Vytautė Žilinskaitė „TIK NIEKAM NESAKYK“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2003-05-30

cover Apie knygą: Vytautė ŽilinskaitėTIK NIEKAM NESAKYK
Leidykla: Vyturys (1988)
Puslapių skaičius: 113

Jie gyvena Pavykštės pievoj, šalia Vykščios upeliuko. Musės, grambuoliai, blusos, kirmėlytės, vorai, puikiažygiai, kamanės ir taip toliau. Visa ta mažų padarėlių bendruomenė, kuri sąlyginai vadinama vabzdija. Aišku, iš aukšto žiūrint, dauguma vabzdžių panašūs, bet iš arti jie labai skiriasi, - čia aš ne tiek apie išvaizdą, kiek apie charakterį. Pavyzdžiui… kas ten taip cypia? Aha, pavyzdžiui musė… Ne tik zyzia, bet dar ir rėkia, ir įsakinėja! Aa, tai juk ir yra musė Zyzė Zyzaitė. "Sparčiau!.. Greičiau!.. Atsargiau!.. Tprūūū!.. Daugiau į dešinę!.. Dar daugiau į dešinę!.. Ei, tu, kerokšli, nesnausk!.. - subara ji užsižiopsojusį nešiką. - Vėl dėmesio!.. Priekyje dagys!.. - Ji prisideda prie akies letenėlę. - Ne tik užuodžiu, bet ir matau!.. Žygiuoti atgal!.. Dar atgal!.. Kur tempi, drimba neregėtas?" (p.5). Mat Zyzės miestietė pusseserė, atvykus į svečius, pamatė Pavykštės pievoj prie plento besimėtančią muzikinę plokštelę nuskeltu kraštu ir paaiškino, kad ją užmovus ant kaištelio, sukant ir duriant spygleliu į griovelį, ji čiulba ulba… Tai štai Zyzė, pasišaukus žygių pulką, nutarė išbandyti šitą stebuklą ir surengti vabzdžiams diskoteką. Nuo jos viskas ir prasideda. Čia susipažįstame su daugeliu apysakos herojų - lakštingala Tingala, sraige Raige, elniaragiu Ragiu, lapinuku Nuku, kirmėlaite Lėte, voriuku Riuku. O per vėliau vykusį teismo posėdį, kur buvo svarstoma net vabzdžiams svarbi girtuoklystės tema, pasirodo ir mieloji Zyzės pusseserė Zuzė Zuzaitė. Visai pusgyvė, netgi mirštgyvė: gavo nemažą dozę dichlofoso ar panašaus purškalo ir vos vos atkeliavo iki Pavykštės. Zuzė visai ne tokia klyksnė kaip jos pusseserė. Meiliu tyliu balseliu ji pamažu palenkia į savo pusę vabalus, ir jie jai įrengia ne tik buveinę, bet ir - pamanyk tik! - kosmetinį kambarėlį. Kas galėtų pagalvoti, kad tarp vabzdžių tiek puošeivų. "…užtat jis mato ir girdi visus, kurie laukiamajame. Dabar čia tupi keletas lankytojų: ta pati pievų blusa skolininkė; kupriukė ilgu ilgu kaklu - tikriausiai prašys, kad jį nudryžuotų; čia ir kamanė nukąstu sparno galu - šitai išties reikia pagalbos; bjauriai dvokianti pievinė blakė - be abejo, pageidaus, kad ją iškvėpintų; anas pats išgirtasis grambuolys Gabrys, užsimanęs, kad jį visą nudažytų sidabrine orlaivio spalva"(65 p.).

Bet ne visiems rūpi gražintis. Vabzdžių pasaulyje vyksta tikros dramos. Kaip būdinga V.Žilinskaitei, kūriny paprastomis priemonėmis gvildenamos rimtos temos: Ragis tampa Zuzės išlaikytiniu, pats savęs už tai nekęsdamas; Zyzė išgelbėja pakliuvusią į bėdą drovią lėtūnę Raigę, bet už tai paprašo, kad toji visur ją girtų, ir dar išplepa didžiausią sraigės paslaptį; Riukas ir Lėtė nutaria ne daugiau ne mažiau kaip nusimarinti - gyvenimas jiems pasirodė nebemielas; tiesa, vėliau nutaria tiesiog pasprukti iš Pavykštės. Bet besprukdami pamato kai ką, dėl ko tenka užsilaikyti. Pasirodo, į pievą atsibeldė keisti vabzdžiai, susiuostė su Zuzės padėjėja žiedmuse Zaza ir ketina sunaikinti visą vabzdiją! Čia jau tenka pamiršti asmenines nuoskaudas ir imtis gelbėjimo operacijos.

Aišku, galima būtų pasakyti, kad sraigės, įsimylinčios elniaragius, - kažkas baisiai nenatūralaus, o kirmėlėms visgi nevertėtų draugauti su vorais, bet… Personažai visgi labiau žmogiški, nei vabzdiški, voriški, pilvakojiški (ot tai pasakiau), nors alegorija apysakos nepavadinsi. Kas dar? Kaip visada, puikūs dialogai, taiklus humoras ir įdomūs charakteriai - tiek geriečių, tiek blogiečių.

Puiku, kaip ir visada!

Komentarai

Valdas 2003-05-30 07:45:49
O zinot, kai skaiciau sia knyga matyt buvau dar per mazas ir ji man nepasirode ypac ypac. Patiko, bet tik tiek. Matyt del to, kad tos zmogiskos problemos, apie kurias uzsimine apzvalgininke, ne itin tuo metu man rupejo :)
Nierka 2003-06-18 21:32:35
skaichiau knyga vaikystej.. ishtveriau mazhiau nei puse. kad ir koks knygu megejas buvau(ir esu dabar). ne mano skonio gal.
Gabiuke 2004-08-31 16:46:09
Labai turetu man patikti.........
Mumu 2004-09-01 09:12:15
O tu ka nors daugiau gali parasyt nei ta savo Labai turetu man patikti...
gabiuke 2005-04-04 18:43:00
kolkas dar galiu:D
vangga 2008-01-04 19:14:07

skaiciau. pamenu viena - kad patiko. ir dar toki dialoga (apytiksliai):

- noriu koka kolos.

- ko ko? kuokos ir kuolo?

:DDDD 2013-04-28 09:28:55

:DD kuriam puslapi

:DDDD 2013-04-28 09:28:55

:DD kuriam puslapi

garieliuke 2011-10-04 11:52:17

Nu sia knuga skaiciau pirma karta tai kazkokia nelabai gal vertejo skaityti kita gnyga ir neleisti savo brangaus laiko!XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Regina 2012-07-30 14:25:15

esu sužavėta... :DDD

Regina 2012-07-31 09:07:24

tai istorija, kuri parodo tuos vidinius jausmus, kurie giliai paslėpti kiekvieno mūsų širdyje... Ir nė vienas nenorim, kad kas nors apie juos sužinotų. O kai myli ir esi toks nedrąsus kaip sraigė Raigė (nors prieš šitą jausmą visų drąsa kažkur išgaruoja), ir kai staiga kažkas ima įtarti tavo jausmų objektą... Nori nenori išsprūsta: "Tik niekam nesakyk".

Anonimas 2013-02-28 08:34:59

ji labai idomi

NERIBOTAS 2013-04-23 16:50:48

DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Eglė 2013-04-30 12:01:20

Kokia šios knygos pagrindinė mintis?

Anonimas 2014-01-25 10:07:21

neidomi.

Trolis 2014-01-25 10:59:03

Neiskaitoma visiskai slamstas ne knyga skaiciau nes liepe tevai

Trolis 2014-01-25 10:59:04

Neiskaitoma visiskai slamstas ne knyga skaiciau nes liepe tevai

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.