog moterys.skaiciau ja tikedamasi kaskokio kitokio poziurio i nestuma negu moteriski zurnalai.
mama 2005-10-14 13:11:22
Laukinė moteris norinti natūraliai gimdyti ir išsigąstanti natūralios aplinkos... Gaila. Būtų buvę žymiai įdomiau, jei herojė būtų gimdžiusi namuose. Su komplikacijom ar be jų - būtų dar vienas siužeto vingis. Bet jei autorė nesiryžo, tai ir herojei nelemta. O Pribuvėja atrodo tampa socialiniu reiškiniu :)
Viktorija 2005-11-29 18:47:00
kaip tik skaitau šią knygą, gal kiek pavėluotai, bet juk literatūros kūrinys ir yra tuo nuostabus, kad jis turi neišsenkamų vertybių. Tik labai gaila, kad tų vertybinių niuansų ugnės knygoje taip ir neradau, tiesiog eilinis kasdienybės peizažas. Labai gaila, bet pradedu manyti, kad lietuviai rašytojai yra per daug užsiangažavę, jie nesugeba atsiriboti nuo kasdienybės. Bent jau man taip atrodo. Tikėjausi kažko, bet neradaudau iš vis nieko, tiesiog eilinis skaitalas, kuris ne veltui gali taip ir užsigulėti parduotuvės lentynose
vaiva 2006-02-15 14:52:36
na wisai neblogai iskepti "pirmieji blynai" gal tik truputeli prisvile,bet tik kruopelyte,juk tobulu nera;))))) respect UGNEI tap ir toliau... kiekviena ryta nuo 6 iki 7 jos klausau,kai suzinojau,kad tai ji isvis respect;))))))))
Vike 2006-06-29 14:02:26
Vos pradėjau šią knygą skaityti, bet ji jau mane žavi! Beje, pirmąją jos knygą vos prisiversdama perskaičiau. Gal kad mažai žinojau apie Barauskaitę? Nes tik pasiklausiusi jos gyvai plepančios supratau, KAIP reikia jos knygas skaityti. Galbūt būtent tai ir padėjo kitaip pažvelgti į jos kūrybą. Nereikia per daug rimtai žiūrėti į tokias knygas, o tiesiog mėgautis žaviu stiliumi. Nes žodžius dėlioti ji tikrai moka!
Skaitytojas 2007-07-28 16:51:55
;o)
Neturiu vaiku 2008-12-12 14:28:21

Knyga labai bobiska blogaja to zodzio prasme, t. y. buitiskai pigi. Akyse taip ir iskilo ta moteris, kuri ateidavo pas laidos "Ragai" herojus. Ir paciam gale įsimine toks aprasymas - rupinimasis ne vaiku, o kaip atrodo kazkuriam vyrui po gimdymo - taip atrodo "pagimdziusi boba", o stai kaip atrodau as po gimdymo - na ir knygos

cha 2008-12-14 11:30:17

knyga neidomi...daugumai vyru,moteriski romanai ir yra slamstas...vyrams,kai pagalvoji , kad pagal prognozes ateityje knygas skaitys ir rasys daugiausiai moterys...tai...hmmmmmmm...tad skaitykit ir dziaukites lietuvaites,jums patiks...

123 2011-04-18 18:41:21

Barauskaite tikra kale,net geda skaityti jos knyga, kadangi ji remiasi savo tkru gyvenimu. Nieko gyvenime nera pigiau, kaip savo vaikus i toki mesla itraukti.

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.