Zita Čepaitė „NEAPŠVIESTAS KELIO RUOŽAS“

Autorius: Vilis Normanas
Data: 2005-10-24

cover Apie knygą: Zita ČepaitėNeapšviestas kelio ruožas
Leidykla: Tyto alba (2005)
ISBN: 9986164427
Puslapių skaičius: 296

Kalėjimas. Lietuvių literatūroje apie jį rašė E. Malūkas romane "Migla", E. Kalėda - "Pasmerktieji". Tie kūriniai susilaukė didelės sėkmės, nors ir tebuvo eilinės rašliavos. Tačiau pati tema masina žmones skaityti, ir bent taip pabandyti pajusti tą uždarą pasaulį, kuriame galioja visai kiti dėsniai ir taisyklės.

Kas yra kalėjimas? Vieta, kurioje atliekama bausmė? Naivus, bet tai - ne pats kvailiausias paaiškinimas. Nepabuvus „ten”, vargu ar įmanoma tai suvokti. Į kalinius žiūrima kaip į kitokius žmones, o neretai, jie net nelaikomi žmonėmis. Pamačius grįžusį iš kalėjimo asmenį mintyse taip ir nuskamba užgaulus žodis - „zekas”.

Z. Čepaitė rašo apie moteris - kalines, žudikes, vagiles. Tas, kurios peržengė leistiną ribą. Supynusi savo asmeninio gyvenimo ir nuteistųjų pasakojimo grandinę, autorė bando pažvelgti į tų moterų vidų ir paklausti tiek jų, tiek savęs - kas yra nuodėmė, bausmė, nuskriaustasis ir auka? Tokie perdėm visiems iš pažiūros aiškūs terminai, kuriuos vartojame kasdienėje kalboje, net nesusimąstydami, kaip yra iš tiesų. Moterų istorijos panašios: sunki vaikystė, narkotikai, nusikaltimai, kalėjimas. Kartais beskaitant jau norisi šaukti: "Pati kalta", bet truputį nurimus ir susimąsčius, arba pažvelgus į savo gyvenimą, praeina noras mėtyti akmenis. Nėra nieko lengviau nei suklysti. Nuteistųjų tarpe yra ir tokių, kurias norisi išteisinti - akla moteris peiliu nudūrė ją bandžiusį išprievartauti sugyventinį, o teisėjas paklaus „'eb, kaip ji taip taikliai sugebėjusi nudurti vyriškį”? Juokinga? Graudu.

Pradžią romanui davė pažįstamas žurnalistas, kuris vieno vakarėlio metu pasiūlė autorei parašyti romaną apie Panevėžio pataisos namus. Neva toks romanas turėtų susilaukti didelės komercinės sėkmės. Nebūtų žurnalistas...

Galima ilgai ir nuobodžiai polemizuoti apie kalėjimą ir kalines. Kas kaltas, kad jų gyvenimai sugriuvo? Sugriuvusi SSRS? Veik kiekviena pasakoja apie uždarytas įmones, prarastas darbo vietas, nusivylimą ir pamažu didėjusią degradaciją. Galiausiai jau nesvarbu kas kaltas, perskaičius šią knygą, mažų mažiausiai norisi kažką kaltinti.

"Neapšviestas kelio ruožas" dvelkia atvirumu, tuo giliu skausmu, kuris sunkiasi iš sielos gelmių. Lyg akys nuolat regėtų atvirą žaizdą. Net asmeninę savo gyvenimo išdavystės istoriją rašytoja pasakoja gana atvirai. Mylimasis ją paliko dėl vyro. Moterims visada sunkiausia susitaikyti su tuo, kai jų mylimųjų meilę pavergia vyrai. Tai ir pažeminimas, ir tuo pačiu, visų ribų iškraipymas. Kažkas, ką sunku paaiškinti. Ir visai nesvarbu, tai tikra ar išgalvota. Knyga padeda pažvelgti į save ir paklausti savęs - ar aš visada įvertinu laisvę?

Kelias į tamsą

Komentarai

Klia 2005-10-24 09:00:34
man tai įdomu, kokia šios knygos literatūrinė vertė. ar bent publicistinė. kad apie nusikaltėlius liaudžiai įdomu ir gal net aktualu, tai tikiu.
aš tai negaliu spręst, nes tik knygyne paskaičiau, ir, matyt, per greitumą, meninės vertės neįžvelgiau.
Gedas 2005-10-24 09:03:28
Mane tai atbaidė knygelės reklama (Apie gilų skausmą vyrui išėjus pas vyrą). Net ir nuotrauką žurnaliūgoms įteikė. Bjauru.
meri ne kunigaikštytė 2005-11-08 11:58:56
guli ant mano stalo - nenoriu skaityt... "Moters istorija" nepatiko, šita tikriausiai irgi.
meras ne Ichokas 2005-11-09 08:40:52
Tai atsiversk. Paskaityk. Ko čia spėlioji? :)
meri ne kunigaikštytė 2005-11-09 19:37:32
nsiversiu - šiandien nusipirkau "Šokančios su vilkais" :D
Gitana 2006-01-16 20:07:43
Nuostabi knyga, verčianti susimąstyti apie gyvenimo esmę, mūsų praeitį. Verta pagalvot. Nesubrendę tie, kurie šią knygą ignoruoja.
Liudvė 2006-03-04 17:52:28
Deja šios knygos negalėjau skaityti.Gal tai tik sutapimas, o gal mistika- kuo nelabai tikiu.Kiek šią knygą skaičiau,tiek naktimis sapnavau košmarus.Ko anksčiau niekada nebūdavo.Mečiau. Ši knyga skleidžia neigiamą energiją.
Taigi 2006-03-21 20:19:16
Nežinantiems,kas vyksta už šių sienų, tikiu, kad knyga gali pasirodyti idomi,ne viskas,kas ten yra parasyta yra tiesa.
Man asmeniskai buvo nesuprantami autores pasakojimai apie savo asmenini gyvenima, tai visiskai nesisieja su knygos tema,o jei buvo noras visiems papasakoti apie savo nelaiminga meile,tai kodel to nepadarius?Tik kodel tai ipinama pasakojimuose apie pataisos namus,niekaip negalejau suprasti
.............. 2009-03-23 21:36:19

jus niekada k=nieko ir nesuprasite nes ten nebuvote.o as buvau tad  negaliu klausyti jusu paistalu.ta knyga labai gera

.............as. 2009-03-23 21:44:00

kyla klausimas kodel rasytoja butent toj knygoje parase savo istorija?todel,kad eilinis zmogelis jos nesuprastu ji prisiglaude prie tu kurios zino tikraja skaudzia gyvenimo tiesa.tos istorijos savaip panasios ,bet deja jos visos skirtingu keliu,skirtingu situaciju,bet esme islieka viena.....SKAUSMAS.jis tikras ir pamokantis.sunkus ,bet suvokiamas.realus tik uztvertas,uz keturiu sienu.kur nera nei maziausio kampelio kuriame tu gali pasislepti ir nors tyliai paverkti.rasytoja savo buvimu ten kai kurias kalines istrauke nors trumpam is tos tamsos,ir dave vieninteli sansa .islieti ta skausma.istustinti ta nuodeminga vidaus griauzati.aciu jai uz tai..aciu kad tada ji mums padejo.....

 

as 2009-03-23 21:47:33

turiu jos dovanota ta knyga uz savo istorija.labai ja saugau ir mielai duodu ja  paskaityti.

 

Skaityta.lt © 2001-2014. Visos teisės saugomos. Platinti puslapyje publikuojamas apžvalgas be skaityta.lt ir/arba autorių sutikimo NEETIŠKA IR NETEISĖTA. Dėl medžiagos panaudojimo rašykite el.paštu skaityta@skaityta.lt.