Vytautas A. Kanu „KANOJA PER BALTIJOS JŪRĄ“

Autorius: Artūras Vaisiauskas
Data: 2002-04-02

cover Apie knygą: Vytautas A. KanuKANOJA PER BALTIJOS JŪRĄ
Leidykla: Vaga (2000)

Ne vienas turbūt pasvajoja apie didelius atradimus, neatrastas žemes ir kvapą gniaužiančius žygius. Iki šiol minimos Kolumbo, Vasko de Gamos, Magelano ar Marko Polo kelionės. Šiais laikais, berods, nebeliko jau neištirtų žemės vietų, viskas sužymėta žemėlapiuose, visoms saloms jau seniai suteikti pavadinimai ir, rodos, nebebus didelių atradimų, nebus nematytos žemės krikštijimo.

Tačiau, mano manymu, kiekvienam asmeniškai yra ką atrasti. Juk Žemė yra didelė ir neužtenka vieno gyvenimo pamatyti viską, aplankyti kiekvieną įdomų miestą ar nepaprasto grožio gamtos kampelį. Tad individualūs žygiai ir atradimai įmanomi, kaip sakoma, geriau vieną kartą pamatyti, nei devynis kartus išgirsti.

Vienas tokių žygių - trijų vyrų, Vytauto Žalio, Vytauto Germanavičiaus ir Audronio Skurvydo, plaukimas per Baltijos jūrą mažyte kanoja. Tai unikalus Baltijos jūreivystėje atvejis, niekam dar nebuvo pavykę perplaukti Baltijos jūros tokia jūrinėms kelionėms netinkama plaukiojimo priemone.

Gan smarkiai perdirbta kanoja 1999 metais trys "Klajūnų klubo" nariai nuo Palangos nuplaukė iki Švedijos uosto Kalmaro, viso 262 jūrmyles arba 486 kilometrus. Kelionėje iki Gotlando juos lydėjo jachta "Ragainė II", o vėliau ir "Autrimpas". Negaliu nepakomentuoti atsiliepimų, kurių teko girdėti dėl lydinčiųjų jachtų. Kiekvienas "tūlas" lietuvis išgirdęs, kad kanoją jūroje lydėjo jachta iškart patemdavo lūpą - ach tai lydėjo, tai turbūt ir į jachtą plaukimo metu nors trumpam buvo išlipę - vienu žodžiu, žygio vertė "tūlo" lietuvaičio akyse gerokai smukteli. O štai švedui pasakius, kad jachta plaukiančių nelydėjo, šis pasižiūrėtų į jus, kaip į sutrikusios psichikos žmones, beveik savižudžius, linkusius į nereikalingą riziką.

Trumpai apie žygį: 1999 m. birželio 26 d. 21 val. 40 min. - startas nuo Palangos gelbėjimosi stoties, birželio 30 d. 17 val. 30 min. - išsilaipinimas Vandburgo uostelyje, Gotlando salos rytiniame krante; liepos 1 d. - poilsis Vandburge; liepos 2 d. - aplink pietinį Gotlando kyšulį: Vandburgas - Burgsvikas; liepos 3-4 d. - priverstinis poilsis Burgsvike; liepos 5-6 d. - iš Gotlando į Elandą: Burgsvikas - Byxelkrokas; liepos 7 d. - Byxelkrokas - Borgholmas; liepos 8 d. - Borgholmas - Kalmaras.

Kanoja, kuria plaukė trys lietuviai, pavadinta "Baltoscandia", o pats žygis - "Baltoscandia'99". Ši knyga, aprašanti nepaprastą kelionę, skirta Gintaro Paulionio, irkline valtimi "Alfredas Jensenas" perplaukusio Baltijos jūrą, ir, deja, žuvusio prie pat gimtųjų Nidos krantų, atminimui.

Trys žygio dalyviai nebuvo pradinukai vandens žygiuose, jie su baidarėmis ar katamaranais buvo jau išraižę ne vienos Lietuvos ar Rusijos upių vandenis. Tad ir šiam žygiui jie ruošėsi itin krupščiai. Kaip žinia, įranga, reikalinga plaukimui (ir pati kanoja, ir radijo ryšys, ir gelbėjimosi įranga) yra brangus daiktas, tad džiugu, kad Lietuvoje atsirado rėmėjų palaikiusių tris rįžtingus keliautojus finansiškai. Ši knyga - jų vienintelis palikimas apie unikalų žygį. Pradžioje su jachta plaukęs Lietuvos televizijos operatorius ruošėsi susukti filmą apie žygį, tačiau beveik pirmą kelionės dieną jo kamerą pažeidė jūros vanduo, ir, deja, filmo mes neišvysime.

Knyga parašyta remiantis diktofono įrašais padarytais kelionės metu bei žygeivių dienoraščiais. Viskas čia išdėstyta labai paprastai, bet nuoširdžiai ir skaitosi tiesiog vienu atsikvėpimu. Ir perskaičius belieka džiaugtis, kad ir mūsų Lietuvėlėje dar yra drąsių žmonių, nebijančių mesti iššūkį vandens platybėms. Ir pačiam kyla noras kaip mat kur nors pakeliauti ir padaryti kelis nedidelius asmeninius "atradimus".

Tegu kiekvienas keliautojas paskaitęs šią knygą nepabūgsta 7 balų audros - ar siaučiančios jūroje, ar kasdieninio gyvenimo rutinoje ir tegu neužgęsta, mano manymu, kiekviename iš mūsų rusenantis atradėjo ir tyrinėtojo laužas.

Privaloma kiekvienam kelionių mėgėjui

Komentarai

Rokas 2002-09-25 10:17:26
Knyga ishties gera. Nors vietomis kibau del stiliaus, nebuvo aishku, apie kuri kanojininka kalbama, bet perskaichiau vienu ypu.

Beje, jachtoje "Ragaine II" kanojininkus lydejo ir mano brolis zhurnalistas. Juokiausi, kaip autorius aprashe jo bandymus rasti faxo aparata nedideliame Gotlando miestelyje :))

Pats esu plaukes jura ir tikrai zhinau, kad reishkia 6-7 balu audra. Tad galiu tik didzhiuotis shiu triju vyru drasa ir stiprumu.

Liudna, kad nebus filmo (nors, mano galva, del to kaltas pats operatorius). O knyga tikrai rekomenduoju perskaityti visiems kelioniu megejams.
Anonimas 2004-02-13 14:17:06
geda jums oman negeda ir nepersivardiziuokite
stasys 2004-09-15 08:56:44
puiki knyga! saunuoliai, vyrai, jumis tikrai galima didziuotis! noretusi, kad kuo daugiau butu tokiu zmoniu
Tabita 2005-02-15 15:39:04
Įdomu, kodėl autoriaus pavardė tokia keista - ir toks žmogus pagal knygą iš viso ta kanoja neplaukė. O aprašo, lyg būtų plaukęs. Kaip čia yra? Ar tai slapyvardis? Jei taip, tai kam jis reikalingas dokumentinėje knygoje?
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.