Vatsayayana „KAMA SUTRA“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2002-01-15

cover Apie knygą: VatsayayanaKama Sutra
Leidykla: Šviesa (2000)
ISBN: 5430029831
Puslapių skaičius: 192

Kama Sutra - indų religinės erotologijos vadovas, maždaug penktajame krikščioniškosios eros amžiuje išdėstytas sanskrito kalba

Turbūt galima teigti, kad net žmogus, kuris nieko negirdėjo apie Platono "Valstybę", o gal net apie A. Diuma "Tris muškietininkus", išgirdęs pavadinimą "Kama Sutra" gašliai nusišypsos ir pasakys - a, ten tipo toks siakso vadovėlis? Ir iš tiesų, ne vienam šis pavadinimas pirmiausia asocijuosis su prakaituojančiais delnais, kada audringoje paauglystėje užlindus į saugiausią kampą verčiami iš kažkelintos kopijos nukopijuoti, sąvaržėle susegti puslapiai, kuriuose - oi - oi, ir ko tik tie indai nedaro! Et, jaunimėli - jūs net neįsivaizduojate, kokia buvo reta tokia literatūra, kai nebuvo Sodomos ir Gomoros - Interneto… Tad tik dabar lietuvių skaitytojas yra iš tiesų supažindinamas su šia knygų knyga!

Ne kiekvienas veikalas atlaiko tiek epochų ir vis dar išlieka labai populiarus. Deja, niekas tiksliai nežino, kada "Kama Sutra" (arba "Meilės Aforizmai") buvo parašyta, nei kada tiksliai gyveno jos autorius - Vatsjajana (spėjama, kad apie 1 - 6 a.), tad skaičiuojant knygos amžių tenka sakyti: jai 1500 - 2000 metų… Ar bent vienas dabartinis "sekso vadovėlis" tiek ištemptų, kad ir koks tobulas jis būtų?..

Tad tenka tarti: gerbiamieji, "Kama Sutra" vadinti ir apie ją būti girdėjus tik kaip apie "to" vadovą yra šventvagiška! Nes iš tiesų apie "tai" yra vos… 1 dalis iš 7 (septynių!). O kitos apie ką? Ogi "Kaip įsigyti žmoną", "Apie žmoną", "Apie kitų vyrų žmonas" (sic!), "Apie kurtizanes", "Apie tai, kaip pajungti kitus sau"… Taigi, į ją telpa beveik visas knygyno turinys! Dar galima priminti, kad šio kūrinio originalas - eiliuotas, o lietuviškas vertimas darytas iš leidinio, kuris parengtas pagal 1885 m. anglišką vertimą… Taip, atsivertus "Kama Sutrą" jūsų laukia aibė, AIBĖ netikėtumų, nes šis veikalas atspindi beveik visą tų laikų Indijos gyvenimą, tad jis gali būti studijuojamas ir kaip kultūros, sociologijos, psichologijos ir, žinoma, erotologijos šaltinis. Kaip pažymi ir vertėja V. Brazauskienė įvade "Ir lietuvių vertėjos trigrašis", knygą galima skaityti dvejopai: kaip rimtą veikalą arba linksmaplautiškai.

Nesupratusiems paskutiniojo žodžio, aiškinu - rimtu veidu skaityti "Kama Sutros" beveik neįmanoma. Papročiai, patarimai, pavyzdžiai sukelia ne tik šypseną, o tiesiog juoko priepuolį. Pvz., "to" skyriuje "Apie įvairius smūgiavimo būdus ir apie garsus, kurie deja prie jų" nurodyta, kad "smūgiavimas būna keturių rūšių, būtent: 1. Smūgis atkalia ranka. 2. Smūgis truputį sulenktais pirštais. 3. Smūgis kumščiu. 4. Smūgis atviru delnu. Smūgiavimas, sukeliantis skausmą, iššaukia šnypštimą, kuris skamba įvairiai, taip pat aštuonių rūšių garsus, būtent: garsą "hin". Grūmojimo garsą. Burkavimo garsą. Verksmo garsą. Garsą "phut". Garsą "phat". Garsą "sut". Garsą "plat". Be šių garsų, taip pat tariami turintys prasmę žodžiai, tokie kaip "motina" arba tie, kuriais išreiškiamas draudimas, <..> o prie jų galima pridurti garsus, panašius į tuos, kokius skleidžia balandis, gegutė, <…> bitė, žvirblis, <…> antis arba putpelė, tai yra tokius, kokius kartais kartojame visi." (p. 65).

Taip pat galime sužinoti, kad tarp 64 menų ir mokslų, kuriuos turi išmanyti kultūringas žmogus, yra: grojimas skambančiomis taurėmis, pripiltomis vandens; kirpimas ir siuvimas; menas mokyti varnėnus ir papūgas šnekėti; įvairūs lošimo būdai; gyvieji paveikslai, vaidinimai; dievybių statulų tvarkymas ir puošimas ryžiais bei gėlėmis (pasijutau labai nekultūringas…). Na, o "kai vyras mėgaujasi daugeliu moterų iš karto - tai vadinama "karvių kaimenės sueitimi". Į žmonas negalima imti moters, kurios: šnervė pasukta į viršų; kakta atsikišusi; pernelyg anksti subrendo; turi vyresnę seserį; vardas negražiai skamba. Ištekėjusioms skaitytojoms rekomenduotina pastudijuoti skyrių "Apie dorovingos moteriškės gyvenseną ir apie jos elgesį vyrui išvykus", nes nedaug kur sužinosite, kad "gamindama maistą, žmona visuomet turi pagalvoti, ką mėgsta ir ko nemėgsta jos vyras, taip pat - kokie patiekalai jam naudingi, o kokie - kenkia" (p. 100) arba kad "kai vyras sugrįžta iš kelionės, pasitikti jį reikia iš pradžių vilkint kasdieniais drabužiais, kad tasai matytų, kaip žmona gyveno jam nesant" (p. 102). Vyrams nekenktų atsiversti penktąją dalį - "Apie kitų vyrų žmonas" ir išsiaiškinti, kad "vyras gali susidėti su svetima žmona, siekdamas išgelbėti nuosavą gyvybę, jeigu suvokia, kad jo meilės jai stiprumas kinta tolydžio aukštėjančia progresija. Tokių aistros stiprumo laipsnių yra dešimt, o jiems būdingi požymiai tokie: 1. Mylėjimas akimis <…> 5. Kūniškas išsekimas <…> 8. Proto praradimas <…> 10. Mirtis". (p. 109). Taip pat jeigu matote, kad jūsų bičiuliui gerai sekasi su moterimis, tikėtina, kad jis: bendrauja su moterimis nuo pat vaikystės; daro tai, kas patinka moterims; siunčia moterims dovanas. O atstumtas galėjote būti dėl šių priežasčių: gerų progų stoka; drovumas, kuomet vyriškis nepaprastai protingas; nusivylimas, pamačius žilus vyriškio plaukus (hm?!) arba apsileidimą. Na, ir galiausiai, moterys, kurias lengva suvilioti, galima nustatyti pagal šiuos požymius : moteris, kuri į jus dirsčioja iš padilbų; moteris, kurios vyras labai mėgsta keliauti; moteris, kurią išmušė iš pusiausvyros jos vyro kvailumas (p. 109 - 113). Na, o jeigu nori susipažinti su moterimi, bei imtis pastangų jai užkariauti, reikia: "stengtis žiūrėti į moterį taip, kad toji suprastų, ką jis jaučia; reikia tampytis ūsus, spragsėti nagais, žvanginti papuošalais, kramtyti apatinę lūpą ir rodyti visokius kitokius panašius ženklus" (p. 114).

Ar dabar suprantate, ką prarandate, jeigu neskaitėte tikrosios "Kama Sutros" (ne kokio nors kompiuterinio ar rusiško varianto su 3D paveikslėliais)? Juk tai - GYVENIMO ENCIKLOPEDIJA - nei daugiau, nei mažiau, o aš pacitavau tik 1/10000 iš to, kas apdainuota knygoje… Daug galima būtų kalbėti ne tik apie tekstą, bet ir apie paveikslėlius, kuriais gausiai iliustruotas šis leidimas - na ir ištvirkę akrobatai tie indai! Vienintelis dalykas, keliantis nuostabą - kad visaip susiraičiusių vyriškių ir moteriškių veiduose nematyti beveik nė lašelio džiaugsmo - sutinku, tai gali būti ir labai rimtas užsiėmimas, ypač tokiomis pozomis, tačiau jeigu jau taip - kam maitinti povus laisva ranka?

Na, manau, įtikinau, kad perskaityti šį veikalą verta. Tiesa, yra du dalykai, kurie gali jus sustabdyti - tai knygos kaina (~100 Lt) arba piktybiški draugai, nenorintys pasidalinti turimu lobiu - mat tokios knygos skolinti, prisipažinsiu, nelabai norėčiau turbūt ne aš vienas. Tačiau lieka dar vienas variantas - skaityti ne po vieną, o poromis, ar net būriais, kas žino - o gal ne tokie jau ir stebuklai ten pavaizduoti? :-)?


P.S. Yra ir dar vienas naujas lietuviškas leidimas, bet apie jo kokybę tiksliai nežinom- būkit atsargūs (dėl visa ko...)

ŠEDEVRAS

Komentarai

Valdas 2002-01-15 06:52:11
Aha, tai stai 200-toji apzvalga. Aisku ko redaktorius kazkuriam komentare sypsenas ipaise zadedamas apzvalga :)
NeOne 2002-01-15 12:08:39
Idomu ar neatsitiktinai 200 - aja knyga si tapo .. :)
Justinas 2002-01-15 12:56:19
Ne, tikrai neatsitiktinai. SKAITYTA susitikime buvo svarstomos įvairios kandidatūros ir vienam tokiam redaktoriui ji pasirodė tinkamiausia wink
Razina 2002-01-15 13:11:19
Tai gal, ta proga, bus antras SKAITYTA susitikimas? :)
Justinas 2002-01-15 13:15:23
Jeigu atsiras norinčių - kodėl gi ne :) Galėtume tuo pačiu ir Kama Sutrą paskaityti zaliux
Razina 2002-01-15 13:17:58
:) Manau, norinciu bus. Ir susitikti, ir ... :)
Yabadabadoo 2002-01-15 13:45:09
Išgerti? O stato gal Krutulytė? inlove
Razinka 2002-01-15 14:44:32
Na kam taip pulti zmogu, ka?
Turejau omeny - Kama Sutra paskaityti, kaip Justinas siule :). Bet skaityti galima ir ishgerus :) :) :)
HM_karys 2002-01-15 16:40:51
"tačiau
jeigu jau taip - kam maitinti povus laisva ranka?"

sorry, ale shito nesupratau...
snegole 2002-01-15 17:04:55
paaishkinimas HM kariui: vienas ish ispudingesniu paveiksliuku atrodo taip - vyrishkis ir moterishke tokioj situacijoj, kad, rodos, nelabai ka beturetu aplink matyti, tik vienas kita - o moterishke labai ramiu veidu ish saujos maitina pova...:)
Vienzho, skaitykit originalus, ne tik apzhvalgas... O skaityti verta, ir ne viena karta.
Ash taiskaitydama-vartydama labai jau ryshkiai ano meto Indija isivaizdavau su jos kasdienybe ir keistumais. Ir - labai skaniai juokiausi ish patarimu, nesyk ir baisejausi tuo, kokiu tik auku zhmones nesiima, kad itikt mylimam/norimam :)
Nors ishmintingos ishminties ten pakanka irgi
Anonimas 2002-02-26 09:26:26
visu rasanciuju klausiu, ar cia yra skyrelis komentarams apie perskaityta knyga, ar siaip pasikalbejimas - ne apie knyga?
Redakcija 2002-02-26 09:36:41
Anonimui atsakau:
Pageidautina apie knygą, bet žmogaus dvasios ir žodžio polėkio nesustabdysi, o aptariami paveiksliukai - knygoje.
Lina Krutulyte 2002-02-26 14:18:55
Anonime, jei skaitei knyga ir neradai cia jos apzvalgos, bandyk sukurti nauja diskusija skyrelyje "diskusijos apie neapzvelgtas knygas". Ta stebukla turetu pagelbeti ivykdyti mygtukas "Create new conversation".
Splinteris 2003-01-26 17:21:13
malonu, kad Justinas taip išmanančiai ir vertinančiai apžvelgė šią knygą, nes ji tikrai nėra tik sexo vadovėls, kaip mano eilinis žmogelis, bet pristato visą kultūrą, kurią suprasti ir įvertinti gali nekiekvienas...
neurotikas 2003-03-25 23:19:24
Shaip tox klausimelis skaiciusiems ta "KNYGA" ir pasisemusiems ish tan rytu ishminties...:)
Ar butina tapt gimnastu, ar yra ten ir imanomu dalyku? :)
Gasha 2003-03-26 12:04:49
Na... gimnastika visiems pravercia, bet jei tu ir toliau savo alaus gimnastika beuzsiminesi ir auginsi pilvuko "raumenis", tai ateityje gali tekti su priesingos lyties atstovemis bendrauti akluoji budu. Vargu ar tokius triukus apraso net Kamasutra lol wink
neurotikas 2003-03-27 16:54:11
to Gasha

:)))))))
zmogeliuk, tu ka manekenas? Ar shiaip net kamasutra nebepadeda kad cia varai ant manes :PPP

P.S. nemanau kad alus man taip baisiai pakenks, kol kas nesiskundziu :)))
neurotikas 2003-03-27 17:16:37
to Gasha

Patariu vietoj "Kamusutros" paskaityt "Donaldo nuotykius" tamstelei bus kaip tik pagal lygi...
spangalia 2003-05-08 10:00:56
Na :) "Kamasutra" pagal mane gryniausias sexo wadowelis,gal jos autorius ir buwo genijus,bet mano nuomone tai buwo sawes patenkinti nesugebantis wyrukas,kuriam del "to" pawaziawo protas....SEXOMANAS....
shlyxtux 2003-05-08 11:39:07
Ech tu spangalia spangele...vat tau tai tikrai niekas niekada niekur nepavazhiuos. Nebent su laiku nustosi bananus valgyti, bo irgi dviprasmishkas vaisius, odnako.mafia
wewe to spangalia 2003-05-08 18:23:52
Skaiciau KAMASUTRA ir visai nepasirodė, kad tai sekso vadovėlis. Gal todėl, kad nesijaučiu seksomanu, kaip tu?
Skaitytojas 2005-12-11 20:35:50
O siaube... :) Po tokios recezijos ash uzh ta knygele nei 3 Lt nebemokechiau :))
hau 2005-12-12 11:04:22
to skaitytojas:
kodel?del to,kad tikejaisi "siakso vadovelio" apzvalgos su poziciju komentarais?:)geriau tuos tris litus bananams isleisk...
V.B. 2006-02-23 21:21:33
Dėl viso pikto perspėju: neseniai pasirodė kitas kitos leidyklos leistas "Kama Sutros" variantas. Tiems, kuriems svarbiau tekstas, pirkti nepatarčiau: nors verčiau taip pat aš, bet "originalas" buvo daug prastesnis, tad lietuviškas tekstas (visuomet stengiuosi kuo tiksliau atkurti originalą) taip pat prastesnis. Užtat iliustracijos kur kas geresnės. Dėl to, kad deivė Kali čia tapo "Kale", o dievas Šiva "Šyvu" (ačiū dar, kad ne kuinu) ir taip toliau, dėkokite kalbos komisijos įgąsdintai redaktorei. Stengiausi, bet nepavyko įrodyti, kad šitaip negalima...
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.