Vytautas Norbutas „NEMIRTINGUMO LYGTIS“

Autorius: Justinas Žilinskas
Data: 2001-06-15

cover Apie knygą: Vytautas NorbutasNEMIRTINGUMO LYGTIS
Leidykla: Vaga (1970)

Apžvalgą pradėsiu mokslinės fantastikos ir fantasy žurnalo redaktoriaus Prano Šarpnickio žodžiais, apibūdinant šį kūrinį " Vargu ar kas nors geresnio iki šiol Lietuvoje sukurta. Tai puikus šio žanro pavyzdys lietuviškoje fantastikoje - neįveiktas laiko ir kol kas nepralenktas stipria kūrinio idėja, gera kalba ir kompozicija. Kol kas… "

Nemirtingumo idėja, artima turbūt kiekvienam žmogui, jau seniai laiko prikausčiusi fantastų dėmesį. Daugelis kūrinių stengiasi atsakyti arba į klausimą "Kaip tapti nemirtingais?", arba į "Kas bus, jeigu tampsim?.." Mano požiūriu, visada yra įdomesni ne tie, kurie spekuliuoja tapimo nemirtingais idėjom, bet sprendžia, kaip tai galėtų pakeisti žmonių visuomenę ir iš viso, ar netaptų tai visiško žmonijos išnykimo priežastimi. Gi Vytautas Norbutas (1939-1991), žymiausias lietuvių fantastikos rašytojas, "Nemirtingumo lygtyje" nagrinėja abu aspektus.

Pirmiausia pasiūloma idėja - ląstelių atnaujinimas, pasiunčiant į organizmą super mažus prietaisus, tuo įgalinant žmogaus ląstelėms pastoviai atsinaujinti, ir ši idėja grindžiama fizikos ir išgalvotų mokslų žiniomis. Tačiau didžiąją knygos dalį sudaro ne pats žmogaus "remonto" procesas, bet istorija, kaip metodo išradėjas, Ginas Laukaitis, pradžioje padaręs lemtingas klaidas spręsdamas nemirtingumo problemą, sukėlusias "sintetinių" žmonių atsiradimą, ryžtasi naująjį metodą pirmiausia išbandyti pats. Bet "sintetai" kūrėjui nenori atleisti už nevykusį kūrinį, o čia dar įsipina meilė, intrigos, netgi valdžios pasaulyje užgrobimo planai...

Pasiryžus skaityti reikia nusiteikti, kad teks susidurti su vienu ankstyvajai mokslinei fantastikai būdingu bruožu: besaikiu vartojimu fizikos - chemijos terminų, dėsnių, teorijų, išvedžiojimų. Be abejo, dabar tik šypseną sukels ir XXVI amziaus skaiciavimo masinos su perfokortomis. Bet jeigu prasibrausite pro techninį anturažą - rasite gerą, įdomų, patrauklų kūrinį, niekuo nenusileidžiantį to meto užsienietiškiems analogams. Man ypač įstrigo knygos vaizdingumas - kažkodėl viską, ir ateities peizažus, ir nuotykius mikropasaulyje įsivaizdavau labai ryškiai. Gal kiek silpnesnė (tiksliau - vienapusiškesnė) psichologinė žmogiškųjų santykių pusė, bet bendro gero įspūdžio apie knygą tai negadina ir Vytauto Norbuto talentu abejoti neleidžia.

Kokybiška lietuvių fantastikos klasika

Komentarai

Gintas 2001-06-15 12:38:11
Yes!!! Pagaliau sulaukeme ir lietuviskosios fantastikos klasikos apzvalgos! Man si knyga (nors skaiciau ja labai senai ir siandien gal bendras ispudis liktu kiek kitoks) - tai vienas is fainiausiu lietuviskosios SF pavyzdziu...
Taciau paziurekime i parasymo metus - ir visus paminetus minusus autoriui atleisime...
Lina Krutulyte 2001-07-16 23:30:52
Savo "Zenito" kolekcijoje radau tik "Nemirtingumo formule", parasyta kazkokio ruso :( Kur gauti "Lygti"?
Gintas 2001-07-17 09:34:32
"Lygtis" buvo isleista ne Zenito serijoje.
Pasiklausk Justino, jis is kazkur ja buvo istraukes... As, deja, irgi sios knygeles neturiu...
Gedas 2005-04-14 15:39:49
"Dorado" klubo, kurio narė gerb. Lina yra biblioteka :)
Lina Krutulyte 2001-07-29 20:23:04
Idomiai konstruoji sakini :)
Kliaksa 2001-07-31 12:14:33
Kaip tik atostogoms pasiėmiau šitą knygą (o tai, manau sau, nepadoru kažkaip klasikos nežinoti) ir perskaičiau; na ką, pasirodo, jau kadaise, seniaaai seniai, buvau ją skaičius, ale prisimenu tik kelis epizodus, ir tai nepagrindinius:). Hm, bet jūs pasakykit man, kodėl tarybiniais metais fantastika buvo tik "vyresniam mokykliniam amžiui"? kas čia per kvailas stereotipas?
Šiaip aišku, knyga įdomi, tarp elektronų pasivaikščiot - liuks, ir aš norėčiau, nors nemirtingumo problema išspręsta - man - neįtikinamai. Bet vat atleiskit už ciniškumą, herojų pokalbiai eee, asmeninėmis temomis, - ko nepamirau iš juoko:D. Na kodėl jie kalbasi kaip du 'bendravimo psichologijos' vadovėliai?:(. Nors ką ten gali žinoti apie n-tąjį amžių, gal tai pas juos visai normalu;). Ir su Arnu Ardžu jie ten nesąžiningai pasielgė - jei jau pagaminai sintetą tokį kreivą morališkai, tai juk tavo, brangusis daktarėli, kaltė, o ne jo paties, kad netikražmogis elgiasi necivilizuotai...
Apskritai man susidarė įspūdis, kad kažkas ten nukupiūruota, - kai kurie epizodai atrodo lyg be pradžios ir pabaigos; jei tai netyčia pasirodytų teisybė, būtų geras, jei kas nors imtųsi perleisti ištisą variantą:). Aha, dar kas - gal kas nors suprato, kokia ten visuomeninė santvarka?:)). Tai, aišku, nelabai svarbu, bet vis tiek smalsu.
GintasGintas 2004-02-22 23:58:11
Labai vėluoju į traukinį, bet pastebėjau kad Kolegė (pagal domėjimasi fantastika), Lina Krutulyte, kaip pastebėjau, visiškai nelyriška dama. Vos ne cinikė (per plauką). Suprantama, knyga ne be priekaištų. Bet tai lietuviškos fantastikos aušros periodo kūrinys, kurį norom nenorom tenka priskirti klasikai. Be to, galima sakyti, kad autorius nuspėja nanotechnologijas, tai Norbutui didelis pliusas. Nors man asmeniškai labiau patiko jo apsakymų rinkinys"Skorpiono ženklas". Kur kas įdomiau ir įvairiau. O štai laukti"Samariečiai"nuvylė. Ką padarysi.
Cadaver 2005-12-23 09:59:18
Na, mes turim senų gerų lietuviškų SF veikalų. ''Nemirtingumo lygtis''- puikus dalykas, nors išleistas burliokų okupacijos metais. Įdomu, kiek dar šaunių knygų V.Norbutas būtų sukūręs, jei ne Pjovėjas Reaperis? Išties, ''Samariečiai'' šiek tiek silpnesnis darbas, be to, išspausdintas jau post-mortem. Užtat pirmosios dvi knygos tikras lietuviškos fantastikos aukso fondas.Va taip.
Dearnis 2011-11-11 20:00:44

Puiki ir nepasenusi knyga.

Man tai 2011-11-12 11:11:39

"Skorpiono ženklas" irgi “spūdingesnis pasirodė...

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.