Walter Nigg „FRIEDRICH NIETZSCHE“

Autorius: Tomas Vaiseta
Data: 2002-12-09

cover Apie knygą: Walter NiggFRIEDRICH NIETZSCHE
Leidykla: Tyto alba (2001)
ISBN: 9986161991
Puslapių skaičius: 156

Tai - mažų mažiausiai akibrokštas. Niekaip kitaip bandymo vokiečių filosofą F. Nietzsche paversti šventuoju, pranašu ir regėtoju negaliu pavadinti.

Knyga priklauso leidyklos "Tyto Alba" leidžiamai serijai "Portretai", tačiau pavadinti šį kūrinį biografija galima tik tada, kai nebežinai, kaip dar kitaip tai galima įvardinti, nes biografinių faktų čia tikrai ne per daug. Protestantų pastoriaus W. Nigg'o knyga - tai savotiška F. Nietzsche kūrybos interpretacija. Gerokai keista ir, manau, nelabai vykusi.

Rašytojas iš atskirų citatų, paimtų ir, žinoma, atitinkamai atsijotų iš įvairių F. Nietzsche's kūrinių ir laiškų, bando sulipdyti tokį filosofo paveikslą, kad visi aikčiodami ir tarsi pagaliau praregėję turėtų suvokti, jog vokiečio būta švento! Pagal W. Nigg'ą, neretai neverta tiesiogiai klausytis F. Nietzsche's, nes, pavyzdžiui, ateizmas ir jo aiškinimas pačiam filosofui tebuvo "saviapgaulė" (įsivaizduoju, koks įžvalgus psichologas turėjo būti tas W. Nigg'as, kad šitaip sugebėjo išnarstyti nepažįstamo ir jau mirusio žmogaus pasąmonę!), o legendiniu tapusio teiginio "Dievas mirė" pateiktus išvedžiojimus sunku ir pakartoti, o paties autoriaus žodžiais tariant: "neverta aušinti burnos".

Skaitant knygą, diskutuoti, ginčytis ar tiesiog paneigti kai kuriuos dažnai poetiškus teiginius norisi pernelyg dažnai, be to, erzina kartais pasitaikantis pamoksliškas (neveltui pastorius!) įsitikinimas savo teisumu ir tokio tipo frazės, kaip "kas nesupranta šito, tam neverta gilintis į F. Nietzsche's kūrybą" ir pan.

Užtat tikra atgaiva tampa knygos pabaigoje pateiktas Arūno Mickevičiaus straipsnis apie F. Nietzsche ir jo kūrybos interpretavimą šiame veikale. Man net toptelėjo mintis, kad verta "iškentėti" visą knygą, kad paskui su pasimėgavimu galėtum gardžiuotis šiuo subtiliu ir racionaliu dešimties puslapių "nesutikimu" su tuo, kas buvo pateikta gerbiamo pastoriaus.

Akibrokštų mėgėjams

Komentarai

super-ego 2002-12-09 20:19:21
nu ka dabar jau tikrai teks pasiieskoti knygos.
marmlo 2002-12-11 12:33:14
perskaitęs iki pusės atidėjau "geresniems laikams" dėl priežasčių išvardintų apžvalgoje. reikės susirasti. alien
casandra 2003-02-01 14:34:10
Vertas demesio veikalas ... idomu butu dabar isgerti arbateles su paciu Nietzche ir aptart jo poziuri i keleta dalyku :/ Ko gero , jo laikmetis , kuriame jam teko gyventi , daug ka paaiskina ... dabar jau nepasigincysi :)
zucco 2003-06-25 13:27:50
Neteko vartyt... Paties Nietzsches skaiciau, apie ji - nieko, na, isskyrus ta Manno lyg-ir-biografija-su-nukrypimais. Idomu,cia kazkas uzsimane Nietzsche aiskint. Manyciau, raktas i ji - ne tiek laikmetis, kiek blyskioji spirocheta...kandus
Pirmoone 2003-08-15 17:35:00
kazkaip per daug man ten buvo Nietzches biografo interpretaciju apie filosofo gyvenima, mintis ir panasiai, nei tu interpretaciju neiskreiptu duomenu.
ragana_ant_sluotos 2004-01-03 15:09:50
kaip cia taip svelniau pasakyti?.. tiesiog tragedija! idomu, ar leidykla, pries leisdama, bent perskaito originala?.. anotacija ant knygos nugareles tiesiog nepakartojama -- nuostabusis Nigas, parases dar ir Kierkegoro, Dostojevskio biografijas, imasi 'tyliojo Nietzsche's'. KOSMARAS!!! sakyciau, jei zmogus perka tos ar anos asmenybs biografija, tai noretu suzinoti jo gyvenima, to gyvenimo faktus, epizodus. kurgi ne! saunusis biografas pats kazkurioje knygos vietoje prisipazista, jog neverta per daug gilintis i faktus. smagiausios vietos tos, kai sakoma, jog Nyce, teigdamas apie Dievo mirti ir kitus antireliginius dalykus, is tiesu sirdyje buvo giliai tikintis ir is viso taip sakyti nenorejo! nerealu! apie Nyces beprotybe uzsimenama tik vos vos -- gal nesvarbu?.. bent jau mokinukei, apie mastytoja zinanciai keleta minimaliu dalyku, si REGETOJO, PRANASO, SVENTOJO "biografija" nuostabiu ziniu nesuteike. uztat pabaigos straipsnis saunus :)
isvis, mano nuomone, tokias knygas spausdinti geda. tuo labiau in line with, sakykim, Irvingo Stouno veikalu apie Zigmuda Froida -- nors ir is tos pacios serijos, taciua be galo sauni ir issami knyga. kaip ir kitos sio rasytojo.
greenman 2004-01-24 11:28:08
pritariu raganos ant sluotos nuomonei, sis "veikalas" apie Nietzche nieko vertas, teko skaityti pries kokius metus, niekuo neistrigo i atminti. Tikejausi kazko geresnio
namah 2005-02-03 12:44:19
as dabar ipusejau ta knyga ir ketinu baigt tik tam, kad tureciau daugiau ko prikskist tam pastoriui. aisku girtina, kad tas pastorius taip aklai siekia savo tikslo. uzsispyrimas jo tai pavydetinas. bet kam bandyt irodyt, kad Nietzsche buvo religingas, arba kad jis buvo labai teigiamas? o juokingiausia man, kad tu Nietzsche`s biografijos vietu, kuriu optimistinem paversti nepavyko niekaip tai autorius net nenagrineja! neva tobulu nera ir Nietzsche taip pat kartas nuo karto nusisnekedavo... ir visa knyga, tai yra 156psl, autorius pareme vieintele Nietzsche mintele, kad meluoti kitiems galima ir tik melas paciam sau yra smerktinas. vienu zodziu savyje visada reikia likti savim. na ir vat Nietzsche visada buvo savim, t.y. geru, religingu, optimistisku, gyventi norinciu ir per gyvenima dziugiai lekianciu ir jis tik del aplinkiniu akiu dumimo suvaidino juoda nihilista. na teorija aisku neitiketina. o jei ir taip, tai kam? kokiu tikslu Nietzsche ta turetu daryt?..
vienu zodziu jeigu esate stiprus moraliskai, tai ta knyga galite ir perskaityti, nes siaip rasymo stilius neblogas ir viskas isdestyta paprastai ir aiskiai, bet jos skaitymas tebutu pasiziurejimas i tai kokiu kvailiu pasauly esama. A.A. ponui Walter Nigg ir aciu jam uz tai, kad jo knygu daugiau nebeisvysime.
Anonimas 2005-07-06 09:47:05
Perskaiciau sia knyga del filisofijos referato,susipazinau su Nietzsces kuryba sioje knygoje,jo smulkesnes biografijos reiktu ieskoti kitur.Manau knyga dave apytikri supratima koks buvo Nitzsche,nors jo pranasu nepavadinciau,o tik mastytoju, kuris stebedamas gyvenima, gali daryti nuoseklias isvadas.
Blogas žmogus 2007-02-20 22:03:40
:) ar skaitet pacio Nyces knygas ? nuplauket pavirsiumi kaip ir all stupid hummans :( nesugebantys atsiriboti nuo savo levo bazinio "gerio ir blogio" suvokimo. Try harder !
res 2009-09-26 15:22:46

kam jo biografija, bet jo mintys unikalios

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.