Zinken Hopp „STEBUKLINGOJI KREIDA“

Autorius: Mirmeka Alba
Data: 2002-04-05

cover Apie knygą: Zinken HoppSTEBUKLINGOJI KREIDA
Leidykla: Valstybinė grožinės literatūros leidykla (1963)
Puslapių skaičius: 168

"- Mm… - numykė Pelėda. - man atrodo, tu ne itin gabus mokinys. Ogi pasakyk man, kas toks bus - mėlynas, apskritas, ant galvos stovi?

- Mėlynas, apskritas, ant galvos stovi? - atkartojo Sofus. - taigi mano senelė.

- Negali būti - nustebo Pelėda.

- Garbės žodis, - pasakė Sofus, - senelė pakankamai apskrita. Vilki tamsiai mėlyną suknelę. Ir kaimynai sako, kad ji stovi visiems ant galvos." 34 p.

Tiesą sakant, Sofus neturi jokios senelės, nors nuolat apie ją kalba. Jis neturi nei tėvų, nei namų, nei savo knygų spintos, kadangi yra nupieštas stebuklinga kreida, kurią pametė viena ragana. Tiesa, Junas nelabai gerai mokėjo piešti, todėl Sofus išėjo ne itin geros kokybės. Jau nekalbant apie tai, kad nuo vandens jis pastoviai nusitrindavo. Kita vertus, vis perpiešiamas Sofus gavo naujas kojas su ilgomis kelnėmis, naujas rankas ir švarkelį, o trolis Kumlė jam nupiešė gražią garbanotą galvą. Bet Sofaus charakterio, deja, perpiešti nepavyko. Apskritai tai jis baisiai drąsus, tik kažkodėl privengia triušių. Ir žąsų. Ir dar tamsos. Be to, jis sakosi esąs labai kuklus žmogus, kuris niekuomet nieko nekaulija, bet lakuotų batelių su kaspinėliais jam labai norėtųsi. Ir jis, žinoma, labai gražiai užlaiko savo drabužius, bet batų valyti nepajėgs, - tai toks nuobodus darbas. O dar Sofus baisiai bijo susirgti, tačiau nebandykit jam užsiminti, kad jis silpnos sveikatos! Žodžiu, jei kas nors jus pavadins Sofumi, - žinokite, kad tai baisus įžeidimas. Prisimenu iš savo vaikystės…

Nors Sofui galima daug ką atleisti už vieną jo pasaką. Kiekvieną kartą, kai ją skaitau, krentu nuo kėdės iš juoko. Laikykitės tvirtai!

"- Buvo kartą kuoja, ir vadinosi ji Kristoforas… - pradėjo Sofus.

- Kokie niekai! - nutraukė jį Junas. - Kuojos niekas nevadina Kristoforu!

- O tą Kuoją vadino Kristoforu! O pavarde ji buvo Kuojalumbas. Taip visi ją ir vadino - Kristoforas Kuojalumbas. Ji garsėjo toli aplinkui savo ryškiomis plunksnomis.

- Ar kvanktelėjai? - pasipiktino Junas. - Plunksnas turi tik paukščiai. O juk Kuoja - žuvis.

- O aš tau sakau, kad šita Kuoja turėjo plunksnas, ir dar kokias gražias: žalias, raudonas, auksines, žiūri - neatsižiūri! - atkakliai tvirtino Sofus.

- Negalėjo taip būti!

- O ir galėjo, juk mano Kuojos motinėlė buvo paukštė. O ir pati Kuoja gyveno ne vandeny, o paprastame valstiečių name kaimelyje.

- Negali Kuoja gyventi kaime! - visai įširdo Junas.

- O kodėl gi ne? - gūžtelėjo pečiais Sofus. - Tiesą sakant, kaime ji labai nuobodžiavo. Pagalvok, per visą savo gyvenimą ji taip ir neišmoko plaukti. <…> Beje, ji puikiai mokėjo riesti…

- O ką ji rietė? - paklausė Junas.

- Ji riesdavo nosį, - atsakė Sofus. - Visos žuvys riečia nosis." P. 43-44.

Tuo apgailėtinu atveju, jei jums visai nebuvo juokinga - nerekomenduoju šios knygos išvis. Nes ji visa pilna tokio stiliaus lengvai ironiško humoro, o taip pat piešinių - mįslių, smagių dainų (gal prisimenate grupės "Sekret" dainą apie Sarą Barą Bu iš Timbuktu, kuri turėjo karvę Mū ir seną marabu? Ji - iš šios knygos). Veiksmas - pasakiškas, herojai - irgi, pradedant fantastišku troliu Kumle, baigiant garvežiu "Devyniuke". Čia ir nuotykiai su stebuklingomis karamelėmis, ir su burtų lazdele, ir kelionė į praeitį, ir labai smagūs patarimai, kaip išgarsėti. Sinken Hop (1905-1987 m., Norvegija) paskolino mano žodynui ne tik Kristoforą Kuojalumbą, bet ir "tirimpatūrą", ir "porblemą", ir tokias baisias eiles kaip "šnure bure bazalure, vieną dėsim į keptuvę"… O dar knygoje yra tikrai klasiškų paveikslėlių, kaip tas, kur pavaizduoti kaminkrėčiai, geriantys alų kamine. Tiesa, kad nebūtų pastebėti, jie uždengė kamino angą senu maišu. O dabar spėkit, ar kaminkrėčiai tame piešiny matosi?

Linksma, originali knyga

Komentarai

super-ego 2002-04-04 19:54:45
Aš beviltiškas, nes man ta ištrauka nepasirodė juokinga. Gal tik todėl kad velniškai noriu miego. Nors abejoju. O knyga labai prasta nepasirodė. ir visgi jos neskaityčiau.
Mirmeka 2002-04-06 10:52:15
atsiprashau visu, del mano kaltes priskyrusiu save beviltishkiems shuffle . na, chia isijauchiau mazhuma per daug, nes shi knyga man tikrai patinka, dar nuo tu laiku, kai pati skaityt nemokejau, ir ji budavo skaitoma garsiai... aishku, ne visiem visas humoras vienodai humoristinis atrodo;). zhodzhiu, nepykit=)
Tamplierius 2002-04-06 13:40:39
ish gilios vaikystes - tik shilti prisiminimai apie shia knyga :)
giedrutia 2005-12-10 09:03:18
skaiciau sia knyga ir likau patenkinta wiskuo :D
Auksinis drakonas 2006-05-25 10:48:30
Na,po tokios pagiriamosios apzvalgos as irgi uzsimaniau perskaityt sia knyga...
2009-06-10 08:21:02

tikiuosi ausra maciene nezino sitos knygos ;D

2009-06-10 08:21:52

tikiuosi ausra maciene nezino sitos knygos ;D

aurimas paliulis 2009-06-10 08:22:02

tikiuosi ausra maciene nezino sitos knygos ;D

kristina 2009-10-04 08:14:03

siemet ja perskaiciau is visos mokyklos pati pirmaIškištas liežuvisji pati idomiausia ir patariu ja visiems butinai ja perskaityti....ta knyga zymiai idomesne uz visas astridos lingren knygas ,as jos knygu nelabai megstu,bet zinken hopp turbut mano sauniausia rasytoja...Juokimasis

ausriuke 2011-02-17 18:46:47

tikrai gerai knyga patariu paskaityt.

kkkk 2012-01-11 13:29:12

ziauriai idomi ir faina knyga

atrasykit kuo greiciau 2012-02-19 11:22:30

gal kas zinot kokiu pasaku apie sauguma?

atrasykit kuo greiciau 2012-02-19 11:22:34

gal kas zinot kokiu pasaku apie sauguma?

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.