William Golding „DIEVAS SKORPIONAS. DVIŠAKAS LIEŽUVIS“

Autorius: Tomas Vaiseta
Data: 2002-07-31

cover Apie knygą: William GoldingDIEVAS SKORPIONAS. DVIŠAKAS LIEŽUVIS
Leidykla: Vaga (1998)
Puslapių skaičius: 222

Net neabejoju, kad W. Golding'as daugumai iš karto asocijuojasi su jo kūriniu "Musių valdovas". Deja, kai kuriems rašytojams taip jau nepasiseka, kad užtenka parašyti vieną genialų kūrinį - ir viskas: žinių durys apie juos skaitytojams automatiškai užsiveria. Tuomet rašyk nerašęs, vis tiek būsi minimas kaip to vienintelio kūrinio autorius, o visos knygos bus lyginamos tik su ta vienintele.

Tačiau man neteko skaityti to "vientelio ir nepakartojamo", todėl su W. Golding'u be jokio iš ankstinio nusistatymo susipažinau tik per šią knygą, į kurią įdėti du kūriniai: "Dievas skorpionas" ir po rašytojo mirties išleistas "Dvišakas liežuvis".

Apie kiekvieną romaną dera kalbėti atskirai, tačiau turi jie ir bendrumų. Akivaizdžiausias, žinoma, yra tas, kad abiejų pasakojimas vyksta ne dabartiniais, o istoriniais laikais, kuriuos autorius buvo itin pamėgęs. Abu kūrinius sieja ir pagrindinė - laisvės, pasirinkimo - tema. Be to, galima rasti ir dar vieną įdomią paralelę: pagrindiniai herojai norėjo būti gimę priešingos lyties (ar bent apie tai pasvajojo).

Šis faktas daug labiau pabrėžiamas "Dieve skorpione", kur mažas berniukas prieš savo valią yra ruošiamas tapti "Didžiuoju Namu", t.y. faraonu. Čia jau nesunku atsirinkti, kad veiksmas vyksta senovės Egipte; Egipte, kuriam "gresia" suvienijimas - būtent tokias ribines situacijas savo filosofiniuose kūriniuose tyrinėdavo W. Golding'as. Tačiau įdomiausia "Dieve skorpione", ko gero, yra pavaizduotosios idėjinės priešybės, kur racionaliausi teiginiai tampa alogiškomis frazėmis.

Kaip ten bebūtų, mano dėmesį labiau patraukė "Dvišakas liežuvis", galbūt vien jau tuo, kad čia kalbama apie senovės Graikiją, taigi mums artimesnę civilizaciją.

Kūrinio situacija iš esmės panaši į "Dievas skorpionas" - sena moteris pasakoja savo gyvenimo istoriją: kaip ją, jauną merginą, engiamą namuose, nugabeno į Delfus, kur prieš savo valią ji turėjo tapti pranaše, vadinama Pitija. Pagrindinė rutuliojama mintis - laisvės problema - irgi kartojasi. Laisvė čia nagrinėjama iš įvairiausių kampų (moters ir vyro, vergo, pirklio ir t.t.), tad peno pamąstymams (anaiptol ne paviršutiniškai) apie laisvę - sočiai.

Kita vertus, nors romanas ir nepretenduoja į istorinius, vis dėlto buvo įdomu paskaityti kai kurias istorines interpretacijas, tuo labiau "susitikti" su epizodiškai pasirodžiusiu Cezariu, kaip "perspektyviu jaunuoliu"… beje, ne kartą teko pastebėti, jog W. Golding'as, nors yra rimtas intelektualiosios literatūros atstovas, kartas nuo karto mėgsta pašvelninti visas tas egzistencines problemas kruopelyte ironijos, ir tai jam tikrai pavyksta! Tiesa, teko ir suglumti (o gal tai ta pati ironija?), kai skaitydamas senovės Graikijoje gyvenančių veikėjų pokalbius, radau tokius žodžius, kaip "biznis", "seras", "džentelmenas", o geriausia - "gangsteris"!

Šiaip ar taip, W. Golding'ą galima skaityti su didžiausiu malonumu net ir tada, kai skaitai ne "Musių valdovą", o kitą, tegu ir mažiau žinomą kūrinį.

Rimtos knygos!

Komentarai

Shefs 2002-08-29 13:39:08
"Dievas skorpionas", kaip istorinis romanas vertes neturi jokios (ypac kai dar prideta gana nemoksisku leideju komentaru), duokdie, kad butu ko vertas kaip filosofinis, kadangi berods neperskaiciau iki galo, tai nedristu nieko apibendrinancio pareiksti.
PETRA 2002-09-03 12:56:03
Man patiko abu romanai. Aisku, kad dideles istorines vertes jie neturi, bet tai ir yra PSEUDO ISTORINIO ROMANO zanras.
Tiesa pasakius, "Dvisakas liezuvis" atrodo kazkoks neisbaigtas, per greit uzsibaigia. Gaila, kad autorius nelaiku mire, butu pabaiges ir skaityti butu idomiau.
debesuota 2003-11-15 13:00:05
nu niekaip nesugebejau perskaityti daugiau nei 20 psl.du kartus bandziau,ir daugiau ne is vietos.net nezinau kodel,nes dabar ne zodzio nepamenu.
Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.